Pointer

Από πίσω των παει στην αυλή με το που την λύσω τρέχει σε αυτόν όταν τα πήγα βόλτα μαζί κορδόνι από πίσω ναι το πειρα 45 ημερών
Το κουταβι ειναι δεμενο με τον μεγαλο σου
Εξαρταται απο αυτον
Στην ουσια αντεκατεστησε την μανα του οταν εφυγε απο αυτην στο θεμα ασφαλειας και ερεθισματων στο νεο του περιβαλλον κοντα σου
Καθε φορα που θα βρεθει χωρις τον μεγαλο της κοβονται τα ποδια
κυριαρχει ο φοβος εναντι της περιεργειας της για να εξερευνησει κατι νεο

Ειναι πολυ φυσιολογικο και το βλεπουμε πολυ συχνα

Ξεχασε το αν ψαχνει και αν ανοιγεται στην παρουσα φαση
Πρεπει να αποκτησει αυτόπεποιθηση και να αρχιδει να απεξαρτόποιειται απο τον μεγαλο

Ταιζε τους εναλλαξ στην σειρα φαγητου
την μια μερα πρωτα αυτη μετα τον μεγαλο
Την δευτερη αναποδα
Το ιδιο και οταν αμολας εξω απο τα κλουβια
Θελει απο εσενα στις εξοδους παιγνιδι και τρεξιμο για να ξεσφικτει και καμια κιχουδια δεν θα εφλαφτε
Στησε σκηνικα με στημενο καλης ποιοτητας σε ανοικτο χωρο που θα πεταξει και θα το βλεπει σε αποσταση ωστε να το κυνηγαει μετα το σηκωμα και να ανοικτει χωρις να το καταλαβει
Εσυ πισω της μαζι να μην σε χανει αλλα να μεγαλωνει η αποσταση μεταξυ σας σε μετρα χωρις να χανει οπτικη επαφη

Στο σπιτι εαν εχεις κανει βασικη και ξερει το κατσε το μεινε και το λουρι δεμενη καπου πες μου και θα σου οω και εξει ασκησεις

Εαν εχει παθος το σκυλι και υο βλεπεις η αυτόπεποιθηση της και η ανασφαλεια της θα φυγουν……

Εαν δεν εχει καθολου παθος εκει να αρχισεις να ανυσηχεις.εαν πχ παει 8μηνων και βλεπει ορτυκι και αντι να θελει να το παρει γυρνα και φευγει τοτε εχεις προβλημα(εαν εινα υγιες)

Σου εχω ξαναπει φιλε
Ο σκυλος ειναι ψυχολογια!
Δεν ειναι ασπρο μαυρο
 
Λες να την έπαθα η μάνα είναι μαύρη και ο πατέρας άσπρο μαύρο Ποιντερ και τα 2
Δεν ξέρω, εμένα αυτή η φάτσα δεν μου κάνει για ποιντερ. Τι αίματα είναι αυτά? Πρώτη φορά βλέπω ποιντερ ( και μαύρο) και να μην χαλάει το τόπο σαν μπουλντόζα. Αυτό η φάτσα του είναι ροτβαιλ με πιτμπουλ με ποιντερ!!! Τι να σου πω! Καλή τύχη!
 
