Spinning

Ξερω οτι ειναι πολυ καλο τεχνητο,καταλληλο ειδικοτερα για λουτσους,γοφαρια,κυνηγους.
Προσωμοιαζει ζαργανα.
Αλλα ειναι ιδιαιτερο τεχνητο.Μπορεις να δεις βιντεακια στο youtube με πλευσεις και τεχνικες.
Για μενα ομως μην δωσεις ακομα τοσα λεφτα.
Μπορεις και με κινεζικες απομιμισεις να δουλεψεις γενικα για αρχη, εξισου καλα,χωρις να εχεις το αγχος μην χασεις καποιο ακριβο τεχνητο.

Στο spinning θα χασεις πολλα ψαρακια,ειναι δεδομενο,οποτε και το κοστος θα ειναι αναλογο.
Ξεκινα με φτηνα,αλλα δοκιμασμενα τεχνητα για αρχη,να εξοικειωθεις και συνεχιζεις τον εμπλουτισμο της κασετινας σου με ποικιλια δολωματων.
Οταν ανεβω χωριο,θα σου στειλω εδω καποιες μαρκες αξιοπιστες που δουλευουν καλα στα ελληνικα νερα.
ενταξι φιλε εγινε ευχαριστω για το χρονο σου ;)
 
Ο καλυτερος τροπος να μπει στην καθημερινοτητα η γυμναστικη ειναι να συνδιαστει με τις επιδοσεις μας με κατι που μας γεμιζει
Πχ το κυνηγι και το ψαρεμα
Τα ωφελη της στην καθημερινη μας ζωη κουλτουρα και αντιληψη ειναι τεραστια
Μιλαμε για το πολυ δεκα λεπτα την μερα και συχνα οχι συνεχομενα!
Ειμαι με κορονοιο και δεν μπορω να κανω εδω και λιγες μερες και μιλαμε νιωθω γερος!
Περαστικά κ γρήγορα Χρυσανθε!

παιδια μια γνωμη για δυο τεχνιτα το καινουριο needle tracker και το duel hardcore super long cast ..
Φίλε μου πολυ άγχος για το τίποτα...
Ελπίζω να μην αγχώνεσαι κ στο ψάρεμα γιατί δεν ειναι..... καλο......

Ολα τα τεχνητά πιανουν ψάρια κ ολα δεν πιανουν.......
Και μην κοίτας την... τιμή τους για να δεις αν το....τρώνε τα ψάρια...

Πήγαινε με ότι έχεις δοκιμάσει, κ παρε κ ότι άλλο νομίζεις ότι σου κανει...

..... Ψάρεψε.........
 
Περαστικά κ γρήγορα Χρυσανθε!


Φίλε μου πολυ άγχος για το τίποτα...
Ελπίζω να μην αγχώνεσαι κ στο ψάρεμα γιατί δεν ειναι..... καλο......

Ολα τα τεχνητά πιανουν ψάρια κ ολα δεν πιανουν.......
Και μην κοίτας την... τιμή τους για να δεις αν το....τρώνε τα ψάρια...

Πήγαινε με ότι έχεις δοκιμάσει, κ παρε κ ότι άλλο νομίζεις ότι σου κανει...

..... Ψάρεψε.........
σωστο και αυτο αλλα προτιμο ν αεχω πεντε τεχνιτα που θα ειναι ακριβα και θα εχουν σχεση ποιοτιτας και τιμης παρα αυτο που κανω τωρα που εχω καπου στα 50 τεχνιτα και εχω μπερδευετει και λυνω γριφους μεχρι να αποφασισω ποιο θα περασω στη παραμανα
 
σωστο και αυτο αλλα προτιμο ν αεχω πεντε τεχνιτα που θα ειναι ακριβα και θα εχουν σχεση ποιοτιτας και τιμης παρα αυτο που κανω τωρα που εχω καπου στα 50 τεχνιτα και εχω μπερδευετει και λυνω γριφους μεχρι να αποφασισω ποιο θα περασω στη παραμανα
Το καλύτερο και ακριβότερο και φονικοτερο να βάλεις στην παραμάνα εάν το τραβάς σαν κάλτσα δεν πρόκειται να χτυπήσει.Μπορει η τεχνική σου να κόβει καρωτίδες και να χωνεύουν από την προηγούμενη μέρα ή να είσαι σε λάθος ώρα.
 
σωστο και αυτο αλλα προτιμο ν αεχω πεντε τεχνιτα που θα ειναι ακριβα και θα εχουν σχεση ποιοτιτας και τιμης παρα αυτο που κανω τωρα που εχω καπου στα 50 τεχνιτα και εχω μπερδευετει και λυνω γριφους μεχρι να αποφασισω ποιο θα περασω στη παραμανα
Αν ήταν έτσι τότε όλοι μας θα δίναμε ένα 100€ για 4-5 τεχνητά κ θα φορτωναμε ψαρια....
Δεν είναι καθόλου έτσι τα πραγματα κ υπάρχουν πολλά οικονομικά κ δοκιμασμένα τεχνητά που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα......

