Spinning

Μπράβο Βασίλη
Βάλε ρε φίλε μια φώτο όταν μπορέσεις αυτής της πορτοκαλί σιλικόνης να πάρουμε κι'εμείς οι ερασιτέχνες μπας και τσιμπήσουμε ψάρι διότι απ'οτι βλέπω πάμε σερί άδειοι. Πολύ δύσκολο τελικά το ψάρεμα
Μην απογοητευεσε ειδικα στα δικα μας νερα και ειδικα αυτη την έποχη
Εχουμε εντελως διαφορετικη ακτογραμμη πρωτον
Στην ελλαδα βαθαινει αποτομα σε αντιθεση με εμας που ειναι ρηχόπατια μεχρι ´ολυ μεσα
Επιπλεον οι θερμοκρασια του νερου ειναι εντελως διαφορετικη
Και τα ψαρια τα εχουν μαθει στην ψαροτροφη που αν το ψαξεις θα δεις οτι επηρεαζει ακομη και τα ψαρια που δεν απευθυνονται τοσο στο σπιννιγκ
Θα σου προτεινα οσο παμε προς το καλοκαιρι σε παραλιες να ψαρεψεις νωρις το πρωι με τεχνητα επιφανειας
Αλλα και να ψαξεις κομματια που βαθαινει το νερο εστο και οχι τοσο αποτομα αρκει να υπαρχει ενα στοιχειωδες σκαλοπατι μεταξυ ρηχου και πιο βαθιου σημειου
Η εποχη τωρα δεν ειναι και το πιο καλο για ψαρεμα αλλα μολις μπει ο ιουνιος θα δεις διαφορα
Καλη επιτυχια
Εαν πας σε μολους που τα νερα βαθαινουν προτιμα να ψαρεψεις μεσομερα προς βαθια σε βαθος βολης εκει που οι πετρες κατεβαινοντας συναντανε τον βυθο η μπροστα απο τις φυκιαδες που συχνα δημιουργοθυνται
Εκει θα παρεις πολυ συχνα λαβρακια λιτσες και μικρα μινερακια αλλα και αλλα κυνηγοψαρα
Θα σε βοηθησουν μικρα πλανακια και σαν ψαρεμα δεν ειναι τοσο σπιννιγκ οπως ουτε και shore jigging τεχνικη αλλα κατι που παντρευει και τα δυο

Οπως συνηθως ψαρευουμε τις μεγαλυτερες σιλικονες αν εχεις εμπειρια

Ωστοσο θα παρατηρας να δεις και να δοκιμαζεις γιατι σταθερο δεν ειναη τίποτε και εξαρταται απο τον καιρο τα ρευματα αλλα και τον καιρο που ειχε τις προηγουμενες μερες!

Να ξερεις οτι ουτε εγω ειχα ιδιαιτερες επιτυχιες μεχρι σημερα αλλα οι εξορμησεις μου ειναι πολυ αραιες

Ωστοσο ο αδερφος μου με πολυ συχνότερες εξορμησεις εχει επιτυχιες με αυτους τους τροπους σε τετοια μερη

Για να εχεις επιτυχιες θελει συχνα ψαρεματα και παρατηρηση!
 
Μπράβο Βασίλη
Βάλε ρε φίλε μια φώτο όταν μπορέσεις αυτής της πορτοκαλί σιλικόνης να πάρουμε κι'εμείς οι ερασιτέχνες μπας και τσιμπήσουμε ψάρι διότι απ'οτι βλέπω πάμε σερί άδειοι. Πολύ δύσκολο τελικά το ψάρεμα
Όλοι ερασιτέχνες είμαστε......
Ναι εχεις δίκιο, το σημερινό ψάρεμα για αυτόν που ξεκινάει είναι πιο δυσκολο απο ποτε........
Και αυτό γιατί δεν θα θελήσει να ασχοληθεί πρώτα με τις απλες τεχνικές αλλά θα παει κατευθείαν στις εξειδικευμενες, γιατί εκεί θα τον παει η μόδα, ο φίλος, η ο μαγαζάτορας......
Δεν είναι θέμα τεχνητού(και γενικά δολωματος).....

Είναι σαν να σου πει κάποιος που πρωτη φορα ξεκινάει το κυνήγι, γέμισε μου ρε Λάμπη ένα καλό φυσίγγι μπας κ βαρεσω καμια τσίχλα.........

