Setter Gordon

Eιχα δυο γκορντον μεχρι τωρα στη κυνηγετική μου διαδρομή.Θα μπορούσα να γραφω ώρες γι αυτά.Καταρχάς ,και το γράφω απόλυτα καλοπροαίρετα,χωρις να θελω να κουνήσω το δάχτυλο σε κανέναν ούτε και φυσικά να παραστήσω τον ειδικό,αλλά θεωρώ μεγάλη αδικία για τη ράτσα,να λεγεται οτι ειναι ''κοντινής'' ερευνας.Ειναι σκύλος ευρείας ερευνας,όπως και τα δυο ξαδέρφια του , ,παθιασμένος κυνηγός,μεγάλος,πολύ μεγάλος μπεκατσάς και ο αδιαμφισβήτητος βασηλιάς του βάλτου.Ζει και αναπνέει μόνο για το αφεντικό του,απίστευτης νοημοσύνης σκύλος,χαρακτηριστηκά εχει γραφτεί πολλές φορές οτι ενα απο τα προβλήματα του γκόρντον είναι πως πολλές φορες τυχαίνει να ειναι εξυπνότερο απο το αφεντικό του.Τον θεωρω τον ιδανικότερο σύντροφο για καποιον που θέλει ενα σκύλο για όλα και ειδικά για υδρόβια και μπεκάτσα μαζί.Ο τελεταίος μου γκορντονας, ο Ερίκος, ''καρφωνε'' τα παπιά απο τα 30 μέτρα, ενω δεν εμενε κοψοφτερο για κοψόφτερο στα κανάλια και τις λούμπες της αγουλινίτσας.Την αλλη μέρα πηγαίναμε για μπεκάτσες στην Ανδρίτσαινα και τον Οκτώμβρη τον επερνα στο καρτέρι για τις φάσσες, με δυο σάλτα χανόταν στη ρεματιά να φέρει τη σκοτωμένη φασα,και σε δυο λεπτά επέστρεφε με το πουλί. Δεν χρειαζεται καμιά ειδική εκπαιδευση,εχει εμφυτο και πολύ ισχυρό το ενστικτο του απόρτ,το δε μεγάλο ύψος που εχει σε συνδιασμό με τη πολύ δυνατή μύτη του επιτρέπουν να εντοπίζει απο μακρυα και με μεγάλη ευκολία όλα τα θηράματα,είτε ζωντανά είτε σκοτωμένα.Φυσικά και μπορει να υπήρξαν ατομα που δεν ανταποκρίνονταν στα στανταρ της φυλής,αυτό εχει συμβεί με όλες τις ράτσες,πόσο μάλλον με τα γκορντον που ειναι και λίγα αυτα που υπάρχουν.Αν το γκορντον ειναι απο καθαρες εργασιακες γραμμές ειναι ενα πραγματικό κυνηγετικό διαμάντι.Ειχα δρομολογήσει να αποκτήσω πάλι φετος ενα κουταβι,αλλά καποια προβλήματα που μου προέκυψαν με ανάγκασαν να το ματαιώσω,ήθε και επανιελάκος στο μεταξύ και το αφησα και φέτος. Αν τα σκυλιά του φιλου σου ειναι απο καλές γραμμές και κυνηγάνε, πάρτο με κλειστά μάτια :)
Γιάννο οσο διαβάζω για αυτή τη ράτσα τόσο μου αρεσει......yelling.
 
