Labrador

τα σκυλια για της πραγματικα δυσκολες καιρικες συνθηκες..

αυτη ειναι η κολλητη μου.. δεν παω σχεδον ποτε πουθενα για κυνηγι χωρις αυτην.


σε δυο φωτο. η μια επι του εργου, και η μια μετα απο μια πολυ καλη καρπωση.
 

Attachments

  • 994044_10201080194663326_979449577_n.jpg
    994044_10201080194663326_979449577_n.jpg
    127,4 KB · Προβολές: 152
  • 1380284_10201080247504647_545441915_n.jpg
    1380284_10201080247504647_545441915_n.jpg
    94,6 KB · Προβολές: 148
Επειδη ψαχνει φιλος για τετοιο σκυλι, μηπως εχουμε περισσοτερες πληροφοριες για εκτροφεια; Δυστυχως οτι βρισκει ειναι "σαλονιου" :(
 
Δυστυχώς, εκτροφείς καθαρά εργασιακών γραμμών δεν γνωρίζω να υπάρχουν στην Ελλάδα, μόνο από ιδιώτες που έχουν εισάγει θα βρει, θα πρέπει να ψάχνει σε αγγελίες. Ή εισαγωγή από χώρες κυνολογικά ανεβασμένες.
 
Ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των Ελλήνων κυνηγών κυνηγούν καρτέρι αποκλειστικά όλοι αυτοι θα έπρεπε να έχουν ριτρίβερ και όχι σπρίνγκερ ή κοκερ...ή ακόμα χειρότερα επανιέλ κουρτσχάαρ κλπ κλπ!Πολύ αδικημένη φυλή στην Ελλάδα!
 
Eννοειται πως ειναι. Αλλα δεν ειναι αδικημενη φυλη, ειναι απλα λογω κακης ενημερωσης. Μεχρι προτινος ειχα γνωστο με κοκερ τον οποιο τον κοροιδευαν οταν το εβλεπαν στο κυνηγι. Απλα δεν ηξεραν οτι ειναι κυνηγετικος σκυλος.

Μεχρι πριν λιγα χρονια ειχα επανιελ. Ενταξει οχι καλη επιλογη για καρτερι οπως λες, αλλα ο καημενος ειχε γινει αχωριστος συντροφος στο καρτερι. Ξερω πως ο κ. Γιαννης θα με μαλωνε αν μπορουσε, επειδη τα σκυλια αυτα εχουν αλλα προτυπα εργασιας, αλλα ρε παιδια, οταν εβλεπα την εκφραση του καθε που φευγαμε για κυνηγι, ξεχνουσα τα παντα. Οποτε εφοσον μου εκανε τα χατηρια, και φαινοταν να ευχαριστιεται και κεινος το ιδιο, με συντροφεψε στο κυνηγι και στο σπιτι 12 ολοκληρα χρονια.
 
Προφανώς!Δεν το έγραψα αυτό πιο πάνω ότι κατηγορώ όσους δεν πάνε στο καρτέρι με ριτρίβερ...αλίμονο προσθεού!Το πιο σημαντικό είναι αυτό που έγραψες ''εφόσον εφοσον μου εκανε τα χατηρια, και φαινοταν να ευχαριστιεται και κεινος το ιδιο, με συντροφεψε στο κυνηγι και στο σπιτι 12 ολοκληρα χρονια.'' άρα εσύ ήσουν καλυμμένος!Και αδέσποτο ακόμα μπορέι να πάρει κάποιος και να το μάθει επαναφορά!Απλά αναφέρουμε την ενδεδειγμένη χρήση του κάθε σκύλου!
 
Ναι σιγουρα. Για τα κυνηγια που κανω εγω, καρτερια δηλαδη, ενα ριτρηβερ ειναι το ιδανικο. Δυστυχως ομως δεν μπορεσα να βρω, εφοσον που χαρισαν το επανιελ σαν κουταβι, και τωρα το σπριγκερ. Δεν εχω παραπονο απο κανενα ομως, ειδικα η μικρη εξελισσεται σε μεγαλο διαβολακι.
 
Θυμάμαι
!Και αδέσποτο ακόμα μπορέι να πάρει κάποιος και να το μάθει επαναφορά!

