Spinning

Ευχαριστω Τασο!

Το καλαμακι μια χαρα ειναι
Εγω εχω το προβλημα
Αποφασιζω να παω για σπινιγκ
Και τελικα φορτωνω σκυλια και παω αναποδα .sarcastic.

ειναι που δεν εχουμε και βαθια νερα κοντα μου
Παραλιες ειναι περισσοτερο
Με ανισοπεδες αναγλυφο
Και πετρωδες βυθο
Καπου κουραστηκα να χανω ψαρακια και να πιανω τα @@@ μου και το ψηλοπαρατησα
Το μόνο καλό με το σπινινγκ είναι που δεν χρειάζεται να ψάχνεις για δολώματα.....
Κατά τα άλλα είναι μια τεχνική που απαιτει κοπο,μεγάλη υπομονή κ επιμονη....
Όσοι πηραν εξοπλισμό γιατί πιστεψαν πως τα πολλα κυνηγιαρικα που γυροφέρνουν στις ακτες κ τα λιμάνια μας θα έρθουν με την μια στα χέρια τους, έπεσαν πολυ έξω......

Πάλεψε το κ κάποτε...θα δικαιωθεις........
 
Ωραία,ευκολη κ αποδοτικη κατασκευή τεχνητου για γοφαρια(σίγουρα κ για λουτσους).....





Όταν το ψάρι πεινάει και βρεθεί στο δρόμο σου ακόμα και ένα κομμάτι ξύλο με μια σαλαγκιά να του ρίξεις αυτό θα πέσει πάνω!

 
Γιώργο καλησπέρα. Μπορώ να γράφω ώρες για τα ερωτήματα που έθεσες αφού το σπινινγκ έχει εξελιχθεί τόσο που οι δυνατότητες του είναι άπειρες. Θα απαντήσω στα ερωτήματα σου με τη σειρά που τα έθεσες και ελπίζω να βοηθήσω.
Τα τεχνητά που είναι πιο εύκολα να ξεκινήσεις είναι τα λεγόμενα μίνοου (minnows) και οι μπονίτες. Τα μίνοου είναι τεχνητά που μπορείς να τα δουλέψεις με πολλούς τρόπους αλλάζοντας τον τρόπο ανάκτησης. Για παράδειγμα μπορείς να κάνεις απλή ανάκτηση, μπορεί να εναλλάσεις την ταχύτητα, μπορείς να κάνεις ξαφνικά τραβήγματα κλπ. Επίσης υπάρχουν τεχνητά που βυθίζονται και άλλα που μένουν στην επιφάνεια σχεδόν και ανάλογα το είδος της γλώσσας που έχουν όταν κάνεις ανάκτηση βυθίζονται έως 1 μέτρο περίπου. Οι μπονίτες είναι τεχνητά που παράγουν μεγάλη δόνηση οπότε με απλή ανάκτηση δουλεύουν όπως πρέπει.
Κάποιες προτάσεις τεχνητών:
https://fishingmania.gr/rapala-max-rap-130mm.html σε χρώμα FAYU
https://fishingmania.gr/savage-gear-sandeel-jerk-minnow-145mm-sinking.html σε χρώμα basic atherina
https://fishingmania.gr/seaspin-mommotti-180ss.html σε χρώμα BAR
https://fishingmania.gr/strike-pro-koffana175s.html αυτό δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές για το χρώμα 694Ε

Μπονίτες:
https://fishingmania.gr/strike-pro-jedi-rattler-80-sp-198.html σε χρώμα 114

