Remington Team

Μην περνεις και ορκο......
Στην δικια μου 11-87 μετραω 18.38 - 18.40.........
Απο κομενο 10ποντο κοματι σε 76αρα
Ίσως να έχεις δίκιο . Στην 11-87 & 1100 που έχω 18,55 βρήκαμε . Την V3 μόνο δεν έχω μέτρηση αν έχει αλλάξει κάτι .
 
Οι 1187 δέxονται rem chokes. Το ίδιο και οι V3 και οι 1100 με εξαίρεση την G3 και την competition synthetic που παίρνουν probore. Επίσης probore παίρνουν τα μοντέλα versamax και 105 cti. Πάντως όσα sportsman μοντέλα έχω δει έχουν τα θεματάκια τους από άποψη ποιότητας και φινιρίσματος. Αν σκέφτεσαι να πάρεις θέλει λεπτομερή εξέταση για να δεις αν είναι οκ.
Σωστά !
 
Οι 1187 δέxονται rem chokes. Το ίδιο και οι V3 και οι 1100 με εξαίρεση την G3 και την competition synthetic που παίρνουν probore. Επίσης probore παίρνουν τα μοντέλα versamax και 105 cti. Πάντως όσα sportsman μοντέλα έχω δει έχουν τα θεματάκια τους από άποψη ποιότητας και φινιρίσματος. Αν σκέφτεσαι να πάρεις θέλει λεπτομερή εξέταση για να δεις αν είναι οκ.
Είναι ορατό την είδα από κοντα
 
Είναι ορατό την είδα από κοντα
Το πιο συνήθες που έχω εντοπίσει είναι στραβή ρίγα σκόπευσης ή στραβοκολλημένες ρίγες. Επίσης έχω εντοπίσει γρέζια στον μηχανισμό σκανδάλης και στον μηχανισμό αερίων στην αποθήκη. Είναι θέματα που με μία καλή λείανση λύνονται συνήθως αλλά γιατί κάποιος να πάρει ένα τέτοιο όπλο και να μην προτιμήσει μια μεταχειρισμένη 1100 ή 1187 premier που είναι οπλάρες…
 
Το ποιο σημαντικο δεν το ανεφερε κανενας σας.....

Στραβοκομενα τσοκ μπροστα.....
Η μαλλον να το πω καλητερα...παρακεντρα τρυπιμενα τα τσοκ της σε πολλα οπλα ......
Αυτο ηταν και η αφορμη στο δικο μου με 76 εκ κανη να κοψει κοματι απο το τσοκ και να μου φουσκωσει εξωτερικα ελαχιστα την κανη....
 
Το ποιο σημαντικο δεν το ανεφερε κανενας σας.....

Στραβοκομενα τσοκ μπροστα.....
Η μαλλον να το πω καλητερα...παρακεντρα τρυπιμενα τα τσοκ της σε πολλα οπλα ......
Αυτο ηταν και η αφορμη στο δικο μου με 76 εκ κανη να κοψει κοματι απο το τσοκ και να μου φουσκωσει εξωτερικα ελαχιστα την κανη....
Στις ρεμ όλα αυτά???
 
Το ποιο σημαντικο δεν το ανεφερε κανενας σας.....

Στραβοκομενα τσοκ μπροστα.....
Η μαλλον να το πω καλητερα...παρακεντρα τρυπιμενα τα τσοκ της σε πολλα οπλα ......
Αυτο ηταν και η αφορμη στο δικο μου με 76 εκ κανη να κοψει κοματι απο το τσοκ και να μου φουσκωσει εξωτερικα ελαχιστα την κανη....
Σε sportsman?
 
Στις ρεμ όλα αυτά???
Παράκεντρα τσοκ ναι υπήρξαν . Αν κι σε σχόλιο πολύ γνωστού αρθρογράφου έλεγε ότι δεν έχει κανένα θέμα & ήταν απλά αντιαισθητικό . Δεν έτυχε να δω από κοντά όπλο με παράκεντρα . Τώρα για ποιότητα , ναι η 1187 premier ήταν πιστεύω πολύ ποιο ποιοτικό όπλο από τη 1100 . Εγώ που τα έχω κι τα δυο ζηλεύω την 1187 premier ,αλλά το χέρι πάει πάντα στην 1100 όταν πάω κυνήγι . ( αν κι με 4 κιλά άρχισε να με ενοχλεί πολύ πλέον ...)
 
