Spinning

Ημέρες τους είναι ... ελπίζω να φανούν και οι μεγαλύτερες :D
Γιώργο η ευχή σου έπιασε !!! χαχαχαχα ... και με τη βοήθεια του Τάσου :D
Δημήτρη δεν ήταν για ποστάρισμα αλλά αφού το ζήτησες, να το το σημερινό αλίευμα. Δεν είναι από τις καλύτερες φωτογραφίες , αλλά όταν την έβγαλα δεν είχα δει τι είχες γράψει! :)
Τέλος με αφορμή τη φωτογραφία του μεγάλου αγριόχοιρου ... και πόσο αντικειμενικά μπορεί να δείξει το μέγεθος μια φωτογραφία ...θα βάλω και εγώ κουίζ ! ...... πόσο νομίζετε ότι είναι; :) (από τις ελάχιστες φορές που ζύγισα από περιέργεια, γιατί τράβαγε και κοντράριζε αφύσικα πολύ!)
2.6 kilos😁
 
Θα το πάρει το ποτάμι ... 2,3kg ακριβώς αλλά και εγώ όταν την έπιασα για τριάρα τη νόμιζα! ... μόλις έδωσα τη σακούλα που την είχα βάλει στη γυναίκα μου, χωρίς να τη δει μου λέει 2 κιλά μέχρι 2,5 το πολύ! :D. Της λέω τριάρα σίγουρα, μου λέει αποκλείεται τριάρα με τίποτα! χαχαχαχα
... και τη ζυγίσαμε. Ευτυχώς που δεν έβαλα στοίχημα :D:D:D:D
 
2.6 kilos😁
Johnny όπως κατάλαβες σχεδόν το πέτυχες ! ... και εγώ νόμιζα ότι η φωτογραφία είναι μπερδευτική ...

2500-3200την κανω
Μπραβο Γιωργαρε και στα ταιρια της φιλε .shake hands.

Μαχητικα ψαρια και ωραιο φαγητο, στα καρβουνα τουλαχιστον που εχω φαει μεγαλες και στο τηγανι πιο μικρες
Χρύσανθε ευχαριστώ, και άλλες φορές έχω πιάσει παρόμοιες, αυτή τράβαγε πολύ και κόντραρε επίσης πολύ.
Πράγματι έχει ελαφρότερη γεύση και από το μανάλι και από το γοφάρι ... αν ο ψήστης ξέρει να ψήνει γίνεται φοβερή. Εγώ στο σπίτι για ευκολία τη φιλετάρω χωρίς να μείνει κόκκαλο πουθενά (το κάθε φιλέτο σε δύο μακρόστενα μέρη) και μετά τα κόβω μερίδες. Η συνέχεια απλή κουρκούτι, τηγάνι και σκορδαλιά ... τον μπακαλιάρο τον πατάει κάτω !!! :)
 
Σημερινή εξόρμηση απογευματινή.....

Οι πρωτες ρίψεις έγιναν με το stylo 210,ενας παφλασμος από πισω μου έδειξε μια καλη ζαργανα....
Άλλαξα σε μικροτερο... Βάζοντας το belo 150f της sakura κ πήρα χτυπημα χωρίς να πιαστει, δεν προλαβα κ να καρφώσω...
Συνέχισα με το ίδιο τεχνητό ώσπου αργά το σουρουπο το καλάμι λυγισε...
Ένας λουτσος(1.680γρ) αυτή την φορά με τσαμπουκαλεμενο τράβηγμα έκανε τα δικά του ...κ εγω τα δικά μου....
Χωρίς να του δώσω περιθώρια δεν αργησα να τον ξαπλώσω στην αποχη....

IMG_20221028_195100.jpg
 
Σημερινή εξόρμηση απογευματινή.....

Οι πρωτες ρίψεις έγιναν με το stylo 210,ενας παφλασμος από πισω μου έδειξε μια καλη ζαργανα....
Άλλαξα σε μικροτερο... Βάζοντας το belo 150f της sakura κ πήρα χτυπημα χωρίς να πιαστει, δεν προλαβα κ να καρφώσω...
Συνέχισα με το ίδιο τεχνητό ώσπου αργά το σουρουπο το καλάμι λυγισε...
Ένας λουτσος(1.680γρ) αυτή την φορά με τσαμπουκαλεμενο τράβηγμα έκανε τα δικά του ...κ εγω τα δικά μου....
Χωρίς να του δώσω περιθώρια δεν αργησα να τον ξαπλώσω στην αποχη....

