Spinning

Είπα απόψε να δοκιμάσω με ένα μικρό τεχνητό πριν ψαρέψω για καλαμάρια...
View attachment 60432

Έχει κανείς καμιά καλή ιδέα πως να το φτιάξω ;
Γιώργο όπως είπε ο Γιάννης, στον φούρνο, όμως να το κόψεις φέτες και να το αφήσεις ένα βράδυ στο ψυγείο μέσα σε νερό να ξεματώσει, ειδάλλως έχει βαρύ κρέας.
 
Είπα απόψε να δοκιμάσω με ένα μικρό τεχνητό πριν ψαρέψω για καλαμάρια...
View attachment 60432

Έχει κανείς καμιά καλή ιδέα πως να το φτιάξω ;
Στο φούρνο με λαδολεμενο κ δεντρολίβανο στην κοιλιά... Η με ντομάτα...
Εγώ δεν τρελαίνομαι, πολύ στιφο...στη γυναίκα αρέσουν πολύ, γούστα είναι αυτά...
Ωραίο ψάρεμα έχουν όμως...
 
Last edited:
Στο φούρνο σε με λαδολεμενο κ δεντρολίβανο στην κοιλιά... Η με ντομάτα...
Εγώ δεν τρελαίνομαι, πολύ στιφο...στη γυναίκα αρέσουν πολύ, γούστα είναι αυτά...
Ωραίο ψάρεμα έχουν όμως...
Ευχαριστώ Άρη, ήδη το φιλετάρισα και μπήκε στο αλάτι για τονολακέρδα.
Και αν πιαστούν σε 0,6 pe με 0,18 παράμαλλο ... χαμός!
 
Το αίμα καθάρισε πολύ καλά
Ναι το ξεμάτωσα στη θάλασσα ... εκεί νομίζω πως είναι και το πρόβλημα σε όσα αγοράζονται και έχουν πιαστεί στο γρι-γρί ή και σε συρτές όταν δεν έχουν ξεματωθεί καλά. Ακόμα καλύτερα στα μεγάλα είναι να γίνει και ikejime.
 
Γιώργο όπως είπε ο Γιάννης, στον φούρνο, όμως να το κόψεις φέτες και να το αφήσεις ένα βράδυ στο ψυγείο μέσα σε νερό να ξεματώσει, ειδάλλως έχει βαρύ κρέας.
Βασίλη ευχαριστώ για την απάντηση και τη συνταγή, νομίζω πως με τον τρόπο που λες (δεν το έχω κάνει) θα είναι η καλύτερη λύση για ψάρια που δεν έχει γίνει κανονικό ξεμάτωμα κατευθείαν μόλις πιάστηκαν ...
 
Αυτό που είπαν τα παιδιά.Το αίμα είναι αυτό που βαραίνει τη γεύση.Κοψιμο η καρωτίδα και χάραγμα στην ουρά,στη θάλασσα εννοείται,να φύγει το αίμα.Ενας φιλος,το κόβει
κυβους το βάζει στη συντήρηση,σε λεκανακι με τριμμένο πάγο και το επαναλαμβάνει 2-3 φορες.Στη συνέχεια αλευρωμα πλούσιο και τηγάνι.Δε θυμάμαι αν το κάνει κουρκούτι..Θα σου πω αύριο
 
Last edited:
Αυτό που είπαν τα παιδιά.Το αίμα είναι αυτό που βαραίνει τη γεύση.Κοψιμο η καρωτίδα και χάραγμα στην ουρά,στη θάλασσα εννοείται,να φύγει το αίμα.Ενας φιλος,το κόβει
κυβους το βάζει στη συντήρηση,σε λεκανακι με τριμμένο πάγο και το επαναλαμβάνει 2-3 φορες.Στη συνέχεια αλευρωμα πλούσιο και τηγάνι.Δε θυμάμαι αν το κάνει κουρκούτι..Θα σου πω αύριο
Όχι αλευρωμα.Μαλλον μου έχει γίνει εμμονή απ'το βρωμαλευρο.Σε αντικολλητικό τηγάνι ελαφρύ ψήσιμο...Όλα τα άλλα ίδια.
 
Όχι αλευρωμα.Μαλλον μου έχει γίνει εμμονή απ'το βρωμαλευρο.Σε αντικολλητικό τηγάνι ελαφρύ ψήσιμο...Όλα τα άλλα ίδια.
Το καλό ξεμάτωμα γίνεται όσο το ψάρι είναι ζωντανό (δουλεύει η καρδιά) ενώ προηγουμένως έχει νεκρωθεί ο εγκέφαλος με το μαχαίρι.
Γέροντα αν ήσουν κοντά, θα σε κέρναγα ένα μεζέ από το χθεσινό ... :)
 

Attachments

  • DSC02160.JPG
    DSC02160.JPG
    339,7 KB · Προβολές: 30
Back
Top