Οι ποικιλια στην κασετινα χρειάζεται αρκεί να μην αγγίζει την υπερβολή(που συνήθως αυτό γίνεται...)
Ο άλλος παει ψάρεμα με 4-5 κασετινες γεματες κ καταλήγει να ρίχνει καμιά δεκαριά στο νερό που είναι κ τα αγαπημένα του....

Πάντα ο ψαράς είναι αυτός που...τσιμπάει πρωτος κ υστερα τα ψάρια........
 
Αν ήταν έτσι τότε όλοι μας θα δίναμε ένα 100€ για 4-5 τεχνητά κ θα φορτωναμε ψαρια....
Δεν είναι καθόλου έτσι τα πραγματα κ υπάρχουν πολλά οικονομικά κ δοκιμασμένα τεχνητά που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα......

Οι ποικιλια στην κασετινα χρειάζεται αρκεί να μην αγγίζει την υπερβολή(που συνήθως αυτό γίνεται...)
Ο άλλος παει ψάρεμα με 4-5 κασετινες γεματες κ καταλήγει να ρίχνει καμιά δεκαριά στο νερό που είναι κ τα αγαπημένα του....

Πάντα ο ψαράς είναι αυτός που...τσιμπάει πρωτος κ υστερα τα ψάρια........
σε αυτο δεν εχεις και αδικο αλλα οταν λεω τιμη και ποιοτιτα απλα εννοω οτι θα πρεπει να δουλεβει το τεχνιτο και να ειναι προσεγμενο αν εγω το ριχνω μεσα στο νερο και γυρναει τουμπα η σπαει απο ενα δαγκωμα κατι φτει στην κατασκευη του οχι ομως οτι αυτο που λεω ειναι κανονας οσο για την υπερβολη οπως λες ριχνει δεκα ενω εχει πανω του μπροστα απο 50 ενταξι αυτο ειναι περισοτερο απο ανασφαλεια πιστευω ;)
 
Το καλύτερο και ακριβότερο και φονικοτερο να βάλεις στην παραμάνα εάν το τραβάς σαν κάλτσα δεν πρόκειται να χτυπήσει.Μπορει η τεχνική σου να κόβει καρωτίδες και να χωνεύουν από την προηγούμενη μέρα ή να είσαι σε λάθος ώρα.
σιγουρα οπως λες παιζουν και αλλοι παραγοντες οπως η τεχνικη ενα εργαλειο δε δουλεβει χωρεις μαστορα σιγουρα
 
Φίλε jim ,10 φορές θα πας για ψάρεμα μια θα πιάνεις‼️δεν πάνα τους βάλεις τεχνητό των 1000 ντολαρς‼️
Ένας γνωστός μου έχει ως τώρα γύρω στα 1000 (τεχνητά,σιλικόνες,ποπερς,πλανακια) έχει καλάμι shore jigging, spinning,lrf‼️μηχανάκια πανάκριβα‼️ πιο πολύ ψαρεύει με το lrf κ μικρά σιλικονακια‼️
Ως τώρα 5- 6 λαυράκια στο μισό κιλό κ με ελεύθερο,δόλωμα ζαργανα ,άπειρες ζαργανες κοντά στα 80 εκατοστά η μία(μυστικό μέρος)
 
Φίλε jim ,10 φορές θα πας για ψάρεμα μια θα πιάνεις‼️δεν πάνα τους βάλεις τεχνητό των 1000 ντολαρς‼️
Ένας γνωστός μου έχει ως τώρα γύρω στα 1000 (τεχνητά,σιλικόνες,ποπερς,πλανακια) έχει καλάμι shore jigging, spinning,lrf‼️μηχανάκια πανάκριβα‼️ πιο πολύ ψαρεύει με το lrf κ μικρά σιλικονακια‼️
Ως τώρα 5- 6 λαυράκια στο μισό κιλό κ με ελεύθερο,δόλωμα ζαργανα ,άπειρες ζαργανες κοντά στα 80 εκατοστά η μία(μυστικό μέρος)
γενικα τα βλεπω τα ψαρια οτι υπαρχουν απο εκει και περα ας βαλουν λιγο και αυτα ενα χερακι να φανε το τεχνιτο αλλες φορες αδιαφορα και αλλες κανουν επιθεσεις μεχρι εξω εξω αλλα μονο το σκουντανε χωρις να το αρπαζουν
 
τα μικρα τα ποπερακια 6-7 cm σας εχουν δουλεψει εσας στο ψαρεμα σε καλμα θαλασσα γιατι εγω μια φορα πηρα χτυπιμα με αγριεμενη θαλασσα και ακολουθιμα και ξαγκιστροθηκε ενα λαβρακι καλο αλλα γενικα βλεπω οτι πιανουν καποιοι ...
 
