Walkie talkie

Ευχαριστω για την απαντηση Γιωργο. Και εγω στην αρχη για καποιο Baofeng σκεφτηκα αλλα τι γινεται σε τυχον ελεγχο; Δεν εχω αδεια οπως ειπα και πιο πανω.
Ισχύει αυτό που λές. Αλλά στο βουνό ποτέ δεν θα σε ρωτήσουν γιατί το έχεις για ασφάλεια. Επειτα στο αυτοκίνητο το έχεις "πακεταρισμένο" στο κουτί του. Οταν θες βγάζεις και άδεια.
 
Καλημέρα κι από εμένα παιδιά.

Το Baofeng uv5r που έχω στην κατοχή μου έχει αρχίσει να με προδίδει όλο και πιο συχνά. Κυνηγάω λαγό και αγριογούρουνο σε δύσβατες και ορεινές κυρίως περιοχές. Η απόδοση του ποτέ δεν ήταν εκπληκτική, αλλά μπορούσα να επικοινωνήσω με τα άλλα μέλη της ομάδας. Πλέον ούτε αυτό δεν συμβαίνει. Έχω και μία κεραία diamond rh771 αλλά και πάλι αντιμετωπίζω θέμα. Χρησιμοποιώ και ακουστικό είναι η αλήθεια, ωστόσο και χωρίς το ακουστικό υπάρχει πρόβλημα.

Αποφάσισα έτσι να αγοράσω ένα καινούριο ασύρματο. Ποιον όμως;

Έχω ξεχωρίσει μερικούς και θέλω την γνώμη σας.

1. ICOM ic-v80e
2. MIDLAND ct590, ct590s, ct710, ct210
3. KENWOOD th-k20e
4. TYT th-uv8000d
5. RECENT rs-589
6. BAOFENG uv-9r plus

Το 1 και το 4 μέχρι στιγμής είναι αρκετά ψηλά στη λίστα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας παιδιά.
Καλή σας ημέρα φίλοι συκυνηγοι.
Δεν πέρασε 1,5 χρόνος καλά καλά από τότε που έψαχνα νέο ασύρματο. Τότε προτίμησα τον tyt .
Φέτος κλείνω την κυνηγετική μου χρόνια και πάλι με την επιθυμία αλλαγής ασύρματου. Σαφώς καλύτερο από τον προηγούμενο baogeng, αλλα και πάλι δεν έχω μείνει ικανοποιημένος στο κομμάτι της επικοινωνίας. Η λήψη είναι το ίδιο μέτρια με το baogeng . Η εκπομπή ελαφρώς καλύτερη.
Μετανιωνω που δεν πήρα τον icom ο οποίος δεν είναι πλέον διαθέσιμος.
Επιλογές : yaesu f4, yaesu ft65, midland 990, kenwood k20
Πλέον είμαι αποφασισμένος να πάρω καλό ασύρματο και όχι οικονομικό.
Ακούω τις γνώμες σας.
 
Καλή σας ημέρα φίλοι συκυνηγοι.
Δεν πέρασε 1,5 χρόνος καλά καλά από τότε που έψαχνα νέο ασύρματο. Τότε προτίμησα τον tyt .
Φέτος κλείνω την κυνηγετική μου χρόνια και πάλι με την επιθυμία αλλαγής ασύρματου. Σαφώς καλύτερο από τον προηγούμενο baogeng, αλλα και πάλι δεν έχω μείνει ικανοποιημένος στο κομμάτι της επικοινωνίας. Η λήψη είναι το ίδιο μέτρια με το baogeng . Η εκπομπή ελαφρώς καλύτερη.
Μετανιωνω που δεν πήρα τον icom ο οποίος δεν είναι πλέον διαθέσιμος.
Επιλογές : yaesu f4, yaesu ft65, midland 990, kenwood k20
Πλέον είμαι αποφασισμένος να πάρω καλό ασύρματο και όχι οικονομικό.
Ακούω τις γνώμες σας.
Οταν λες δεν ειχες καλη ληψη τι ενωεις εκατσες διπλα με εναν επωνυμο με ιδια καιρεα και δεν ειχες την ιδια ευκρεινια δε νομιζω ξανα δες το νε εχεις ιδια καιρεα και να σε διπλα γτ το πως λαμβανουμε ειναι και θεμα του πιος εκπεμπει και τι καιρεα εχουμε
 
Φίλε μου εγώ έχω αυτόν yaesu ft 65 και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Σε δοκιμές που έχω κάνει με φίλους μου στο κυνήγι έρχεται πρώτος σε σχέση με τον Τιτάνα. Βέβαια για το baogeng ούτε κουβέντα να γίνεται!. Οι κεραίες ήταν οι εργοστασιακές σε όλα!.
 
