Spinning

Τεχνητουλια❓❓❓❓❓που χτύπησε η Παλαμις❓
Η παλαμιδα χτύπησε στο παρακάτω πλανακι. Χρωμα Η και 15γρ βάρος. Είναι ένα μικρό τεχνητό που μου έχει δουλέψει ως τωρα. Ήμουν τυχερός που την έβγαλα την παλαμιδα γιατί το τεχνητό είναι πολύ μικρό και ο εξοπλισμός μου ήταν λεπτός για κοκκαλια και σαφριδια. Φαντάσου η σαλαγκια ήταν στη γλώσσα του, το ασίστ στο χείλος του και τα δόντια του ψαριού πάνω στην παραμάνα. Είχε το όνομα μου το ψάρι...
7DF31CA6-4C11-4872-8269-632FC33054C8.jpeg
 
Πήγα μια βόλτα το απόγευμα...
Μια.. πεινασμένη περκα ανέβηκε πανω να ποζαρει για μια φωτο...
Αργότερα κάτι άλλο πιάστηκε, μάλλον λαβρακοπουλο αλλά κατάφερε να ξεψαρισει.....
Θα καθόμουν κ άλλο όμως ο καιρός βάρυνε αρκετά κ αυριο έχει πει πολλες βροχές...

IMG_20210423_184503.jpg
 
Πήγα μια βόλτα το απόγευμα...
Μια.. πεινασμένη περκα ανέβηκε πανω να ποζαρει για μια φωτο...
Αργότερα κάτι άλλο πιάστηκε, μάλλον λαβρακοπουλο αλλά κατάφερε να ξεψαρισει.....
Θα καθόμουν κ άλλο όμως ο καιρός βάρυνε αρκετά κ αυριο έχει πει πολλες βροχές...

View attachment 26293
Αυτό το τεχνητάκι (Yamashita Maria Princes) είχε αφήσει εποχή πριν καμιά δεκαριά χρόνια σε αυτούς που κάνανε συρτή αφρού με βάρκα :)
 
Αυτό το τεχνητάκι (Yamashita Maria Princes) είχε αφήσει εποχή πριν καμιά δεκαριά χρόνια σε αυτούς που κάνανε συρτή αφρού με βάρκα :)
Έτσι ακριβώς, και από βάρκα είχε γράψει ιστορία,το ξερω γιατι εχω γνωστό που ασχολείται εδώ κ παρα πολλα χρονια αποκλειστικα κ μονο με συρτη αφρου...
Το μόνο ας πουμε μείον τους ήταν η κακής ποιοτητας σαλαγκιες που στην καλυτερη θα άνοιγαν κ στην χειρότερη θα έσπαγαν....
 
Λιγες βολές αργά το απογευμα...
Ένα λαβρακοπουλο βάρεσε όπως νυχτωσε στο γνωστό 13αρι ρεγγακι κ ενα άλλο λίγο αργότερα την κοπάνησε...
Καλύτερα.....Τέτοια ψάρια ας πηγενουν στο καλό.....

View attachment 26444
Μπράβο Τάσο! Θύμισε μου το ρεγγάκι ποιο τεχνητό είναι; Έχω πάρει ένα τσουρινόγια σε χρώμα ρέγγα αλλά ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει.
 
Μπράβο Τάσο! Θύμισε μου το ρεγγάκι ποιο τεχνητό είναι; Έχω πάρει ένα τσουρινόγια σε χρώμα ρέγγα αλλά ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει.
Είναι το ίδιο με αυτο που λέγαμε παραπανω (Maria princess κωδ. GX4) αλλά σε μεγαλυτερο μέγεθος....
 
3 χτυπηματα πηρα...μικρα λαβρακοπουλα...
Ένα μικρουλη πιαστηκε καλά στην πισω σαλαγκια του crystal minnow.....φωτο και μπλουμ.....
Το θετικό είναι που όπως κάθε άνοιξη έκαναν την εμφάνιση τους κ μαζί με αυτά τριγυρίζουν κ τα μεγαλα...

