Remington Team

Οι μηχανισμοι δεν ειναι της αρεσκιας των κατασκευαστων,παιζουν πολυ συγκεκριμενο ρολο οχι μονο στη λειτουργια,εξολκευση και ανεβασμα...παιζουν και σε αλλα πραματα που δεν θα μπω στο τρυπακι να αναφερω. Θα το θεσω αλλιως για να μην παει η κουβεντα μακρια και στο ασχετο

Εσυ εχεις σκεφτεί ποτε γιατι στα browning αλλα και στα winchester το μπρατσο πισω απο το πιστονι ειναι απο πολυαμιδιο? Οικονομια,φθηνοδουλεια,βαρος??? Τιποτα απο τα παραπανω,ψαξτο και γραψε
 
Υπαρχουν ανθρωποι που δεν πιστευουν ότι ο κώνος, ο αυλός, το aftermarket τσόκ και το όπλο κάνει την διαφορά στο κυνήγι.
Ούτε πιστεύουν σε όπλα θρύλους.

Πιστεύουν ότι την διαφορά την κάνουν τα σκυλιά, η παρέα, η τακτική, τα φυσίγγια και αυτός που βρίσκεται πίσω από το όπλο.

Θετικα ολα και πολυ καλα στοιχεία αλλα πιστευω πως οσον αφορα την αποδοση στην βλητικη ,ανθρωποι που γουσταρουν αλλα πραματα το να αναιρουν την υπεροχη στο κομματι αυτο των αμερικανικων καννων και να γενικευουν τη ζημεια σας κολιτσιδα, το κανουν ειτε απο γκαβομαρα ειτε απο εγωισμό.

Φιλικα
Χαίρομαι που με διαβάζεις και επαναλαμβάνεις τα λεγόμενά μου.

Δεν είμαι κολλημένος με καμιά εταιρία.
Κάνεις λάθος σε αυτό.

Όταν αποφάσισα να αγοράσω όπλο ήμουν μεταξύ Remington, Winchester, Benelli και Beretta.
Πέρα από τα άλλα ήταν συνειδητή επιλογή μου να μην αγοράσω ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ.

Δεν βλέπω κανέναν λόγο να πληρώσω αμερικάνους όταν και στην Ευρώπη έχουμε αξιόλογα όπλα.
Οπότε οι επιλογές ήταν 2.
Αέρια δεν ήθελα, ... χόρτασα ...οπότε έμεινε μία.
Τόσο απλά.
 
Εσυ εχεις σκεφτεί ποτε γιατι στα browning αλλα και στα winchester το μπρατσο πισω απο το πιστονι ειναι απο πολυαμιδιο? Οικονομια,φθηνοδουλεια,βαρος??? Τιποτα απο τα παραπανω,ψαξτο και γραψε
Ούτε καν έχω δει μηχανισμό από τα όπλα που αναφέρεις ...
 
Και για να κλεισω την συζητηση και να μην το παω εκτος τοπικ...περασε η εποχη του "θες αδράνεια,θες αερια ενα και το ιδιο,στο κλωτσιμα και στο καθαρισμα ειναι η διαφορα..."
Δεν ειμακ φυσικος ουτε ιδιογομωτης για να τεκμηριωσω καλα εδω(προσεχω τι γραφω γιατι διαβαζει κοσμος) τα λογια καφενειου που λενε "αερια=δυναμη". Η πραξη ειναι το μεγα κριτηριο της αληθειας θα ελεγα.
 
Και για να κλεισω την συζητηση και να μην το παω εκτος τοπικ...περασε η εποχη του "θες αδράνεια,θες αερια ενα και το ιδιο,στο κλωτσιμα και στο καθαρισμα ειναι η διαφορα..."
Δεν ειμακ φυσικος ουτε ιδιογομωτης για να τεκμηριωσω καλα εδω(προσεχω τι γραφω γιατι διαβαζει κοσμος) τα λογια καφενειου που λενε "αερια=δυναμη". Η πραξη ειναι το μεγα κριτηριο της αληθειας θα ελεγα.
Για να κλείσω και εγώ, η πράξη έχει δείξει ότι από 10 μ μέχρι τα 35 μ με ότι όπλο ρίξεις ένα αξιοπρεπές φυσίγγι το θήραμα θα πέσει αν τα σκάγια πάνε πάνω του και έχεις κατάλληλο τσόκ.
Από εκεί και πάνω όλα παίζουν.

Το φυσίγγι μετράει και όχι το όπλο για εμένα.
 
