Remington Team

Βλέπω ότι το topic ζωντάνεψε.λοιπον επειδή είχα και 1100 και 11-87 και φυσικά beretta θα πω τα εξης.και μιλάω για beretta γιατί αυτή έχω και είχα από ιταλικά με μια δυσάρεστη παρένθεση από άλλη εταιρεία με την οποία δεν θ ασχοληθώ καθόλου.κατ αρχήν δεν μ ενδιαφέρουν τα πλουμια και τα ξύλα ξεκινώντας από κει.προτιμω τα όπλα μου πλαστικά για προσωπικούς λογους.θα πω λοιπόν ότι πλέον βλητικα τα 2 όπλα δεν έχουν και τρομερές βλητικες διαφορες αλλά και να έχουν είναι απειροελάχιστες και ο μέσος κυνηγός δεν θα τις καταλάβει.αν δείξουμε μια φωτό από πίνακα με τουφεκιά μιας rem και μιας beretta δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι θα αντιληφθούμε οι περισσότεροι ποια είναι ποια.τωρα η rem έχει ένα κοντάκι που θα ικανοποιήσει τον μέσο σωματοτυπο χωρίς να ψάχνει πολύ ενώ οι Ιταλίδες δεν το χουν αυτό όμως με τις φλάντζες αλλαγής που δίνουν πάλι ο μέσος σωματότυπος θα τη βρει την άκρη του.απο θέμα μηχανισμού και συντήρησης η Ιταλίδα είναι και θα είναι ότι πιο απλό υπάρχει σε μηχανισμό αερίων και σ αυτό δε νομίζω ότι υπάρχει αμφισβήτηση.και τα 2 όπλα κατά την άποψη μου δεν χρειάζονται after market τσοκ για ν αποδώσουν βλητικα οπότε αυτό είναι ένα μεγάλο συν για τον υποψήφιο αγοραστή.η 1100 ήταν πραγματικός λύκος από την άποψη ότι έσπαγε πολλά κομμάτια κι έπρεπε να είσαι προετοιμασμένος για τα πάντα ήταν όμως και είναι ένα όπλο που έσπασε παγκοσμίως τα ρεκόρ πωλήσεων και πουλάει ακόμα.η κατάσταση βελτιώθηκε με την 11-87 και τώρα μένει να αποδείξει την αξία της η v3 την οποία δεν έχω και δεν μπορώ να εκφέρω αποψη.η Ιταλίδα είναι ασύγκριτα πιο εύκολη σε συντήρηση και μηχανισμό.το συμπέρασμα είναι ότι και οι 2 εταιρείες προσφέρουν την απόλυτη βλητική απόδοση στον αγοραστή με τσοκ άψογα οπότε από και και πέρα υπεισέρχεται ο παράγοντας της προσωπικής επιλογής.εμενα προσωπικά λόγω μεγαλύτερης απλότητας με κέρδισε η beretta χωρίς να έχω κανένα παράπονο από τις rem που είχα για αρκετά χρονια
 
Shell handling θέσεις κουμπιών εργονομία speed loading πάντα μου άρεσε η Browning . Οι ρεμικτον κάπως σπαστικες αλλά τουλάχιστον στην 1100 είναι πραγματικά τρομερό το κοντάκι όπως και στην παλιά αυτο5.

Τα κοντάκια στα καινούργια αμερικανικά για καυσόξυλα μόνο.

Σύστημα αερίων καλό της Browning καλό και της Μπερέτα με τα + και - τους το καθένα..
 
To θεμα ειναι πως το καθε thread που εχει δημιουργηθει ανα μαρκα δεν αποσκοπει σε συγκριτικο κατασκευαστων αλλα σε ανταλλαγη αποψεων μεταξυ των κατοχων, ανταλλαγη ιδεων,νεα για την μαρκα και τα προιοντα της, πιθανα προβληματα και λυσεις σε αυτα, βελτιωσεις και αναβαθμισεις κτλ.
Ο καθενας μας εχει μια δεξαμενη γνωσεων και εμπειριων στη ζωη του απο μαρκες οπλων που εχει χρησιμοποιησει και δεν ειναι αυτοσκοπος η ντε και καλα επιβολων αυτων των εμπειριων.
Ολα ειναι σεβαστα αλλα ειναι πανευκολο να πλατυαζουμε , να πεφτουμε σε ασκοπες συγκρισεις και η καταληξη ειναι παντα γνωστη.
Τιποτα θετικο δεν προαγεται και ολο το φορουμ στερειται γνωμες και αποψεις που δεν ακουστηκαν λογω των εκρηκτικων συνεπειων αυτων των διαμαχων.
Ας αφησουμε λιγο τον υπερεγωισμο μας στο πλαι και ας ακουσουμε και τον αλλον. Δεν σημαινει πως συμφωνουμε μαζι του αλλα πως σεβομαστε την αποψη του.
Οι μπηχτουλες και τα καρφακια μονο κομπλεξισμο δειχνουν πισω απο την ασφαλεια του πληκτρολογιου.
Ας χαρουμε λοιπον τα οπλα μας, το κυνηγι, την σκοποβολη, την βλητικη, τις δοκιμες μας και μην μας τρωει το σαρακι της αντιπαραθεσεη.
Δυστυχως υπαρχουν καποια μονιμα ατομα που απλα πρεπει να διαφωνησουν σε οτι ειπωνεται και γραφεται.
Οταν αυτα τα ατομα νοιωσουν αυτη την υπερτατη αναγκη να ερθουν στα λογια για αλλη μια φορα ας αφησουν το πληκτρολογιο να κλεισουν τον υπολογιστη, να πανε για καμια πουλα, καφε, βολτα ας την δουν αλλιως στην τελικη .Γινονται κουραστικοι το λιγοτερο.

