Spinning

Όλα τα πετυχημενα τεχνητα-χρωματισμοι δίνουν ψάρια κ θα εξακολουθουν να το κάνουν....
Ασχέτως που κάποιοι τα έκαναν στην άκρη επειδή θεωρουν ότι παλιωσαν η γιατί αναζητουν συνεχώς κάτι νεο......
Μπράβο Τάσο, καλή αρχή ψαροκυνηγετικής σεζόν.
Κυνήγι και φάσα το πρωί και σπίννινγκ με λούτσο το απόγευμα ... :)
Όσο για το 13άρι το fhc θρύλος , θυμάσαι που έπιασε μέχρι και άνθρωπο !!! 😄😄😄
 
Dtd white killer γουρουνάκι σε 2.5 μου δίνει καλαμάρια συνεχόμενα απο περυσι που το πρωτοπηρα, σκέψου χθες ενώ ήμασταν 8 άτομα στην σειρά ενώ εγώ έβγαλα 6 καλαμάρια οι διπλανοί απολύτως τίποτα!
Άλλες DTD χρησιμοποιούσαν;
 
Ναι μόλις βγήκαν τα 3 πρώτα δύο άτομα ακόμα το γύρισαν σε dtd white killer αλλά όχι το γουρουνάκι..δεν χτύπησε τίποτα. Έτυχε; δεν είχαν όρεξη για 3αρες; δεν ξέρω
Μπράβο Νίκο, έχω προσέξει και άλλη φορά εδώ κατά περιόδους, να χτυπάνε καλύτερα τα γουρουνάκια από τις γαρίδες... αυτό το συγκεκριμένο νομίζω πως έχει και σημαντικά μεγαλύτερη βολή γεγονός που του δίνει πλεονέκτημα.
 
Μπράβο Νίκο, έχω προσέξει και άλλη φορά εδώ κατά περιόδους, να χτυπάνε καλύτερα τα γουρουνάκια από τις γαρίδες... αυτό το συγκεκριμένο νομίζω πως έχει και σημαντικά μεγαλύτερη βολή γεγονός που του δίνει πλεονέκτημα.
Αν είναι το ballistic ναι έχει τρομερή βολή! Φέτος το πήρε εγώ για δοκιμη μετά από παρότρυνση του κουμπάρου μου.
 
Μπράβο Νίκο, έχω προσέξει και άλλη φορά εδώ κατά περιόδους, να χτυπάνε καλύτερα τα γουρουνάκια από τις γαρίδες... αυτό το συγκεκριμένο νομίζω πως έχει και σημαντικά μεγαλύτερη βολή γεγονός που του δίνει πλεονέκτημα.
Όντως έχει καλή βολή..βέβαια παίζει ρόλο κ το καλάμι και το νήμα..φέτος πήρα καλάμι eging και μέχρι στιγμής τα 2-3 ψαρέματα που έχω κάνει έχω να πω μόνο τα καλύτερα.
 
Όντως έχει καλή βολή..βέβαια παίζει ρόλο κ το καλάμι και το νήμα..φέτος πήρα καλάμι eging και μέχρι στιγμής τα 2-3 ψαρέματα που έχω κάνει έχω να πω μόνο τα καλύτερα.
Το λεπτό νήμα δίνει επίσης κάποια μέτρα βολής ... κοιτάζω στη φωτογραφία που έβαλες στα καλαμάρια αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι η Ballistic νομίζω πως η ballistic το γράφει στη ράχη της .
 
Ναι μόλις βγήκαν τα 3 πρώτα δύο άτομα ακόμα το γύρισαν σε dtd white killer αλλά όχι το γουρουνάκι..δεν χτύπησε τίποτα. Έτυχε; δεν είχαν όρεξη για 3αρες; δεν ξέρω
Η 2,5αρα πλεονεκτει στην αρχή της σεζόν που είναι μικρότερα τα καλαμάρια.
 
Όσο για το 13άρι το fhc θρύλος , θυμάσαι που έπιασε μέχρι και άνθρωπο !!! 😄😄😄
Το θυμάμαι θέλει μεγάλη προσοχη γιατί μπορεί να σου φτιάξουν ιστορία που να μην το περιμενεις,όσο έμπειρος κ αν εισαι.....

Ειδικα στους λουτσους που λόγω τις γλινας που έχουν γλιστράνε...
Εγώ παντα παω με πανιά(χρειάζονται κ για τα χέρια) η αλλιώς πατημα με τα άρβυλα (οχι αθλητικά γλιστράνε) κ ξαγκιστρωμα...

Βέβαια εχουμε κ τα lip grip αλλά δεν τα μπορώ αυτά τα μαραφέτια.......
 
Η 2,5αρα πλεονεκτει στην αρχή της σεζόν που είναι μικρότερα τα καλαμάρια.
Κυριε Γιάννη δεν έχω καμία ένδειξη ότι αυτό ισχύει! Είναι πολλές οι φορές που προτιμούν τις μεγαλύτερες! Μιλάω πάντα για σύγκριση μεταξύ γαρίδων.
 
