Lanber Team

Και πάλι χρειάζεται το κοντάκι ο οπλουργός να το φιτάρει. Αν θες να με ακούσεις, γιατί έχω προσπαθήσει κι εγώ να το κάνω και έγινε πουτάνα, μέτρα πόσο κοντύτερο το θες απο το υπάρχον, και στείλτο σε ένα οπλουργό να σου βάλει ότι πέλμα γουστάρεις. Θα κόψει κοντάκι όμως.
Καλά μόνος δεν επιχειρώ κάτι. Έλεγα μήπως μπορούσα να βρω πελμα με ίδιες διαστάσεις απλώς πιο κοντό. Αλλά αποτι καταλαβα είναι λίγο δύσκολη υπόθεση. Δεν έχω κοντά και οπλουργο και πρέπει να το στείλω πακέτο.
 
Καλά μόνος δεν επιχειρώ κάτι. Έλεγα μήπως μπορούσα να βρω πελμα με ίδιες διαστάσεις απλώς πιο κοντό. Αλλά αποτι καταλαβα είναι λίγο δύσκολη υπόθεση. Δεν έχω κοντά και οπλουργο και πρέπει να το στείλω πακέτο.
Το κοντάκι μόνο θα στείλεις. Που δεν έχει οπλουργό? Καλαμάτα?
 
Μ
Μονόδρομος ο οπλουργός, βρες ένα πέλμα που σου αρέσει... Το μήκος κοντακιου ξέρεις πόσο θέλεις να είναι και ας το αναλάβει ένας ειδικός.
Εάν πάρεις κάποιο του εμπορίου, τις περισσότερες φορές χρειάζεται προσαρμογη γιατί προεξέχει.
Αυτό θα γινει αποτι βλέπω. Απλώς θα το αναβάλω για το καλοκαίρι γιατί τώρα θα φύγω από το πατρικό
 
Καλησπέρα παλικάρια! Έχω ένα δίκαννο lanber και θέλω να βγάλω το παλιό πελμα και να βάλω ένα καινούργιο πιο κοντό. Το παλιό έχει πάχος 17χιλιοστα μέσο όρο. Εγώ θα ήθελα το πολύ μέχρι 6-7. Φτιάχνει κάποιος πέλματα? Γνωριζετε?
View attachment 71180
Σε ελαστικό εμπόριου, τα πιο λεπτά βγαίνουν γύρω στα 12-15 χιλιοστά, wegu, pachmayr...
Σε 8 Χιλ βγαίνουν τα πλαστικά (κοκαλινα όπως λέγονται...
Σε 6-7 χιλιοστά κατασκευή ξύλινο...
 
Και αν σε βάλει ο διάολος να κόψεις κοντάκι μόνος σου σε ενημερώνω ότι τα ξύλα είναι αρκετά σκληρά... Χωρίς πριονακι με πολύ λεπτά δοντάκια θα ξεφτισει το ξύλο στις άκρες και θα κάνεις ζημιά.
Και σε αυτή την περίπτωση θα θέλει προσαρμογή το ίδιο πέλμα.
 
Σε ελαστικό εμπόριου, τα πιο λεπτά βγαίνουν γύρω στα 12-15 χιλιοστά, wegu, pachmayr...
Σε 8 Χιλ βγαίνουν τα πλαστικά (κοκαλινα όπως λέγονται...
Σε 6-7 χιλιοστά κατασκευή ξύλινο...
Καλά και με 8χιλιοστα θα βολευόμουν αλλά όχι μακρύτερο. Το θέμα είναι κοκαλιάρα για lanber που να βρεις που έχει κλείσει εργοστάσιο κτλπ
 
Και αν σε βάλει ο διάολος να κόψεις κοντάκι μόνος σου σε ενημερώνω ότι τα ξύλα είναι αρκετά σκληρά... Χωρίς πριονακι με πολύ λεπτά δοντάκια θα ξεφτισει το ξύλο στις άκρες και θα κάνεις ζημιά.
Και σε αυτή την περίπτωση θα θέλει προσαρμογή το ίδιο πέλμα.
Κοντάκι δεν κόβω. Δεν το χαλάω το οπλο.
 
Ο Χαντζιωτης έχει ένα πελμα για lanber. Κοκαλινο. Λογικά 8 εκατοστά θα είναι περίπου? Θα παρω αύριο να τον ρωτήσω.
Κοκάλινα όλοι τα βγάζουν εσύ θα πληρώσεις να το βάλεις; Να βάλεις ένα απορροφητικό που να μην κολλάει στα ρούχα.
 
Ε αφού θέλω να κοντινει το ρημάδι χωρίς να κόψω ξυλο🤣
Δεν είναι κακό να κοπεί. Δε χάνει αξία το όπλο. Το δικό μου το browning ήταν με κοκκάλινο 37 ή 37,5. Εγώ ήθελα 36,5 και άλλο πιτς. Κόπηκε και έγινε ok. Το όπλο δεν έχασε αξία. Μη σου πω αναβαθμίστηκε κιόλας. Αυτά τα έκανε οπλουργός όμως.
 
Αυτό θα ήταν το ιδανικό απλώς δεν είναι εύκολο δυστυχώς.
Αν το παλιό είναι σε καλή κατάσταση και δεν κολλάει στα ρούχα μπορεί να μπει και το ίδιο,θα κοντύνει το ξύλο και μετά θα μπει το πέλμα και θα τροχιστει γύρω γύρω.Το 1,7-2 είναι ένα καλό πάχος πέλματος.
 
Back
Top