Spinning

Το μόνο (παλιο) κολπο που μπορείς να κανεις είναι να τα περασεις με διάφανο ακρυλικο βερνίκι σε σπρέι... 1-2 στρωσεις κ κρέμασε τα κάπου να ξεμυρισουν..

Κσποιες φορές η αιτία που ξεφλουδιζουν τα τεχνητά είμαστε εμείς, τα χτυπαμε άθελά μας στα βράχια καθώς τα φέρνουμε έξω....
 
Καλημέρα! υπάρχει κάποιος τρόπος να μην ξεφλουδιζουν τα τεχνητά μετά από 4-5 φορές χρήσης;
Ο κύριος λόγος που ξεφλουδίζουν τα τεχνητά είναι οι σαλαγκιές τους και έπειτα τα χτυπήματα πάνω σε βράχια όπως σου είπε και ο Τάσος. Κάποιες μάρκες είναι πιο ευπαθείς από άλλες. Συνήθως ισχύει ότι πληρώνεις παίρνεις αλλά όχι πάντα!

Για προστασία λοιπόν και για να ΜΗΝ επηρεαστεί το βάρος και συνεπώς και η πλεύση του τεχνητού το καλύτερο που έχω δοκιμάσει είναι το υγρό γυαλί. Βγάζεις τις σαλαγκιές και τα κρικάκια τους (split rings), πιάνεις το τεχνητό από τους σταθερούς κρίκους (solid rings) μπρος και πίσω και με ένα πινελάκι το περνάς προσέχοντας να μην σου κάνει κάπου σταγόνα λόγω παραπανίσιου υγρού. Επίσης να προσέξεις να μην μείνει υγρό ανάμεσα στους κρίκους. Εγώ βάζω ίσα ίσα μπροστά στο κεφάλι και πίσω στην ουρά γιατί πολύ απλά εκεί είναι πολύ δύσκολο να ξεφλουδίσει ένα τεχνητό και έτσι καλύπτω και την πιθανότητα να μείνει υγρό στους κρίκους.
 
Μπράβο Γιώργη, καλοφαγωτο.
Είχε ένταση στο μάζεμα?
Γεια σου Νίκο και ευχαριστώ, το ψάρι ήδη καλοφαγώθηκε :D
Το ανέβασμα των μαυρόψαρων με τον εξοπλισμό μου είναι πρόβλημα, γιατί όσο πλησιάζουν στεριά μπορούν εύκολα να βραχώσουν. Το έχω πάθει μερικές φορές και διαλέγω από που ρίχνω. Το συγκεκριμένο μου έλυσε φρένα ενώ ήταν σχεδόν επιφάνεια και μου βράχωσε στα 2 μέτρα νερό μπροστά στα πόδια μου ... ευτυχώς που κάποια στιγμή αποφάσισε να ξεμπουκάρει ...
Γενικά είναι ζόρι γιατί χρειάζονται πολλά φρένα (περίπου 3 κιλά βάζω) και γρήγορο μάζεμα στην αρχή τουλάχιστον... και πάλι νομίζω ότι με τον εξοπλισμό μου μέχρι 4 κιλά ψάρι είναι οριακό για να βγει, δεν είναι όπως τα αφρόψαρα (γοφάρια, λίτσες, καρβούνια, παλαμίδες κ.λ.π.).
 
Απογευματινό spinning σήμερα...
Ένα γοφαροπουλο άρπαξε το popper κ ξαγκιστρωθηκε μόλις μπήκε στην αποχη...
Ακολουθησαν πολλες βολές στοχεύοντας σε κάτι καλυτερο αλλα χωρίς αποτέλεσμα η κάποια ένδειξη ότι κάτι ακολουθεί....

IMG_20211009_185218.jpg
 
Απογευματινό spinning σήμερα...
Ένα γοφαροπουλο άρπαξε το popper κ ξαγκιστρωθηκε μόλις μπήκε στην αποχη...
Ακολουθησαν πολλες βολές στοχεύοντας σε κάτι καλυτερο αλλα χωρίς αποτέλεσμα η κάποια ένδειξη ότι κάτι ακολουθεί....

View attachment 33791
Γεια σου Τάσο μάστορα !
πολύ ωραία συλλογή από τεχνητά επιφανείας βλέπω :)
 
Γεια σου Τάσο μάστορα !
πολύ ωραία συλλογή από τεχνητά επιφανείας βλέπω :)
Εχω κ άλλα..... Μου αρέσει να δοκιμάζω κ ειδικά εδώ,γιατί εκεί βρίσκεται ολο το ζουμί κ η ομορφιά του σπιν...
Να βλέπεις μπροστά στα μάτια σου την επίθεση κ την μανία του καθε θηρευτή.....
 