Θυμάμαι όταν ήμουν παιδάκι και πηγαίναμε με τον πατέρα μου για απογευματινό τσίχλας στον Ωρωπό, υπήρχε κάποιος που ερχόταν με ένα ημίαιμο λυκόσκυλο. Καθόταν στα πόδια του σαν άγαλμα και μόλις έπεφτε η τσίχλα σκοτωνόταν να του την πάει. Ο τύπος δεν περπατούσε ούτε μέτρο και το σκυλί είχε κάτι μεγάλα όρθια αυτιά και μια μεγάλη ουρά, που σε πιάνανε τα γέλια όταν το έβλεπες για κυνηγόσκυλο.
 
εγω να σας πω την αληθεια, αλαξα αρκετα σκυλια μεχρι να καταληξω στον λαμπραντορ. ειχα και κουρτσχαρ, και επανιελ.
το επανιελ καλο χρυσο, γεματο αγαπη. πολυ καλο απορτ, φοβερο δεσημο με μενα. αλλα σε δυσκολες συνθηκες (χιονια παγωνιες και αρκετα - στην θερμοκρασια) το λυπωσουνα.
το κουρτσχαρ, αδικημενο μεχρι εκει που δεν περνει. και οσο και αν λενε, σε πολυ πολυ δυσκολες εποχες, δεν. ασε που κανενα απο αυτα και αλλα σκυλια, δεν εχουν μεμβρανες στα ποδια.;)

οσο για το φιλο που ψαχνει λαμπραντορ? μια συμβουλη. αν ξερεις πως ο μπαμπας και η μανα κυνηγανε, και ειναι καθαρα (ευκολα τα ξεχωριζεις) τοτε παρτο το κουταβι με κλειστα ματια. και ας μην εχουν χαρτια και διαφορα αλλα τετοια.
 
αν ξερεις πως ο μπαμπας και η μανα κυνηγανε, και ειναι καθαρα (ευκολα τα ξεχωριζεις) τοτε παρτο το κουταβι με κλειστα ματια. και ας μην εχουν χαρτια και διαφορα αλλα τετοια.
Έχω ένσταση. Ένσταση ως προς την συμβουλή και όχι το τι θα προτιμήσει ο καθένας. Ένας σκύλος που εύκολα ξεχωρίζει αν είναι καθαρός, μπορεί να είναι φαινότυπο από
Λαμπραντόρ με Κινέζικο λοφιοφόρο (λέμε τώρα). Δηλαδή τα μισά γονίδια θα λένε "θέλω κυνήγι" και τα άλλα μισά "θέλω αγκαλίτσες και χαδάκια", χώρια που τα παιδιά του θα είναι από άτριχα έως απροσδιόριστα.
 
ετσι ειναι. αλλα ειπα.μα ξερει μπαμπα και μαμα. και να τα δει τα κουταβια. ασε που τα λαμπραντορ ειναι και χαδιαρικα. αρα και κυνηγανε, και χαδια θελουν.
ειπα να ξερει απο που κρατανε η σκουφια του. ολη η αναφορα εγινε βαση ολου μου του ποστ, και οχι μεμονομενα.
 
Ας αφήσουμε το δικό σου ποστ, απλά χρησιμοποιούμε τη φράση: "ας μην εχουν χαρτια και διαφορα αλλα τετοια" μόνο για την πρόκληση συζητήσεων μια και το φόρουμ είναι νεόδμητο. Μη το πάρεις προσωπικά.
Από δύο γονείς που επάξια έχουν γενεαλογικό χάρτη και / ίσως τίτλους αξιολογήσεων (τα άλλα τέτοια)... αυτός που θα πάρει κουτάβι τους χωρίς χαρτιά, έχει την σιγουριά τους. Ας το ονομάσουμε Ήρα. Ο επόμενος που θα αναζητήσει κουτάβι από την 'Ήρα δεν θα μπορεί να ελέγξει τίποτα, πλην της ίδιας της Ήρας που θα είναι μετά από γέννα. Θα έχει χάσει την ιστορία (καλή ή κακή) των προγόνων, δεν θα μπορεί να ψάξει για τις επιδόσεις τους, για να βρει την ικανότητα τους να αναπαράγουν ικανά κουτάβια ή για να βρει αν έπασχαν από κληρονομικές παθήσεις. Δεν θα έχει την ίδια σιγουριά με τον αγοραστή της Ήρας. Εν ολίγοις, θα είναι έρμαιο του πωλητή. Εν ολίγοις, στην Ήρα θα κλείσει μία αποδεδειγμένα καθαρόαιμη εκτροφή δεκάδων ή εκατοντάδων χρόνων. Γιατί; για την αδιαφορία του εκτροφέα της Ήρας ή για 20Ε. Από που προέρχεται αυτή η αδιαφορία; από εμάς τους ίδιους.
 