Γ

Γιάννη την κουταβούλα την "έκλεισα" κ θα πάω με το συνκυνηγό μου να το πάρω σε 15 ημέρες για να απογαλακτηστούν από τη μάνα τους......Θα πάρει κ ο συνκυνηγός μου κουτάβι....
Τους γονείς δν τους έχω δει από κοντά αλλά από φωτό την ώρα π φερμάρουν. Αυτό βέβαια δν μου λέει κάτι αν δν τα δω από κοντά.....Τουλάχιστο από τώρα μέχρι τν Οκτώμβρη & Νοέμβρη το σκυλί πρώτα ο θεός θα'ναι 8 μηνών οπότε θα είναι σε θέση ηλικιακά να το ρίξω στη μπεκάτσα & στο βάλτο......
Όμως αρχικά πέρα από την υπακοή π πρέπει να το μάθω κατά ΠΟΣΟ είναι εφικτό και ΠΟΤΕ να το ρίξω & στο νερό;; Υπάρχει η περίπτωση να το μάθω κ για τα δύο αυτά κυνήγια βάλτο και μπεκάτσα;;
Θα πρέπει να ολοκληρώσει την αναπτυξή του για να μπει για τα καλά στο κυνήγι.Οι μεγαλόσωμες φυλές αργούν σε σχεση με τις μικρόσωμες τη πλήρη σωματική ανάπτυξη.Ομως απο κουταβάκι 3-4 μηνων πρεπει να βγαινει να παίζει στο χωραφι να γνωριζει ,να μαθαινει ,μυρωδιες,ήχους,αυτοκινητα,ζωα,ανθρώπους κλπ,οσο για το νερο,μη το φοβασε ειναι ο παραδεισός του,κουταβακι που θα ειναι να το πηγαινεις σε καμια λουμπα,σε κανα ρεματακι με νερο κλπ,θα το βλεπει σα παιχνίδι,θα μπαίνει μόνο του,θα πλατσουριζει κλπ και ολα θα εχουν πάρει το δρόμο τους,δεν θα το πιεσης ομως ποτε να μπει με το ζορι,ολα θα γινουν σιγα σιγά ,θα δεις.:).Θα το πάρεις απο καποιο εκτροφέα,ή απο φιλο κυνηγό;
 
Γιάννο οσο διαβάζω για αυτή τη ράτσα τόσο μου αρεσει......yelling.
Ολες οι ρατσες ειναι καλές και άξιες στο κυνήγι,και η καθε μια εχει τα δικά της ιδιαίτερα χαρακτηριστικά ,το γκορντον εχει ενα ιδιαίτερο δεσιμο με το αφεντικό του και μια ιδιαίτερη γενικότερη αντίληψη των πραγματων γενικώς.Ενα απλο παράδειγμα να πω,εφτανα στο κυνηγότοπο,αφηνα το αμαξι,αμολαγα τα δυο σκυλιά,αγγλικό και γκόρντον,τους φόρεγα τα μπίμπερ και ξεκινούσαμε να ανεβούμε για τη πλαγιά,τα σκυλιά ξαμολυόντουσαν μπροστά,αν σταματούσα και εσκυβα να δεσω το κορδόνι μου,το γκορντον σταματαγε και με περιμενε να τελειώσω και να σηκωθω και μετα συνέχιζε για να χωθεί στο λόγγο,ενω ο σετερας ειχε ηδη χωθει στα πουρναρωτα.Δεν απαιτεί καμιά ιδιαίτερη εκπαίδευση,ειναι ευκολος και αρχοντικός σκύλος πολύ φιλικός,δεν δημιουργεί εντάσεις με άλλα σκυλιά ή προβατα κλπ,δεν τσακώνεται με τα αλλα σκυλιά,αλλά αμα τον προκαλέσει αλλος σκύλος και αναγκαστεί να τσακωθεί, ουε και αλίμονο στον άλλον !!! καλύτερα να να τα΄βαζε με κορκόδειλό :D:D
 
Θα πρέπει να ολοκληρώσει την αναπτυξή του για να μπει για τα καλά στο κυνήγι.Οι μεγαλόσωμες φυλές αργούν σε σχεση με τις μικρόσωμες τη πλήρη σωματική ανάπτυξη.Ομως απο κουταβάκι 3-4 μηνων πρεπει να βγαινει να παίζει στο χωραφι να γνωριζει ,να μαθαινει ,μυρωδιες,ήχους,αυτοκινητα,ζωα,ανθρώπους κλπ,οσο για το νερο,μη το φοβασε ειναι ο παραδεισός του,κουταβακι που θα ειναι να το πηγαινεις σε καμια λουμπα,σε κανα ρεματακι με νερο κλπ,θα το βλεπει σα παιχνίδι,θα μπαίνει μόνο του,θα πλατσουριζει κλπ και ολα θα εχουν πάρει το δρόμο τους,δεν θα το πιεσης ομως ποτε να μπει με το ζορι,ολα θα γινουν σιγα σιγά ,θα δεις.:).Θα το πάρεις απο καποιο εκτροφέα,ή απο φιλο κυνηγό;
Γιάννη καλησπέρα!!
Το κουτάβι θα το πάρω από κυνηγό...:)
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες που μας δίνεις....
 