Με εκτιμηση
 
Καλημέρα εγω οπλα ιταλικα ειχα και δεν πρόκειται να ξαναπαρω ποτε εχω τωρα δυο Remington 11 87 στην κατοχη μου και δεν τις αλλαζω με κανενα δεν σε απογοιτευουν ποτε οπου και να της γυρίσεις είναι τελος παντα δικια μου αποψη.....
 
Καλημέρα εγω οπλα ιταλικα ειχα και δεν πρόκειται να ξαναπαρω ποτε εχω τωρα δυο Remington 11 87 στην κατοχη μου και δεν τις αλλαζω με κανενα δεν σε απογοιτευουν ποτε οπου και να της γυρίσεις είναι τελος παντα δικια μου αποψη.....

μπορείς να μου διευκρινήσεις λίγο αυτό το "τέλος" ; δηλ με τα Ιταλικά όπλα που είχες δεν σκότωνες στα ίδια μέτρα ίδιο θηράματα με ίδιο φυσίγγι ; μήπως δεν το είχες ψάξει λίγο καλύτερα ;
 
μπορείς να μου διευκρινήσεις λίγο αυτό το "τέλος" ; δηλ με τα Ιταλικά όπλα που είχες δεν σκότωνες στα ίδια μέτρα ίδιο θηράματα με ίδιο φυσίγγι ; μήπως δεν το είχες ψάξει λίγο καλύτερα ;
Όχι δεν ειχαν τα ιδια σκοτωματα για παράδειγμα δεν γίνεται να τουφεκας ενα γουρουνι να σου τρωει τεσσερα πέντε φυσιγγια και να γινετε λουης και με την Remington να ρίχνεις ένα και να σωργιαζετε και μιλαμε και σε αποστασεις και για μένα η Remington δεν κοιταει τι φυσιγγι θα βάλεις μεσα δεν διαλεγει μέχρι τωρα απο οταν πηρα Remington δεν χανω σχεδον τπτ ενω με την benelli παει το βρυσιδι γονα
 
Γι αυτό άνοιξα το θέμα εκείνο και ίσως φαίνεται λίγο άκυρο από τον τίτλο. Όχι γιατί μακραίνει η συζήτηση αλλά γιατί γράφονται συμαντικα πραγματα
Προτεινω να μετονομαστει σε συγκριτικα Οπλων και εκει μπορουμε να ξεκατινιαζομαστε ανετα χωρις να φορτωνουμε τα κατα τοπους Thread οπλων.
Ας ειναι και λιγο ανεχτικοι οι συντονιστες σε και μονο το thread για να ξεπρεσαρουν/ξεπρεσαρουμε ολοι εκει
 
