Walkie talkie

μερικες φορες βγαζουν κ τα Lidl αξοιζουν αλλα δεν θυμαμε εμβελια

Είναι καλά Νίκο.Τα έχω δει απο φίλους.Άλλωστε η εμβέλεια σ αυτές τις συχνότητες εχει να κάνει και με την οπτική επαφή.
Κάτι άλλα cobra μικρότερα και παλιότερα που τα εχω ακόμη , δοκιμάστηκαν το ένα μέσα απο το γραφείο και το άλλο το ειχα εγω μεσα στο αυτοκίνητο.
Για απόσταση 3,5 χλμ μιλούσαμε κανονικά.
 
Ο αδερφός μου είχε πάρει κάτι μοτορολα 130€ το ζευγάρι και είχε θέμα ,δεν μπορούσε να επικοινωνήσει με κάτι άλλα ποιο φθηνά!
 
Ο αδερφός μου είχε πάρει κάτι μοτορολα 130€ το ζευγάρι και είχε θέμα ,δεν μπορούσε να επικοινωνήσει με κάτι άλλα ποιο φθηνά!
Σε όλα αυτά τα λεγόμενα PMR εχουν 8 κανάλια. Τα καναλια αυτά αντιοροσοπεύουν σε όλα τις ίδιες συχνότητες..Οτι και να πάρεις λοιπόν επικονωνεί με οτποιοδήποτε άλλο αρκει να είναι και τα δύο συντονισμένα στο ίδιο κανάλι.
http://www.meimaris.com/frequencies.asp
 
Τα vhf απαγορεύονται για το κυνήγι. Τα pmr επιτρέπονται...όλα τα pmr έχουν σχεδόν τις ίδιες συχνότητες..απλά τα πιο φθηνά δεν τις έχουν όλες. Έχουν όλες τις συχνότητες αλλά όχι τις υποσυχνότητες. Με 50€ βρίσκεις και ζευγάρι pmr με πραγματική εμβέλεια πάνω από 5 χλμ. Θα κοιτάξω να βρω αυτά που έχω εγώ να σου τα στείλω να τα δεις Μάρκο. :)
 
Το προηγούμενο ποστάρισμα μου ήταν από κινητό και συγνώμη για τα λάθη.
Τα 8 κανάλια ειναι σε όλα τα pmr οι ίδιες ακριβώς συχνότητες και για αυτό δεν υπάρχει πρόβλημα στην μεταξύ τους συνεργασία.Αυτά που έχουν υποσυχνότητες έχουν ένα πλεονέκτημα περισσότερων επιλογών.
Τα cobra που έβαλα πιο πάνω ,δοκιμασμένα σε ευθεία 9χλμ με πλήρη ορατότητα και μιλούσαμε πεντακάθαρα .Τα βρίσκεις από 42 μέχρι 60€
 
Το προηγούμενο ποστάρισμα μου ήταν από κινητό και συγνώμη για τα λάθη.
Τα 8 κανάλια ειναι σε όλα τα pmr οι ίδιες ακριβώς συχνότητες και για αυτό δεν υπάρχει πρόβλημα στην μεταξύ τους συνεργασία.Αυτά που έχουν υποσυχνότητες έχουν ένα πλεονέκτημα περισσότερων επιλογών.
Τα cobra που έβαλα πιο πάνω ,δοκιμασμένα σε ευθεία 9χλμ με πλήρη ορατότητα και μιλούσαμε πεντακάθαρα .Τα βρίσκεις από 42 μέχρι 60€
περα απο την αποδωση που λεει ο Δημήτρης .. να συμπληρώσω για τα κομπρα οτι ειναι εύχρηστα στην λεπτομέρεια ..
φορτίζουν με ένα καλώδιο και τα δύο μαζι (διακλάδωση ) το οποίο είναι usb!! (φορτίζεις και στον αυτοκίνητο δηλαδή )
οι μπαταριές είναι κοινές επαναφορτιζόμενες ΑΑ που εύκολα θα βρεις να τισ αντικαταστήσεις όταν χρειαστεί και επιπλέων αν εχεισ καβάντζα στο αυτοκίνητο απλές ΑΑ κάνεις δουλειά σου αν ξέχασες να φορτίσεις ;)
αλλα χαρακτηρίστηκα που έχουν διαφέρον ειναι οι υποσυχνότητες ... η υποδοχή για κοινό ακουστικό ..
στα αρνητικά ίσως θα εβαζα το μέγεθος τουσ που ειναι λιγο μεγαλούτσικα αλλά ελαφριά
 
το κακο στο δευτερο ειναι οτι βλέπω θέλουν τον φορτιστή τους ! .. για το πρώτο λεει οτι εχει υποδοχή για usb αλλα βλέπω να δίνει ένα μονό καλώδιο
 
το κακο στο δευτερο ειναι οτι βλέπω θέλουν τον φορτιστή τους ! .. για το πρώτο λεει οτι εχει υποδοχή για usb αλλα βλέπω να δίνει ένα μονό καλώδιο
Ολόκληρο παλαμάρι με μεγάλη κεραία.Υπερβολή για pmr.Δεν πα να βγάζει και 5 watt .Αν δεν έχεις οπτική επαφή και ο ένας είναι σε καμιά ρεματιά δεν πρόκειται να επικοινωνήσεις με τίποτα .
 
Τα vhf απαγορεύονται για το κυνήγι. Τα pmr επιτρέπονται...όλα τα pmr έχουν σχεδόν τις ίδιες συχνότητες..απλά τα πιο φθηνά δεν τις έχουν όλες. Έχουν όλες τις συχνότητες αλλά όχι τις υποσυχνότητες. Με 50€ βρίσκεις και ζευγάρι pmr με πραγματική εμβέλεια πάνω από 5 χλμ. Θα κοιτάξω να βρω αυτά που έχω εγώ να σου τα στείλω να τα δεις Μάρκο. :)
Βασίλη στείλε να δω ποια εχεις!
 
Εγω εχω τα παρακατω...
http://www.skroutz.gr/s/6029999/Baofeng-BF-888s.html
Τα παρηγγειλα τετραδα απο εξωτερικο στη μιση τιμη.
Μεχρι στιγμης ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.
Δοκιμασμενα σε αστικο περιβαλλον μιλουσαμε ανετα σε αποσταση περιπου 3 χλμ.
Αυτά χρειάζονται άδεια??
 
Θέλω σας ρωτήσω για αγορά vhf uhf πομποδέκτη..τι προτείνετε? Διπλό δεκτή μόνο ?pmr?
Xρωταω γιατί είμαι άσχετος και πρόσφατα σε κυνήγι φασσας αντιμετωπίσαμε μεγάλο πρόβλημα με τα κινητά και δεν είχαμε επικοινωνία με το ταίρι!
Δε μιλάω για επικοινωνία σε ευθεία αλλά με μεγάλα εμπόδια λόφους χωνια και πάει λέγοντας. Τα vhf uhf πιάνουν μεγαλη εμβέλεια και με εμπόδια?
 
Back
Top