Setter Gordon

Παιδιά χθες πήγα και παρέλαβα τη νέα παρέα μου για το κυνήγι...
Δύο θυλικά Gordon Setter ένα δικό μου κ ένα ο φίλος μου και σε ηλικία μόλις 55 ημερών.....(νύριζαν τη νύχτα κ με ξύπνησαν 4 φορές τα μπαγάσικα)...:D:D

Σήμερα τα πήγαμε στον κτηνίατρο για εμβόλιο και αποπαρασείτωση.....τους έκανε το 4πλό εμβόλιο, ψεκασμό με Spray για ψίλους (λογικό να είχαν μερικούς)..:mad: αρχικά σιρόπι για σκουλίκια και ανοίξαμε κ το νέο μας βιβλιάριο...:):) Βάρος η δικιά μου (Ria 4,5kg & η Jeta 3,3kg του φίλου μου)
Να και μερικές φωτο...από τη "RIA" & τη "JETA"











Τώρα φίλοι μου θέλουν μεγάλη υπομονή και αγώνα...
Όποιες πληροφορίες περεταίρω έχετε φυσικά θα είναι και δεκτές....;)
Κώστα κούκλες είναι και οι δύο,ευχομαι να είναι καλότυχα και να ζησετε όμορφες κυνηγετικες στιγμές!!!!
 
Κούκλες .love. καλότυχες Κώστα να τις χαρείς κ να σου χαρίσουν όμορφες στιγμές!
Μια φιλική συμβουλή αν έχεις τι δυνατότητα πήγαινε σε ένα εκπαιδευτή από τώρα που είναι μικρές έστω για τι βασική υπακοή θα δεις άλλα σκυλιά μετά;)
Αντε με το καλό Κώστα !!! Να σας ζήσουνε !!! ..Να κάθεσαι στο χωμα με τα..οπίσθια:p και να το αφήνεις να ανεβαίνει επάνω σου να σε γλύφει να σε τραβαει να παιζει κλπ:)
Όχι ρε Νικόλα μου 55 μερών σε εκπεδευτη....

Ειδικά τετοια ρατσα που είναι δεμένη με το αφεντικό τους. Τώρα περνανε το πρώτο σοκ που φυγανε από μάνα και σπίτι.
Καλοτυχα να είναι Κώστα κ να σας χαρίσουν όμορφες συγκινήσεις :)
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους σας. Να είστε όλοι καλά....:):) ;);)
 
Κούκλες .love. καλότυχες Κώστα να τις χαρείς κ να σου χαρίσουν όμορφες στιγμές!
Μια φιλική συμβουλή αν έχεις τι δυνατότητα πήγαινε σε ένα εκπαιδευτή από τώρα που είναι μικρές έστω για τι βασική υπακοή θα δεις άλλα σκυλιά μετά;)
Όχι ρε Νικόλα μου 55 μερών σε εκπεδευτη....

Ειδικά τετοια ρατσα που είναι δεμένη με το αφεντικό τους. Τώρα περνανε το πρώτο σοκ που φυγανε από μάνα και σπίτι.
Ίδη τα αφήνω 2 φορές τη μέρα κ παίζουν τρέχουν πάνω κάτω,πάνε κοντά στις κότες κάνουν ράνουν κτλ...
Έρχονται κ συνέχεια στα πόδια μου κ μάλιστα κάποιες φορές δν ξεκολλάνε καθόλου...απλά με κοιτούν...
Για να το πάω σε εκπευδευτή τούτη την εποχή δν είμαι σε θέση αλλά θα προσπαθήσω για το καλύτερο τουλάχιστο...

(Αν κ δίχνουν καλά σημάδια υπακοής από τώρα,αλλά ίσως είναι κ νωρίς)
 
καλοριζικο να ειναι.να ξερης παντως εχεις [αγωνα]
ιδιαιτερα αυτες της εποχες που το θυραμα ειναι σπανιο.
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ...;) :)

Στο ότι τα θηράματα είναι σπάνια αυτή την εποχή συμφωνώ κ εγώ....Αλλά κανένας δν πάει χαμένος...:cool::cool:
Αν και τα ορτύκια τα ψάχνουμε εδώ κάτω με την παρέμβαση της (Αγγελικής Νικολούλη...):D και οι μπεκάτσες έχουν πονηρέψει κατά πολύ, αλλά τη να κάνουμε....
Υπομονή κ αγώνας απ'εδώ κ πέρα....;)
 
Ίδη τα αφήνω 2 φορές τη μέρα κ παίζουν τρέχουν πάνω κάτω,πάνε κοντά στις κότες κάνουν ράνουν κτλ...
Έρχονται κ συνέχεια στα πόδια μου κ μάλιστα κάποιες φορές δν ξεκολλάνε καθόλου...απλά με κοιτούν...
Για να το πάω σε εκπευδευτή τούτη την εποχή δν είμαι σε θέση αλλά θα προσπαθήσω για το καλύτερο τουλάχιστο...