Το λεπτό νήμα δίνει επίσης κάποια μέτρα βολής ... κοιτάζω στη φωτογραφία που έβαλες στα καλαμάρια αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι η Ballistic νομίζω πως η ballistic το γράφει στη ράχη της .
Νήμα καλαμι παίζουν μεγάλο ρόλο. Δεν γράφει ballistic στην ράχη..δεν ειμαι σίγουρος πόσα μοντέλα white killer βγάζει η dtd σε γουρουνάκι. Αλλά και πάλι έχει μεγάλη βολή
 
Η 2,5αρα πλεονεκτει στην αρχή της σεζόν που είναι μικρότερα τα καλαμάρια.
Κυριε Γιάννη δεν έχω καμία ένδειξη ότι αυτό ισχύει! Είναι πολλές οι φορές που προτιμούν τις μεγαλύτερες! Μιλάω πάντα για σύγκριση μεταξύ γαρίδων.
Έτσι γνωρίζω κι εγώ, δεν κολλάνε τα καλαμάρια στο μέγεθος της καλαμαριέρας, πέφτουν ανεξαρτήτου μεγέθους. Αφου δεν είναι λίγες οι φορές που πέφτουν σε τεχνητά 175αρια-200άρια
 
Υπάρχουν πολλοί λόγοι που έπιανε η συγκεκριμένη καλαμαριέρα εκείνη την ημέρα σε εκείνη την περιοχή.
Αν π.χ. ήταν βαθειά και αυτά κυνηγούσαν κοντά στην επιφάνεια, και αυτό το γουρουνάκι βούλιαζε αργά αμέσως πλεονεκτούσε κ.λ.π.
Σίγουρα ο Νίκος γνωρίζει καλύτερα πως παιζόταν το παιχνίδι και αξίζει να καταλάβει ακριβώς την αιτία για να το εκμεταλλευτεί και στο μέλλον ...
 
Υπάρχουν πολλοί λόγοι που έπιανε η συγκεκριμένη καλαμαριέρα εκείνη την ημέρα σε εκείνη την περιοχή.
Αν π.χ. ήταν βαθειά και αυτά κυνηγούσαν κοντά στην επιφάνεια, και αυτό το γουρουνάκι βούλιαζε αργά αμέσως πλεονεκτούσε κ.λ.π.
Σίγουρα ο Νίκος γνωρίζει καλύτερα πως παιζόταν το παιχνίδι και αξίζει να καταλάβει ακριβώς την αιτία για να το εκμεταλλευτεί και στο μέλλον ...
Η αλήθεια είναι πως δεν κατάλαβα γιατι έπιανε η συγκεκριμένη, ίσως οντως ο ρυθμός βύθισης σε συνδυασμό με το χρώμα. Αξίζει να καταλάβω σίγουρα..δυστυχώς ο καιρός δεν βοηθάει αυτές τις μέρες για να ξαναπάω.
 
Ίδιες ημερομηνίες με περσι που είχαν όρεξη οι λουτσοι είπα να μην τις αφήσω ανεκμετάλλευτες....

Από την μπροστινή πλευρά κ μπροστά από την μπουκα του λιμανιου είχε ελαφρυ κυματισμο όμως από την πίσω πλευρά είχε ρέματα τα οποία με ανάγκασαν να κάνω βολες από πιο ψηλά με την μυτη του καλαμιου όσο το δυνατόν ποιο χαμηλά κατά την ανάκτηση...
Τα νερά θολά από τον νοτιά....

Ξεκίνησα με διάφορα τεχνητά ρίχνοντας κ τον κλασσικό λουτσοκτόνο αλλά τιποτα...
Την επίμαχη ώρα τον...επανέφερα...
Μετά απο μερικες...επιμονες βολές (μπροστα,αριστερα κ δεξιά μου) ήρθε το χτυπημα το οποίο με έπιασε απροετοιμαστο....

Πήρε πορεια για αριστερά αλλά δεν αργησε να οδηγηθεί προς σε εμένα....
Έπρεπε να κατέβω χαμηλά για να αποχιάσω(που είσαι Μάνο .yel. )...
Με το καλάμι σηκωμένο ψηλά,το ψάρι στην επιφάνεια κ κοιτάζοντας το ρεμα την κατάλληλη στιγμή(για να μην γίνω μουσκεμα) το έβαλα στην αποχή.....

Τα καινουργια...ξουράφια bkk fang 62 ν6 που περασα στο τεχνητό το απογευμα (αντικαθιστώντας τις προηγουμενες που είχαν "αρπαξει") του είχαν διατρήσει για τα καλά την αγριομουσούδα......

Αυτά για απόψε.....


IMG_20231026_195602.jpg
 
Ίδιες ημερομηνίες με περσι που είχαν όρεξη οι λουτσοι είπα να μην τις αφήσω ανεκμετάλλευτες....