με το καλο κωστα αλλα προσεξε γιατι ειναι ιδιαίτερα σκυλια σα χαρακτηρες οπως και τα irish που ειχα εγω θενε προσοχη και πολυ πολυ υπομονη και να ναι και απο κυνηγετικες γραμες ξερω ενα παιδι στη Μονεμβασιά που εχει γκορντον ενα παιδι εδω στη χιο που τ χει φερει απο ουγγαρια μια πανεμορφη σκυλα και πολυ κυνηγιαρα και αλλο εναν απο αθηνα γνωστο γκορντονα;)
 
Παιδιά χθες πήγα και παρέλαβα τη νέα παρέα μου για το κυνήγι...
Δύο θυλικά Gordon Setter ένα δικό μου κ ένα ο φίλος μου και σε ηλικία μόλις 55 ημερών.....(νύριζαν τη νύχτα κ με ξύπνησαν 4 φορές τα μπαγάσικα)...:D:D

Σήμερα τα πήγαμε στον κτηνίατρο για εμβόλιο και αποπαρασείτωση.....τους έκανε το 4πλό εμβόλιο, ψεκασμό με Spray για ψίλους (λογικό να είχαν μερικούς)..:mad: αρχικά σιρόπι για σκουλίκια και ανοίξαμε κ το νέο μας βιβλιάριο...:):) Βάρος η δικιά μου (Ria 4,5kg & η Jeta 3,3kg του φίλου μου)
Να και μερικές φωτο...από τη "RIA" & τη "JETA"











Τώρα φίλοι μου θέλουν μεγάλη υπομονή και αγώνα...
Όποιες πληροφορίες περεταίρω έχετε φυσικά θα είναι και δεκτές....;)
 
Καλότυχα να είναι!!! Θα μιλήσω από προσωπική εμπειρία, την παρέα που χαρίζει ο σκύλος στο κυνήγι και όχι μόνο, δεν θα την άλλαζα με την καλύτερη ανθρώπινη παρέα. Εύχομαι να σας χαρίσουν μοναδικές στιγμές.
 
Παιδιά χθες πήγα και παρέλαβα τη νέα παρέα μου για το κυνήγι...
Δύο θυλικά Gordon Setter ένα δικό μου κ ένα ο φίλος μου και σε ηλικία μόλις 55 ημερών.....(νύριζαν τη νύχτα κ με ξύπνησαν 4 φορές τα μπαγάσικα)...:D:D

Σήμερα τα πήγαμε στον κτηνίατρο για εμβόλιο και αποπαρασείτωση.....τους έκανε το 4πλό εμβόλιο, ψεκασμό με Spray για ψίλους (λογικό να είχαν μερικούς)..:mad: αρχικά σιρόπι για σκουλίκια και ανοίξαμε κ το νέο μας βιβλιάριο...:):) Βάρος η δικιά μου (Ria 4,5kg & η Jeta 3,3kg του φίλου μου)
Να και μερικές φωτο...από τη "RIA" & τη "JETA"











Τώρα φίλοι μου θέλουν μεγάλη υπομονή και αγώνα...
Όποιες πληροφορίες περεταίρω έχετε φυσικά θα είναι και δεκτές....;)
Καλότυχα να είναι Κώστα !
Να είσαστε παρέα για πολλά χρόνια ακόμα και να ζήσετε μαζί αξέχαστες στιγμές .
 
Παιδιά χθες πήγα και παρέλαβα τη νέα παρέα μου για το κυνήγι...
Δύο θυλικά Gordon Setter ένα δικό μου κ ένα ο φίλος μου και σε ηλικία μόλις 55 ημερών.....(νύριζαν τη νύχτα κ με ξύπνησαν 4 φορές τα μπαγάσικα)...:D:D

Σήμερα τα πήγαμε στον κτηνίατρο για εμβόλιο και αποπαρασείτωση.....τους έκανε το 4πλό εμβόλιο, ψεκασμό με Spray για ψίλους (λογικό να είχαν μερικούς)..:mad: αρχικά σιρόπι για σκουλίκια και ανοίξαμε κ το νέο μας βιβλιάριο...:):) Βάρος η δικιά μου (Ria 4,5kg & η Jeta 3,3kg του φίλου μου)
Να και μερικές φωτο...από τη "RIA" & τη "JETA"











