Spinning

Βάλτε μόνοι τίτλο μάγκες γιατί εγώ ακόμα βρίζω.

View attachment 46539

....οτι και να ήταν ήταν βαρύ ψάρι(αυτό το θα το κατάλαβες εσύ βεβαία αν ήταν....) το μέγεθος του αγκιστριού δεν παίζει κανένα ρόλο, αρκεί που ήταν μακρυκότσανο (με σιλικονούχο υποθετω...)...δεν το πήρε το ψάρι στα μαλακά να το περάσει το αγκίστρι, αν το περνούσε ίσως το έπαιρνες....Στο spining δεν μου έχει συμβεί , αλλά στο casting πολλές φορές με μεγάλες τσιπούρες, με σκληρότερο η μεγαλύτερο δεν θα είχες διάφορα άσε που θα χαλούσες την πλεύση της σιλικόνης...

Καθαρή ατυχία...απαλλάσσεσαι, μπορεί να συμβεί στον καθένα Βασίλη!:)
 
Συγνώμη μάγκες για την καθυστέρηση αλλά έμπλεξα στη δουλειά. Ευτυχώς που έχω άδεια δηλαδή .yel.

Βόλτα σήμερα σε σημείο που την περασμένη Κυριακή βρήκαμε καρβούνια (ή ντάσκες) με τον αδερφό μου. Το σημείο είναι μια μύτη όπου τα ψάρια είναι περαστικά και κυνηγάνε σε απόσταση βολής. Δυστυχώς στον κόλπο που στριμώχνουν το ψιλό (μάλλον σαρδέλα) δεν φτάνουμε με τις βολές τα ψάρια. Αλλά περνάνε αριστερά, δεξιά αρκετές φορές και εκεί είναι η ευκαιρία. Για έναν περίεργο λόγο τα ψάρια χτυπάνε μόνο σε raglou με μπομπάρδα. Βασικά δεν είναι και τόσο περίεργος ο λόγος αφού η αφρουδιά και η φασαρία της μπομπάρδας τραβάνε τα ψάρια και χτυπάνε στη σιλικόνη. Raglou 85άρι λοιπόν με το μαμά αγκίστρι (πανάθεμα με). Μπαίνουν τα ψάρια από αριστερά, βράζει η θάλασσα σε απόσταση από 5 μέτρα έως 40 μέτρα, παίρνει ένας φίλος αριστερά μου ένα κιλίσιο αλλά εμένα με προσπερνάνε και δεν χτυπάει κάτι. Είναι και θέμα τύχης φυσικά αφού το ψιλό είναι πάαααρα πολύ. Περνάνε 5 λεπτά και πάω πιο δεξιά σε ένα μέρος που κάνει λίγο σαν κόλπος και ξαφνικά μου χτυπάει το ψάρι. Φρένα σφιχτά αλλά αυτό έπαιρνε αρκετά μέτρα. Πάνω, κάτω, αριστερά, δεξιά παντού με πήγαινε η τορπίλη. Το καλαμάκι μου (7-35 cw) είχε πάρει γαμάτη παραβολή και γούσταρα. Εκεί που λέω τώρα θα τα φτύσει και έχει φτάσει από κάτω μου κάνει άλλο ένα κεφάλι και γεια σας. Το ψάρι το είδα και το υπολογίζω μέσα από το νερό γύρω στα 3 κιλά. Θεωρώ πως το αγκίστρι είναι για τον π@@@@ο και εκεί την πάτησα. Πήγα και πήρα μετά το ψάρεμα το πιο δυνατό αγκίστρι τύπου aberdeen που βρήκα και αν βρω παρέα το πρωί θα πάω πάλι στο ραντεβού. Ωραίο το τράβηγμα σαν να κρατάω κομπρεσέρ αλλά αυτό το χαλάρωμα όταν χάνεις το ψάρι είναι πιο ξενέρα και από όταν τελειώνεις και σου λέει η άλλη κάνε με αγκαλίτσα .my man.
 
Απ'όλα τα μαγαζιά, τούρκικο βρήκες να μου βάλεις; :cool: Αυτό είναι για γύλους, εγώ πήρα 2/0 σε μέγεθος.
Άι στο λύκο‼️τουρκικό❓❓❓❓ούτε καν το πρόσεξα ,το αγκίστρι κοίταζα‼️τα κυπρινια είναι πονηρά,θέλουν μικρό αγκιστρακι....κ σκουλικαρο‼️αυτό για μένα είναι σούπερ....το δουλεύω κ σε τσιπούρες σε 1 ν.
 