(Αν κ δίχνουν καλά σημάδια υπακοής από τώρα,αλλά ίσως είναι κ νωρίς)

Πως πάνε τα γκορντονάκια Κωστα ; Βάλε καμιά φωτό:)
 
Πως πάνε τα γκορντονάκια Κωστα ; Βάλε καμιά φωτό:)
Γιάννη δόξα το θεό πάνε μια χαρά. Δείχνουν πολύ καλά σημάδια υπακοής,και απόρτ σε φέρμα. Τους έχω βάλει κ κροκέτα ανάπτυξης κ βλέπουμε. ΕΔΩ είναι η RIA μου...:)



anthropologist average salary

Κ εδώ είναι τα δύο τα αδελφάκια...Μπροστά η RIA & πίσω η JETA του συνκυνηγού μου.

 
Γιάννη δόξα το θεό πάνε μια χαρά. Δείχνουν πολύ καλά σημάδια υπακοής,και απόρτ σε φέρμα. Τους έχω βάλει κ κροκέτα ανάπτυξης κ βλέπουμε. ΕΔΩ είναι η RIA μου...:)



anthropologist average salary

Κ εδώ είναι τα δύο τα αδελφάκια...Μπροστά η RIA & πίσω η JETA του συνκυνηγού μου.

Ομορφιές ! Μεγαλώσανε ! .shake hands.
 
Γιάννη δόξα το θεό πάνε μια χαρά. Δείχνουν πολύ καλά σημάδια υπακοής,και απόρτ σε φέρμα. Τους έχω βάλει κ κροκέτα ανάπτυξης κ βλέπουμε. ΕΔΩ είναι η RIA μου...:)



anthropologist average salary

Κ εδώ είναι τα δύο τα αδελφάκια...Μπροστά η RIA & πίσω η JETA του συνκυνηγού μου.

Ζωγραφιές... μια κατηγορία μόνα τους αυτά τα σκυλιά.. στο περασμένο αγώνα έρευνας στη Σλοβενία είχαν μόνο Gordon και Irish... ειδικά όταν μεγαλώνουν δεν έχουν αντίπαλο σε εμφάνιση.. αλλα είναι και εξίσου καλοί κυνηγοί...
 
Γιάννη δόξα το θεό πάνε μια χαρά. Δείχνουν πολύ καλά σημάδια υπακοής,και απόρτ σε φέρμα. Τους έχω βάλει κ κροκέτα ανάπτυξης κ βλέπουμε. ΕΔΩ είναι η RIA μου...:)



anthropologist average salary

Κ εδώ είναι τα δύο τα αδελφάκια...Μπροστά η RIA & πίσω η JETA του συνκυνηγού μου.

Να τα χαίρεστε!!! "Στιβαρά" κουτάβια! .shake hands.
 
Ειναι όμορφα ζώα,και πολυ καλοί κυνηγοί . Εύχομαι απο καρδιάς να περάσετε μαζί τους πολλα χρονια με όμορφες κυνηγετικές στιγμές.
Αν δεν ήμουν σε νησί θα ήταν τα σκυλιά που θα πρώτιμουσα για την μπεκάτσα. Πάντα με τρώει ενα γκορντον η ενα κουρτσχααρ, αλλα τι να πρωτο εχεις.
 
Ομορφιές ! Μεγαλώσανε ! .shake hands.
Ναι μεγάλωσαν....
Στις 20-3-19 ζύγιζε η RIA 5,5kg & η JETA 4kg
Από βδομάδα θα τα ξανά ζυγίσω...
Ζωγραφιές... μια κατηγορία μόνα τους αυτά τα σκυλιά.. στο περασμένο αγώνα έρευνας στη Σλοβενία είχαν μόνο Gordon και Irish... ειδικά όταν μεγαλώνουν δεν έχουν αντίπαλο σε εμφάνιση.. αλλα είναι και εξίσου καλοί κυνηγοί...
Γιώργαρε μέχρι στιγμής δίχνουν σταθερότητα στη φέρμα με ήρεμη κ προσεκτική προσέγγιση. Από τν άλλο μήνα θα τα βγάλω με ιταλικό ορτύκι κ από ιούλιο πρώτα ο θεός λέω να τα ρίξω κοντά σε ένα έμπειρο Setter 6 ετών που έχουμε για να μάθουν κ συνένεση.
Να τα χαίρεστε!!! "Στιβαρά" κουτάβια! .shake hands.
Σ'ευχαριστώ Χρήστο μου!!
 
