SUV

Μια ερώτηση για τους κατόχους samurai και jimny τι κατανάλωση έχει σε βενζίνη?Μιλαω για χρήση βουνό και πόλη.

Στο ταξίδι εθνική αν πας με τα όρια ειναι στα 4,5 λίτρα ίσως και λιγότερο στο χωματόδρομο παει γύρω στα 5,5 λίτρα,περσι μετα πολλά χιόνια όταν φορούσε αλυσίδες έκαιγε 6,5 λίτρα!
Κώστα προφανώς αναφέρεσαι στην προηγούμενη ερώτηση του akis_a (για το νέο Vitara), και όχι αυτή που έκανες quote !!! ;):)
Γιατί εμένα το Jimny σε γενική χρήση (πιο πολύ άσφαλτο, πόλη, και λιγότερο χωριό, αλλά όχι σε πολύ δύσκολες συνθήκες εκτός δρόμου) μου έκαιγε γύρω στα 7,5 λίτρα/100χλμ. με τα μαμά λάστιχα, και από τότε που του έβαλα τα Yokohama Geolandar ανέβηκε στα 8,5 λίτρα !!! .what. Όπου νάναι πρέπει να τα αλλάξω πάλι και το σκέφτομαι πολύ τι λάστιχα να προτιμήσω ....xm.
 
Κώστα προφανώς αναφέρεσαι στην προηγούμενη ερώτηση του akis_a (για το νέο Vitara), και όχι αυτή που έκανες quote !!! ;):)
Γιατί εμένα το Jimny σε γενική χρήση (πιο πολύ άσφαλτο, πόλη, και λιγότερο χωριό, αλλά όχι σε πολύ δύσκολες συνθήκες εκτός δρόμου) μου έκαιγε γύρω στα 7,5 λίτρα/100χλμ. με τα μαμά λάστιχα, και από τότε που του έβαλα τα Yokohama Geolandar ανέβηκε στα 8,5 λίτρα !!! .what. Όπου νάναι πρέπει να τα αλλάξω πάλι και το σκέφτομαι πολύ τι λάστιχα να προτιμήσω ....xm.
Στέλιο σίγουρα 7,5 λίτρα/100 χλμ; Εγώ αν θυμάμαι καλά που το είχα υπολογίσει το έβγαλα λίγο πιο πάνω από τα 9 λίτρα/χλμ..
Με τα μαμα λάστιχα.
 
Κώστα προφανώς αναφέρεσαι στην προηγούμενη ερώτηση του akis_a (για το νέο Vitara), και όχι αυτή που έκανες quote !!! ;):)
Γιατί εμένα το Jimny σε γενική χρήση (πιο πολύ άσφαλτο, πόλη, και λιγότερο χωριό, αλλά όχι σε πολύ δύσκολες συνθήκες εκτός δρόμου) μου έκαιγε γύρω στα 7,5 λίτρα/100χλμ. με τα μαμά λάστιχα, και από τότε που του έβαλα τα Yokohama Geolandar ανέβηκε στα 8,5 λίτρα !!! .what. Όπου νάναι πρέπει να τα αλλάξω πάλι και το σκέφτομαι πολύ τι λάστιχα να προτιμήσω ....xm.
Ναι ναι από λαθος
 
Στέλιο σίγουρα 7,5 λίτρα/100 χλμ; Εγώ αν θυμάμαι καλά που το είχα υπολογίσει το έβγαλα λίγο πιο πάνω από τα 9 λίτρα/χλμ..
Με τα μαμα λάστιχα.
Σίγουρα Χρήστο, το είχα μετρήσει πολλές φορές ... (όπως επίσης πολλές φορές και μετά την αλλαγή ελαστικών, ακόμη και πρόσφατα).
Μάλιστα κι εδώ ένα παιδί μια φορά μου έλεγε ότι το δικό του έκαιγε 10+ και δεν μπορούσε να πιστέψει ότι εμένα μου καίει 7,5 !!! ;)
 
Σίγουρα Χρήστο, το είχα μετρήσει πολλές φορές ... (όπως επίσης πολλές φορές και μετά την αλλαγή ελαστικών, ακόμη και πρόσφατα).
Μάλιστα κι εδώ ένα παιδί μια φορά μου έλεγε ότι το δικό του έκαιγε 10+ και δεν μπορούσε να πιστέψει ότι εμένα μου καίει 7,5 !!! ;)
Στέλιο, αν βάζεις πάντα από το ίδιο βενζινάδικο τότε σου συνιστώ να μην το αλλάξεις ποτέ! .sarcastic.
Αν δεν είναι θέμα καυσίμων, τότε μάλλον είσαι τυχερός που σου έτυχε τέτοια μηχανή. ;)
 
