Verney Carron Team

Χωρίς να θέλω να πω κάτι για το όπλο του Γιάννη η οποιου άλλου το κατέχει...
Ουτε ο σκοπός μου είναι να θίξω μια μάρκα όπλου...
Προς Θεου......

Είχα ξαναπεί μια μικρή αλλά όχι ευχάριστη εμπειρία με ένα τέτοιο όπλο φίλου σε cal.12.... Και αν θυμάμαι καλά το οπλο το είχαμε ζυγίζει σε ζυγαριά κουζινας στα 2,900γρ...

Η κλωτσιες που φάγαμε με φυσιγγι 32γρ ήταν γαιδουρινες...και ρίξαμε μόνο δυο βολές ο καθένας.. Δεν αντέχοταν...και πολυ σκληρή η μπροστινή σκανδάλη...

Να τονίσω όμως ότι το όπλο αγοράστηκε από δευτερο χέρι κ είχε γίνει άνοιγμα στα τσοκ 5-4 που ήταν 1-3 από μαμά αν θυμάμαι καλά.. Ίσως να συντέλεσε κ αυτό σε όλα τα παραπανω...
 
Το σκαλί στους κώνους προσαρμογής με αποτελεσμα να είναι ιδιοτροπία στα φυσίγγια και να κλωτσάνε σα γαϊδούρια
Το περίμενα να σου πω την αλήθεια να το επισημάνεις αυτό, αλλά ήθελα να δω αν ήταν και κάτι άλλο που δεν γνώριζα.
Εννοείς προφανώς τους "κοντούς" κώνους...
Το τουφέκι δεν το έψαξα , ήμουν όμως ενημερωμένος πριν την αγορά για αυτή την πιθανή ιδιοτροπία των γαλλικών όπλων, αλλά και των παλιών ειδικά Verney Caron.
Ίσως στα πολλά γραμμάρια, όντως...
Εγώ όμως ήμουν εξαρχής προσανατολισμένος να ρίχνω λίγα γραμμάρια και ελαφριά φυσίγγια!
Την S4 την έριξα φέτος όλη τη σεζόν, 27 γρ. ιδιογόμωση (και με τις ζέστες στην αρχή!), και ήταν ίσως η μαλακότερη και φονικότερη τουφεκιά που έχω ρίξει στην πέρδικα και στο κουνέλι...
Την ΜΒ Χ 32 στο τέλος έκανα δοκιμές, και μια φορά στο κυνήγι απέδωσε πολύ καλά, 27 γρ. πάλι , λίγο πιο αισθητό λάκτισμα , μαλακή ριξιά, αλλά ήταν 17 βαθμοί...Θα την τελειοποιήσω όμως και αυτή του χρόνου, και για τη ζέστη...μου άρεσε το σκότωμα της και η κατανομή της στο χαρτί!
Εμπορικά η ιδιογόμωσης βαρύτερα δεν έριξα , γιατί δεν μου χρειάζονται!
 
Παναγιώτη δικά σου είναι;
Ναι φιλε δικά μου
Το becassier 61 ραγιε και η πάνω τσοκ
Και το άλλο 66 Με τσοκ 2σκανδαλο
Θεωρητικά οι Κάνες μπαίνουν και στα δύο όπως και οι σκανδαλοθηκες πρακτικά που τ χω δοκιμάσει κουμπωνουν οι Κάνες Αλλά δεν συρταρωνει τ κλειδί Για να κλείσει η πεταλούδα λογικά Θενε εφαρμογή Αλλά δε τα σκαλιζω ήθελα στο 2σκανδαλο τις Κάννες του becassier
 
Καλημέρα στο Verney Carron Team!

Το έχω βάλει και στο Cal.16, αλλά πάει και εδώ που είναι η ομάδα του...με τα εγγόνια του!

View attachment 37744

Φέτος το πήρα, 60 χρονών τουφέκι...
Verney Carron Pionnier, Cal.16, 70αρες θαλάμες, 68 πόντοι κάννες, τσοκαρισμένο 4/10 & 7/10, 2720 γρ. βάρος.
Έρχεται στον ώμο...μόνο του!
Στην πέρδικα και στο κουνέλι φέτος στο νησί, μια χαρά τα πήγε!

Φιλικότατα,

Γιάννης
Καλορίζικο και καλές ντουφεκιες. Είναι πάρα πολύ όμορφο.
 
Ναι φιλε δικά μου
Το becassier 61 ραγιε και η πάνω τσοκ
Και το άλλο 66 Με τσοκ 2σκανδαλο
Θεωρητικά οι Κάνες μπαίνουν και στα δύο όπως και οι σκανδαλοθηκες πρακτικά που τ χω δοκιμάσει κουμπωνουν οι Κάνες Αλλά δεν συρταρωνει τ κλειδί Για να κλείσει η πεταλούδα λογικά Θενε εφαρμογή Αλλά δε τα σκαλιζω ήθελα στο 2σκανδαλο τις Κάννες του becassier
είδες που λέω χάσαμε επεισόδια;
την μπενέλλι την έδωσες; τι όπλα έχεις;
τελικά βρήκες τσοκ που να σΕ αρέσει;;;;

Κάποια βερνέ καρρόν παίρνουν εναλλάξιμες σκανδαλοθήκες με 1 ή δυο σκανδάλες για δες μήπως βολευτείς!
για εφαρμογές κ.λ.π. ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ θα αχρηστέψεις την άλλη βάση.....