Εχω κ άλλα..... Μου αρέσει να δοκιμάζω κ ειδικά εδώ,γιατί εκεί βρίσκεται ολο το ζουμί κ η ομορφιά του σπιν...
Να βλέπεις μπροστά στα μάτια σου την επίθεση κ την μανία του καθε θηρευτή.....
Αφού είσαι μερακλής σε ό,τι κάνεις Τάσο!
 
Εχω κ άλλα..... Μου αρέσει να δοκιμάζω κ ειδικά εδώ,γιατί εκεί βρίσκεται ολο το ζουμί κ η ομορφιά του σπιν...
Να βλέπεις μπροστά στα μάτια σου την επίθεση κ την μανία του καθε θηρευτή.....
Φοβερές οι φάσεις στον αφρό ! ... και έχεις δει επίθεση μέχρι και από συναγρίδα!!! :)
 
Φοβερές οι φάσεις στον αφρό ! ... και έχεις δει επίθεση μέχρι και από συναγρίδα!!! :)
Μόνο από λαβράκι δεν έχω δει ακόμα(!).....
Αλλά καποτε θα γίνει κ εκει η αρχή..
Πήγα και εγώ απόψε για μια ώρα στο σούρουπο, δεν έγινε τίποτα αλλά ήταν ωραία ...View attachment 33796
Απίστευτο τοπιο.... Αλλα έτσι όπως το βλέπω εκεί δεν θα μου ερχόταν η έμπνευση να σπιναρω...
Θα εστρωνα τα καρουλια μου...........
 
Μόνο από λαβράκι δεν έχω δει ακόμα(!).....
Αλλά καποτε θα γίνει κ εκει η αρχή..

Απίστευτο τοπιο.... Αλλα έτσι όπως το βλέπω εκεί δεν θα μου ερχόταν η έμπνευση να σπιναρω...
Θα εστρωνα τα καρουλια μου...........
Μάλλον έχεις δίκιο ... :)
 
Ακριβώς ίδια φάση με τον Τάσο είχα κι εγώ χθες βράδυ.
Με τριγύριζαν αρκετή ώρα κάποια γοφαρακια χωρίς όμως να κάνουν επίθεση, παρότι είχα δοκιμάσει πολλά τεχνητά. Σε μια λευκή σιλικόνη τσίμπησε αλλά ενώ ήταν στα πόδια μου...δεν μπήκε στην απόχη. Δεν πειράζει. Αμέσως μετά μια μικρή στήρα όρμηξε κι αυτή στη λευκή σιλικόνη. Απελευθερώθηκε και αμέσως βράχωσε. Ένστικτο.
Έχουν μπει καλαμάρια καθώς είδα αρκετούς να δοκιμάζουν την τύχη τους στο σούρουπο και μετά.
Οι εικόνες μαγικές...
 

Attachments

  • IMG_20211009_144755.jpg
    IMG_20211009_144755.jpg
    226,1 KB · Προβολές: 49
  • IMG_20211009_171927.jpg
    IMG_20211009_171927.jpg
    385,7 KB · Προβολές: 50
https://www.boatfishing.gr/article-post/kanones-asfaleias-kanena-alieyma-den-axizei-ti-zoi-sas/

Το βάζω εδώ περα γιατί είναι μια διαδεδομένη τεχνική (οπότε κ ευελπιστώ να το διαβάσουν ολοι) που συχνά καλούμαστε να περπατησουμε σε βράχια κ γενικά σε κακοτραχαλα εδάφη..

Θα πω κ ενα περιστατικο πανω σε αυτό....

Προπερσι ψαρευα πανω σε βράχια κ απέναντι μου ηταν ένας πιτσιρικας....
Σε μια φάση ακουω ένα "χτυπημα" κ τον βλέπω να έχει πεσει με το στήθος πανω σε εναν μεγάλο βραχο, σηκώνει το χέρι κ μου κάνει νόημα να παω...
Ρε πουστη μου λεω σκοτώθηκε μιας κ μια πτωση πανω σε κοφτερά είναι ότι χειρότερο...
Τα παρατάω όπως- οπως κ τρέχω προς τα εκεί..
Είσαι καλά του λεω? Ναι μου λέει με ποναει λίγο το στήθος κ τρόμαξα γιατί μου κόπηκε η ανάσα απο το χτυπημα...
Τα πόδια του είχαν καταματώσει...
Πήρα τηλ. τον πατερα του κ ηρθε κ τον πηρε..

Τι ακριβώς είχε συμβεί?
Ανέβηκε πανω στα βράχια με σαγιονάρες....
Του είπα έτσι κ σε ξαναδώ να τις φοράς πανω στα βράχια αλίμονο σου,Στο λιμάνι στην παραλια φορα ότι θες....
 
Back
Top