Βλέπω ότι το topic ζωντάνεψε.λοιπον επειδή είχα και 1100 και 11-87 και φυσικά beretta θα πω τα εξης.και μιλάω για beretta γιατί αυτή έχω και είχα από ιταλικά με μια δυσάρεστη παρένθεση από άλλη εταιρεία με την οποία δεν θ ασχοληθώ καθόλου.κατ αρχήν δεν μ ενδιαφέρουν τα πλουμια και τα ξύλα ξεκινώντας από κει.προτιμω τα όπλα μου πλαστικά για προσωπικούς λογους.θα πω λοιπόν ότι πλέον βλητικα τα 2 όπλα δεν έχουν και τρομερές βλητικες διαφορες αλλά και να έχουν είναι απειροελάχιστες και ο μέσος κυνηγός δεν θα τις καταλάβει.αν δείξουμε μια φωτό από πίνακα με τουφεκιά μιας rem και μιας beretta δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι θα αντιληφθούμε οι περισσότεροι ποια είναι ποια.τωρα η rem έχει ένα κοντάκι που θα ικανοποιήσει τον μέσο σωματοτυπο χωρίς να ψάχνει πολύ ενώ οι Ιταλίδες δεν το χουν αυτό όμως με τις φλάντζες αλλαγής που δίνουν πάλι ο μέσος σωματότυπος θα τη βρει την άκρη του.απο θέμα μηχανισμού και συντήρησης η Ιταλίδα είναι και θα είναι ότι πιο απλό υπάρχει σε μηχανισμό αερίων και σ αυτό δε νομίζω ότι υπάρχει αμφισβήτηση.και τα 2 όπλα κατά την άποψη μου δεν χρειάζονται after market τσοκ για ν αποδώσουν βλητικα οπότε αυτό είναι ένα μεγάλο συν για τον υποψήφιο αγοραστή.η 1100 ήταν πραγματικός λύκος από την άποψη ότι έσπαγε πολλά κομμάτια κι έπρεπε να είσαι προετοιμασμένος για τα πάντα ήταν όμως και είναι ένα όπλο που έσπασε παγκοσμίως τα ρεκόρ πωλήσεων και πουλάει ακόμα.η κατάσταση βελτιώθηκε με την 11-87 και τώρα μένει να αποδείξει την αξία της η v3 την οποία δεν έχω και δεν μπορώ να εκφέρω αποψη.η Ιταλίδα είναι ασύγκριτα πιο εύκολη σε συντήρηση και μηχανισμό.το συμπέρασμα είναι ότι και οι 2 εταιρείες προσφέρουν την απόλυτη βλητική απόδοση στον αγοραστή με τσοκ άψογα οπότε από και και πέρα υπεισέρχεται ο παράγοντας της προσωπικής επιλογής.εμενα προσωπικά λόγω μεγαλύτερης απλότητας με κέρδισε η beretta χωρίς να έχω κανένα παράπονο από τις rem που είχα για αρκετά χρονια
Και ωμος βλητικα εχουν διαφορες εγω εχω και α400 και 1100 και 1187 και φαμπαρμ τα ρεμι ειναι ενα σκαλι απανω και γενηκα στο βαλτο που κυνηγαω 4 μηνες τον χρωνο οταν βρησκομς ελλαδα
Σε αλλα πραγματα ειναι πισο απο κανη ειναι πολυ μπρωστα σου το λεω εγω που ςχω σπασει μια 1100 απο τα νευρα γιατι μου εκανε εμπλοκες σε μερα με πολλα παπια αλλα παλυ εκει ειμαι μονο για την τουφεκια της
 
Και ωμος βλητικα εχουν διαφορες εγω εχω και α400 και 1100 και 1187 και φαμπαρμ τα ρεμι ειναι ενα σκαλι απανω και γενηκα στο βαλτο που κυνηγαω 4 μηνες τον χρωνο οταν βρησκομς ελλαδα
Σε αλλα πραγματα ειναι πισο απο κανη ειναι πολυ μπρωστα σου το λεω εγω που ςχω σπασει μια 1100 απο τα νευρα γιατι μου εκανε εμπλοκες σε μερα με πολλα παπια αλλα παλυ εκει ειμαι μονο για την τουφεκια της
Καλο απογευμα σε ολους.Να προσθεσω και να ενισχυσω το λογο σου πως φιλικη μου παρεα στο Εβρο κοντα στα συνορα που τους επισκεπτομαι κυνηγητικα και ενω κυνηγουν αγριογουρουνο και μονο πολυ εμπειρη παρεα με μεγαλη ετησια καρπωση επωλησαν οτι οπλο εχε ο καθενας απο την παρεα απο την στιγμη που διαπιστωσαν πων επεφταν τα ζωα απο τουφεκια μιας Ρεμι 1187.Στη συνεχεια πηραν το επομενο Βersa max και σημερα ολοι τους εχουν Remi και μονο .Αυτοι οι συναδελφοι μηπως εχουν να μας πουν κατι;Eγω προσωπικα τους εχω ζησει απο κοντα και δεν ακουνε τιποτε αλλο απο αυτο που εμεις διαπιστωσαμε στη πραξη με τα ματια μας.Τα συμπερασματα δικα σας .Αλλο κυριοι το χαρτι και ο τενεκες και αλλο το ζωντανο θηραμα .Πραγματι τα Remi ειναι μια καλη συγουρια με τα οσα αρνητικα και αν κουβαλανε μαζι τους .
 
Back
Top