Οταν λες δεν ειχες καλη ληψη τι ενωεις εκατσες διπλα με εναν επωνυμο με ιδια καιρεα και δεν ειχες την ιδια ευκρεινια δε νομιζω ξανα δες το νε εχεις ιδια καιρεα και να σε διπλα γτ το πως λαμβανουμε ειναι και θεμα του πιος εκπεμπει και τι καιρεα εχουμε
Έχω την μεγάλη κεραία και παρόλα αυτά η ευκρίνεια όπως λες δεν είναι η ίδια συγκριτικά με τους ασυρμάτους των υπολοίπων καρτεριων, ακόμη και σε περιπτώσεις όπου πλεονεκτω λόγω θέσης. Πραγματικά δεν ξέρω τι μπορεί να ευθύνεται.
 
Κοιταξε τι συμβαινει. Η κεραία που φοραει ο καθε ασύρματος απο το εργοστάσιο είναι υπολογισμένη. Δεν μπορεις να την βγαζεις και να βαζεις οποια αλλη θες. Ειδικα αυτο που βαζει καποιος μακρυτερη νομιζοντας οτι θα εχει καλυτερη λήψη ή/και εκπομπή. Καθε κεραία έχει συγκεκριμένο εύρος συχνοτητων που μπορει να δουλεψει. Και το μήκος της πρεπει να είναι συγκεκριμένο, ακομη και στο εκατοστό.Εχει και συγκεκριμένη ωμική αντίσταση. Παίζει ρόλο αν θες να διαβιβαζεις στα vhf ή στα uhf και επιπλέον σε ποιό υψος συχνοτητας θες να διαβιβασεις. Π.χ. εχω στο κανάλι 1 την συχνότητα 400.000 και στο καναλι 2 την 450.000 (uhf). Στο καναλι 1 η κεραία μου αναλογα τα χαρακτηριστικά της μπορεί να ακουει και να εκπέμπει τέλεια και στο καναλι 2 να μην εχει δύναμη, γιατι ειναι πολύ διαφορετική η συχνότητα εκπομπής κ λήψης ως προς τα χαρακτηριστικά της κεραίας. Επισης για να μπει αλλη κεραία κανονικά πρεπει να μετρηθεί η αποδοση της σε watt γιατί μπορεί να εχει "στάσιμα"οπως λεγεται και μην μπορεί να βγαλει τα watt η κεραία και τη μιση ισχύ του ασυρμάτου να την χανεις λογω ακαταλληλότητας της κεραίας. Ετσι ζοριζεται κ ο ασύρματος. Παρεμπιπτόντως, χρειάζεται προσοχή αν εχουμε βγαλει την κεραία ή αν εχει σπασει εσωτερικά ή εξωτερικά , συνήθως συρμα εχει μέσα, να μην πατήσουμε κουμπί να διαβιβασουμε γιατι πολύ πιθανο θα καεί ο ασυρματος διότθδεν μπορει να διώξει την ισχύ του.
Κοντολογίς εχει αρκετό ζουμί η υπόθεση " κεραία". Γνώμη μου να μείνεις στα uhf γιατι στα vhf αν δεν ξερεις μπορεί να πεσεις σε συχνότητες σωματων ασφαλείας( ειναι πάρα πολλές). Και στα u θελει προσοχή γιατι εκεί ειναι οι θαλασσινές. Μια καλή ιδέα για να μη πεσεις σε συχνότητα που χρησιμοποιείται και προκαλεσεις πρόβλημα ειναι να χρησιμοποιήσεις τις συχνότητες των pmr ( walkie talkie). Googlαρισε το να τις βρεις.Αν ξεβιδωσεις την κεραία γυρω απο το σπειρωμα συνήθως γραφει σε τι συχνότητες μπορει να λειτουργήσει. Ξαναβάλτη κ δοκιμασε σε διαφορες συχνότητες απο τις 400.000 που ξεκινανε τα uhf και ανεβα ως τις 480.000 να δεις αν καποια σου αποδιδει καλύτερα. Δοκίμασε και την μανίσια κεραία. Το οτι ειναι κοντύτερη δεν σημαίνει οτι είναι χειρότερη! Το μεγαλυτερο μήκος δεν σημαίνει οτι ειναι καλυτερο.
 