Εκεί στην Κυπρο απο οτι ξέρω ασχολούνται αρκετοί με το spinning, κ κατασκευάζονται κ πετυχημενα τεχνητά δολωματα,όπως είναι τα evolures.......
Το καλυτερο θα είναι να πιάσεις παρεα με κάποιον που ασχολείται και κατέχει αυτή την τεχνική,ώστε να σου δείξει κ να σου πει απο κοντα κάποια πραγματα για να μπεις στο νόημα......
Άλλη εναλλακτική λυση ειναι κ τα βίντεο στο yt που όμως δεν ειναι το ίδιο, για εναν αρχαριο στο ψαρεμα.......
 
Last edited:
Σήμερα το απόγευμα η θάλασσα είχε μια απίστευτη ηρεμία..Χαρτί να γράψεις........
Έφαγα μια φλασια εκείνη την ώρα γιατί ξαφνικα θυμήθηκα ότι ειμαι και.... ψαράς.....

Πάνω στο σουρουπο ήμουν στα γνωστά λημέρια...
Πολλές οι βολες για το.... τίποτα....

Ώσπου ήρθε ένα χτυπημα(ας αφήσουμε την λέξη strike, γιατί θα ξεχάσουμε κ την γλώσσα μας στο τέλος κ ειδικά σε ότι έχει να κάνει με το ψάρεμα)..

Ενα ανοιξιάτικο χαζολαβρακι από αυτα που ετουτη την εποχή κάνουν την εμφάνιση τους σε κοπαδια, λιμπιστηκε το 13αρι κοκκινοκεφαλο princess.....
Και εγώ με την σειρά μου το έβγαλα μια φωτο πριν το ξαποστειλω.......

IMG_20220428_215845.jpg
 
Καλημέρα κ καλό μήνα!
ήρθε ο καιρός να αλλάξω κάποια τεχνητά κ ψάχνω κάνα οικονομικό μαγαζί... έχουμε τίποτα υπόψιν;
Τα τεχνητά πάνω κάτω την ίδια τιμή έχουν σε όλα τα καταστήματα. Σε ποια περιοχή μένεις; Αναλόγως τι θες να πάρεις ίσως σε συμφέρει από το εξωτερικό.
 
Παγκράτι αλλά κ απέξω δεν έχω θέμα
Καταρχάς να σου πω ότι δεν παίρνω χρήματα από κανέναν επαγγελματία ή εταιρεία και ότι γράψω παρακάτω είναι προσωπικές εντυπώσεις και εμπειρίες. :)

Ελλάδα λοιπόν στα παρακάτω καταστήματα έχω βρει ποικιλία προϊόντων και καλές τιμές αν και οι διαφορές είναι μικρές από μαγαζί σε μαγαζί:
https://fishing4fun.gr/
https://www.lucky-fishing.gr/
https://thefunkylure.gr/

Ο πρώτος είναι στην Λάρισα και πρέπει να έχει την μεγαλύτερη ποικιλία σε στοκ από όλα τα καταστήματα στην Ελλάδα. Ο δεύτερος είναι στην Πάτρα και ο τρίτος στην Αθήνα. Ο τρίτος είναι ωραίος τύπος που κάνει μια αξιόλογη προσπάθεια και αξίζει να πας από εκεί να μιλήσετε κιόλας για κάτι που δεν έχει ίσως στο φέρει.

Στο εξωτερικό τώρα δοκιμασμένα καταστήματα:
https://akvasport.com/en/
https://www.fishing-mart.com.pl/en4

Ο πρώτος Βούλγαρος, ο δεύτερος Πολωνός. Και οι δύο έχουν εξαιρετικά μαγαζιά, πολύ ανταγωνιστικές τιμές και νορμάλ μεταφορικά. Ότι άλλο θες και μπορώ πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω.
 
