Remington Team

Εξαρτάται τι ψάχνει ο αγοραστής. Ναι το ευρωπαϊκό design είναι καλύτερο με τα πολλα μπιχλιμπίδια τα τελευταία χρόνια να ξεγελούν τον αγοραστή. Οποίος ψάχνει βλητικη απόδοση και τίποτα άλλο θα επιλέξει το όπλο που του το προσφέρει. Οποίος έχει τουφεκισει Ρεμί δύσκολα ξεκολλάει
Ετσι ακρηβως
 
Κι εμένα δε μ αρέσουν... Όταν επομιζεις όμως μια 1187...
Καλησπερα σε ολους.Θα αναλυσω το υπονοουμενο του φιλου μου 1050BAR διοτι ισως να μην το καταλαβαμε ολοι.Γνωριζουμε πως εχουμε κατα βαση δυο φιλοσοφικες σχολες στις κατασκευες των οπλων την αμερικανικη σχολη και την ευρωπαικη.Η αμερικανικη σχολη εχοντας επιλεξει απ αρχης τα σημεια εκεινα του οπλου πανω στα οποια και μεχρι σημερα μεγαλο μερος εχει διατηρησει στο περασμα του χρονου ελαβε επιρροες απο τη φινετσα της ευρωπαικης φιλοσοφιας ανταποκρινοντας στις επιταγες του μαρκετινγ της εποχης.Ομως δυο βασικα στοιχεια τα οποια μεχρι σημερα τα χαρακτηριζει ξεχωριστα εινα το βλητικη τους αποδοση και η επωμηση του οπλου.Προσπαθηστε να επωμησετε ενα 1187 και να δειται το εκπληκτικο ειτε επωμιζετε απο δεξια ειτα απο αριστερα δεν θα διαπιστωσετε κανενα προβλημμα.Αυτο σπανια συμβαινει με τα ευρωπαικα οπλα.Οσο για το βλητικη αποδοση της 1187 καταθετω οτι εχω βοιωσει μαρτυρας προσωπικα.Το 1994 αγορασα απο ενα Καναδο μια 1187 που επαναπατρισθηκε αριχτη καινουργια και κυνηγησα χρονια στα παπια.Δεν ξαναριξα με αλλο οπλο οσο την ειχα στην κατοχη μου.Ηταν πραγματικα απιστευτη και δεν μπορουσαμε τοτε να εξηγησουμε πως το εχουν καταφερει αυτο που οποιος την επερνε στα χερια του εμενε εκπληκτος με τις επιτυχιες του.Εκτος απο δυο Οριγκ που αλαξα στην πορεια του χρονου και παραδοξως λειτουργησε αψογα χωρις εμπλοκες με τα οσα ειχα βοιωσει με μια 1100 παλαιοτερα.Το αποταλεσμα ο αδελφος μου μετα απο ενα χρονο αγορασε και αυτος μια καινουργια 1187 και μαλιστα με δυο καννες.Ετσι θα κλεισω με εν χαρωπο που ζουμε στις λαικες αγορες ' διαλεχτε και παρτε' .
 
