Spinning

Γεια σου Βασίλη, θα λαδώσεις το πληκτρολόγιο !!! :)
Στους σαργούς τι ρίξατε με το LRF ; ούτε ακολούθαγαν ;
Εγώ δεν είχα λρφ. Ο φίλος έριξε μικρά μιννοου κυρίως αλλά ούτε που ακολούθησαν. Έβγαιναν ψηλά στα βράχια να τσιμπήσουν λίγη τροφή και κάτω πάλι.
 
Πήγα απόψε μια βολτίτσα κοντά σε ένα βαλτοτόπι να δοκιμάσω λίγο τυπικό spinning. Μόλις έφτασε η καλή ώρα όμως, πλάκωσαν εκατομμύρια κουνούπια και έφυγα σφαίρα πανικόβλητος ... :oops:.
Με τι ψαράκι τεχνητό πλάκωσαν τα κουνούπια???;)
 
Πήγα απόψε μια βολτίτσα κοντά σε ένα βαλτοτόπι να δοκιμάσω λίγο τυπικό spinning. Μόλις έφτασε η καλή ώρα όμως, πλάκωσαν εκατομμύρια κουνούπια και έφυγα σφαίρα πανικόβλητος ... :oops:.
Την έπαθες λες κ δεν ήξερες ρε Γιωργη....
Εδώ δεν πανε για νυχτερινό ψάρεμα στην θάλασσα χωρίς κουνουπελαιο κ θα αντέξεις σε τέτοιες περιοχές???

Κανονικά για να ψαρεψει κανεις εκεί περνάει πρωτα απο το βενζιναδικο κ λούζεται με diesel...😂😂😂
 
Την έπαθες λες κ δεν ήξερες ρε Γιωργη....
Εδώ δεν πανε για νυχτερινό ψάρεμα στην θάλασσα χωρίς κουνουπελαιο κ θα αντέξεις σε τέτοιες περιοχές???

Κανονικά για να ψαρεψει κανεις εκεί περνάει πρωτα απο το βενζιναδικο κ λούζεται με diesel...😂😂😂
Το ήξερα και το άντεχα !!! ειδικά όπως απόψε που φύσαγε αρκετά, μετά τις βροχές όμως πολλαπλασιάστηκαν και δεν παίζονται με τίποτα.
 
Προχτες το απόγευμα έκανα μια έξοδο( λόγω εργασίας είχα να πιασω πετονια απο τον Μαρτη)..
Ένα γοφαρι πήρε στο κατοπι το stylo(green) χωρίς να το χτυπήσει....
Το ίδιο κ ένας λουτσoς λίγο αργότερα....

Χτες την ίδια ώρα ένα γοφαρι κυνήγησε το feed popper(λευκό) κ λιγο αργότερα έδωσε ένα σκούντημα στο stylo χωρίς να πιαστει....

Τα ατιμα δεν ανοίγουν το ξερό τους........

Σήμερα πηγα κατά της 10 το πρωι..
Και στις 11 κάτι άρπαξε το jerk minnow 175(pink head) αλλά το έκανε επιπόλαια γιατί στις πρωτες κιόλας μανιβελιες την κοπάνησε...

Το απόγευμα αν έχει καλό καιρό(μας δίνει βροχές) θα παω λιμανάκι για.. τεμπελικο ψάρεμα..
Αρκετά ξεμασχαλιάστηκα.... 😂
 
Προχτες το απόγευμα έκανα μια έξοδο( λόγω εργασίας είχα να πιασω πετονια απο τον Μαρτη)..
Ένα γοφαρι πήρε στο κατοπι το stylo(green) χωρίς να το χτυπήσει....
Το ίδιο κ ένας λουτσoς λίγο αργότερα....

Χτες την ίδια ώρα ένα γοφαρι κυνήγησε το feed popper(λευκό) κ λιγο αργότερα έδωσε ένα σκούντημα στο stylo χωρίς να πιαστει....

Τα ατιμα δεν ανοίγουν το ξερό τους........

Σήμερα πηγα κατά της 10 το πρωι..
Και στις 11 κάτι άρπαξε το jerk minnow 175(pink head) αλλά το έκανε επιπόλαια γιατί στις πρωτες κιόλας μανιβελιες την κοπάνησε...