View attachment 58967
Ωραίο ψάρι Τάσο μπράβο! ... και με επιφανείας, ακόμα καλύτερη φάση ! :)
Κατάλαβες ότι ήταν λούτσος όταν χτύπησε ;
 
Ωραίο ψάρι Τάσο μπράβο! ... και με επιφανείας, ακόμα καλύτερη φάση ! :)
Κατάλαβες ότι ήταν λούτσος όταν χτύπησε ;
Οχι Γιώργο ο νους μου πηγε σε μεγάλη ζαργανα....
Ουτε κ μπορουσα να δω γιατι ήταν πανω που νυχτωνε....
 
Σημερινή εξόρμηση απογευματινή.....

Οι πρωτες ρίψεις έγιναν με το stylo 210,ενας παφλασμος από πισω μου έδειξε μια καλη ζαργανα....
Άλλαξα σε μικροτερο... Βάζοντας το belo 150f της sakura κ πήρα χτυπημα χωρίς να πιαστει, δεν προλαβα κ να καρφώσω...
Συνέχισα με το ίδιο τεχνητό ώσπου αργά το σουρουπο το καλάμι λυγισε...
Ένας λουτσος(1.680γρ) αυτή την φορά με τσαμπουκαλεμενο τράβηγμα έκανε τα δικά του ...κ εγω τα δικά μου....
Χωρίς να του δώσω περιθώρια δεν αργησα να τον ξαπλώσω στην αποχη....

View attachment 58967
Μπράβο Τάσο, ωραία φάση με επιφανείας τέτοια ψάρια...
Δεν πέταξες και καμία καλαμαριερα μιας κ νύχτωσε;;
 
Μπράβο Τάσο, ωραία φάση με επιφανείας τέτοια ψάρια...
Δεν πέταξες και καμία καλαμαριερα μιας κ νύχτωσε;;
Γεια σου ρε Χρήστο.. Χάθηκες εντελώς....
Λεγε τα νέα σου, κ τα νέα του baikal βεβαίως βεβαίως....

Δεν εχω ασχοληθεί με αυτά....
Ίσως να γυαλωνει κανένα εδώ.. Ουτε ξέρω..
Πάντως αργότερα πιανουν μερικά οι επαγγελματίες με τα δίχτυα στην "άκρη"....
 
Γεια σου ρε Χρήστο.. Χάθηκες εντελώς....
Λεγε τα νέα σου, κ τα νέα του baikal βεβαίως βεβαίως....

Δεν εχω ασχοληθεί με αυτά....
Ίσως να γυαλωνει κανένα εδώ.. Ουτε ξέρω..
Πάντως αργότερα πιανουν μερικά οι επαγγελματίες με τα δίχτυα στην "άκρη"....
Όλα καλά Τάσο και το baikal και η Benelli ,τα βγάζω βόλτα να παίρνουν τον αέρα τους.
Αλλά επειδή οι φασσες μου ανεβάζουν την πίεση,έχω ξεκινήσει λίγο ψάρεμα (καλαμάρια και λίγο spinning) τον τελευταίο χρόνο για ηρεμία.
Σε εμάς προς Αστακό έχουν φανεί λίγα καλαμάρια για αυτό σε ρώτησα ...
 
Σε εμάς προς Αστακό έχουν φανεί λίγα καλαμάρια για αυτό σε ρώτησα ...
Εδώ οχι ακομα από ότι ακουω..
Βασικά οι περισσοτεροι τα ψαρευουν απο μεσα βαρκα...

Αλλά επειδή οι φασσες μου ανεβάζουν την πίεση,έχω ξεκινήσει λίγο ψάρεμα (καλαμάρια και λίγο spinning) τον τελευταίο χρόνο για ηρεμία.
Πολυ καλά έκανες...
Και ιδιαίτερα δε τους μήνες που απαγορεύεται το κυνήγι...
 
Αργά το απογευμα κ παλι στο ίδιο σημείο....
Για αρχή ξεκίνησα παλι με τεχνητά επιφανειας για μεγαλυτερη.. διασκέδαση...

Είδα ένα παφλασμο κ μια γυαλαδα πισω απο το stylo αλλά δεν κατάλαβα τι ήταν....
Αφου συνέχισα χωρίς αποτέλεσμα..
Είπα να ριξω κανα minnow....

Max rap 11cm (fss) κ στην δευτερη βολή τσάκωσε ένα κιλισιο λουτσο...

IMG_20221030_175516.jpg

Μετά από αρκετές βολές κ μιας κ ηρθε το σκοτάδι εβαλα το λίγο μεγαλυτερο αδελφάκι του (13cm) κ πασιγνωστο λουτσοκτόνο(fhc).......
Και μου εδωσε έναν ακομα (1260γρ) ο οποίος με ξεγελασε με το "νευρο" του κ πίστεψα ότι εχω να κάνω με μεγαλυτερο ψαρι.....