Μέχρι πριν δύο χρόνια όλες τις κυνηγετικές εξορμήσεις τις κάναμε με το τεριος 1.5 του πατέρα. Δεν χρειάζεται να πω ότι δε μασάει ευκολα αυτό είναι γνωστο και παράλληλα κινείται ικανοποιητικά στην άσφαλτο.Τα τελευταία 2 χρόνια που πήρα το asx 1.6 diesel πηγαίνουμε παντού με αυτό. Η Τετρακίνηση του είναι εξαιρετική, απομονώνει σε μπροστοκινητο και κάνεις αποστάσεις στο ταξίδι τόσο άνετα και ξεκούραστα, χωρίς θόρυβο ,κουνηματα απ την ανάρτηση Και κυρίως στο ταξίδι με 130 η 140 η κατανάλωση δεν ξεπερνά τα 6 με τίποτα. Αν πας με 115 120- ταχύτητα που συνήθιζα με το τεριος γράφει 4,8 Όταν το τεριος έγραφε 8.6...Αντιλαμβανεστε την τεράστια διαφορά κατανάλωσης. Μέσα στην πόλη γραφει μέχρι 6.5..Χωρις να είναι ενεργοποιημένο το start stop.
 
Μια ερώτηση για τους κατόχους samurai και jimny τι κατανάλωση έχει σε βενζίνη?Μιλαω για χρήση βουνό και πόλη.

Άκη θα σου πω για το samurai.950 χλμ,Αθήνα Γρεβενά & επιστροφή περίπου 135€ έκαψε.Στην εθνική καίει αρκετά αλλά στο χωματόδρωμο μηδαμινό κόστος.
Ένα παράδειγμα:Γέμισα στη Λαμία 35€ (είχε & άλλο μέσα,ανέβηκα πάνω,γυρίσαμε πάρα πολύ,περίπου 2 ώρες & κάτι μόνο με τα διπλά λόγω βροχής & πολύ λάσπης,πήγα στα Γρεβενά λόγω προβλήματος ξαναγύρισα πάλι είχε κατέβει λίγο πιο κάτω από τη μέση.Γενικά δεν έκαψε πολύ.
20171028_121145.jpg


 
Την κατανάλωση να την βγάζετε πάντα βάσει χλμ που κάνετε και όχι τι γράφει ο δείκτης του αυτοκινήτου. Τα samurai και jimny προφανώς μιας και είναι παλαιότερα αυτοκίνητα καίνε πολύ, πιο κοντά στο 9 λίτρα που ανέφερε ο Χρήστος όσα ξέρω εγώ. Όταν είσαι εθνική πρέπει να κινείσαι με 90 για να είσαι σε πιο νορμάλ επίπεδα. Το ASX μου κάνει θετική εντύπωση η κατανάλωση των 6 λίτρων στα 140, τόσο που θα ήθελα να το δω αλλά δεν έχω τη δυνατότητα δυστυχώς. Εγώ καίω 6 λίτρα με 120-125 χλμ με το Qashqai και θεωρώ πως το ίδιο αμάξι στα 1,5 χωρίς τα 3 διαφορικά και την επιλογή τετρακίνησης δλδ ίσως να φτάνει στα 140 με αυτή την κατανάλωση.
 
Την κατανάλωση να την βγάζετε πάντα βάσει χλμ που κάνετε και όχι τι γράφει ο δείκτης του αυτοκινήτου. Τα samurai και jimny προφανώς μιας και είναι παλαιότερα αυτοκίνητα καίνε πολύ, πιο κοντά στο 9 λίτρα που ανέφερε ο Χρήστος όσα ξέρω εγώ. Όταν είσαι εθνική πρέπει να κινείσαι με 90 για να είσαι σε πιο νορμάλ επίπεδα. Το ASX μου κάνει θετική εντύπωση η κατανάλωση των 6 λίτρων στα 140, τόσο που θα ήθελα να το δω αλλά δεν έχω τη δυνατότητα δυστυχώς. Εγώ καίω 6 λίτρα με 120-125 χλμ με το Qashqai και θεωρώ πως το ίδιο αμάξι στα 1,5 χωρίς τα 3 διαφορικά και την επιλογή τετρακίνησης δλδ ίσως να φτάνει στα 140 με αυτή την κατανάλωση.
Μάνο ευτυχώς κι εμένα μου χει κάνει θετική εντύπωση αν και το είχα διαβάσει ότι είναι πολύ οικονομικό γιατι έχει πολύ ελαστικό μοτέρ που αποδίδει χαμηλά. Αν έχεις το qashqai με τα 130 άλογα είναι λογικό να τσιμπάει λίγο παραπάνω καθώς οι επιδόσεις του είναι καλύτερες.
 