Με την τεχνική του σπινινγκ μπορείς να πιάσεις στην κυριολεξία ότι ψάρι θέλεις. Εξαρτάται από τον εξοπλισμό σου. Για αρχή στόχος σου θα είναι οι λούτσοι που αυτή την εποχή έχουν τελειώσει με το ζευγάρωμα και έχουν όρεξη! Πήγαινε στο λιμάνι της Νάξου όσο πιο κοντά μπορείς στην είσοδο του λίγο πριν την δύση του ήλιου τότε που μπαίνουν και θα πιάσεις κάποιον σύντομα.
Το καλάμι σου ποιο μοντέλο είναι; Πρώτα πρέπει να δούμε αν οι οδηγοί του καλαμιού σου μπορούν να αντέξουν το νήμα. Αν δεν κάνουν τότε αν βάλεις νήμα θα χαλάσεις τους οδηγούς άρα και το καλάμι. Το νήμα έχει το πλεονέκτημα ότι είναι πολύ ανελαστικό οπότε τα τεχνητά σου "υπακούν" καλύτερα στις κινήσεις του χεριού σου. Φυσικά το νήμα έχει και πολύ μεγαλύτερη αντοχή. Αν το καλάμι σου μπορεί να δουλέψει νήμα θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα και να βάζεις και περίπου 1 μέτρο αόρατη πετονιά μπροστά για παράμαλλο.

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία μου λες και αν μπορώ θα βοηθήσω :)
Shimano vengeance 2.40 10-50 , είμαστε οκ με το νήμα❓thanks για την πρόταση τεχνητών‼️
 
Shimano vengeance 2.40 10-50 , είμαστε οκ με το νήμα❓thanks για την πρόταση τεχνητών‼️
Γενικά δεν νομίζω να υπάρχουν οδηγοί που δεν αντέχουν το νήμα πλέον εκτός και αν είναι καμία μάρκα κινέζικη ή πολύ παλιό. Η Shimano έχει οδηγούς για νήμα σε όλα της τα καλάμια συρτής (spinning).
 
Shimano vengeance 2.40 10-50 , είμαστε οκ με το νήμα❓
Το πρωτο μου καλάμι για αυτή την τεχνική 2,70 14-40γρ κούτσουρο βεβαια, αλλά αντοχής κ με καλους οδηγους.....Για τα χρήματα του με είχε αφήσει πολυ ευχαριστημενο...
Κανει για νημα.....
 
Γενικά δεν νομίζω να υπάρχουν οδηγοί που δεν αντέχουν το νήμα πλέον εκτός και αν είναι καμία μάρκα κινέζικη ή πολύ παλιό. Η Shimano έχει οδηγούς για νήμα σε όλα της τα καλάμια συρτής (spinning).
Με τα μηχανακια τι γινεται;
Μπαινει σε ολα;
 
Με τα μηχανακια τι γινεται;
Μπαινει σε ολα;
Ναι δεν έχει θέμα. Το νήμα έρχεται σε επαφή μόνο με το line roller ουσιαστικά οπότε θα έχεις πρόβλημα μόνο αν το line roller σταματήσει να γυρίζει οπότε και ίσως σου κάψει το νήμα. Ο μηχανισμό σε κάθε περίπτωση αντέχει.
 
Δεν νομίζω ότι χαλάει κανένα κεραμικό υλικό από τη χρήση νήματος. Απλά ένα ακατάλληλο κεραμικό φθείρει αρκετά πιο γρήγορα το νήμα μας με τη χρήση, που είναι ένα σημαντικό κόστος αν το σκεφτούμε.
 
Δεν νομίζω ότι χαλάει κανένα κεραμικό υλικό από τη χρήση νήματος. Απλά ένα ακατάλληλο κεραμικό φθείρει αρκετά πιο γρήγορα το νήμα μας με τη χρήση, που είναι ένα σημαντικό κόστος αν το σκεφτούμε.
Τώρα υποτίθεται πως δεν υπάρχει καλάμι spinning που να μην εχει οδηγους καταλληλους για νημα...
Αν το καλάμι είναι αμφιβόλου ποιοτητος κ κατά συνέπεια με ακατάλληλους οδηγους είναι σίγουρο πως το νημα όχι απλά θα τους χαράξει αλλά θα τους κατακρεουργησει....
Εδώ όμως παιζει ρόλο κ η ποιοτητα του νήματος....
 