Οι Ιταλοί κατασκευαζουν κυνηγητικά όπλα εδώ και 500 χρόνια. Θέλουμε δεν θέλουμε έχουν το απόλυτο know how στους μηχανισμούς των κυνηγητικών όπλων και μετά στην φινέτσα και την εργονομία. Τα Αμερικάνικα λειόκανα ήταν παραδοσιακά "λύκοι". Σκουριά με το παραμικρό, φινίρισμα χειρότερο από Ρώσικο και εργονομία...μπαζούκα. Για μένα προσωπικά μύθο αποτελεί η βλητική ανωτερότητα. Ποια κάννη είναι σήμερα καλύτερη από παράδειγμα μιας Α400, μιας maxus, μιας SX3 και πολλών άλλων. Την Maxus και την SX3 δεν τα έχω στο μυαλό μου για Αμερικάνικα. Στα Αμερικάνικα έχω την Remighton, την Mosberg, τις παλιές Browning κτλ. Επόμενος μύθος είναι το "μαγικό" κοντάκι. Ένα κοντάκι με χτένι ξυράφι είναι εύκολο να το καβαλήσεις και να "πας" όπου θέλεις εσύ. Δεν είναι κάτι μαγικό ή κανένα επτασφραγιστο μυστικό. Είναι κοντάκια φτιαγμένα στην φιλοσοφία το decoy.
Από την άλλη τι να πρώτο θυμηθούμε, τις ανακλήσεις μοντέλων την μία μετά την άλλη ή την CTI ; Το manual της mosberg αναγράφει ρητά και κατηγορηματικά ότι θέλει καθάρισμα κάθε 200 φυσίγγια. Αν είναι αυτό λειτουργικό και εργονομικό τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά .
Το διαφημιστικό trailer της V3 κρύβει όλη την αλήθεια. Πάει ο τύπος στον βάλτο και βγάζει την Ιταλική σημαία και καρφώνει την Αμερικάνικη. Μαρτυράνε και χωρίς ξύλο. Εν έτη 2019 παλεύουν να φτιάξουν ένα όπλο της προκοπής.
Θα δείξει.....
 
Οι Ιταλοί κατασκευαζουν κυνηγητικά όπλα εδώ και 500 χρόνια. Θέλουμε δεν θέλουμε έχουν το απόλυτο know how στους μηχανισμούς των κυνηγητικών όπλων και μετά στην φινέτσα και την εργονομία. Τα Αμερικάνικα λειόκανα ήταν παραδοσιακά "λύκοι". Σκουριά με το παραμικρό, φινίρισμα χειρότερο από Ρώσικο και εργονομία...μπαζούκα. Για μένα προσωπικά μύθο αποτελεί η βλητική ανωτερότητα. Ποια κάννη είναι σήμερα καλύτερη από παράδειγμα μιας Α400, μιας maxus, μιας SX3 και πολλών άλλων. Την Maxus και την SX3 δεν τα έχω στο μυαλό μου για Αμερικάνικα. Στα Αμερικάνικα έχω την Remighton, την Mosberg, τις παλιές Browning κτλ. Επόμενος μύθος είναι το "μαγικό" κοντάκι. Ένα κοντάκι με χτένι ξυράφι είναι εύκολο να το καβαλήσεις και να "πας" όπου θέλεις εσύ. Δεν είναι κάτι μαγικό ή κανένα επτασφραγιστο μυστικό. Είναι κοντάκια φτιαγμένα στην φιλοσοφία το decoy.
Από την άλλη τι να πρώτο θυμηθούμε, τις ανακλήσεις μοντέλων την μία μετά την άλλη ή την CTI ; Το manual της mosberg αναγράφει ρητά και κατηγορηματικά ότι θέλει καθάρισμα κάθε 200 φυσίγγια. Αν είναι αυτό λειτουργικό και εργονομικό τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά .
Το διαφημιστικό trailer της V3 κρύβει όλη την αλήθεια. Πάει ο τύπος στον βάλτο και βγάζει την Ιταλική σημαία και καρφώνει την Αμερικάνικη. Μαρτυράνε και χωρίς ξύλο. Εν έτη 2019 παλεύουν να φτιάξουν ένα όπλο της προκοπής.
Θα δείξει.....
Μήπως όλα αυτά που λες (σε πολλα θα συμφωνήσω) έχουν να κάνουν με τον τρόπο ζωής του Αμερικάνου της υπαίθρου ;
 
Πως ξεφυτρωσαν παλι συγκριτικά Αμερικανικών Ιταλικών δεν κατάλαβα.
Καλό είναι όποιος βγάζει άποψη να τα έχει δουλέψει τα όπλα και της μια και της άλλης σχολής γιατί η γνώμη είναι σαν την...... Όλοι έχουν από μια
 
Πως ξεφυτρωσαν παλι συγκριτικά Αμερικανικών Ιταλικών δεν κατάλαβα.
Καλό είναι όποιος βγάζει άποψη να τα έχει δουλέψει τα όπλα και της μια και της άλλης σχολής γιατί η γνώμη είναι σαν την...... Όλοι έχουν από μια
συμφωνώ .shake hands.
 