Άι στο λύκο‼️τουρκικό❓❓❓❓ούτε καν το πρόσεξα ,το αγκίστρι κοίταζα‼️τα κυπρινια είναι πονηρά,θέλουν μικρό αγκιστρακι....κ σκουλικαρο‼️αυτό για μένα είναι σούπερ....το δουλεύω κ σε τσιπούρες σε 1 ν.
Δεν ψαρεύω τέτοια ψάρια Γιάννη και δεν έχω εμπειρία. Στο spinning πάντως μετά τις σαλαγκιές και τα jigheads σπάνια χρησιμοποιώ αγκίστρι.
 
Συγνώμη μάγκες για την καθυστέρηση αλλά έμπλεξα στη δουλειά. Ευτυχώς που έχω άδεια δηλαδή .yel.

Βόλτα σήμερα σε σημείο που την περασμένη Κυριακή βρήκαμε καρβούνια (ή ντάσκες) με τον αδερφό μου. Το σημείο είναι μια μύτη όπου τα ψάρια είναι περαστικά και κυνηγάνε σε απόσταση βολής. Δυστυχώς στον κόλπο που στριμώχνουν το ψιλό (μάλλον σαρδέλα) δεν φτάνουμε με τις βολές τα ψάρια. Αλλά περνάνε αριστερά, δεξιά αρκετές φορές και εκεί είναι η ευκαιρία. Για έναν περίεργο λόγο τα ψάρια χτυπάνε μόνο σε raglou με μπομπάρδα. Βασικά δεν είναι και τόσο περίεργος ο λόγος αφού η αφρουδιά και η φασαρία της μπομπάρδας τραβάνε τα ψάρια και χτυπάνε στη σιλικόνη. Raglou 85άρι λοιπόν με το μαμά αγκίστρι (πανάθεμα με). Μπαίνουν τα ψάρια από αριστερά, βράζει η θάλασσα σε απόσταση από 5 μέτρα έως 40 μέτρα, παίρνει ένας φίλος αριστερά μου ένα κιλίσιο αλλά εμένα με προσπερνάνε και δεν χτυπάει κάτι. Είναι και θέμα τύχης φυσικά αφού το ψίλο είναι πάαααρα πολύ. Περνάνε 5 λεπτά και πάω πιο δεξιά σε ένα μέρος που κάνει λίγο σαν κόλπος και ξαφνικά μου χτυπάει το ψάρι. Φρένα σφιχτά αλλά αυτό έπαιρνε αρκετά μέτρα. Πάνω, κάτω, αριστερά, δεξιά παντού με πήγαινε η τορπιλή. Το καλαμάκι μου (7-35 cw) είχε πάρει γαμάτη παραβολή και γούσταρα. Εκεί που λέω τώρα θα τα φτύσει και έχει φτάσει από κάτω μου κάνει άλλο ένα κεφάλι και γεια σας. Το ψάρι το είδα και το υπολογίζω μέσα από το νερό γύρω στα 3 κιλά. Θεωρώ πως το αγκίστρι είναι για τον π@@@@ο και εκεί την πάτησα. Πήγα και πήρα μετά το ψάρεμα το πιο δυνατό αγκίστρι τύπου aberdeen που βρήκα και αν βρω παρέα το πρωί θα πάω πάλι στο ραντεβού. Ωραίο το τράβηγμα σαν να κρατάω κομπρεσέρ αλλά αυτό το χαλάρωμα όταν χάνεις το ψάρι είναι πιο ξενέρα και από όταν τελειώνεις και σου λέει η άλλη κάνε με αγκαλίτσα .my man.
Κ το είδα το αγκίστρι αλλά είπα πως δεν είναι δυνατόν να μην το έχει αλλάξει ειδικά το συγκεκριμένο....
Κ εγώ έτσι τις ψαρεύω, σαν να αφηγησαι το μέρος που πηγαίνω κ που βαρανε μόνο σε ραγκλου με μπομπαρδα...
Πάρε άλλα αγκίστρια, μεγαλύτερο νούμερο από ότι έχουν επάνω κ με σχετικά ανοιχτή νουλα...
Μην σε απασχολεί αν δεν πλέει κ τόσο καλά, όταν τα πιάνει τρέλα κ κυνηγάνε θα βαρεσουν...
Χρώματα ασημί διάφανο με πέρλες κ αν το συνηθίσουν μπλέ γαλάζιο...
Εγώ τις ψαρεύω παρά το μπουλντο με το σπινικαλαμο κ παρόλο που χάνεις σε βάρος κ απόσταση η μάχη είναι απίστευτη... Καίγονται τα χέρια σου...
 