Last edited:
Καλή σας ημέρα φίλοι συκυνηγοι.
Δεν πέρασε 1,5 χρόνος καλά καλά από τότε που έψαχνα νέο ασύρματο. Τότε προτίμησα τον tyt .
Φέτος κλείνω την κυνηγετική μου χρόνια και πάλι με την επιθυμία αλλαγής ασύρματου. Σαφώς καλύτερο από τον προηγούμενο baogeng, αλλα και πάλι δεν έχω μείνει ικανοποιημένος στο κομμάτι της επικοινωνίας. Η λήψη είναι το ίδιο μέτρια με το baogeng . Η εκπομπή ελαφρώς καλύτερη.
Μετανιωνω που δεν πήρα τον icom ο οποίος δεν είναι πλέον διαθέσιμος.
Επιλογές : yaesu f4, yaesu ft65, midland 990, kenwood k20
Πλέον είμαι αποφασισμένος να πάρω καλό ασύρματο και όχι οικονομικό.
Ακούω τις γνώμες σας.
Μην κάνεις το λαθος... κρατα τον TYT..... είναι καλύτερος από όλα όσα ανέφερες... Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες σε προσωπικό μήνυμα
 
Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι 10 watt.... Αλλά είναι 8-9 σίγουρα
Και ανάλογα την κατάσταση της μπαταρίας. Εντελώς γεματη ισως βγαζει 8-9 οπως λες ο κινέζος. Αν μιλησεις λιγες φορες πεφτει η μπαταρια κ αναγκαστικά κ τα watt.
 
Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι 10 watt.... Αλλά είναι 8-9 σίγουρα
Και ανάλογα την κατάσταση της μπαταρίας. Εντελώς γεματη ισως βγαζει 8-9 οπως λες ο κινέζος. Αν μιλησεις λιγες φορες πεφτει η μπαταρια κ αναγκαστικά κ τα watt.
Εννοείτε. Ονομαστική τιμή τα 10 watt. Όμως προς τιμή του ο Τιτάνας είναι τίμιος. Με τη μπαταρία φορτισμένη τέρμα, στα 8,2Volt μου βγάζει πάνω από 9watt μετρημένα με γέφυφα στασίμων που μετράει και ισχύ.

Ο φίλος και συγκυνηγός μου αγόρασε ένα Μπάοφενγκ που έλεγε ονομαστική 20 watt. Και ενώ του είχα πει ότι λένε ψέματα, και ότι το κάνουν για να πιάσουν κορόιδα που θα το πιστέψουν, και ότι 20 watt να εκπέμπεις στον εγκέφαλό σου δίπλα δεν είναι το καλύτερο ακόμα και αν γινόταν, αυτός τον αγόρασε. Στη δοκιμή με γεμάτη μπαταρία έβγαλε γύρω στ 4 watt .very funny.
 
Για βουνό VHF τελεία και παύλα.
Μεγαλύτερη (αλλά υπολογισμένη) κεραία, πάντα καλύτερη εκπομπή και λήψη.
Ανάμεσα σε ασυρμάτους vhf+uhf ή μόνο vhf να προτιμήσετε τον απλό vhf.
Μεγάλη ισχύ εξόδου, μεγαλύτερο range αλλά μπορεί να δημιουργήσετε προβλήματα σε παλιά gps trackers. Ειδικά τα παλιά garmin έχουν σίγουρα θέμα.
Yeasu, kenwood, icom, midland όλες καλές μάρκες.
 