Οπως τα παντα που φτιαχνονται,ολα ειναι καινοτομιες. Η μπερεττα μλκς ειναι που αλλαξαν συστημα? Πριν ηταν πολυ πιο στιβαρο κ πιο απλο. Μπενελλι,παλια χωρις κεφαλή μετα με κεφαλή.γιατι? Η κεφαλη οσοι νομιζουν οτι ειναι για πεταει μακρια τον αδειο καλυκα ζουν στο 1989 ακομα.!!!!!!!!τρανη αποδειξη περι εκμεταυλλεσης και αεριων για 10000% απροβληματιστη αποδοση της αδρανειας.

Γιατι η ν3 εχει τετοιο συστημα? Γιατι εχει κεφαλη με 4 κλειδια? Επειδη η ρεμινγκτον δεν ηξερε τι να βαλει ,επειδη εβγαιναν ζημειες και δεν πετυχε? Η καινοτομια ηταν ετοιμη εκει που συγκεντρωνεται το μεγαλυτερο κομματι παραγωγης φιλε ,στα χερια αλλου ομίλου.συστημα μπενελλι ειναι.

Τα SX3 ,τα μαξυς γιατι εχουν 2πλο κλείδωμα και ελαφρυ μπρατσο συνθηθως πλαστικο,για οικονομια και φθηνοδουλειες? Γιατι ενα κλειστρο ειναι βαρυ και το καθενα εχει ενα συστημα αεριων με λιγοτερη εκμεταλευση -αξιοποιηση αεριων??(πχ power valv)

Ρε φιλε θα στο ξαναπω και πανε δοκιμασε το. Ειπα ενα κακο παραδειγμα απο μπενελι σε πολυ κρυο. Οσοι εχουν ας πουν... ειδες εσυ αν κλειστρο 1100 η μαξυς να κανει τετοια κολπα?(επανεμφραξη καννης βεβαιως βεβαιως) . Και με -20 βαλε το δαχτυλο εκει και θα στο κοψει σαν πρασο.
 
Last edited:
Για να κλείσω και εγώ, η πράξη έχει δείξει ότι από 10 μ μέχρι τα 35 μ με ότι όπλο ρίξεις ένα αξιοπρεπές φυσίγγι το θήραμα θα πέσει αν τα σκάγια πάνε πάνω του και έχεις κατάλληλο τσόκ.
Από εκεί και πάνω όλα παίζουν.

Το φυσίγγι μετράει και όχι το όπλο για εμένα.
Στα μετρα που λες ,εγω ρεμονγκτον για 10 και 35 μετρα δεν θα επαιρνα ποτε. Μπενελλι θα επαιρνα. Αυτος που θα παει για παπιες για γουρουνια για λαγο αλλου να κοιταξει. Δεν ειναι μονο το φυσιγγι ειναι και η καννη. Δεν γινεται να πεφτους ολα απο ταχυτητα 10 μετρα μακρια και με καποια οπλα να σταματουν σα να τα εβγαλες απο πριζα.
 
Το θυμαμαι ειχε γραψει ο dimitris benelli οτι τα οπλα ελατηριου ξεχωριζουν σε διατρηση,τυχαιο ειπε?προβληματιζεται ετσι ολος ο κοσμος?οχι. Πως η δικη μου auto 5 με αυλο 18,3 μαμουσε κι εδερνε μια ιταλιδα αεριων με ιδιον αυλο?
Απαντηση και ισχυει για ολα τα γιου ες ει οπλα =μεταλλα,λειανση και επιπεδο χρωμιωσης αν εχει και παλι εδω λειανση, αρχιτεκτονικη καννης, ΣΥΣΤΗΜΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ.ισχυε και για καποια ιταλικα. Η μαμα μπερεττα δεν ειναι τυχαιο πως για να στηριξει το νεο που δινει (οπτιμα 18,6,στιλιουμ κλπ) στο συστημα αεριων απο το απλο,πηγε στο συνθετο!!!! Αυτες ναι οι α400 ειχαν θεματα...οκ. απο το απλο στο συνθετο το ξαναγραφω και με περιστρεφομενη κεφαλη μαλιστα.


Κι επειδη δεν υποθηκε πουθενα,ανθρωπος που να εχει κανει κυνηγι με αδρανειας 18,4 και με 18,7 και να σου λεει οτι ειναι το ιδιο... η μαλακας ειναι,ή το παιζει....ή δυστυχως εινακ γκαβος.εγω υποθετικα μιλαω κι ας αφησουμε τα φυσιγγια...για να παρεις τουφεκια ρεμινγκτον με απο μπενελλι πρεπει να εισαι αστρο ιδιογομωτης και πολλοι υπαρχουν.