Γιώργαρε μέχρι στιγμής δίχνουν σταθερότητα στη φέρμα με ήρεμη κ προσεκτική προσέγγιση. Από τν άλλο μήνα θα τα βγάλω με ιταλικό ορτύκι κ από ιούλιο πρώτα ο θεός λέω να τα ρίξω κοντά σε ένα έμπειρο Setter 6 ετών που έχουμε για να μάθουν κ συνένεση.
Ακριβώς αυτό χρειάζεται.. αυτοί είναι δάσκαλοι... .shake hands..shake hands.
 
Ειναι όμορφα ζώα,και πολυ καλοί κυνηγοί . Εύχομαι απο καρδιάς να περάσετε μαζί τους πολλα χρονια με όμορφες κυνηγετικές στιγμές.
Αν δεν ήμουν σε νησί θα ήταν τα σκυλιά που θα πρώτιμουσα για την μπεκάτσα. Πάντα με τρώει ενα γκορντον η ενα κουρτσχααρ, αλλα τι να πρωτο εχεις.
Άρχοντα σε ευχαριστώ πολύ να'σαι καλά. Πιστεύω θα πάνε όλα καλά.
 
Ναι μεγάλωσαν....
Στις 20-3-19 ζύγιζε η RIA 5,5kg & η JETA 4kg
Από βδομάδα θα τα ξανά ζυγίσω...

Γιώργαρε μέχρι στιγμής δίχνουν σταθερότητα στη φέρμα με ήρεμη κ προσεκτική προσέγγιση. Από τν άλλο μήνα θα τα βγάλω με ιταλικό ορτύκι κ από ιούλιο πρώτα ο θεός λέω να τα ρίξω κοντά σε ένα έμπειρο Setter 6 ετών που έχουμε για να μάθουν κ συνένεση.

Σ'ευχαριστώ Χρήστο μου!!
Η Παναγία μαζί τους Κώστα κουκλια να τα χαίρεστε .
Η Ria από ότι φαίνεται θα γίνει ποιό νταρντανα , προσοχή στον σκύλο (δάσκαλο ) κυρίως να έχει σταθερή φερμα και όσα λιγότερο ελαττώματα γίνεται ,προσοχή και στο ήμερο θήραμα να είναι όσο καλύτερης ποιότητας γίνεται με μακρινές πτήσεις. Μην βιάζεσαι στο θήραμα ότι καλύτερο είναι το άγριο εκεί γίνονται τα μεγάλα σκυλιά , ξεκίνησε με τα βασικά υπακοή και τέτοια και όταν έρθει η ώρα θα βγει και σε θήραμα . Προσωπικά προτιμώ να τα βγάζω μόνα τους συνήθως δύο κουτάβια ίδιας ηλικίας προτιμούν το παιχνίδι μεταξύ τούς ,ο έμπειρος σκύλος καμία φορά είναι ευλογία όπως προείπα αν γίνεται να είναι με όσο λιγότερα μειονεκτήματα (τέλειο δεν υπάρχει) και από την άλλη και κατάρα γιατί σαν ποιο έμπειρος θα βρίσκει πρώτος θήραμα με κάποιες φορές τα κουτάβια να βασίζονται σε αυτόν και να γίνονται απλά ακόλουθοι η σκυλιά συναίνεσης ,χωρίς να ξεδιπλωθούν τα ταλέντα τους.
 
Η Παναγία μαζί τους Κώστα κουκλια να τα χαίρεστε .
Η Ria από ότι φαίνεται θα γίνει ποιό νταρντανα , προσοχή στον σκύλο (δάσκαλο ) κυρίως να έχει σταθερή φερμα και όσα λιγότερο ελαττώματα γίνεται ,προσοχή και στο ήμερο θήραμα να είναι όσο καλύτερης ποιότητας γίνεται με μακρινές πτήσεις. Μην βιάζεσαι στο θήραμα ότι καλύτερο είναι το άγριο εκεί γίνονται τα μεγάλα σκυλιά , ξεκίνησε με τα βασικά υπακοή και τέτοια και όταν έρθει η ώρα θα βγει και σε θήραμα . Προσωπικά προτιμώ να τα βγάζω μόνα τους συνήθως δύο κουτάβια ίδιας ηλικίας προτιμούν το παιχνίδι μεταξύ τούς ,ο έμπειρος σκύλος καμία φορά είναι ευλογία όπως προείπα αν γίνεται να είναι με όσο λιγότερα μειονεκτήματα (τέλειο δεν υπάρχει) και από την άλλη και κατάρα γιατί σαν ποιο έμπειρος θα βρίσκει πρώτος θήραμα με κάποιες φορές τα κουτάβια να βασίζονται σε αυτόν και να γίνονται απλά ακόλουθοι η σκυλιά συναίνεσης ,χωρίς να ξεδιπλωθούν τα ταλέντα τους.
Αρχικά στο Ιταλικό ορτύκι θα τα αφήνω μαζί χωρίς σκύλο....μόνα τους για να ξυπνήσουν κ να πάρουν μια (μυρωδιά στο τη γίνεται) στο χορταράκι....έπειτα από τέλοι Ιουνίου κ μετά θα βάλω στο μεγάλο το setter για έχουν κ λίγο ανταγωνισμό σαν κουτάβια...π.χ. (ψάχνω για να το βρω μόνος μου)...όπως είπες μην περιμένουν τν μεγάλο σκύλο να τα βρει πρώτα.....;)
ΔΕΝ ΒΙΑΖΟΜΑΙ....Το καλό πράγμα αργεί να γίνει....:)
 