Το απόγευμα αν έχει καλό καιρό(μας δίνει βροχές) θα παω λιμανάκι για.. τεμπελικο ψάρεμα..
Αρκετά ξεμασχαλιάστηκα.... 😂
Πολυάγκιστρο σαρδέλα και όχι πια δάκρυα :)
 
Προχτες το απόγευμα έκανα μια έξοδο( λόγω εργασίας είχα να πιασω πετονια απο τον Μαρτη)..
Ένα γοφαρι πήρε στο κατοπι το stylo(green) χωρίς να το χτυπήσει....
Το ίδιο κ ένας λουτσoς λίγο αργότερα....

Χτες την ίδια ώρα ένα γοφαρι κυνήγησε το feed popper(λευκό) κ λιγο αργότερα έδωσε ένα σκούντημα στο stylo χωρίς να πιαστει....

Τα ατιμα δεν ανοίγουν το ξερό τους........

Σήμερα πηγα κατά της 10 το πρωι..
Και στις 11 κάτι άρπαξε το jerk minnow 175(pink head) αλλά το έκανε επιπόλαια γιατί στις πρωτες κιόλας μανιβελιες την κοπάνησε...

Το απόγευμα αν έχει καλό καιρό(μας δίνει βροχές) θα παω λιμανάκι για.. τεμπελικο ψάρεμα..
Αρκετά ξεμασχαλιάστηκα.... 😂
Αν θες να επιμείνεις με το σπινινγκ δοκίμασε το στίλο να το παίξεις παρα πολύ αργά ίσα ίσα να μένει σε οριζόντια θέση.
 
Πολυάγκιστρο σαρδέλα και όχι πια δάκρυα :)
Πανάθεμα σε... .yel.
Η μαγος είσαι η είσαι μέσα στο μυαλό
μου..😂

Αν θες να επιμείνεις με το σπινινγκ δοκίμασε το στίλο να το παίξεις παρα πολύ αργά ίσα ίσα να μένει σε οριζόντια θέση
Δεν μένω σε μια πλευση κ ειδικά στα τεχνητά επιφάνειας....
Αν κ η αλήθεια είναι πως επειδή είμαι....νευρικος σπάνια θα κάνω πολυ αργή ανάκτηση......
 
Πανάθεμα σε... .yel.
Η μαγος είσαι η είσαι μέσα στο μυαλό
μου..😂


Δεν μένω σε μια πλευση κ ειδικά στα τεχνητά επιφάνειας....
Αν κ η αλήθεια είναι πως επειδή είμαι....νευρικος σπάνια θα κάνω πολυ αργή ανάκτηση......
Επειδή βλέπω έχεις ωραία συλλογή στα επιφανείας και τα δουλεύεις , πρέπει να στρατολογήσεις(αν δεν έχεις) και ένα xorus patchinko.
Μας έχει δώσει απίστευτα γοφάρια, υπήρχαν μέρες που χτύπαγαν μόνο σ αυτό .....και λέω "μας" γιατί το δουλεύαμε 3 άτομα, όταν πηγαίναμε αποκλειστικά για γοφάρια σε εκβολές.
 
Επειδή βλέπω έχεις ωραία συλλογή στα επιφανείας και τα δουλεύεις , πρέπει να στρατολογήσεις(αν δεν έχεις) και ένα xorus patchinko.
Μας έχει δώσει απίστευτα γοφάρια, υπήρχαν μέρες που χτύπαγαν μόνο σ αυτό .....και λέω "μας" γιατί το δουλεύαμε 3 άτομα, όταν πηγαίναμε αποκλειστικά για γοφάρια σε εκβολές.
Οχι δεν έχω..
Αλλά μου εχουν δουλέψει οι απομιμήσεις του(yokozuna fcm,savage gear prey panic)...

Αυτό που ισως παρω γιατί μου έχει κινήσει την περιεργεια στο να το δοκιμάσω κ είναι κ ξεκούραστο στην χρήση είναι το autowalker......
 
Οχι δεν έχω..
Αλλά μου εχουν δουλέψει οι απομιμήσεις του(yokozuna fcm,savage gear prey panic)...