Ένα ωραίο 2ημερο με το αδερφάκι μου πέρασε με πολύ όμορφες αναμνήσεις. Πρώτο ψάρεμα της χρονιάς αφού την τελευταία φορά που πήγα ήταν το Δεκέμβρη που μας είχα ανοίξει για δέκα μέρες. Χθες λοιπόν το απόγευμα αποφασίσαμε να πάμε μια βόλτα να δούμε αν έχει μπει κανενα κοκκάλι αλλά καταλήξαμε να πιάσουμε δυο λύχνους, δυο στήρες και ένα καλαμάρι από τα οποία κρατήσαμε μόνο το καλαμάρι.
653ABD59-A257-4E44-8C52-7D95C0AC9ECD.jpeg
73A2BA67-5247-42C6-9B29-5A6AC799FDF6.jpeg
Αλλαγή μέρους σήμερα μήπως και έχουν μπει άλλου τα ψάρια και πράγματι τα πετύχαμε! 6:30 το πρωί ψαρεύαμε και 7:15 μου χτυπάει το πρώτο ψάρι. Πολύ δυνατό να παίρνει φρένα και να μην μπορώ να το σηκώσω από το βυθό κάποιες στιγμές. Πάλι μαύρο λεω ρε γαμωτο. Μετά από μάχη μια όμορφη παλαμιδα 3 κιλών αποχιάστηκε από τον μεγάλο αποχιαστή, τον αδερφό μου, ο οποιος έχει πάει το απόχιασμα σε άλλο επίπεδο αφού την έπιασε από την ουρα! Μετά αμέσως ξεκίνησαν και τα σαφριδια όλα πάνω από μισό κιλό οι λεγόμενες παντόφλες :) όλα τα ψαρια τα εβγαλε ο μικρός αφού εγώ φαίνεται ότι μετά την παλαμιδα έριχνα σε πισίνα! Η παλαμιδα τεμαχίστηκε σε χοντρά μουρέλα και μπήκε στην άλμη ώστε να είναι έτοιμη η λακέρδα το άλλο σκ. Καλά ήταν και γυρίσαμε γεμάτοι μέχρι την επόμενη φορά. Μου έχει λείψει η Ελλάδα αφάνταστα και ανυπομονώ να επιστρέψω το καλοκαίρι πάλι.

Υ.Σ. Φωτογραφία από παλαμιδα δεν βάζω γιατί φαίνεται το μέρος και θα γίνει Ομόνοια
 
Ένα ωραίο 2ημερο με το αδερφάκι μου πέρασε με πολύ όμορφες αναμνήσεις. Πρώτο ψάρεμα της χρονιάς αφού την τελευταία φορά που πήγα ήταν το Δεκέμβρη που μας είχα ανοίξει για δέκα μέρες. Χθες λοιπόν το απόγευμα αποφασίσαμε να πάμε μια βόλτα να δούμε αν έχει μπει κανενα κοκκάλι αλλά καταλήξαμε να πιάσουμε δυο λύχνους, δυο στήρες και ένα καλαμάρι από τα οποία κρατήσαμε μόνο το καλαμάρι.
View attachment 25540
View attachment 25541
Αλλαγή μέρους σήμερα μήπως και έχουν μπει άλλου τα ψάρια και πράγματι τα πετύχαμε! 6:30 το πρωί ψαρεύαμε και 7:15 μου χτυπάει το πρώτο ψάρι. Πολύ δυνατό να παίρνει φρένα και να μην μπορώ να το σηκώσω από το βυθό κάποιες στιγμές. Πάλι μαύρο λεω ρε γαμωτο. Μετά από μάχη μια όμορφη παλαμιδα 3 κιλών αποχιάστηκε από τον μεγάλο αποχιαστή, τον αδερφό μου, ο οποιος έχει πάει το απόχιασμα σε άλλο επίπεδο αφού την έπιασε από την ουρα! Μετά αμέσως ξεκίνησαν και τα σαφριδια όλα πάνω από μισό κιλό οι λεγόμενες παντόφλες :) όλα τα ψαρια τα εβγαλε ο μικρός αφού εγώ φαίνεται ότι μετά την παλαμιδα έριχνα σε πισίνα! Η παλαμιδα τεμαχίστηκε σε χοντρά μουρέλα και μπήκε στην άλμη ώστε να είναι έτοιμη η λακέρδα το άλλο σκ. Καλά ήταν και γυρίσαμε γεμάτοι μέχρι την επόμενη φορά. Μου έχει λείψει η Ελλάδα αφάνταστα και ανυπομονώ να επιστρέψω το καλοκαίρι πάλι.