Καλή σας ημέρα φίλοι συκυνηγοι.
Δεν πέρασε 1,5 χρόνος καλά καλά από τότε που έψαχνα νέο ασύρματο. Τότε προτίμησα τον tyt .
Φέτος κλείνω την κυνηγετική μου χρόνια και πάλι με την επιθυμία αλλαγής ασύρματου. Σαφώς καλύτερο από τον προηγούμενο baogeng, αλλα και πάλι δεν έχω μείνει ικανοποιημένος στο κομμάτι της επικοινωνίας. Η λήψη είναι το ίδιο μέτρια με το baogeng . Η εκπομπή ελαφρώς καλύτερη.
Μετανιωνω που δεν πήρα τον icom ο οποίος δεν είναι πλέον διαθέσιμος.
Επιλογές : yaesu f4, yaesu ft65, midland 990, kenwood k20
Πλέον είμαι αποφασισμένος να πάρω καλό ασύρματο και όχι οικονομικό.
Ακούω τις γνώμες σας.
Δοκίμασε να κατεβάσεις τα sql στο 2. Λογικά θα εργοστασιακά θα είναι στο 5. Αυτό όσο αναφορά την λήψη
 
ΤΥΤ = προβλήματα κ φτηνοκατασκευές, προτιμώ τα Baofeng . Σκάλες ανώτερα
Επειδή αγαπητέ συνάδελφε ραδιοερασιτέχνη εγώ βλέπω ότι ισχύουν τα ακριβώς αντίθετα από αυτά που γράφεις παραπάνω (αλλά μπορεί να κάνω λάθος), και επειδή δε γίνεται και οι δύο να έχουμε δίκιο, και επειδή βλέπω από το διακριτικό σου ότι η βάση σου είναι στην Αττική όπως και η δική μου, θα ήθελα να σου προτείνω να κάνουμε μία δοκιμή όταν θα έχεις χρόνο και όρεξη.

Θα ξεκινήσουμε μια συνομιλία SIMPLEX με ένα μικρό πομποδέκτη βάσης που έχω και στη συνέχεια θα αποσυνδέσω τον πομποδέκτη από την κεραία που έχω στη βάση μου και θα συνδέσω τον φορητό πομποδέκτη Α και θα ξαναμιλήσουμε και θα μου πεις πως με λαμβάνεις. Στη συνέχεια θα βάλω τον φορητό πομποδέκτη Β και θα κάνουμε το ίδιο και μετά θα συνδέσω τον φορητό πομποδέκτη Γ και θα κάνουμε πάλι το ίδιο.

Εσύ θα πεις με ποιο από το Α, Β, ή Γ με λάμβανες καλύτερα και μετά θα το ποστάρεις σε αυτό το νήμα.

Πριν ξεκινήσουμε θα έχω στείλει ένα προσωπικό μήνυμα σε κάποιο μέλος εδώ μέσα λέγοντάς του ποιος πομποδέκτης θα είναι ο Α, ο Β, ο Γ έτσι ώστε να είμαστε όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικοί.
Μετά το ποστ με τα αποτελέσματά σου εδώ μέσα, το μέλος που είχε λάβει στην αρχή το μήνυμα θα μας πει ποιος είναι ο Α, ο Β, ο Γ.

Οι τρεις φορητοί που έχω είναι:
ΤΥΤ 10watt
Baofeng 5watt (ο κλασσικός των 20€)
Baofeng 8watt

Τι λες;
 