Από πίσω των παει στην αυλή με το που την λύσω τρέχει σε αυτόν όταν τα πήγα βόλτα μαζί κορδόνι από πίσω ναι το πειρα 45 ημερών
Αν τον παίρνει από πίσω και τον ακολουθεί,για εμένα δεν είναι απαραίτητα κακό..ίσα ίσα που θεωρώ ότι αν στριμωξει ο χομπίστας κάνα κοπάδι και είναι δίπλα του μπορεί να <<ξυπνήσει>> και το μικρό και μόνο από τις μυρωδιές και το ξαφνικό τράνταγμα του κοπαδιού. Και όταν γίνει δύο τρεις φορές ίσως να δεις ένα άλλο σκύλο. Τρεις γενιές θυμάμαι από τις 6 που είχε κάνει ο πατέρας μου σε ιρλανδεζικα, πάντα ακολουθούσαν στα πρώτα βήματα από πίσω τη μάνα. Με το που γινόντουσαν 1.5-2 χρονώ έβλεπες το νεαρό σκύλο να παίρνει πρωτοβουλίες διαφορετικές να ξεφεύγει από τη μάνα και κάποιες φορές να γίνεται καλύτερο από τη μάνα του. Ξαναλέω όμως και αν στα πριζουμε βρισε μας, το σκύλι είναι πολύ μικρό για το κρίνεις τώρα. 6 μηνών δε ξέρουν ακόμα τι τους γίνεται ,δε μπορείς να ζητάς από αυτό να ποντάρει πέρδικες ή τέλος πάντων να το προσπαθεί..ακόμα και αν το έκανε τώρα αυτό που θές εσύ ,δε σημαίνει ότι όταν είναι 3-4 χρονώ πάνω στα ντουζενια του θα μπορείς να το κουμαντάρεις .δε σε προσβάλλω για το αν έχεις αντοχές και πόδια ,μιλάω για περιπτώσεις που το σκυλί απλά πετάει φωτιές, σηκώνει ότι έχει το βουνό και θα γυρίζεις να δεις το χομπίστα που θα σε κοιτάει με βλέμμα: μπράβο ρε ,εγω σου έφταιγα που δε ξανιγομε και μου έφερες την αφρικανα και ούτε εγώ προλαβαίνω να φερμαρω ούτε εσύ τουφεκας! .my man.
Σορυ για το κατεβατο, δώσε χρόνο λέμε είναι νωρίς!
 
Δεν ξέρω, εμένα αυτή η φάτσα δεν μου κάνει για ποιντερ. Τι αίματα είναι αυτά? Πρώτη φορά βλέπω ποιντερ ( και μαύρο) και να μην χαλάει το τόπο σαν μπουλντόζα. Αυτό η φάτσα του είναι ροτβαιλ με πιτμπουλ με ποιντερ!!! Τι να σου πω! Καλή τύχη!
Λες να το βάλω για σκυλομαχηες 😂😂😂

Αυτή είναι η μάνα

Λες να είναι boxer??😅
 
Last edited:
Λες να το βάλω για σκυλομαχηες 😂😂😂

Αυτή είναι η μάνα

Λες να είναι poxer??😅

Την μαμα την βρηκαμε τον μπαμπα ψαχνουμε χαχα . Η μουσουδα που εχει στην φωτο δεν ειναι με αυτη της μαμας παντως :)

Ελπιζω να τα καταφερετε παρεα :) Εμπειρια εχεις παντως για να καταλαβεις
 
Δεν ξέρω που να το γράψω, αν είναι οι διαχειριστές να το μεταφέρουν....
Μαυροκεφαλο πόιντερ με καφέ δερμάτινο κολάρο, χωρίς όνομα και τηλέφωνο περιφέρεται στην Κωπαιδα στο πέτρινο που λέμε.. Μπαίνοντας Αλιαρτο στο bp απέναντι από την σπηλιά ( τον φούρνο) κάνουμε δεξιά, όλο ευθεία περναμε το πέτρινο στο δεξί μας χέρι και στα 500 μέτρα ο πρώτος χωματόδρομο αριστερά...
Έψαξα γύρω την περιοχή αλλά δεν υπήρχε κάποιος κυνηγός εκει..
Το σκυλί μετά από λίγο έφυγε και δεν το βρήκα ξανά..
Έχω ενημερώσει τον θηροφυλακα...
 
Ας βάλω και γω μια φωτο το δικό μου υον α
Αραγκον είναι 9 μηνών τώρα
Έχει αίματα και από μάνα ξαι από πατέρα από τ γαλικο εκτροφείο landa gory για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε δεν το έχω βγάλει σχεδόν καθόλου λόγω χρόνου...
 
Back
Top