Υ.Σ. Φωτογραφία από παλαμιδα δεν βάζω γιατί φαίνεται το μέρος και θα γίνει Ομόνοια
Ωραίος Βασίλη και πολλά μπράβο που αφήσατε τα στηράκια!
 
Ένα ωραίο 2ημερο με το αδερφάκι μου πέρασε με πολύ όμορφες αναμνήσεις. Πρώτο ψάρεμα της χρονιάς αφού την τελευταία φορά που πήγα ήταν το Δεκέμβρη που μας είχα ανοίξει για δέκα μέρες. Χθες λοιπόν το απόγευμα αποφασίσαμε να πάμε μια βόλτα να δούμε αν έχει μπει κανενα κοκκάλι αλλά καταλήξαμε να πιάσουμε δυο λύχνους, δυο στήρες και ένα καλαμάρι από τα οποία κρατήσαμε μόνο το καλαμάρι.
View attachment 25540
View attachment 25541
Αλλαγή μέρους σήμερα μήπως και έχουν μπει άλλου τα ψάρια και πράγματι τα πετύχαμε! 6:30 το πρωί ψαρεύαμε και 7:15 μου χτυπάει το πρώτο ψάρι. Πολύ δυνατό να παίρνει φρένα και να μην μπορώ να το σηκώσω από το βυθό κάποιες στιγμές. Πάλι μαύρο λεω ρε γαμωτο. Μετά από μάχη μια όμορφη παλαμιδα 3 κιλών αποχιάστηκε από τον μεγάλο αποχιαστή, τον αδερφό μου, ο οποιος έχει πάει το απόχιασμα σε άλλο επίπεδο αφού την έπιασε από την ουρα! Μετά αμέσως ξεκίνησαν και τα σαφριδια όλα πάνω από μισό κιλό οι λεγόμενες παντόφλες :) όλα τα ψαρια τα εβγαλε ο μικρός αφού εγώ φαίνεται ότι μετά την παλαμιδα έριχνα σε πισίνα! Η παλαμιδα τεμαχίστηκε σε χοντρά μουρέλα και μπήκε στην άλμη ώστε να είναι έτοιμη η λακέρδα το άλλο σκ. Καλά ήταν και γυρίσαμε γεμάτοι μέχρι την επόμενη φορά. Μου έχει λείψει η Ελλάδα αφάνταστα και ανυπομονώ να επιστρέψω το καλοκαίρι πάλι.

Υ.Σ. Φωτογραφία από παλαμιδα δεν βάζω γιατί φαίνεται το μέρος και θα γίνει Ομόνοια
Αμα εχεις beretta οπου και να πας γ.........@ς αχαχαχαχαχ
 
Το καλαμάρι πήγαινε γυρεύοντας. Μας χτύπησε κανα δύο φορές σε πλανακια ώσπου έβγαλα μια βεντούζα έξω. Λέω μισό και βάζω την καλύτερη μου καλαμαριερα, μια δυο και ήταν πάνω. Σήμερα μου δούλεψαν πλανακια σε χρώμα σαρδέλας. 1 κινέζικο και το jigpara ολα σε μέγεθος 12-15γρ. Έχασα 1 ακόμα αλλα όλα καλα, δυστυχώς αυτά τα ψάρια ξεψαριζονται εύκολα.
IMG_20210404_114808.jpg
1650 και τα τρία μαζί, ωραία ψάρια σύντομα θα μπει κάρβουνο.
 
Back
Top