Καταρχάς να σου πω ότι δεν παίρνω χρήματα από κανέναν επαγγελματία ή εταιρεία και ότι γράψω παρακάτω είναι προσωπικές εντυπώσεις και εμπειρίες. :)

Ελλάδα λοιπόν στα παρακάτω καταστήματα έχω βρει ποικιλία προϊόντων και καλές τιμές αν και οι διαφορές είναι μικρές από μαγαζί σε μαγαζί:
https://fishing4fun.gr/
https://www.lucky-fishing.gr/
https://thefunkylure.gr/

Ο πρώτος είναι στην Λάρισα και πρέπει να έχει την μεγαλύτερη ποικιλία σε στοκ από όλα τα καταστήματα στην Ελλάδα. Ο δεύτερος είναι στην Πάτρα και ο τρίτος στην Αθήνα. Ο τρίτος είναι ωραίος τύπος που κάνει μια αξιόλογη προσπάθεια και αξίζει να πας από εκεί να μιλήσετε κιόλας για κάτι που δεν έχει ίσως στο φέρει.

Στο εξωτερικό τώρα δοκιμασμένα καταστήματα:
https://akvasport.com/en/
https://www.fishing-mart.com.pl/en4

Ο πρώτος Βούλγαρος, ο δεύτερος Πολωνός. Και οι δύο έχουν εξαιρετικά μαγαζιά, πολύ ανταγωνιστικές τιμές και νορμάλ μεταφορικά. Ότι άλλο θες και μπορώ πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω.
τους 3 πρώτους τους είχα και φώτο ατα υπόψιν απλά είπα να ρωτήσω μήπως έχει κανένας άλλη εναλλακτική... θα τα τσεκάρω και τα άλλα κ βλέπω... Ευχαριστώ όπως κ να έχει
 
Παληκάρια αυτός ο μήνας είναι καλός για spinning , και αν ναι , τι θηράματα είναι τα πιο πιθανά να πιαστούν , καθώς και πια ώρα είναι πιο αποδοτική , πρωί - μεσημέρι -η βράδυ , θέλω να πάω μια βόλτα , και να να δοκιμάσω και την τεχνική.
 
Παληκάρια αυτός ο μήνας είναι καλός για spinning , και αν ναι , τι θηράματα είναι τα πιο πιθανά να πιαστούν , καθώς και πια ώρα είναι πιο αποδοτική , πρωί - μεσημέρι -η βράδυ , θέλω να πάω μια βόλτα , και να να δοκιμάσω και την τεχνική.
Ευκολες ερωτήσεις.. Δυσκολες απαντήσεις........
Με το spinning μπορείς να ψαρεψεις όλο τον χρόνο αρκεί οι τόποι που θα επιλέξεις να φιλοξενούν κυνηγιαρικα...
Το πρωτο ψάρι που μας έρχεται στο μυαλό ετούτο τον μήνα κ που πλησιαζει τις ακτές είναι το μαγιάτικο..
Μπορει να ακουσεις, Λουτσοι την άνοιξη, γοφαρια απο το Ιούνη κ μετά,λαβρακια τον χειμώνα κλπ...
Αυτό εμένα δεν μου λέει τιποτα,όλα εξαρτώνται από την περιοχη......
Το ίδιο ισχυει κ για τις ώρες...
Για αυτό κ χρειάζονται πειραματισμοι....

Πολλες φορες κατά την διάρκεια της νυχτας(και όχι μόνο στο spinning) εχω εκπλαγεί βλέποντας τα ψάρια να κρατανε.. ρολόι...
Και κάποιες φορες αυτο γίνεται με αξιοσημείωτη ακρίβεια.......

Ψαξιμο κ παρατηρηση θέλει σε κάθε τόπο,εκτός κ καταφέρουμε να παρουμε πληροφοριες από τους ντόπιους που ψαρευουν εκεί.....
Και όχι παμε κ ρίχνουμε λίγες βολες το ξημέρωμα κ το σουρουπο κ στο τέλος λεμε γιατί δεν βάρεσε τίποτα, αφου αυτές ειναι οι καλυτερες ώρες............

Δομιμασε την τεχνική, κ ολα θα ερθουν στην ώρα τους.....
Μπορει να πάρεις ψάρι κ στην πρωτη βολή, αλλά μην νομίζεις ότι θα είναι ευκολη η συνέχεια, αν το πιστεψεις αυτό την άλλη μέρα τα παρατησες...........
 
Αύριο λέω και εγω να πάω μια βόλτα έτσι για τον καφέ και να περάσω το πρωινό μου ήσυχα.
Από την λήξη του κυνηγιού δεν βγήκα κανέναν πρωινό για περπάτημα και μου έλειψε η πρωινή βόλτα.
Δεν ξέρω τι έχει και τι ψαρεύεται αυτηνντην εποχή.
Έτσι για την βόλτα θα βγω.
Προς Σταύρο μέχρι ολυμπιάδα λέω να κινηθω και ότι θέλει ας γίνει.
 