το σουπερ leger δουλεύει ή 1η σκανδάλη και σαν μονοσκάνδαλο;
 
Τώρα που αναφέρατε για σκανδαλες. Έχω πάρει πρόσφατα ένα verney δισκανδαλο με την πρώτη να λειτουργεί και ως μονοσκανδαλο. Ένα βίντεο που έχω δει αν πατήσεις πρώτα τη δεύτερη τότε αλλάζει η σειρά πυροδότησης δηλαδή η δεύτερη αν πατηθεί πρώτα λειτουργεί ως επιλογέας και μετά πρέπει να πατήσεις την πρώτη 2 φορές με την πάνω κάννη να πυροδοτηθεί πρώτη. Στο δικο μου αν πατήσω πρώτα τη δεύτερη πυροδοτεί την πάνω κάννη σαν κλασικό δισκανδαλο. Ένα manual που κατέβασα περιγράφει την πρώτη διαδικασία. Το manual το δικό μου απλά έχει ένα αυτοκόλλητο που λέει ότι έχει διπλή λειτουργία πρώτης σκανδάλης. Έστειλα μέιλ στην εταιρία 2 φορές να ρωτήσω μήπως υπάρχουν δύο εκδόσεις για τη διπλή λειτουργία σκανδάλης αλλά δεν πήρα ποτέ απάντηση. Ξέρει κανείς τίποτα;
 
είδες που λέω χάσαμε επεισόδια;
την μπενέλλι την έδωσες; τι όπλα έχεις;
τελικά βρήκες τσοκ που να σΕ αρέσει;;;;

Κάποια βερνέ καρρόν παίρνουν εναλλάξιμες σκανδαλοθήκες με 1 ή δυο σκανδάλες για δες μήπως βολευτείς!
για εφαρμογές κ.λ.π. ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ θα αχρηστέψεις την άλλη βάση.....

το σουπερ leger δουλεύει ή 1η σκανδάλη και σαν μονοσκάνδαλο;
Θα σε πάρω τηλέφωνο να τα πούμε φίλε
 
Τώρα που αναφέρατε για σκανδαλες. Έχω πάρει πρόσφατα ένα verney δισκανδαλο με την πρώτη να λειτουργεί και ως μονοσκανδαλο. Ένα βίντεο που έχω δει αν πατήσεις πρώτα τη δεύτερη τότε αλλάζει η σειρά πυροδότησης δηλαδή η δεύτερη αν πατηθεί πρώτα λειτουργεί ως επιλογέας και μετά πρέπει να πατήσεις την πρώτη 2 φορές με την πάνω κάννη να πυροδοτηθεί πρώτη. Στο δικο μου αν πατήσω πρώτα τη δεύτερη πυροδοτεί την πάνω κάννη σαν κλασικό δισκανδαλο. Ένα manual που κατέβασα περιγράφει την πρώτη διαδικασία. Το manual το δικό μου απλά έχει ένα αυτοκόλλητο που λέει ότι έχει διπλή λειτουργία πρώτης σκανδάλης. Έστειλα μέιλ στην εταιρία 2 φορές να ρωτήσω μήπως υπάρχουν δύο εκδόσεις για τη διπλή λειτουργία σκανδάλης αλλά δεν πήρα ποτέ απάντηση. Ξέρει κανείς τίποτα;
είναι ένα σύστημα που έπρεπε να το υιοθετήσουν ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές δικάννων
το ξεκίνησαν οι Τσέχοι το συνεχίζει η Βερνέ Καρρόν - βελτιωμένο;;;;

με ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ:
αν πατήσεις την 2η σκανδάλη σκάει η πάνω κάννη και μετά πρέπει να πατήσεις την 1η για την κάτω
αν πατήσεις την 1η σκανδάλη σκάει η κάτω κάννη ξαναπατάς την 1η και σκάει η πάνω

αυτός που έχει μάθει στο αυτογεμές δουλεύει έτσι μόνο την 1η σαν μονοσκάνδαλο - ΜΠΛΙΑΧ
ενώ ο μάστοράς, ο ψαγμένος κυνηγός, ο ανυπέρβλητος σκοπευτής, ο μάγκας και καραμπουζουκλής ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΟΣ το δουλεύει όπως πρέπει!!!! .terror.

αν κάνω λάθος διορθώστε με

Υ.Γ. λάθος στην περιγραφή της λειτουργίας.... όχι στο ότι ο δισκάνδαλος είναι μάγκας και καραμπουζουκλής !!! α,α,α,α όλα κι όλα!!!!! .yelling.
 