IMG_20210430_222734.jpg
 
Αύριο θα δουλέψω νέα τεχνική. Λαυράκια με ψαροντούφεκο εκτός νερού, πάνω από τον μώλο.

Απαγορεύεται άραγε ;;;
........Πρώτα από όλα ο νομος που καθορίζει το υποβρυχιο ψάρεμα αναφέρει ρητά ότι απαγορευεται το ψαροντουφεκο να βρίσκεται οπλισμενο εκτός νερου............

Αν βλέπεις να περνανε απο κοντα σου στην επιφανεια η κ λιγο πιο κατω λαβράκια,λουτσοι, κεφαλοι κλπ μπορείς να δοκιμάσεις με "πεταχτό" καμάκι το οποίο θα έχεις δεσει κ την άκρη του θα την δέσεις από το αριστερό σου χέρι(αν εισαι δεξιοχειρας)...
Λιγοι το κάνουν αυτό το ψάρεμα αλλά όσοι ασχολουνται έχουν τόσο "σταθερό" χέρι που πραγματικα ειναι βολή κ ψαρι..
Κάποτε πλησιασα έναν που ψαρευε με αυτόν τον τροπο, άκουσε τα βήματα μου κ χωρίς να γυρίσει να με δει μου κάνει νόημα να σταματήσω... Ρίχνει κ καμακωνει ένα μισοκιλο κεφαλο από το σβέρκο....
 
Last edited:
........Πρώτα από όλα ο νομος που καθορίζει το υποβρυχιο ψάρεμα αναφέρει ρητά ότι απαγορευεται το ψαροντουφεκο να βρίσκεται οπλισμενο εκτός νερου............

Αν βλέπεις να περνανε απο κοντα σου στην επιφανεια η κ λιγο πιο κατω λαβράκια,λουτσοι, κεφαλοι κλπ μπορείς να δοκιμάσεις με "πεταχτό" καμάκι το οποίο θα έχεις δεσει κ την άκρη του θα την δέσεις από το αριστερό σου χέρι(αν εισαι δεξιοχειρας)...
Ελάχιστοι το κάνουν αυτό το ψάρεμα αλλά όσοι ασχολουνται έχουν τόσο "σταθερό" χέρι που πραγματικα ειναι βολή κ ψαρι..
Κάποτε πλησιασα έναν που ψαρευε με αυτόν τον τροπο, άκουσε τα βήματα μου κ χωρίς να γυρίσει να με δει μου κάνει νόημα να σταματήσω... Ρίχνει κ καμακωνει ένα μισοκιλο κεφαλο από το σβέρκο....
Περνώντας τις γέφυρες στο Αιτωλικό παρατηρούσα τους πιτσιρικάδες (10-15 χρονών) να ρίχνουν καμάκι στα ψάρια που περνούσαν από κάτω.
Όσους έτυχε να δω να ρίχνουν, ήταν απόλυτα εύστοχοι! μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση κυρίως λόγω της μικρής τους ηλικίας!
 
Περνώντας τις γέφυρες στο Αιτωλικό παρατηρούσα τους πιτσιρικάδες (10-15 χρονών) να ρίχνουν καμάκι στα ψάρια που περνούσαν από κάτω.
Όσους έτυχε να δω να ρίχνουν, ήταν απόλυτα εύστοχοι! μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση κυρίως λόγω της μικρής τους ηλικίας!
Θα έλεγα ότι στο Μεσολόγγι υπάρχει μεγάλη παράδοση στο καμάκι τόσο από βάρκα όσο κ απο στεριά. ...και μάλιστα εκεί τα κοντάρια των καμακιων είναι από φυσικό καλάμι κ οχι ξυλο όπως συνηθίζεται σε άλλες περιοχες της Ελλάδας κ ενας λόγος είναι γιατι σαν ελαφρυτερο πεταγεται καλυτερα αν χρειαστεί κ βουλιάζει γρηγορότερα με το βάρος του καμακιού μπροστα....

Μια που είπες για το Αιτωλικό...

 
Back
Top