Walkie talkie

Αυτά που έβαλα είναι από Αγγλία,και Ρουμανία.. και δεν μπλεκεις( προς το παρόν) με τελωνεια...
Και ένα ενδιαφέρον βίντεο....
Ξέρουμε όμως ότι σε pmr, άλλη η απόσταση ομιλίας σε βουνό, και άλλη σε κάμπο....
Πάντως το μοτορολα, έχει πολύ καθαρό ήχο....Και εδώ έχει καμία 20-60ευρώ παραπάνω....
 
Last edited:
τα Motorola ειναι πολυ καλά τα έχει φίλος έχουν πολύ καλή ποιότητα ήχου τα άλλα δεν τα ξέρω

παρεμπιπτόντως σήμερα έφερα στο μαγαζί τα δικά μου να τα τεσταρω με του φίλου τα TYT PMR γιατί κάτι για κλειστά και ανοιχτά μου έλεγε και με τρέλανε πως δεν θα μπορέσουμε να μιλήσουμε γιατί ναι μεν θα με ακούει αλλά δεν θα τον ακούω

από τα δύο αυτά που έχω τα alan 441 το ζευγάρι τα είχα πάρει €96 πολύ καλή ποιότητα στον ήχο μικρά χωράνε στην παλάμη αλλά είχαν θέμα με τις κεραιούλες τους έσπαγε για πλάκα ή πολυμεριζόταν το υλικό τους ( γιαυτό και η θερμόκολλα που έχω βάλει στην κεραία ) το μεγάλο είναι το Icom F-4002 κοστίζει €180-200 ανάλογα που θα το βρείς 16 κανάλια ,είχε φέρει δύο ο πατέρας από το καράβι γερά μηχανήματα 4watt έξοδο κρυστάλλινος ήχος με ρύθμιση mic gain Squelch κλπ

για εμένα χτύπα τα motorola

2924
2925
 
Motorola ή midland νομίζω ότι ειναι οι επιλογές για αξιοπιστία στην επικοινωνία με χαμηλό κόστος, βασικό κριτήριο αυτό της μπαταρίας. Καλό ειναι να μπορείς χρησιμοποιήσεις εκτός απο τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες (πακ) και κανονικές ΑΑ αλκαλικές. Οι επαναφορτιζόμενες καλές ειναι εαν τις χρησιμοποιείς λίγο, για συνεχή χρήση μάλλον θα χρειαστείς αλκαλικές. Εάν αγοράσει και λαρυγγόφωνο τότε για να το χαρείς με το ζευγάρι σου μιας και η επικοινωνία θα ειναι με ελεύθερα χερια σαν να ειστε δίπλα δίπλα αρκεί να μάθετε να μιλάτε (εύκολο). Μην σε μπερδεύουν αυτα περι καναλιών (64) και αποστασης (10Km) ειναι διαφημιστικά κόλπα. τα καναλια είναι 8 και η απόσταση ειναι 5 Km σε ευθεία χωρίς εμπόδια. τα 10 ειναι εκτός προδιαγραφων και δεν ξέρω ποσο απο αυτα που το αναφέρουν το κάνουν πέρα από ότι έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση.
 
Καλό ειναι να μπορείς χρησιμοποιήσεις εκτός απο τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες (πακ) και κανονικές ΑΑ αλκαλικές. Οι επαναφορτιζόμενες καλές ειναι εαν τις χρησιμοποιείς λίγο, για συνεχή χρήση μάλλον θα χρειαστείς αλκαλικές.

συμφωνώ και ξέχασα να το αναφέρω,,,προτίμησε αυτά που λειτουργούν με μπαταρίες ΑΑ ή ΑΑΑ ώστε να μπορείς ανα πάσα στιγμή να τις αλλάξεις πολύ εύκολα και ανέξοδα στο βουνό
 
τα Motorola ειναι πολυ καλά τα έχει φίλος έχουν πολύ καλή ποιότητα ήχου τα άλλα δεν τα ξέρω

παρεμπιπτόντως σήμερα έφερα στο μαγαζί τα δικά μου να τα τεσταρω με του φίλου τα TYT PMR γιατί κάτι για κλειστά και ανοιχτά μου έλεγε και με τρέλανε πως δεν θα μπορέσουμε να μιλήσουμε γιατί ναι μεν θα με ακούει αλλά δεν θα τον ακούω

από τα δύο αυτά που έχω τα alan 441 το ζευγάρι τα είχα πάρει €96 πολύ καλή ποιότητα στον ήχο μικρά χωράνε στην παλάμη αλλά είχαν θέμα με τις κεραιούλες τους έσπαγε για πλάκα ή πολυμεριζόταν το υλικό τους ( γιαυτό και η θερμόκολλα που έχω βάλει στην κεραία ) το μεγάλο είναι το Icom F-4002 κοστίζει €180-200 ανάλογα που θα το βρείς 16 κανάλια ,είχε φέρει δύο ο πατέρας από το καράβι γερά μηχανήματα 4watt έξοδο κρυστάλλινος ήχος με ρύθμιση mic gain Squelch κλπ

για εμένα χτύπα τα motorola

View attachment 2924
View attachment 2925
αυτά τα allan τα έχω ΠΟΛΛΑ χρόνια. σκυλιά μαυρα..
 
συμφωνώ και ξέχασα να το αναφέρω,,,προτίμησε αυτά που λειτουργούν με μπαταρίες ΑΑ ή ΑΑΑ ώστε να μπορείς ανα πάσα στιγμή να τις αλλάξεις πολύ εύκολα και ανέξοδα στο βουνό

Ένα πάρω ποιοτικές επαναφορτιζόμενες, δεν θα ειναι καλύτερες από τις απλές?.think.
 
Πη
πάρε Panasonic Eneloop οι οποίες κρατάνε φορτίο για πολύ καιρό και θα ξεχνάς να φορτίσεις ;)
Πήρα φόρα .sarcastic. αυτες απο Κινα λες να εχουν διαφορα ποιότητάς απο τις δικές (ολες Κίνα καια στα..περίχωρα δεν γίνονται? ) μας? .think.
 
Βλέπω τη τσίμπησες την τσιχλίτσα...... ;)
Καλή αρχή...!!
Σε βλέπω και οργανομένο........shake hands.
Δημήτρη τη μάρκα είναι το Walkie Talkie σου...;; Ενημερωτικά ρωτάω...:) (απάντησέ μου στο ανάλογο τόπικ)....

Χρησιμοποιώ της Baofeng το BF-T3, πιθανον κινεζικα αλλα αρκετα καλα, η τιμη τους ειναι στα 8€ το ενα, απλα παιρνεις μια τετραδα απο επαναφορτιζομενες 3Α μπαταριες και ξεμπευρδευεις.
Τα χρησιμοποιω κυριως στο καρτερι και στο περπατητο, η εμβελια τους ειναι αρκετα καλη αφου τα εχω δοκιμασει περισσοτερο μεταξυ εμποδιων και καμπυλοτητας και ακους αρκετα καθαρα μεταξυ 1-1,5χλμ. Σε ευθεια και χωρις εμποδια εχουμε μιλησει πανω απο 2χλμ.
 
Back
Top