απολυτα σωστος.

ομως μην ξεχναμε και πως η ΗΡΑ, θα μπορουσε να ειναι ενα σκυλι αγνωστης ταυτοτητας με χαρτια ποιστοποιησης γεννεολογικου δεντρου.
Φυσικά, και η περίπτωση αυτή είναι ακόμη χειρότερη, είναι απάτη με πολλά κακά παρελκόμενα. Γιαυτό δεν πρέπει να αγοράζουμε ποτέ "τηλεφωνικά" αλλά να ξέρουμε από που και να έχουμε απόλυτη εμπιστοσύνη.
 
Προφανώς και η Ήρα θα μπορούσε να έχει ψεύτικα χαρτιά,τα πιστοποιητικά από μόνα τους δεν λένε κάτι...σου δείχνουν τον δρόμο που να ψάξεις ποιους προγόνους να αναζητήσεις..περίπου πως θα είναι ο σκύλος σου εργασιακά και μορφολογικά...αν έχεις πιθανότητες να κληρονομήσει ασθενειες!Τα πιστοποιητικά είναι ένας χάρτης που σου δείχνει τον δρόμο.....αν ξέρεις να διαβάζεις θα φτάσεις στον προορισμό σου...αν πάλι βαριέσαι να διαβάζεις και να χρησιμοποιείς τον χάρτη και είσαι του ''μπείτε στο αμάξι όλοι και φύγαμε άστο χάρτη θα τη βρούμε την άκρη,το πολύ πολύ να ρωτήσουμε'' τότε ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΣΤΡΙΨΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΘΑ ΧΑΘΕΙΣ ΘΑ ΣΟΥ ΣΠΑΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΟΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΚΟΠΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ
 
ολα σωστα αυτα που λετε.. και μαληστα θα ειναι το τελειο, αν ολα μπορουν να συνδιαστουν. χαρτια, μορφολογια, και πρακτικο κυνηγι.

την δικια μου δεν την λενε ΗΡΑ. την λενε ΡΕΑ. δεν εχει κροτοφοβια. εχει φοβερο απορτ (κατι που δεν κουραστικα καθολου να της μαθω) εχει φοβερη υπακοη, δοξα τον θεο εχει και υγεια προς το παρον (και μακαρινα ειναι ετσι παντα) εχει και πολυ καλη μορφολογια, αλλα δεν εχει χαρτια. αα και ψαχνει και πολυ καλα ορτυκι και
μπεκατσα.

ειμαι ομως πολυ στεναχωριμενος, γιατι πολυ φιλος μου, αγορασε μια κοπελια με χαρτια, κανει απορτ σε μπαλακια, κουκλακια, καλτσες, παπουτσια, αλλα στο κυνηγι δεν..
και σε καποιες περιπτωσεις, στο ακουσμα δευτερου τουφεκιου παραδιπλα, την κανει για το αυτοκινητο.:(
 
Να την χαίρεσαι!!!!Καλοκυνήγητη!Προφανώς το ξαναλέω τα χαρτιά δεν εγγυώνται τίποτα...απλά σου δείχνουν κάποια πράγματα..αν ξέρουμε να τα διαβάσουμε!Στα πιστοποιητικά της σκυλίτσας του φίλου σου....στους προγόνους της είχε κάποιους σκύλους που τους γνωρίζατε;κυνηγούσαν;είχαν κάποιες διακρίσεις σε αγώνες εργασίας;(προφανώς και όχι γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχουν τέτοιες κυνοτεχνικές διαδικασίες)οπότε το να πάρω πιστοποιητικό καθαρόαιμο σκύλου εκθεσιακού ή ''απλού'' σκύλου δεν λέει κάτι(για την κυνηγετική του αξία)
 
ολα σωστα αυτα που λετε.. και μαληστα θα ειναι το τελειο, αν ολα μπορουν να συνδιαστουν. χαρτια, μορφολογια, και πρακτικο κυνηγι.