Last edited:
Κοιταξε τι συμβαινει. Η κεραία που φοραει ο καθε ασύρματος απο το εργοστάσιο είναι υπολογισμένη. Δεν μπορεις να την βγαζεις και να βαζεις οποια αλλη θες. Ειδικα αυτο που βαζει καποιος μακρυτερη νομιζοντας οτι θα εχει καλυτερη λήψη ή/και εκπομπή. Καθε κεραία έχει συγκεκριμένο εύρος συχνοτητων που μπορει να δουλεψει. Και το μήκος της πρεπει να είναι συγκεκριμένο, ακομη και στο εκατοστό.Εχει και συγκεκριμένη ωμική αντίσταση. Παίζει ρόλο αν θες να διαβιβαζεις στα vhf ή στα uhf και επιπλέον σε ποιό υψος συχνοτητας θες να διαβιβασεις. Π.χ. εχω στο κανάλι 1 την συχνότητα 400.000 και στο καναλι 2 την 450.000 (uhf). Στο καναλι 1 η κεραία μου αναλογα τα χαρακτηριστικά της μπορεί να ακουει και να εκπέμπει τέλεια και στο καναλι 2 να μην εχει δύναμη, γιατι ειναι πολύ διαφορετική η συχνότητα εκπομπής κ λήψης ως προς τα χαρακτηριστικά της κεραίας. Επισης για να μπει αλλη κεραία κανονικά πρεπει να μετρηθεί η αποδοση της σε watt γιατί μπορεί να εχει "στάσιμα"οπως λεγεται και μην μπορεί να βγαλει τα watt η κεραία και τη μιση ισχύ του ασυρμάτου να την χανεις λογω ακαταλληλότητας της κεραίας. Ετσι ζοριζεται κ ο ασύρματος. Παρεμπιπτόντως, χρειάζεται προσοχή αν εχουμε βγαλει την κεραία ή αν εχει σπασει εσωτερικά ή εξωτερικά , συνήθως συρμα εχει μέσα, να μην πατήσουμε κουμπί να διαβιβασουμε γιατι πολύ πιθανο θα καεί ο ασυρματος διότθδεν μπορει να διώξει την ισχύ του.
Κοντολογίς εχει αρκετό ζουμί η υπόθεση " κεραία". Γνώμη μου να μείνεις στα uhf γιατι στα vhf αν δεν ξερεις μπορεί να πεσεις σε συχνότητες σωματων ασφαλείας( ειναι πάρα πολλές). Και στα u θελει προσοχή γιατι εκεί ειναι οι θαλασσινές. Μια καλή ιδέα για να μη πεσεις σε συχνότητα που χρησιμοποιείται και προκαλεσεις πρόβλημα ειναι να χρησιμοποιήσεις τις συχνότητες των pmr ( walkie talkie). Googlαρισε το να τις βρεις.Αν ξεβιδωσεις την κεραία γυρω απο το σπειρωμα συνήθως γραφει σε τι συχνότητες μπορει να λειτουργήσει. Ξαναβάλτη κ δοκιμασε σε διαφορες συχνότητες απο τις 400.000 που ξεκινανε τα uhf και ανεβα ως τις 480.000 να δεις αν καποια σου αποδιδει καλύτερα. Δοκίμασε και την μανίσια κεραία. Το οτι ειναι κοντύτερη δεν σημαίνει οτι είναι χειρότερη! Το μεγαλυτερο μήκος δεν σημαίνει οτι ειναι καλυτερο.
Η μεγαλύτερη κεραία υπήρχε στη συσκευασία του ασύρματου. Άρα υποθέτω πως είναι σχεδιασμένο για το συγκεκριμένο ασύρματο .
Όλα αυτα που γράφεις είναι αρκετά χρήσιμα, σε ευχαριστώ πολύ.
Οι συχνότητες που χρησιμοποιούμε είναι στα vhf.
 
Για βουνό VHF τελεία και παύλα.
Μεγαλύτερη (αλλά υπολογισμένη) κεραία, πάντα καλύτερη εκπομπή και λήψη.
Ανάμεσα σε ασυρμάτους vhf+uhf ή μόνο vhf να προτιμήσετε τον απλό vhf.
Μεγάλη ισχύ εξόδου, μεγαλύτερο range αλλά μπορεί να δημιουργήσετε προβλήματα σε παλιά gps trackers. Ειδικά τα παλιά garmin έχουν σίγουρα θέμα.
Yeasu, kenwood, icom, midland όλες καλές μάρκες.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα γραφόμενα σου φίλε μου.
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίζει κάποιο τεχνικό θέμα ο τυτ; Γτ σμρ με ίδιο ασύρματο ενός συναδέλφου τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα. Επιπλέον, φίλε Thalis αναφέρεις κάτι που δεν γνώριζα, περί παλιού και νέου vhf. Ο δικός μου είναι αγορασμενος Σεπτέμβρη 2020.
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίζει κάποιο τεχνικό θέμα ο τυτ; Γτ σμρ με ίδιο ασύρματο ενός συναδέλφου τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα. Επιπλέον, φίλε Thalis αναφέρεις κάτι που δεν γνώριζα, περί παλιού και νέου vhf. Ο δικός μου είναι αγορασμενος Σεπτέμβρη 2020.
Κανε μια δοκιμή με τη δική του κεραία, δεν εχεις να χασεις τίποτα. Μπορεί οντως να εχει θεμα λογω αστοχίας, φθορας ή πεσίματος κλπ. Αν γνωρίζεις λιγα πραγματα απο το μενού της συσκευής,δες αν οι ρυθμισεις σας ειναι ιδιες.
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίζει κάποιο τεχνικό θέμα ο τυτ; Γτ σμρ με ίδιο ασύρματο ενός συναδέλφου τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα. Επιπλέον, φίλε Thalis αναφέρεις κάτι που δεν γνώριζα, περί παλιού και νέου vhf. Ο δικός μου είναι αγορασμενος Σεπτέμβρη 2020.
Φυσικά και υπάρχει περίπτωση, ηλεκτρονικό μηχάνημα είναι. Το θέμα είναι τί είναι το πιο πιθανό να συμβαίνει.
Είναι πολλοί οι παράμετροι που πρέπει να ελεγχθούν πριν αποφανθείς ότι το πρόβλημα θα λυθεί αγοράζοντας άλλο πομποδέκτη.
Μια γεύση σου δίνει ο Τόλης σε αυτά που είπε μερικά ποστ πιο πάνω:
Οταν λες δεν ειχες καλη ληψη τι ενωεις εκατσες διπλα με εναν επωνυμο με ιδια καιρεα και δεν ειχες την ιδια ευκρεινια δε νομιζω ξανα δες το νε εχεις ιδια καιρεα και να σε διπλα γτ το πως λαμβανουμε ειναι και θεμα του πιος εκπεμπει και τι καιρεα εχουμε