είναι ένα σύστημα που έπρεπε να το υιοθετήσουν ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές δικάννων
το ξεκίνησαν οι Τσέχοι το συνεχίζει η Βερνέ Καρρόν - βελτιωμένο;;;;

με ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ:
αν πατήσεις την 2η σκανδάλη σκάει η πάνω κάννη και μετά πρέπει να πατήσεις την 1η για την κάτω
αν πατήσεις την 1η σκανδάλη σκάει η κάτω κάννη ξαναπατάς την 1η και σκάει η πάνω

αυτός που έχει μάθει στο αυτογεμές δουλεύει έτσι μόνο την 1η σαν μονοσκάνδαλο - ΜΠΛΙΑΧ
ενώ ο μάστοράς, ο ψαγμένος κυνηγός, ο ανυπέρβλητος σκοπευτής, ο μάγκας και καραμπουζουκλής ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΟΣ το δουλεύει όπως πρέπει!!!! .terror.

αν κάνω λάθος διορθώστε με

Υ.Γ. λάθος στην περιγραφή της λειτουργίας.... όχι στο ότι ο δισκάνδαλος είναι μάγκας και καραμπουζουκλής !!! α,α,α,α όλα κι όλα!!!!! .yelling.
Ακριβώς έτσι που περιγράφεις λειτουργεί το δικό μου. Στο βιντεο που επισυνάπτω στο 1:32 θα δεις τη λειτουργία της δευτερης σκανδάλης ως επιλογέα. Επίσης και στο manual στη σελίδα 14. Στη φωτο είναι το δικό μου manual που εκτός απο το αυτοκόλλητο με κόκκινα γραμματα δεν έχει καμία αναφορά μέσα. Λες να το έχουν απλοποιήσει? Είναι πιο λειτουργικό έτσι γιατί αλλιως δεν έχει νόημα η διπλή σκανδάλη αν δεν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω άμεσα. Για το βιντεο βάλε υπότιτλους με αυτοματη μεταφραση αγγλικα.
IMG_20211216_162123643.jpg
 

Attachments

  • mode-emploi-2013-FR-US-Sagittaire-Sagittaire_XS(1).pdf
    295,4 KB · Προβολές: 12
Ακριβώς έτσι που περιγράφεις λειτουργεί το δικό μου. Στο βιντεο που επισυνάπτω στο 1:32 θα δεις τη λειτουργία της δευτερης σκανδάλης ως επιλογέα. Επίσης και στο manual στη σελίδα 14. Στη φωτο είναι το δικό μου manual που εκτός απο το αυτοκόλλητο με κόκκινα γραμματα δεν έχει καμία αναφορά μέσα. Λες να το έχουν απλοποιήσει? Είναι πιο λειτουργικό έτσι γιατί αλλιως δεν έχει νόημα η διπλή σκανδάλη αν δεν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω άμεσα. Για το βιντεο βάλε υπότιτλους με αυτοματη μεταφραση αγγλικα.

Εγώ όπως είδα το βίντεο, αυτό που καταλαβαίνω είναι αυτό ακριβώς που είπε και ο Μάριος (και αυτό που ήξερα κι εγώ). Και αυτό ακριβώς λέει και στη σελίδα 14 του manual.
Some models are equipped with a "dual action trigger". This system is an effective replacement for the single selective trigger and can be used in three different ways :
1)• as a single trigger by pressing only on the first trigger,
2)• as a standard double trigger,
3)• by reversing the firing order by simply pressing on the second trigger before the first one (ideal when you are using 2 different types of ammunition or 2 different chokes).

Φίλε Κώστα νομίζω ότι το έχεις καταλάβει λάθος! Και δε λέω ότι φταις εσύ, αλλά θεωρώ ότι αυτοί έτσι που το έχουν διατυπώσει, εύκολα σε μπερδεύουν.
Δηλαδή κατά τη γνώμη μου κακώς αναφέρουν την 3) περίπτωση ξεχωριστά, γιατί ουσιαστικά συμπεριλαμβάνεται στη 2).
Όταν έχεις δυο σκανδάλες, φυσικά και τραβάς όποια θέλεις πρώτη, ανάλογα με ποια κάννη θέλεις να ρίξει πρώτη !!! Τι πιο λογικό !!!
Πιο σωστό θα ήταν να γράφουν ότι "μπορείς να το δουλέψεις με 2 τρόπους:
1) σαν μονοσκάνδαλο, με την μπροστινή σκανδάλη μόνο (αλλά χωρίς δυνατότητα επιλογής κάννης - πρώτη θα ρίχνει η κάτω).
2) σαν κλασικό δισκάνδαλο"
Αυτό πιστεύω ότι θα ήταν αρκετό. Και δεν θα δημιουργούσε παρανοήσεις ...
 
εγώ τώρα κατάλαβα που μπερδευόσουν!
κι έλεγα "τι δεν καταλαβαίνει, δουλεύει και σαν μονοσκάνδαλο και σαν δισκάνδαλο! ποιό το πρόβλημα; ίσα -ίσα!"
τι εννοεί ο ποιητής Κόλλιας ότι "αλλάζει η σειρα πυροδότησης κι ότι αν η δεύτερη πατηθεί πρώτα λειτουργεί ως επιλογέας;"
.think..think.
 
Back
Top