Τώρα φίλοι μου θέλουν μεγάλη υπομονή και αγώνα...
Όποιες πληροφορίες περεταίρω έχετε φυσικά θα είναι και δεκτές....;)
Κώστα γερά και τυχερά να ειναι φίλε να έχετε ομορφες στιγμες σε κάμπο, βάλτο και βουνό!!!:)
 
Καλότυχα να είναι!!! Θα μιλήσω από προσωπική εμπειρία, την παρέα που χαρίζει ο σκύλος στο κυνήγι και όχι μόνο, δεν θα την άλλαζα με την καλύτερη ανθρώπινη παρέα. Εύχομαι να σας χαρίσουν μοναδικές στιγμές.
Να τα χαιρεστε καλοριζικα! μουσουδες...:):)
Θα εχει κ ο Αριστος παρεα στην μπεκατσα..:cool:
Καλότυχα να είναι Κώστα !
Να είσαστε παρέα για πολλά χρόνια ακόμα και να ζήσετε μαζί αξέχαστες στιγμές .
Κώστα γερά και τυχερά να ειναι φίλε να έχετε ομορφες στιγμες σε κάμπο, βάλτο και βουνό!!!:)
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας .shake hands.να έχουμε όλοι υγεία κ θηράματα στους τόπους μας, να έχουμε συναντήσεις κ ευστοχίες και να τις μοιραζόμαστε δια της οθόνης..... .my man.
 
Παιδιά χθες πήγα και παρέλαβα τη νέα παρέα μου για το κυνήγι...
Δύο θυλικά Gordon Setter ένα δικό μου κ ένα ο φίλος μου και σε ηλικία μόλις 55 ημερών.....(νύριζαν τη νύχτα κ με ξύπνησαν 4 φορές τα μπαγάσικα)...:D:D

Σήμερα τα πήγαμε στον κτηνίατρο για εμβόλιο και αποπαρασείτωση.....τους έκανε το 4πλό εμβόλιο, ψεκασμό με Spray για ψίλους (λογικό να είχαν μερικούς)..:mad: αρχικά σιρόπι για σκουλίκια και ανοίξαμε κ το νέο μας βιβλιάριο...:):) Βάρος η δικιά μου (Ria 4,5kg & η Jeta 3,3kg του φίλου μου)
Να και μερικές φωτο...από τη "RIA" & τη "JETA"











Τώρα φίλοι μου θέλουν μεγάλη υπομονή και αγώνα...
Όποιες πληροφορίες περεταίρω έχετε φυσικά θα είναι και δεκτές....;)
Καλοτυχα! Ευχομαι καλη συντροφια με πολλα κι ομορφα κυνηγια!!'
 
Παιδιά χθες πήγα και παρέλαβα τη νέα παρέα μου για το κυνήγι...
Δύο θυλικά Gordon Setter ένα δικό μου κ ένα ο φίλος μου και σε ηλικία μόλις 55 ημερών.....(νύριζαν τη νύχτα κ με ξύπνησαν 4 φορές τα μπαγάσικα)...:D:D

Σήμερα τα πήγαμε στον κτηνίατρο για εμβόλιο και αποπαρασείτωση.....τους έκανε το 4πλό εμβόλιο, ψεκασμό με Spray για ψίλους (λογικό να είχαν μερικούς)..:mad: αρχικά σιρόπι για σκουλίκια και ανοίξαμε κ το νέο μας βιβλιάριο...:):) Βάρος η δικιά μου (Ria 4,5kg & η Jeta 3,3kg του φίλου μου)
Να και μερικές φωτο...από τη "RIA" & τη "JETA"











Τώρα φίλοι μου θέλουν μεγάλη υπομονή και αγώνα...
Όποιες πληροφορίες περεταίρω έχετε φυσικά θα είναι και δεκτές....;)
Κυνηγός χωρίς σκύλο φίλε εγώ δεν μπορώ :)
Τώρα θα δεις πως είναι το κυνήγι αλλιώς ;)
Καλότυχη φίλε να είναι και να ζήσετε αξέχαστες στιγμές εντός και εκτός κυνηγότοπου
 
Κυνηγός χωρίς σκύλο φίλε εγώ δεν μπορώ :)
Τώρα θα δεις πως είναι το κυνήγι αλλιώς ;)
Καλότυχη φίλε να είναι και να ζήσετε αξέχαστες στιγμές εντός και εκτός κυνηγότοπου
Ευχαριστώ πολύ συνονόματε!!!!!! .shake hands.
Σε πιστεύω.....;)
 
Back
Top