Δεν αναφερομαι σε εσενα.φιλικα
 
Last edited:
Το ξυμαμαι ειχε γραψει ο dimitris benelli οτι τα οπλα ελατηριου ξεχωριζουν σε διατρηση,τυχαιο ειπε?προβληματιζεται ετσι ολος ο κοσμος?οχι. Πως η δικη μου auto 5 με αυλο 18,3 μαμουσε κι εδερνε μια ιταλιδα αεριων με ιδιον αυλο?
Απαντηση και ισχυει για ολα τα γιου ες ει οπλα =μεταλλα,λειανση και επιπεδο χρωμιωσης αν εχει και παλι εδω λειανση, αρχιτεκτονικη καννης, ΣΥΣΤΗΜΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ.ισχυε και για καποια ιταλικα. Η μαμα μπερεττα δεν ειναι τυχαιο πως για να στηριξει το νεο που δινει (οπτιμα 18,6,στιλιουμ κλπ) στο συστημα αεριων απο το απλο,πηγε στο συνθετο!!!! Αυτες ναι οι α400 ειχαν θεματα...οκ. απο το απλο στο συνθετο το ξαναγραφω και με περιστρεφομενη κεφαλη μαλιστα.
 
Τα ρεμινγκτον ειναι οπλα 60 και 70 χρονων. Απο τοτε τα φυσιγγια αλλαξαν, μεταβληθηκαν οι καννες,ανεβηκαν οι πιεσεις δοκιμης κλπ. Για να διαπιστωθει οτι πλεον τα οπλα αυτα βγαζουν θεματα επρεπε να περασουν δεκαετιες χρησης. Μιλαμε για καποια μοντελα 1100 1187. Αποτυχιες μοντελα 105 και βερσα. Πολλα προβληματα

Στο 50/50 των σχολιων ειναι τα θεματα που βγαζουν ,στο αλλο 50 οτι δεν βγαζουν θεματα.

Αυτα τα βλεπει ο κοσμος και διαμορφωνει αντιληψη λαθεμενη. V3 κανενα θενα,g3 επισης τιποτα , 1100 sporting κανενα θεμα.

Προσωπικα ακομα και στην επαναληπτικη δεν θα εβαζα φυσιγγια τα οποια δεν ειναι μεγαλου σοβαρου κατασκευαστη. Πλεον υπαρχουν πολυ αξιοπιστα οπλα ...καπου θα χανεις ,καπου θα κερδιζεις ΠΑΝΤΑ και παντου. Πχ μια benelli δεν θα σε προδοση ποτε! Αλλα απο τα 5 θα παει τα 3 φυσιγγια

Μια ρεμινγκτον θα σε πουλησει αν σπασει ο εξολκεας αλλα απο τα 5 θα παει τα 10 φυσιγγια

Τιποτα απο τα παραπανω δεν ειναι αναπαραγωγη σχολιων που διαβασα στο ιντερνετ ειναι συμπερασματα δικα μου και πολυ στενων φιλων,επισης εκατομμύριων ανθρωπων. Το μονο που δε μπορω να καταλαβω ειναι γιατι υπαρχει μεριδα κυνηγων που επιλεγει να κρατα 3 αξιοπιστα οπλα που δεν θα σε πουλησουν ποτε και που θα πανε τα 3 απο τα 5 φυσιγγια και δεν επιλεγουν 1 απροβληματιστο κι ενα οπως λενε προβληματικο που θα τα παει ολα.

Και σιγα τη μλκ την αδρανεια. Στον εβρο οι αλλοι βαρουσαν σφαλιαρες στα μ2 για να κλεισουν τα κλειστρα στην παγονια και τα μαξυς κοβαν δαχτυλα χωρις καμια εμπλοκη. Αμα δεν ηταν λιγο προοδευτικες οι μπαρουτες και φορτωμενα ,μονακανα θα γινοντουσαν τα αξιοπιστα
Συμφωνώ σε αυτά που λες αλλά εν μέρη, υπάρχουν οπλα που διαλέγουν φυσίγγια αλλά αυτά που στα 5 φυσίγγια πάνε τα 10 είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού και όποιος τα έχει δεν τα πουλάει. Έχω αλλάξει δεκάδες οπλα από όλες τις μάρκες και μερικά από δύο φορές.Συμπερασμα ένα συρματερο δικανο του πατέρα μου με πυρκαλ μαύρα όλα τα κυνήγια χειμώνα καλοκαίρι και μια 123 του 1975.Από ρεμινκον είχα 1100,sportsman και v3 μόνο στη 1100 έβλεπα διαφορά σε σκοτώματα οχι σε φυσίγγια Εαν έχεις στον οπλοβαστο σου όπλο που πάει όλα τα φυσίγγια αποδεδειγμένα και το πουλάς στείλε μου πμ και δεν θα τα χαλάσουμε στην τίμή.
 
Back
Top