Aγαπητε Αltair Lusso απο το κειμενο σου διακρινω μια δυσαρεσκεια για τα οπλα της αμερικανικης αγορας και αυτο που παρουσιασες ως μυθο τη βλητικη αποδοση και μαγικο το κοντακι.Σιγουρα θα εχεις ακουσει οτι απο το γνωστο σκοπευτικο περιβαλλον μετατρεψαμε τις βενελλι με mosberg και remi καννες διοτι δεν μπορουσαν να τους βγαλουν τα ορια εκει που ηθελαν για να κατεβαζουν τα παπια και τις φασσες.Οσο για το τι ειναι μαγικο και τι οχι οσοι εχουν την εμπειρια τους με τετοια κοντακια εχουν τη δικη τους ζωντανη αποψη και εμενα μου περισευει.Η παρατηρησεις μου ειναι καλοπροεραιτες και δεν θελω να το λαβεις ως αντιπαραθεση λογου.Προσωπικα σεβομαι το οποιοδηποτε προιον απο οπου και εαν προερχεται αρκει να πληρει τις προδιαγραφες για τις οποιες το εχω επιλεξει χωρις να ειμαι αιρετικος .
 
Aγαπητε Αltair Lusso απο το κειμενο σου διακρινω μια δυσαρεσκεια για τα οπλα της αμερικανικης αγορας και αυτο που παρουσιασες ως μυθο τη βλητικη αποδοση και μαγικο το κοντακι.Σιγουρα θα εχεις ακουσει οτι απο το γνωστο σκοπευτικο περιβαλλον μετατρεψαμε τις βενελλι με mosberg και remi καννες διοτι δεν μπορουσαν να τους βγαλουν τα ορια εκει που ηθελαν για να κατεβαζουν τα παπια και τις φασσες.Οσο για το τι ειναι μαγικο και τι οχι οσοι εχουν την εμπειρια τους με τετοια κοντακια εχουν τη δικη τους ζωντανη αποψη και εμενα μου περισευει.Η παρατηρησεις μου ειναι καλοπροεραιτες και δεν θελω να το λαβεις ως αντιπαραθεση λογου.Προσωπικα σεβομαι το οποιοδηποτε προιον απο οπου και εαν προερχεται αρκει να πληρει τις προδιαγραφες για τις οποιες το εχω επιλεξει χωρις να ειμαι αιρετικος .
Αγαπητέ Pit,
Εννοείται πως δεν υπάρχει θέμα αντιπαραθεσης. Κουβέντα κάνουμε. Επίσης εννοείται πως δεν ανέφερα πουθενά το όνομα Benelli. Από την άλλη δεν αμφισβήτησα την βλητική απόδοση των Αμερικανικών κανών, αν πρέπει να τις κατατάξουμε κάπου θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι εφάμιλλες με αρκετές Ευρωπαϊκές. Αυτό που είπα είναι ότι πέραν της κάννης δεν έχει να επιδείξει τίποτα άλλο απολύτως η Αμερικάνικη κυνηγητική οπλοβιομηχανία.
Από την άλλη σου μιλάω με επιχειρήματα αλλά μάλλον δεν σε ενδιαφέρει να ακούσεις.
 
Πως ξεφυτρωσαν παλι συγκριτικά Αμερικανικών Ιταλικών δεν κατάλαβα.
Καλό είναι όποιος βγάζει άποψη να τα έχει δουλέψει τα όπλα και της μια και της άλλης σχολής γιατί η γνώμη είναι σαν την...... Όλοι έχουν από μια
Αγαπητε προσωπικα δεν ανοιξα θεμα συγκριτικα Αμερικανικων Ιταλικων.Οπως θα διαβασες και στη ανωτερω αναφορα μου κατεθεσα την προσωπικη μου εμπειρια για τη Ρεμι 1187 κατι που αφορα τις αναφορες στο παρον Link.Eπιπροσθετα οσο με αφορα καταθετω οπως εχετε διαπιστωσει απολυτα τις προσωπικες εμπειριες και μονο και σε πληροφορω οτι ειναι αρκετες οχι μονο με τα αμερικανικα οπλα οσο και με τα ιταλικα .Αυτο μπορεις να το διαπιστωσεις εφοσον ριξεις μια ματια και στα αλλα Link.H παρουσια μου στο φορουμ ειναι για προσθεσω και να ωφεληθω παραλληλα και οχι να στεναχωρησω συναδελφους.Αν κατι εχει διαπιστωθει προς αυτη τη κατευθυνση παρακαλω να μου το κανετε γνωστο .Με ολο το σεβασμο .
 