Συγνώμη μάγκες για την καθυστέρηση αλλά έμπλεξα στη δουλειά. Ευτυχώς που έχω άδεια δηλαδή .yel.

Βόλτα σήμερα σε σημείο που την περασμένη Κυριακή βρήκαμε καρβούνια (ή ντάσκες) με τον αδερφό μου. Το σημείο είναι μια μύτη όπου τα ψάρια είναι περαστικά και κυνηγάνε σε απόσταση βολής. Δυστυχώς στον κόλπο που στριμώχνουν το ψιλό (μάλλον σαρδέλα) δεν φτάνουμε με τις βολές τα ψάρια. Αλλά περνάνε αριστερά, δεξιά αρκετές φορές και εκεί είναι η ευκαιρία. Για έναν περίεργο λόγο τα ψάρια χτυπάνε μόνο σε raglou με μπομπάρδα. Βασικά δεν είναι και τόσο περίεργος ο λόγος αφού η αφρουδιά και η φασαρία της μπομπάρδας τραβάνε τα ψάρια και χτυπάνε στη σιλικόνη. Raglou 85άρι λοιπόν με το μαμά αγκίστρι (πανάθεμα με). Μπαίνουν τα ψάρια από αριστερά, βράζει η θάλασσα σε απόσταση από 5 μέτρα έως 40 μέτρα, παίρνει ένας φίλος αριστερά μου ένα κιλίσιο αλλά εμένα με προσπερνάνε και δεν χτυπάει κάτι. Είναι και θέμα τύχης φυσικά αφού το ψιλό είναι πάαααρα πολύ. Περνάνε 5 λεπτά και πάω πιο δεξιά σε ένα μέρος που κάνει λίγο σαν κόλπος και ξαφνικά μου χτυπάει το ψάρι. Φρένα σφιχτά αλλά αυτό έπαιρνε αρκετά μέτρα. Πάνω, κάτω, αριστερά, δεξιά παντού με πήγαινε η τορπίλη. Το καλαμάκι μου (7-35 cw) είχε πάρει γαμάτη παραβολή και γούσταρα. Εκεί που λέω τώρα θα τα φτύσει και έχει φτάσει από κάτω μου κάνει άλλο ένα κεφάλι και γεια σας. Το ψάρι το είδα και το υπολογίζω μέσα από το νερό γύρω στα 3 κιλά. Θεωρώ πως το αγκίστρι είναι για τον π@@@@ο και εκεί την πάτησα. Πήγα και πήρα μετά το ψάρεμα το πιο δυνατό αγκίστρι τύπου aberdeen που βρήκα και αν βρω παρέα το πρωί θα πάω πάλι στο ραντεβού. Ωραίο το τράβηγμα σαν να κρατάω κομπρεσέρ αλλά αυτό το χαλάρωμα όταν χάνεις το ψάρι είναι πιο ξενέρα και από όταν τελειώνεις και σου λέει η άλλη κάνε με αγκαλίτσα .my man.
Δεν πειραζει, παμε για άλλα....

Δεν τα έχω δει απο κοντα, αλλά έχε τα υπόψιν μήπως τα πετυχεις,στο ίδιο σχημα( o shaughnessy) με των raglou κ μου φαίνονται κ πιο ενισχυμενα.........

https://rinnegan.gr/shop/agistria/clasic/agkistri-vmc-9255-ps-blister-25-tem/
 
Κ το είδα το αγκίστρι αλλά είπα πως δεν είναι δυνατόν να μην το έχει αλλάξει ειδικά το συγκεκριμένο....
Κ εγώ έτσι τις ψαρεύω, σαν να αφηγησαι το μέρος που πηγαίνω κ που βαρανε μόνο σε ραγκλου με μπομπαρδα...
Πάρε άλλα αγκίστρια, μεγαλύτερο νούμερο από ότι έχουν επάνω κ με σχετικά ανοιχτή νουλα...
Μην σε απασχολεί αν δεν πλέει κ τόσο καλά, όταν τα πιάνει τρέλα κ κυνηγάνε θα βαρεσουν...
Χρώματα ασημί διάφανο με πέρλες κ αν το συνηθίσουν μπλέ γαλάζιο...
Εγώ τις ψαρεύω παρά το μπουλντο με το σπινικαλαμο κ παρόλο που χάνεις σε βάρος κ απόσταση η μάχη είναι απίστευτη... Καίγονται τα χέρια σου...
Ποτε δεν συμπαθησα το μπουλτο με το ρακλου
Χωρις μπουλτο να κανω σπινιγκ με σιλικονες ναι
Ακομη και ραγκλου με μολυβοκεφαλη μονο του