την δικια μου δεν την λενε ΗΡΑ. την λενε ΡΕΑ. δεν εχει κροτοφοβια. εχει φοβερο απορτ (κατι που δεν κουραστικα καθολου να της μαθω) εχει φοβερη υπακοη, δοξα τον θεο εχει και υγεια προς το παρον (και μακαρινα ειναι ετσι παντα) εχει και πολυ καλη μορφολογια, αλλα δεν εχει χαρτια. αα και ψαχνει και πολυ καλα ορτυκι και
μπεκατσα.

ειμαι ομως πολυ στεναχωριμενος, γιατι πολυ φιλος μου, αγορασε μια κοπελια με χαρτια, κανει απορτ σε μπαλακια, κουκλακια, καλτσες, παπουτσια, αλλα στο κυνηγι δεν..
και σε καποιες περιπτωσεις, στο ακουσμα δευτερου τουφεκιου παραδιπλα, την κανει για το αυτοκινητο.:(
Τώρα μας ρούμπωσες. Όλα σωστά αυτά που λες αλλά ο δικός μου σκύλος, που έχει χαρτιά, κάνει και μουστοκούλουρα ενώ του φίλου μου, που δεν έχει χαρτιά, είναι άχρηστος.
Μήπως θα έπρεπε να σκεφτούμε το θέμα πιο βαθιά; Μήπως θα έπρεπε να δούμε τα πράγματα με άλλο σκεπτικό; Μήπως θα έπρεπε να ξεχάσουμε το παλαιό Ελληνικό status.

Τα τελευταία 35 χρόνια έγιναν προσπάθειες από ανθρώπους με μεράκι και εισήχθησαν εξαιρετικοί σκύλοι δείκτες (φέρμας). Αυτοί άφησαν τους απογόνους τους και σιγά σιγά ανέβηκε η ποιότητα των σκύλων. Στην 20ετία, οι απόγονοι είχαν χωριστοί σε δύο κατηγορίες, η πρώτη είναι αυτή που συντηρήθηκε από τους συνετούς κυνόφιλους, που βασιζόμενοι στις "γραμμές" και στην επιλεκτική αναπαραγωγή σήμερα έχουν τους σκύλους που συζητούνται σε όλη την Ευρώπη. Η δεύτερη κατηγορία ήταν από όσους "βολεύτηκαν" αγοράζοντας κουτάβια με χαρτιά αλλά όταν ζευγάρωσαν δεν επέλεξαν, αλλά βολεύτηκαν πάλι με "τον πρώτο τυχόντα", χωρίς χαρτιά. Τα αποτελέσματα είναι γνωστά, τα συναντάμε καθημερινά.

Τα χαρτιά δεν είναι αξεσουάρ του σκύλου, ούτε πιστοποιητικά ικανοτήτων, είναι χάρτης, όπως ο γεωγραφικός που ανέφερε και ο Γιώργος. Αν ο φίλος σου αγόρασε ένα σκύλο με χαρτιά π.χ από κουταβοεργοστάσιο της Ρουμανίας, που οι πρόγονοι του προορίζονταν για σκύλους συντροφιάς, τα χαρτιά του είναι άχρηστα και ένας γνώστης κυνηγός θα όφειλε να μπορεί να καταλάβει τι λένε αυτά τα χαρτιά.

Φυσικά, όσοι σκύλοι δεν έχουν χαρτιά δεν σημαίνει πως δεν κυνηγούν, ένα από αυτά είναι και το δικό σου. Να είναι καλά και να την χαίρεσαι στα κυνήγια σου.
 
Back
Top