Καταρχήν δες αν είναι στις βέλτιστες συνθήκες.

Είναι γεμάτη ή άδεια η μπαταρία όταν ξεκινάς το κυνήγι; Αν είναι χαμηλή η τάση της μπαταρίας θα βγάζει λιγότερα watt. Το ΤΥΤ έχει τη μεγαλύτερη μπαταρία όλων, πρώτα θα εξαντληθούν οι πομποδέκτες των συνκυνηγών σου και τελευταίος ο δικός σου.

Στην εκπομπή είσαι στο High, Medium ή Low; αυτό έχει να κάνει με το πόσα watt θα εκπέμπει και άρα πως θα μας λαμβάνουν, όχι πως θα ακούμε. Οι ραδιοερασιτέχνες εκπέμπουμε πάντα στα χαμηλότερα δυνατόν watt και μόνο όταν δεν μας ακούνε ανεβάζουμε. 5watt είναι καλή ισχύς, 10 όμως είναι καλύτερη όταν κάποιοι δεν σε ακούνε, είναι σα "να φωνάζει το μηχάνημα πιο δυνατά".

Το squatz είναι μία ρύθμιση που αυξομειώνει την ευαισθησία λήψης. Αν λαμβάνεις ας πούμε παράσιτα τότε υψώνεις το squatz έτσι ώστε να μη λαμβάνεις πολύ αδύναμα σήματα και να κοπούνε τα παράσιτα. Αν εκεί που είσαι δε λαμβάνεις το σήμα των συναδέλφων, τότε μειώνεις το squatz αυξάνοντας την ικανότητα του πομποδέκτη να λαμβάνει αδύναμα σήματα και ενδεχομένως να ακούσεις αμυδρά κάτι που πριν δεν άκουγες.

Αφού έχεις μάθει τον πομποδέκτη σου και ξέρεις τις βασικές ρυθμίσεις, τότε για να αποφανθείς ότι φταίει το μηχάνημά σου που δε λαμβάνεις και να πεις ότι με κάποιο άλλο θα λάμβανες καλύτερα, θα πρέπει εκεί στο πόστο σου να είναι κάποιος μαζί σου με άλλο πομποδέκτη και ένας τρίτος μακρινός να εκπέμπει σε μία συχνότητα που θα είστε και οι τρεις συντονισμένοι και αν τότε δεις ότι ο διπλανός σου λαμβάνει καλά, αλλά εσύ όχι, και αν έχεις μειώσει το aquatz και πάλι δεν ακούς, και αν του φοράς και τη μεγάλη μανίσια κεραία του,, τότε συμπεραίνεις ότι φταίει ο πομποδέκτης σου.


Επιπλέον, φίλε Thalis αναφέρεις κάτι που δεν γνώριζα, περί παλιού και νέου vhf. Ο δικός μου είναι αγορασμενος Σεπτέμβρη 2020.

Αναφέρομαι σε αυτόν (TYT TH-8000D):

ads.jpeg
 
Last edited:
Back
Top