Την κατανάλωση να την βγάζετε πάντα βάσει χλμ που κάνετε και όχι τι γράφει ο δείκτης του αυτοκινήτου. Τα samurai και jimny προφανώς μιας και είναι παλαιότερα αυτοκίνητα καίνε πολύ, πιο κοντά στο 9 λίτρα που ανέφερε ο Χρήστος όσα ξέρω εγώ. Όταν είσαι εθνική πρέπει να κινείσαι με 90 για να είσαι σε πιο νορμάλ επίπεδα. Το ASX μου κάνει θετική εντύπωση η κατανάλωση των 6 λίτρων στα 140, τόσο που θα ήθελα να το δω αλλά δεν έχω τη δυνατότητα δυστυχώς. Εγώ καίω 6 λίτρα με 120-125 χλμ με το Qashqai και θεωρώ πως το ίδιο αμάξι στα 1,5 χωρίς τα 3 διαφορικά και την επιλογή τετρακίνησης δλδ ίσως να φτάνει στα 140 με αυτή την κατανάλωση.
Την κατανάλωση να την βγάζετε πάντα βάσει χλμ που κάνετε και όχι τι γράφει ο δείκτης του αυτοκινήτου. Τα samurai και jimny προφανώς μιας και είναι παλαιότερα αυτοκίνητα καίνε πολύ, πιο κοντά στο 9 λίτρα που ανέφερε ο Χρήστος όσα ξέρω εγώ. Όταν είσαι εθνική πρέπει να κινείσαι με 90 για να είσαι σε πιο νορμάλ επίπεδα. Το ASX μου κάνει θετική εντύπωση η κατανάλωση των 6 λίτρων στα 140, τόσο που θα ήθελα να το δω αλλά δεν έχω τη δυνατότητα δυστυχώς. Εγώ καίω 6 λίτρα με 120-125 χλμ με το Qashqai και θεωρώ πως το ίδιο αμάξι στα 1,5 χωρίς τα 3 διαφορικά και την επιλογή τετρακίνησης δλδ ίσως να φτάνει στα 140 με αυτή την κατανάλωση.
Το jimny απαιτει με 110 χιλιομ ανα ωρα περιπου 10-11 λιτρα.Είναι οι τριβες λογω αξονα και οι απωλεις.Όλα τα αυτοκίνητα καινε ακομη δε και πετρελαιοκινητο νορμαλ κυβισμου στα 140 απατει τουλάχιστον 7-8 λιτρα.Κατά τα λοιπα είναι ένα τιμιο αυτοκινητο αλλα πολύ κουραστικο εως ανυποφορο σε μεγαλες διαδρομες
 
Την κατανάλωση να την βγάζετε πάντα βάσει χλμ που κάνετε και όχι τι γράφει ο δείκτης του αυτοκινήτου. Τα samurai και jimny προφανώς μιας και είναι παλαιότερα αυτοκίνητα καίνε πολύ, πιο κοντά στο 9 λίτρα που ανέφερε ο Χρήστος όσα ξέρω εγώ. Όταν είσαι εθνική πρέπει να κινείσαι με 90 για να είσαι σε πιο νορμάλ επίπεδα. Το ASX μου κάνει θετική εντύπωση η κατανάλωση των 6 λίτρων στα 140, τόσο που θα ήθελα να το δω αλλά δεν έχω τη δυνατότητα δυστυχώς. Εγώ καίω 6 λίτρα με 120-125 χλμ με το Qashqai και θεωρώ πως το ίδιο αμάξι στα 1,5 χωρίς τα 3 διαφορικά και την επιλογή τετρακίνησης δλδ ίσως να φτάνει στα 140 με αυτή την κατανάλωση.
Μάνο πετρέλαιο το Qashqai??
 
Back
Top