Αλλα με μπουλτο ενω με αλλα ψαρεματα το χα ξεκολωσει, στο σπινιγκ ποτε δεν μου αρεσε γιατι χαλα το τραβηγμα
Η απορια μου ειναι
Πως γινεται να μην ορμουν σε ενα τεχνητο αφρου πχ ποππερ πενσιλ κλπ και να ορμουν στην μπομπαρδα
Ε ρε τι ανωμαλα ψαρια!!!
 
Έχει να κάνει με την εποχή πιστεύω κ το τι κυνηγούν... Εμάς έρχονται τώρα στριβτο μήνα κ την πέφτουν στο γόνο... Ότι πιο κοντά στο γόνο υπάρχει είναι το ραγκλουδακι...
Αλλού που μπορεί να πηγαίνουν άλλη εποχή κ να κυνηγούν σαρδέλα ας πούμε μπορεί να πέφτουν κ στα ψεύτικα...
Το light rock μπορεί να δουλεύε αυτή την εποχή αντί για ραγκλου αλλά παίζουν πολύ ανοιχτά τα ψάρια,δεν υπάρχει πιθανότητα να φτάσω τα κυνήγια τούς...
 
Πρώτο λαβρακοψάρεμα της σεζόν και βρήκαμε τα ψαρια σε μεγάλους αριθμούς. Μέχρι να βρούμε σε τι τρώγανε δυσκολευτήκαμε λίγο αλλά μετά όλα έγιναν πιο εύκολα. Για την ιστορία 3 άτομα πιάσαμε πάνω από 30 ψαρια και κρατήσαμε τα 6. Το μεγαλύτερο έφαγε σε μια μικρή πορτοκαλί σιλικόνη και μου έδωσε μια ωραία μάχη.
4BB5E135-C388-4B5D-89CB-9C9BF8D3A68C.jpeg

Σήμερα βάλαμε φωτιά με τον αδερφό μου και ψησαμε κάτι μπριζολίδια και μερικά τρυγόνια. Τα ψαρια θα ψηθούν άλλη φορά γτ αυτή είναι εβδομάδα προσαρμογής για την Κυριακή του Πάσχα.
D2093F02-7A4D-4343-8AA8-38965DEF7B72.jpeg
 
Last edited:
Πρώτο λαβρακοψάρεμα της σεζόν και βρήκαμε τα ψαρια σε μεγάλους αριθμούς. Μέχρι να βρούμε σε τι τρώγανε δυσκολευτήκαμε λίγο αλλά μετά όλα έγιναν πιο εύκολα. Για την ιστορία 3 άτομα πιάσαμε πάνω από 30 ψαρια και κρατήσαμε τα 6. Το μεγαλύτερο έφαγε σε μια μικρή πορτοκαλί σιλικόνη και μου έδωσε μια ωραία μάχη.
View attachment 46694

Σήμερα βάλαμε φωτιά με τον αδερφό μου και ψησαμε κάτι μπριζολίδια και μερικά τρυγόνια. Τα ψαρια θα ψηθούν άλλη φορά γτ αυτή είναι εβδομάδα προσαρμογής για την Κυριακή του Πάσχα.
View attachment 46695
Μπράβο Βασίλη
Βάλε ρε φίλε μια φώτο όταν μπορέσεις αυτής της πορτοκαλί σιλικόνης να πάρουμε κι'εμείς οι ερασιτέχνες μπας και τσιμπήσουμε ψάρι διότι απ'οτι βλέπω πάμε σερί άδειοι. Πολύ δύσκολο τελικά το ψάρεμα
 
Μπράβο Βασίλη
Βάλε ρε φίλε μια φώτο όταν μπορέσεις αυτής της πορτοκαλί σιλικόνης να πάρουμε κι'εμείς οι ερασιτέχνες μπας και τσιμπήσουμε ψάρι διότι απ'οτι βλέπω πάμε σερί άδειοι. Πολύ δύσκολο τελικά το ψάρεμα
Πολύ ευχαρίστως. Lunker city swimfish 2,75 ίντσες σε χρωμα atomic chicken.

F966379E-046A-4978-8437-1E10C0CB8925.jpeg
 
Back
Top