Αυτό που ισως παρω γιατί μου έχει κινήσει την περιεργεια στο να το δοκιμάσω κ είναι κ ξεκούραστο στην χρήση είναι το autowalker......
Ναι το savage είναι αρκετά κοντά στο xorus, αλλά και τα δυο στιλ αυτά, τρομερά κουραστικά, ειδικά στις βαριές εκδόσεις του, νιώθω απ το wtd, ότι παθαίνω τενοντίτιδα.
Πήγα και το είδα αυτό που λες, για το auto και μόνο αξίζει να το δοκιμάσεις
 
Χθες έκανα το δεύτερο καλαμαροψάρεμα της χρονιάς και κατάφερα και έβγαλα 3 καλαμάρια. Μπήκαν στις 8 και μέχρι 8.40 είχαμε βγάλει 3 άτομα 8 καλαμάρια οπότε φαινόταν ωραία μέρα. Είχε καταπληκτικό ρεύμα και γλυκό καιρό αλλά δυστυχώς έκοψαν μαχαίρι εκείνη την ώρα και μέχρι τις 11.30 δεν ξαναμπήκαν. Θέλει δοκιμές αυτή η περίοδος γιατί φαίνεται να μην έχουν μπει καλά ακόμα τα άτιμα.

Καλαμαριέρες που δούλεψαν σε μένα: dtd γουρουνάκι bloody fish sr, yamashita live global gc001, Owner Squid Jig Draw4 13
 
Συννεφιά προς το απόγευμα κ άπνοια η θάλασσα με τράβαγε κοντά της....

Έριξα παλι τεχνητά επιφάνειας κ διάφορα minnow...
Ένα χτυπημα ήρθε στο 15αρι max rap (dol) αλλά μου αμόλησε....
Μετά εβαλα τον κλασσικό λουτσοκτόνο σε 13αρι, το επίσης max rap(fhc)...
Και μου εδωσε έναν τσαμπουκαλιδικο λουτσάκο που έκανε σαματά.....

Συνέχισα αλλά τίποτα....
Έπιασε κ το ψιλόβροχο κ τα μαζεψα....

Είδα με το φως του φακου αρκετα μικροψαρα κεφαλοπουλακια κ γοπακια κοντα στα βραχια οπότε καπου εκεί θα τριγυρίζουν κ οι διώκτες τους..

IMG_20231025_200655.jpg
 
Συννεφιά προς το απόγευμα κ άπνοια η θάλασσα με τράβαγε κοντά της....

Έριξα παλι τεχνητά επιφάνειας κ διάφορα minnow...
Ένα χτυπημα ήρθε στο 15αρι max rap (dol) αλλά μου αμόλησε....
Μετά εβαλα τον κλασσικό λουτσοκτόνο σε 13αρι, το επίσης max rap(fhc)...
Και μου εδωσε έναν τσαμπουκαλιδικο λουτσάκο που έκανε σαματά.....

Συνέχισα αλλά τίποτα....
Έπιασε κ το ψιλόβροχο κ τα μαζεψα....

Είδα με το φως του φακου αρκετα μικροψαρα κεφαλοπουλακια κ γοπακια κοντα στα βραχια οπότε καπου εκεί θα τριγυρίζουν κ οι διώκτες τους..

View attachment 81378
Μπραβο Τάσο! Αυτό το fhc κάθε φορά που το βάζω αισθάνομαι ότι κλέβω εκκλησία! Τόσα χρόνια και εξακολουθεί να δίνει ψαρια!
 
Τόσα χρόνια και εξακολουθεί να δίνει ψαρια!
Όλα τα πετυχημενα τεχνητα-χρωματισμοι δίνουν ψάρια κ θα εξακολουθουν να το κάνουν....
Ασχέτως που κάποιοι τα έκαναν στην άκρη επειδή θεωρουν ότι παλιωσαν η γιατί αναζητουν συνεχώς κάτι νεο......
 
Χθες έκανα το δεύτερο καλαμαροψάρεμα της χρονιάς και κατάφερα και έβγαλα 3 καλαμάρια. Μπήκαν στις 8 και μέχρι 8.40 είχαμε βγάλει 3 άτομα 8 καλαμάρια οπότε φαινόταν ωραία μέρα. Είχε καταπληκτικό ρεύμα και γλυκό καιρό αλλά δυστυχώς έκοψαν μαχαίρι εκείνη την ώρα και μέχρι τις 11.30 δεν ξαναμπήκαν. Θέλει δοκιμές αυτή η περίοδος γιατί φαίνεται να μην έχουν μπει καλά ακόμα τα άτιμα.

Καλαμαριέρες που δούλεψαν σε μένα: dtd γουρουνάκι bloody fish sr, yamashita live global gc001, Owner Squid Jig Draw4 13
Dtd white killer γουρουνάκι σε 2.5 μου δίνει καλαμάρια συνεχόμενα απο περυσι που το πρωτοπηρα, σκέψου χθες ενώ ήμασταν 8 άτομα στην σειρά ενώ εγώ έβγαλα 6 καλαμάρια οι διπλανοί απολύτως τίποτα!
 
Back
Top