Από την μπροστινή πλευρά κ μπροστά από την μπουκα του λιμανιου είχε ελαφρυ κυματισμο όμως από την πίσω πλευρά είχε ρέματα τα οποία με ανάγκασαν να κάνω βολες από πιο ψηλά με την μυτη του καλαμιου όσο το δυνατόν ποιο χαμηλά κατά την ανάκτηση...
Τα νερά θολά από τον νοτιά....

Ξεκίνησα με διάφορα τεχνητά ρίχνοντας κ τον κλασσικό λουτσοκτόνο αλλά τιποτα...
Την επίμαχη ώρα τον...επανέφερα...
Μετά απο μερικες...επιμονες βολές (μπροστα,αριστερα κ δεξιά μου) ήρθε το χτυπημα το οποίο με έπιασε απροετοιμαστο....

Πήρε πορεια για αριστερά αλλά δεν αργησε να οδηγηθεί προς σε εμένα....
Έπρεπε να κατέβω χαμηλά για να αποχιάσω(που είσαι Μάνο .yel. )...
Με το καλάμι σηκωμένο ψηλά,το ψάρι στην επιφάνεια κ κοιτάζοντας το ρεμα την κατάλληλη στιγμή(για να μην γίνω μουσκεμα) το έβαλα στην αποχή.....

Τα καινουργια...ξουράφια bkk fang 62 ν6 που περασα στο τεχνητό το απογευμα (αντικαθιστώντας τις προηγουμενες που είχαν "αρπαξει") του είχαν διατρήσει για τα καλά την αγριομουσούδα......

Αυτά για απόψε.....


View attachment 81445
Μπράβο Τάσο, έκανες καταδρομική ... ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε 😄
Ήμουνα σίγουρος ότι πήγες στο σούρουπο για σπίννινγκ ... και είχες δίκιο!!! :)
 
Ήμουνα σίγουρος ότι πήγες στο σούρουπο για σπίννινγκ ...
Νωρίτερα πήγα γιατί είμαι ανυπόμονος...
Αν κ ειναι γνωστό πως έχουν την ώρα τους τα κωλόψαρα κ πολλες φορες με ακρίβεια ρολογιού.....

Δεν έχει ξεκινησει ακόμα(όπου να ναι....)να πηγαινει κανένας ντόπιος για συρτη αφρου για αυτό το ψάρι να μαθαίνω τι γίνεται κ ποιό μέσα...
 
Νωρίτερα πήγα γιατί είμαι ανυπόμονος...
Αν κ ειναι γνωστό πως έχουν την ώρα τους τα κωλόψαρα κ πολλες φορες με ακρίβεια ρολογιού.....

Δεν έχει ξεκινησει ακόμα(όπου να ναι....)να πηγαινει κανένας ντόπιος για συρτη αφρου για αυτό το ψάρι να μαθαίνω τι γίνεται κ ποιό μέσα...
Αυτοί περιμένουν να δούνε εσένα για να πάνε !!! ... 😄 😄 😄
 
Μια βόλτα για καλαμάρια,πήγαμε από νωρίς στο μέρος οπότε ξεκίνησα να δοκιμάζω τεχνητά μήπως υπήρχε κανένα ψάρι εκεί γύρω.Τελικά μετά από πολλές βολές δοκίμασα κ ένα πλανάκι 20gr και χτύπησε μια ωραία ντάσκα.Δεν είχα άλλη εμπειρία με αυτό το ψάρι.Ηταν 1,4 κιλά αλλά η μάχη που έδωσε ήταν πάρα πολύ ωραία.
Από καλαμάρια ελάχιστα,μάλλον είναι νωρίς ακόμη!
 

Attachments

  • Ντάσκα.jpg
    Ντάσκα.jpg
    564,1 KB · Προβολές: 31
Μια από τα ίδια κ σημερα....

Πρωτη βολή με το stylo 210 κ παφλασμος από πισω του...
Εριξα 5-6 ακόμα αλλά τίποτα....

Είπα να αλλάξω κ να βάλω ένα παρόμοιο, swordy 210 της alet spinning(yellow-orange)....
Μετα απο λίγες ρίψεις στις πρωτες μανιβελιες βλέπω παφλασμο πανω στο τεχνητό και.. loutsos on... 😂

Κάθε άλλη προσπαθεια ήταν άκαρπη...

IMG_20231029_180006.jpg

Όσο για τους...βαρκάρηδες...

Το μεσημερακι βγήκε ένας για συρτη με στόχο τις παλαμιδες γιατί μου είπε πως τέτοια ώρα του βαράνε...

Και μόλις τελείωσα το ψαρεμα βγηκαν δυο έξω που είχαν πάει για λουτσους, είχαν πιασει έναν κ άλλος ένας τους έφυγε γιατί κρεμαστηκε έξω από την απόχη αφου σε αυτήν κρεμαστηκε εξωτερικα το τεχνητό..
Κλασσική περιπτωση που έχουμε παθει οι περισσοτεροι......
 
Back
Top