Ε
τα μικρα τα ποπερακια 6-7 cm σας εχουν δουλεψει εσας στο ψαρεμα σε καλμα θαλασσα γιατι εγω μια φορα πηρα χτυπιμα με αγριεμενη θαλασσα και ακολουθιμα και ξαγκιστροθηκε ενα λαβρακι καλο αλλα γενικα βλεπω οτι πιανουν καποιοι ...
Και να μην σου δουλευουν ειναι ενας καλος τροπος να τα κανεις οτσν ακολουθουν μονο να ξεγελαστουν
Με ενα ποπερ κανεις φασαρια
Τα δελεαζεις
Σπας τθς αμυνες τους
Κ ακολουθως αλλαζεις σε κατι που θα δουλεψεις πιο χαμηλα προς μεσονερα
Δεν ειναι μονο τα ψαρια που βλέπεις ακολουθουν στην περιοχη
Συνηθως τα μεγαλα ειναι πιο χαμηλα κ παρατηρουν …
Εαν εισαι σε παραλια ειναι πιο βαθια εκει που σπαζει ο βυθος και παραμονευουν
Θελει παρατηρηση και να ελευθερωσεις το μυαλο σου…..
Δεν θελει υπολογισμους
Ζησε το κ θα δεις οτι ειναι ΚΥΝΗΓΙ
 
Ε

Και να μην σου δουλευουν ειναι ενας καλος τροπος να τα κανεις οτσν ακολουθουν μονο να ξεγελαστουν
Με ενα ποπερ κανεις φασαρια
Τα δελεαζεις
Σπας τθς αμυνες τους
Κ ακολουθως αλλαζεις σε κατι που θα δουλεψεις πιο χαμηλα προς μεσονερα
Δεν ειναι μονο τα ψαρια που βλέπεις ακολουθουν στην περιοχη
Συνηθως τα μεγαλα ειναι πιο χαμηλα κ παρατηρουν …
Εαν εισαι σε παραλια ειναι πιο βαθια εκει που σπαζει ο βυθος και παραμονευουν
Θελει παρατηρηση και να ελευθερωσεις το μυαλο σου…..
Δεν θελει υπολογισμους
Ζησε το κ θα δεις οτι ειναι ΚΥΝΗΓΙ
θα τα δουλεψω και αυτα αν και οπως τα εβλεπα οταν τα δουλεβα μου φενοταν οτι πεταω πετρες στη θαλασσα με τετιους αφρους που εκαναν πιο πολυ πιστευα οτι τα τρομαζω παρα να ατα κανω να βαρεσουν..
 
παιδια ψαχνω να βρω ενα καλαμι quantum kenki spin 40-60 αλλα στην πραγματικότητα το ευρος του ειναι 10 -70 περιπου απο οτι ακουω δλδ ψαχνω τετια φαση καλαμι μηπως ξερετε που μπορω να το βρω η αυτο η καποιο παρομοιο με αυτο ?
με συγχωριτε για τις απανωτες ερωτισεις
 
παιδια ψαχνω να βρω ενα καλαμι quantum kenki spin 40-60 αλλα στην πραγματικότητα το ευρος του ειναι 10 -70 περιπου απο οτι ακουω δλδ ψαχνω τετια φαση καλαμι μηπως ξερετε που μπορω να το βρω η αυτο η καποιο παρομοιο με αυτο ?
με συγχωριτε για τις απανωτες ερωτισεις
Το παλιό μου καλάμι, εξαιρετικό! Δεν πωλείται πλέον και έχει αντικατασταθεί. Ίσως βρεις ένα ξεχασμένο σε κανένα μαγαζί ή μεταχειρισμένο. Μετά πας σε άλλο καλάμι αλλά δεν έχω να σου προτείνω.
 
Το παλιό μου καλάμι, εξαιρετικό! Δεν πωλείται πλέον και έχει αντικατασταθεί. Ίσως βρεις ένα ξεχασμένο σε κανένα μαγαζί ή μεταχειρισμένο. Μετά πας σε άλλο καλάμι αλλά δεν έχω να σου προτείνω.
εψαξα να βρω καλαμια quantum μηπως το βρω αλλα παρατιρισα οτι ολα σχετικα αυτης της μαρκας εχουν μεγαλα ευρη cw πραγμα που μου αρεσει γενικα εχω δεθει πολυ με το καλαμι που εχω τωρα αλλα απ τη στιγμη που με κουραζει σκεφτωμε να το αντικαταστήσω με καπιο quantum η majorcraft η κατι ιαπωνικο θα το ψαξω λιγο καλυτερα και θα γραψω καπιους κωδικους να μου πειτε πιο θα προτιμουσατε ευχαριστω εκ τον προτερον
 
Back
Top