Walkie talkie

Αν πας κάτω κάτω στην σελίδα που έβαλες, μπορείς να διαβάσεις κριτικές. Γενικά έχει πολύ καλές κριτικές για τα λεφτά του, το μόνο που γράφουν όλοι είναι ότι θέλει αρκετή υπομονή στην αρχή μέχρι να κάνεις τις ρυθμίσεις. Δουλεύει και στα V και στα U.
 
Διάβασα αρκετές κριτικές που με εψησαν και επειδή είδα ότι είναι αρκετά διαδεδομένο και στην Ελλάδα ρωταω μηπως το έχει κάποιος.
 
Διάβασα αρκετές κριτικές που με εψησαν και επειδή είδα ότι είναι αρκετά διαδεδομένο και στην Ελλάδα ρωταω μηπως το έχει κάποιος.
Στεφανε εγω εχω το GT3-TP Mark iii το οποίο φτάνει και 8w και ας πουμε αδιάβροχο .
Ταυτόχρονα μπορει να δεχεται και απο uf και vhf.
Η μπαταρίατου κραταει πολύ
Τωρα γραφω απο κινητό και δεν μπορω να δω λεπτομέρειες σ αυτο που αναφέρεσαι.
 
Αν εξαιρέσεις αυτό το πουστόχρωμα .sarcastic. - βγαίνει και όλο σε μαύρο - είναι πάρα πάρα πολύ καλά .
Να φανταστείς ότι Στρογγούλα με σπίτι στο χωριό μίλαγα καμπάνα.
Να διευκρινίσουμε όμως οτι όπως σε ολα τα PMR λόγω συχνοτήτων , η εμβελειά τους σε πολύ ορεινή περιοχή με ρεματιές και χαράδρες διαφοροποιούνται κάθετα.
 
Να φανταστείς ότι Στρογγούλα με σπίτι στο χωριό μίλαγα καμπάνα.
:eek:
Έβαλα μέτρηση απόστασης στο Google maps και στην καλύτερη μου το έβγαλε 8.8km...
Το pmr μέσα σε κτίριο επικοινωνεί ανάμεσα σε 2-3 ορόφους ή υπόγειο με επιφάνεια; Θέλω να δω αν μπορεί να με βολέψει και στη δουλειά.
 
:eek:
Έβαλα μέτρηση απόστασης στο Google maps και στην καλύτερη μου το έβγαλε 8.8km...
Το pmr μέσα σε κτίριο επικοινωνεί ανάμεσα σε 2-3 ορόφους ή υπόγειο με επιφάνεια; Θέλω να δω αν μπορεί να με βολέψει και στη δουλειά.
Είναι πάνω από 10 χλμ. μετρημένη με τα εργαλεία του google earth.
Στέφανε έχω και κατι παλιοτερα cobra μικρότερα σε μέγεθος και φθηνότερα .Τα ειχα δοκιμάσει σε ευθεια πάλι απο Τζουμέρκα με σπίτι και μιλούσα άνετα.
Πρόπερσι τα πήραμε και στη δουλειά.Αφήνω το ενα σε συνάδελφο του οποίου το γραφειο του που ήταν σε ισογειο.Φεύγω βγαίνω στο παρκιν -γύρω στα 400μ - μπαίνω στο αμάξι και πιάνω την Π.Ράλλη.Μέσα απο το αυτοκίνητο λοιπον εγω κι αυτος στο ισόγειο ,μιλούσαμε για 2 περίπου χλμ. μετρημένα κι αυτά σε ευθεία με google earth.
Τωρα οσον άφορά αυτό που ρωτάς με το κτίριο.Στην πολυκατοικία -5αόροφη - ,οταν είμαι στην ταράτσα και .....ψήνω, μιλάω άνετα με το άλλο που ειναι μεσα στο σπίτι
 
Last edited:
Έχει κάνεις το baofeng uv-5r να μου πει τη γνώμη του;με έδωσε 1 ο αδερφός μου,αλλά δεν το έχει δουλέψει σχεδόν καθολου κ σκέφτηκα να πάρω κ εγώ 1 ακομη
 
Έχω 2 από τα συγκεκριμένα τα τελευταία 3 χρόνια. Για τα 25€ που δίνεις, είναι πολύ αξιοπρεπές, επιτρέπει το προγραμματισμό μέσω υπολογιστή αν έχεις το καλώδιο usb, αλλά θέλει λίγο προσοχή στη χρήση όσον αφορά τον κοννέκτορα της κεραίας, είναι ελαφρώς ευπαθής. Κι επίσης τ' αξεσουάρ και ανταλλακτικά που βρίσκεις online είναι άπειρα και πάμφθηνα.
 
Έχω 2 από τα συγκεκριμένα τα τελευταία 3 χρόνια. Για τα 25€ που δίνεις, είναι πολύ αξιοπρεπές, επιτρέπει το προγραμματισμό μέσω υπολογιστή αν έχεις το καλώδιο usb, αλλά θέλει λίγο προσοχή στη χρήση όσον αφορά τον κοννέκτορα της κεραίας, είναι ελαφρώς ευπαθής. Κι επίσης τ' αξεσουάρ και ανταλλακτικά που βρίσκεις online είναι άπειρα και πάμφθηνα.
Τι ακριβώς προγραμματιζεις από τον υπολογιστή;
 
Περνάς πακέτα καναλιών (marine, αναμεταδότες κ.ά.) και μπορείς να τους δώσεις όνοματα, αποθηκεύεις - επαναφέρεις τις ρυθμίσεις της συσκευής, δηλώνεις τι όνομα θα εμφανίζεται όταν ανοίγεις τη συσκευή και μερικά ακόμα που ξεχνάω.
 
Περνάς πακέτα καναλιών (marine, αναμεταδότες κ.ά.) και μπορείς να τους δώσεις όνοματα, αποθηκεύεις - επαναφέρεις τις ρυθμίσεις της συσκευής, δηλώνεις τι όνομα θα εμφανίζεται όταν ανοίγεις τη συσκευή και μερικά ακόμα που ξεχνάω.
Ωραία,ευχαριστω,εσύ από που το πήρες;είδα πως ο Μεϊμαρης το έχει κ σε παραλλαγής χρώμα κ είπα να το πάρω,αλλά δεν είναι διαθεσιμο
 
Παιδια ψάχνω κάποιον πομποδεκτη στα 10watt. Μπορείτε να μου προτείνετε καποιο μοντέλο;
Είχα δει ενα της Boafeng
 
Last edited:
Παιδια ψάχνω κάποιον πομποδεκτη στα 10watt. Μπορείτε να μου προτείνετε καποιο μοντέλο;
Είχα δει ενα της Boafeng
10 watt φορητό είναι μόνο ο Τιτάνας, το ΤΥΤ δηλαδή και είναι αυτό
Baofeng υπάρχει μέχρι 8 watt και είναι αυτό.
Εγώ τα έχω και τα δύο. Ο τιτάνας είναι καλύτερος. Πιο δεμένο μηχάνημα, πιο ανθεκτικό, μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας και σε έλεγχο ισχύος με γεμάτη μπαταρία μου βγάζει 9,5 watt (ονομαστικά λέει 10). To Baofeng με γεμάτη μπαταρία μου βγάζει 6,5 watt (ονομαστικά λέει 8).
 
Πρωτον μπορει να μπλέξεις με τελωνείο.
Δεύτερον δεν χρειαζεται να μπλέξεις με ebay για αγορα PMR.
Βρισκεις κι εδω το πολυ μέχρι 50€ πάρα πολυ καλά και δοκιμασμένα.
 
Back
Top