Αγαπητέ Pit,
Εννοείται πως δεν υπάρχει θέμα αντιπαραθεσης. Κουβέντα κάνουμε. Επίσης εννοείται πως δεν ανέφερα πουθενά το όνομα Benelli. Από την άλλη δεν αμφισβήτησα την βλητική απόδοση των Αμερικανικών κανών, αν πρέπει να τις κατατάξουμε κάπου θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι εφάμιλλες με αρκετές Ευρωπαϊκές. Αυτό που είπα είναι ότι πέραν της κάννης δεν έχει να επιδείξει τίποτα άλλο απολύτως η Αμερικάνικη κυνηγητική οπλοβιομηχανία.
Από την άλλη σου μιλάω με επιχειρήματα αλλά μάλλον δεν σε ενδιαφέρει να ακούσεις.
Ειναι βασικη μου αρχη παντα σε κατι στο οποιο αναφερομαι να το στηριζω με επιχειρηματα και αυτο διοτι το επιβαλλει ο ορθος λογος.Δεν νομιζω αγαπητε μου συναδελφε να εδειξα τετοιο δειγμα .Αλωστε στα οσα αναφερθηκες δεν ανερεσα κατι αλλα και δεν προσθεσα διοτι εγω κατεθεσα αποκλειστικα και συγκεκριμενα για τα οσα ειχα προσωπικα και στο περιβαλλον μου .Και εαν θελεις τωρα και την προσωπικη μου αποψη ναι πραγματι η ιταλικη οπλποβιομηχανια εχει να αναδειξει αρκετα περισοτερα θετικα στοιχεια σημερα.Αποδειξη οτι η Βενελλι και η Φαμπαρμ εχουν μεγαλο μερος της αμερικανικης αγορας καθως και θυγατρικες εταιρειες .Να με συγχωρεις και παλι.Καλο βραδυ .
 
?..
Καλό είναι όποιος βγάζει άποψη να τα έχει δουλέψει τα όπλα και της μια και της άλλης σχολής ....

συμφωνώ .shake hands.
Επιτρέψτε μου αλλα δεν ειναι απόλυτο αυτο. Μπορει καποιος να αναφέρει τη γνωμη του χωρις απαραίτητα να εχει δουλέψει οπλα των δυο σχολών, με την προϋπόθεση βεβαια να διασαφηνίζει οτι η η αποψη του προκύπτει απο αλλες πηγές και οχι απο ιδία εμπειρια. Σε μια τετοια περιπτωση, νομιζω ειναι απαραίτητες οι αναφορες του τύπου ¨διαβασα οτι...¨, ¨μου είπαν οτι ...¨, ¨εχω ακούσει οτι...¨ κλπ
Απο εκει και περα, οι αναγνωστες κατανοούν, εκτιμούν και αξιολογούν, αυτους που εχουν τη θεωρία, αυτους που εχουν την πράξη και αυτους που εχουν και τα δυο. Γενικά, σε ολα τα θεματα...
 
Πως ξεφυτρωσαν παλι συγκριτικά Αμερικανικών Ιταλικών δεν κατάλαβα.
Καλό είναι όποιος βγάζει άποψη να τα έχει δουλέψει τα όπλα και της μια και της άλλης σχολής γιατί η γνώμη είναι σαν την...... Όλοι έχουν από μια
Αν παραδεχομουν τόσο πολύ πολύ σαν κάτοχος τα ρεμι, δεν είμαι ακόμα, δεν θα το πούλαγα...
 