IMG_20221030_182114.jpg

Έκανα λίγες ακομα ρίψεις αλλά συντομα βαρέθηκα........
Πήρα το.... ταγάρι μου με το ζευγαράκι κ έφυγα...

IMG_20221030_184543.jpg
 
Αργά το απογευμα κ παλι στο ίδιο σημείο....
Για αρχή ξεκίνησα παλι με τεχνητά επιφανειας για μεγαλυτερη.. διασκέδαση...

Είδα ένα παφλασμο κ μια γυαλαδα πισω απο το stylo αλλά δεν κατάλαβα τι ήταν....
Αφου συνέχισα χωρίς αποτέλεσμα..
Είπα να ριξω κανα minnow....

Max rap 11cm (fss) κ στην δευτερη βολή τσάκωσε ένα κιλισιο λουτσο...

View attachment 59092

Μετά από αρκετές βολές κ μιας κ ηρθε το σκοτάδι εβαλα το λίγο μεγαλυτερο αδελφάκι του (13cm) κ πασιγνωστο λουτσοκτόνο(fhc).......
Και μου εδωσε έναν ακομα (1260γρ) ο οποίος με ξεγελασε με το "νευρο" του κ πίστεψα ότι εχω να κάνω με μεγαλυτερο ψαρι.....

View attachment 59093

Έκανα λίγες ακομα ρίψεις αλλά συντομα βαρέθηκα........
Πήρα το.... ταγάρι μου με το ζευγαράκι κ έφυγα...

View attachment 59095
Ωραίος φίλε!Από τα νοστιμότερα ψάρια στα κάρβουνα.
 
Αργά το απογευμα κ παλι στο ίδιο σημείο....
Για αρχή ξεκίνησα παλι με τεχνητά επιφανειας για μεγαλυτερη.. διασκέδαση...

Είδα ένα παφλασμο κ μια γυαλαδα πισω απο το stylo αλλά δεν κατάλαβα τι ήταν....
Αφου συνέχισα χωρίς αποτέλεσμα..
Είπα να ριξω κανα minnow....

Max rap 11cm (fss) κ στην δευτερη βολή τσάκωσε ένα κιλισιο λουτσο...

View attachment 59092

Μετά από αρκετές βολές κ μιας κ ηρθε το σκοτάδι εβαλα το λίγο μεγαλυτερο αδελφάκι του (13cm) κ πασιγνωστο λουτσοκτόνο(fhc).......
Και μου εδωσε έναν ακομα (1260γρ) ο οποίος με ξεγελασε με το "νευρο" του κ πίστεψα ότι εχω να κάνω με μεγαλυτερο ψαρι.....

View attachment 59093

Έκανα λίγες ακομα ρίψεις αλλά συντομα βαρέθηκα........
Πήρα το.... ταγάρι μου με το ζευγαράκι κ έφυγα...

View attachment 59095

Γεια σου φίλε μου με τις ψαρουκλες σου. Πάντα τέτοια εύχομαι
 
Καλησπέρα παιδιά ενδιαφερωμε για ένα τεχνιτο και δε το βρίσκω πουθενά διαθεσιμο στα ίντερνετικα σαιτ αναφερωμε στο duo tide minnow slim 200 f μήπως στη περιοχή σας στα μαγαζιά με είδη αλιείας η κάπου αλλού το χετε συναντήσει σε φυσικά χρώματα δλδ (clear sayori ,Waka mullet ,clear blue back κλπ )αν το χετε δει σε κάνα μαγαζί stock δώστε μου το τηλέφωνο του να πάρω ένα κομμάτι που θέλω ευχαριστώ παιδιά
 
Καλησπέρα παιδιά ενδιαφερωμε για ένα τεχνιτο και δε το βρίσκω πουθενά διαθεσιμο στα ίντερνετικα σαιτ αναφερωμε στο duo tide minnow slim 200 f μήπως στη περιοχή σας στα μαγαζιά με είδη αλιείας η κάπου αλλού το χετε συναντήσει σε φυσικά χρώματα δλδ (clear sayori ,Waka mullet ,clear blue back κλπ )αν το χετε δει σε κάνα μαγαζί stock δώστε μου το τηλέφωνο του να πάρω ένα κομμάτι που θέλω ευχαριστώ παιδιά
Δημητρη,για τι χρηση το θες και σε ποια περιοχη μενεις;
Υπαρχει στοκ γενικα.
 
Δημητρη,για τι χρηση το θες και σε ποια περιοχη μενεις;
Υπαρχει στοκ γενικα.
Εγώ το θέλω για σπινινγκ και μένω Μεσσήνη αλλά δε βρίσκω προσπάθησα να παραγγείλω από εξωτερικό αλλά δε σκαμπάζω πράμα
 
Back
Top