Ευκολες ερωτήσεις.. Δυσκολες απαντήσεις........
Με το spinning μπορείς να ψαρεψεις όλο τον χρόνο αρκεί οι τόποι που θα επιλέξεις να φιλοξενούν κυνηγιαρικα...
Το πρωτο ψάρι που μας έρχεται στο μυαλό ετούτο τον μήνα κ που πλησιαζει τις ακτές είναι το μαγιάτικο..
Μπορει να ακουσεις, Λουτσοι την άνοιξη, γοφαρια απο το Ιούνη κ μετά,λαβρακια τον χειμώνα κλπ...
Αυτό εμένα δεν μου λέει τιποτα,όλα εξαρτώνται από την περιοχη......
Το ίδιο ισχυει κ για τις ώρες...
Για αυτό κ χρειάζονται πειραματισμοι....

Πολλες φορες κατά την διάρκεια της νυχτας(και όχι μόνο στο spinning) εχω εκπλαγεί βλέποντας τα ψάρια να κρατανε.. ρολόι...
Και κάποιες φορες αυτο γίνεται με αξιοσημείωτη ακρίβεια.......

Ψαξιμο κ παρατηρηση θέλει σε κάθε τόπο,εκτός κ καταφέρουμε να παρουμε πληροφοριες από τους ντόπιους που ψαρευουν εκεί.....
Και όχι παμε κ ρίχνουμε λίγες βολες το ξημέρωμα κ το σουρουπο κ στο τέλος λεμε γιατί δεν βάρεσε τίποτα, αφου αυτές ειναι οι καλυτερες ώρες............

Δομιμασε την τεχνική, κ ολα θα ερθουν στην ώρα τους.....
Μπορει να πάρεις ψάρι κ στην πρωτη βολή, αλλά μην νομίζεις ότι θα είναι ευκολη η συνέχεια, αν το πιστεψεις αυτό την άλλη μέρα τα παρατησες...........
Τάσο να είσαι καλά , και σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση . .shake hands.
 
Αύριο λέω και εγω να πάω μια βόλτα έτσι για τον καφέ και να περάσω το πρωινό μου ήσυχα.
Από την λήξη του κυνηγιού δεν βγήκα κανέναν πρωινό για περπάτημα και μου έλειψε η πρωινή βόλτα.
Δεν ξέρω τι έχει και τι ψαρεύεται αυτηνντην εποχή.
Έτσι για την βόλτα θα βγω.
Προς Σταύρο μέχρι ολυμπιάδα λέω να κινηθω και ότι θέλει ας γίνει.
Και πολύ καλά θα κάνεις Άγγελε . Και τα μέρη που θα επισκεφτείς εξίσου καλά .
 
Αυτή η περίοδος είναι πολύ καλή για σαφρίδια, κοκκάλια, ντάσκες και λούτσους. Το θέμα είναι που τα βρίσκουμε. Οι καλύτερες ώρες είναι νύχτα αλλά και το ξημέρωμα. Όσο περνάνε οι μέρες ειδικά τα κοκκάλια, σαφρίδια θα ανεβαίνουν ,μάλιστα στο πικ τους μπορείς να κάνεις κέφι και όλη την ημέρα.
 
Αυτή η περίοδος είναι πολύ καλή για σαφρίδια, κοκκάλια, ντάσκες και λούτσους. Το θέμα είναι που τα βρίσκουμε. Οι καλύτερες ώρες είναι νύχτα αλλά και το ξημέρωμα. Όσο περνάνε οι μέρες ειδικά τα κοκκάλια, σαφρίδια θα ανεβαίνουν ,μάλιστα στο πικ τους μπορείς να κάνεις κέφι και όλη την ημέρα.
Κοίτα τι μαθαίνει κανείς από έναν αποχιάκια .yel.

Υ.Σ. Βρείτε ποιος είναι ποιος... .big smile.
 

Attachments

  • p1.jpg
    p1.jpg
    225,7 KB · Προβολές: 53
  • p2.jpg
    p2.jpg
    221,9 KB · Προβολές: 51
Back
Top