Κωστα πως παει το σκυλακι σου? Ασχολησε καθολου?
Κωστά ναι!!! Ασχολούμαι σαν σκυλί μαζί τους.....:D
Δόξα το θεό τα σκυλιά έκλεισαν 4 μηνών και δίχνουν πολύ πολύ καλά σημάδια....Δίχως πολλά πολλά να του φωνάξεις....θα έρθουν κοντά σου,θα σου κάνουν το απόρτ και γενικότερα υπακούν άμεσα σε κάθε εντολή....Δν υπήρξε ποτέ θέμα με την κροτοφοβία...Τουφεκάω δίπλα τους κανονικά.
Την προηγούμενη εβδομάδα μάλιστα τους έκανα την 2η εξόρμηση στο ορτύκι....Ψάχνουν γύρω γύρω,με σταθερή ταχύτητα και επιμονή.....Μάλιστα μου έκαναν και μικρές πόντες όταν πρωτό μύριζαν το ορτύκι κ έπειτα φέρμα αφού προσέγγιζαν.....:) Το καλό είναι πως δν ορμάνε να το ξεπετάξουν αν δεν τα σκουντίξω στα οπίσθια....:D
Αυτά ενσυντομία....Είμαι χαρούμενος αρχικά διότι ως τώρα,ο χρόνος που έχω αφιερώσει δν πάει χαμένος.....Οπότε θα υπάρξουν πολλά εκπεδευτικά ακόμη ως ότου ηρεμίσω......Μακάρι να πάνε όλα καλά....Να και τα κορίτσια μας...:)

(η δικιά μου είναι με το πορτοκαλί περιλαίμιο).

url=https://postimg.cc/6yY3fk9H]
20190516-185723.jpg
[/url]





 
Last edited:
Κωστά ναι!!! Ασχολούμαι σαν σκυλί μαζί τους.....:D
Δόξα το θεό τα σκυλιά έκλεισαν 4 μηνών και δίχνουν πολύ πολύ καλά σημάδια....Δίχως πολλά πολλά να του φωνάξεις....θα έρθουν κοντά σου,θα σου κάνουν το απόρτ και γενικότερα υπακούν άμεσα σε κάθε εντολή....Δν υπήρξε ποτέ θέμα με την κροτοφοβία...Τουφεκάω δίπλα τους κανονικά.
Την προηγούμενη εβδομάδα μάλιστα τους έκανα την 2η εξόρμηση στο ορτύκι....Ψάχνουν γύρω γύρω,με σταθερή ταχύτητα και επιμονή.....Μάλιστα μου έκαναν και μικρές πόντες όταν πρωτό μύριζαν το ορτύκι κ έπειτα φέρμα αφού προσέγγιζαν.....:) Το καλό είναι πως δν ορμάνε να το ξεπετάξουν αν δεν τα σκουντίξω στα οπίσθια....:D
Αυτά ενσυντομία....Είμαι χαρούμενος αρχικά διότι ως τώρα,ο χρόνος που έχω αφιερώσει δν πάει χαμένος.....Οπότε θα υπάρξουν πολλά εκπεδευτικά ακόμη ως ότου ηρεμίσω......Μακάρι να πάνε όλα καλά....Να και τα κορίτσια μας...:)

(η δικιά μου είναι με το πορτοκαλί περιλαίμιο).

url=https://postimg.cc/6yY3fk9H]
20190516-185723.jpg
[/url]





Κώστα αυτά που γράφεις είναι πολύ θετικά αλλά για μένα, που έχω μεγαλώσει αρκετά σκυλάκια,το θετικοτερο και πιο αισιόδοξο είναι ότι τα σκυλάκια δείχνουν ότι είναι από κυνηγητικα καλούς γονείς που πατάνε βουνό βρε αδερφέ αυτό που πιστεύω και φωνάζω χρόνια :)
 
Back
Top