Αν παραδεχομουν τόσο πολύ πολύ σαν κάτοχος τα ρεμι, δεν είμαι ακόμα, δεν θα το πούλαγα...
Το αν παραδέχεσαι κάτι με το αν πουλάς δεν έχει καμια σχέση.
Επειδή αναφερθηκες σε μένα προσωπικά να σου πω πως το ότι το πουλάω δεν έχει καμιά σχέση με το αν το γουστάρω,το παραδέχομαι η όχι αλλά μπαίνουν και άλλοι παράγοντες προσωπικοί που δεν τους γνωρίζεις.
Θέμα είναι ότι σε ένα thread μιας μάρκας όπως στη Ρεμι τώρα πχ αναμοχλευονται πάλι οι μπούρδες ιταλικά σπανιολικα σε σχέση με αμερικανικά.
Νόμιζα ότι το κάθε thread συγκεκριμένης μάρκας έχει δημιουργηθεί για να ανταλλάζουν οι κάτοχοι απόψεις και να το συμβουλεύονται οι πιθανοί αγοραστές.
Μάλλον και σε αυτό κάνω λαθος
 
Νόμιζα ότι το κάθε thread συγκεκριμένης μάρκας έχει δημιουργηθεί για να ανταλλάζουν οι κάτοχοι απόψεις και να το συμβουλεύονται οι πιθανοί αγοραστές.
Μάλλον και σε αυτό κάνω λαθος
Καλημέρα. Συμφωνώ με αυτό που λες.
Η αλήθεια είναι ότι όλοι έχουμε το καλύτερο τουφέκι. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν αυτή την πεποίθησή μας θέλουμε να την επιβάλλουμε και στο διπλανό μας. Σε συζητήσεις με κυνηγούς, πρώτα με ενδιαφέρει το είδος του όπλου τους και δευτερευόντως η μάρκα του. Αν θέλω να μάθω κάτι για μια μάρκα θα ρωτήσω απευθείας κάτοχο(υς) της. Αν έχω εμπειρία από κάποιο συγκεκριμένο τουφέκι και ζητηθεί η άποψη μου θα την πω.
Μ' αρέσουν όλων των ειδών τα όπλα, σχεδόν όλες οι μάρκες έχουν όπλα που να μου αρέσουν, έχω κυνηγήσει ή δοκιμάσει τις πιο πολλές απ' αυτές. Σαφώς και μέσα μου έχω κάποια "αδυναμία" σε 1-2 απ' αυτές, είτε για αντικειμενικούς, είτε για υποκειμενικούς λόγους. Πιθανώς περισσότερο υποκειμενικούς. Άλλος όμως κάνει το κέφι του με κάτι άλλο. Στην τελική όλοι το κέφι μας κάνουμε και πολλές φορές αυτό είναι πολύ προσωπική υπόθεση. Αν εμείς περνάμε ωραία με κάτι δεν είναι ανάγκη να πείσουμε και τους γύρω μας ότι με αυτό περνάμε καλά και να το κάνουν και οι ίδιοι. Γούστα είναι αυτά και πολύ συχνά μόδες, που έρχονται και παρέρχονται.
 
Το αν παραδέχεσαι κάτι με το αν πουλάς δεν έχει καμια σχέση.
Επειδή αναφερθηκες σε μένα προσωπικά να σου πω πως το ότι το πουλάω δεν έχει καμιά σχέση με το αν το γουστάρω,το παραδέχομαι η όχι αλλά μπαίνουν και άλλοι παράγοντες προσωπικοί που δεν τους γνωρίζεις.
Θέμα είναι ότι σε ένα thread μιας μάρκας όπως στη Ρεμι τώρα πχ αναμοχλευονται πάλι οι μπούρδες ιταλικά σπανιολικα σε σχέση με αμερικανικά.
Νόμιζα ότι το κάθε thread συγκεκριμένης μάρκας έχει δημιουργηθεί για να ανταλλάζουν οι κάτοχοι απόψεις και να το συμβουλεύονται οι πιθανοί αγοραστές.
Μάλλον και σε αυτό κάνω λαθος
Δεν είπα κάτι κακό. Σεβαστό ξέρεις καλυτερα
 
Back
Top