Πιστεύω ότι παράκεντρα τσοκ, στραβές κάννες, κάννες χωρίς σωστή σύγκλιση, μη παράλληλοι κώνοι είναι θέματα που συμβαίνουν σε αρκετές εταιρίες. Απλά δεν είναι ο κανόνας. Αν ξέραμε σε πόσα δίκαννα οι κάννες δεν έχουν σωστή σύγκλιση...
 
Σε sportsman?
Για sportsman δεν ξερω.....
Εχω 2 φιλους ομως και μαζι με εμενα που το εχω δει σε 1187....!!!

Παράκεντρα τσοκ ναι υπήρξαν . Αν κι σε σχόλιο πολύ γνωστού αρθρογράφου έλεγε ότι δεν έχει κανένα θέμα & ήταν απλά αντιαισθητικό . Δεν έτυχε να δω από κοντά όπλο με παράκεντρα . Τώρα για ποιότητα , ναι η 1187 premier ήταν πιστεύω πολύ ποιο ποιοτικό όπλο από τη 1100 . Εγώ που τα έχω κι τα δυο ζηλεύω την 1187 premier ,αλλά το χέρι πάει πάντα στην 1100 όταν πάω κυνήγι . ( αν κι με 4 κιλά άρχισε να με ενοχλεί πολύ πλέον ...)

Ναι γιαυτο οταν ερηχνα στα 36 μετρα πολλη συγκεντρωτηκα φυσιγγια ιδιογομωσης μου πηγενε επανελημενα την ντουφεκια αρηστερα ακρηβως εκη που φαινωταν η παρακεντροτητα....
 
Πιστεύω ότι παράκεντρα τσοκ, στραβές κάννες, κάννες χωρίς σωστή σύγκλιση, μη παράλληλοι κώνοι είναι θέματα που συμβαίνουν σε αρκετές εταιρίες. Απλά δεν είναι ο κανόνας. Αν ξέραμε σε πόσα δίκαννα οι κάννες δεν έχουν σωστή σύγκλιση...
Κι πολύ καλά κάνουμε που δεν ξέρουμε !!!!.big smile.
 
Σίγουρα μπορεί να συμβεί αλλά επαναλαμβάνω ότι μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε εταιρία. Γι αυτό είναι σημαντικό να κοιτάμε λεπτομερώς τα όπλα πριν προβούμε σε αγορά, δεν αρκεί μόνο να βλέπουμε αν μας έρχονται.
 
Αυτό maikl πως το είδες , προεξείχε της κάννης ένα σημείο του τσοκ;

Προφανώς απ' το πάχος στομιου

Εχω στα χερια μου τους τελευταιους 10 ποντους απο μια 1187 -76 εκ. Κανη με τσοκακια.....
1)Καταρχην μετρωντας με 2 διαφορετικα παχημετρα στο κοψημο βγαζω μεσο ορο 18.38 - 40... αυλο.....
2)Περνωντας ενα καλαμακι φραπε στο τσοκ μονοπαντα βρησκη στην κανη ενω στο απεναντη σημειο περναει αερας....
3)κοιταζωντας εσωτερικα το δαχτηλιδι που σχηματηζει η αρχη του τσοκ με το τελος της κανης με το ματι απο μπροστα διακρηνετε ξεκαθαρα ενα ανομιο δαχτιλιδι....
4) μετρωντας το παχος της κανης μπροστα μπροστα χωρης το τσοκ μετραω 0.70 στο ενα μερος και 0.90 απεναντη.....
 
20190114-142434.jpg
Από το βράδυ της κανο ευχελεο να μην σπάσει κάτι όταν την βγαλω για κυνήγι .sarcastic.
 
20190114-142434.jpg
Από το βράδυ της κανο ευχελεο να μην σπάσει κάτι όταν την βγαλω για κυνήγι .sarcastic.
λιωστη μην τη λυπασαι καθολου η δικια μου η 1100 23 χρονια στα χερια μου και 15 χρονια που την ειχε ο πατερας μου εναν εξολκεα στα τοσα χρονια λιωστηνε λιοστινε
 
Back
Top