Impala Plus

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα μαλλον ξεχωριζει στο τελειωμα του κωνου και στην αρχη του αυλου επειδη εφυγε η χρωμιωση.Διαφορα στο χρωμα μεταξυ κωνου αυλου.
Ο κώνος δεν έχει χρωμιο ουτος η άλλος
 
Ο κώνος δεν έχει χρωμιο ουτος η άλλος
Επειδη το μεταλο που αφαιρειται ειναι μεταξυ κωνου αυλου, αφαιρειται ενα κομματι που πριν ηταν αυλος, αυτο το κομματι εννοω.Δεν κοβεται μεταλο μονο απο τον κωνο, αυτο ειναι αδυνατο.
 
Να πας για να φυγει το κακό το μάτι γιατί είσαι άτυχος ρε Γιάννη...
Μακαρι η ατυχια μας να περιοριζεται μονο σε τετοια....
Mossberg 500A και Αta prince τα ίδια προβληματα είχες.....
Οντως,η mossberg απο καινουρια "εκανε μονο το χραπα και οχι το χρουπα" οπως ελεγε ο συμφορουμιτης @Johnny brow(δεν εξολκευε το ριγμενο φυσιγγι....).Την ΑΤΑ την πηρα μεταχειρισμενη οποτε ειχε ενα ελαφρυντικο οτι ο προηγουμενος μπορει να την ειχε ψιλοσκισει εκει πραγματι εκανα μεταπτυχιακο τσην οπλουργικη...Το πολυ να την ειχε 3-4 χρονια αν δεν κανω λαθος ειχε κυκλοφορησει Ελαδα το'99 και την πηρα το 2003...Αλλα αναλογιζομενος τωρα την κατασταση που ηταν η αποθηκη (ειχε ηδη σκαψιματα στην περιοχη που σκανε τα αερια με το μεγαλυτερο να εχει ηδη τρυπουλα με αποτελεσμα τα αερια να εκτονωνονται στο εσωτερικο της αποθηκης με οτι αυτο συνεπαγεται(δυσλειτουργια...)πρεπει να ειχε ριξει δυσαναλογα μεγαλη ποσοτητα φυσιγιων για το χρονο χρησης(ειχε και πουλια τοτε να λεμε την αληθεια...) Το οπλο βεβαια εξωτερικα ηταν σε αριστη κατασταση αλλα...πρεπει να ηθελε και αλλαγη στα ελατηρια κυριως επανατατικο γιατι το κλειστρο στο τερμα της οπισθοδρομησης εβρισκε στην βαση με αποτελεσμα να πατικωνει το κεφαλη της βελονας με αποτελεσμα να μην σκαει τα φυσιγγια καποιες φορες(αλλα που να τα ξερω τοτε εγω αυτα με παραμυθιασε και ο πωλητης οτι το οπλο ηταν ψιλοκαινουριο και οντως ετσι φαινοτανε....ηταν και η λεπτομερεια που οπως ξερουμε κανει τη διαφορα και τα τουρκικα εχουν αυτο το θεμα στη λεπτομερεια...(αλλα τελικα οχι μονο τα τουρκικα...)
Με το γνωστό προβλημα που ξεβάφουν οι βάσεις...
Καλα βαφη καννης και βασης οτι χειροτερο σε αντιθεση με την ΑΤΑ που βαφη της καννης ειναι πολυ καλυτερη απο της beccaccia που εχω που με λιγη υγρασια πεταει αμεσως μπιμπικια που ευτυχως ομως φευγουν με ενα περασμα με λαδι...μπορει να ειναι μαυρη χρωμιοση οπως μου ειχε αναφερει ο συναδελφος @Benelli l.h.Και γενικα ολα τα τουρκικα που εχω δει καλες ποιοτητες βαφης ακομη και η Almar...
Απο εκει κ περα είναι ένα ιδιόρυμθο όπλο κ θέλει προσεκτικη κ σωση ρυθμιση αναλόγως την γομωση των φυσιγγιων κ οχι στην τύχη κ ότι γίνει, αλλιώς οι εμπλοκές δεν θα αργήσουν καθόλου κ σε τέτοιο βαθμό που θα απορείς για το τι μπορεί να έπαθε καινούργιο οπλο......
Το δικο μου για 5 χρονια δουλεψε καλα με κατι μικροεμπλοκες που και που...χωρις να με ενοχλουν καθολου,ντουφεκιες απο τις καλυτερες που εχω δει για τα δικα μου δεδομενα...μετα αρχισε τις εμπλοκες σχοινι κορδονι χωρις να μπορω να βγαλω ακρη...Και αυτο με τη ρυθμιση μεγαλη μαλακια δηλαδη καθε φορα που θα αλλαζω γομωση-πιεσεις θα πρεπει να αλλαζω ρυθμιση?Ετσι και αλλιως εγω ριχνω απο 28-36 συνηθως με το 90% και πανω να ειναι 30-34 μια ρυθμιση θα επρεπε να με καλυπτει...
Αν δεν έπεσες σε ελλατωματικο οπλο τσέκαρε λίγο αυτό το κομμάτι κ δες μήπως χρειάζεται κ ενα καλό καθάρισμα....
Τι να πω δεν νομιζω γιατι οπω ειπα αρχικα δουλεψε καλα με κατι μικροεξαιρεσεις...απο καθαρισμα αλλο τιποτα...
Στο you tube που βλέπω διάφορα κυνηγετικά βίντεο κ τέστ φαίνεται πως τα καταπίνουν τα φυσίγγια κ προς μεγάλη μου έκπληξη, γιατί όπως είπα κάτι τέτοιο δεν το περιμενα......
Καλα στα βιντεο δεν εχω και μεγαλη εμπιστοσυνη γιατι και εμενα μεχρι να κανει εμπλοκη τα καταπινει...Θα την εστελνα σε ενα οπλουργο να την τσεκαρει αλλα με αυτα που διαβαζω εδω μεσα για τους οπλουργους ειμαι σε διλημμα...θελει οπλουργο που να εχει εμπειρια στο συγκεκριμενο οπλο γιατι μπορει να ειναι καποια λεπτομερεια που προκαλει τη δυσλειτουργια...Οταν τελειωσει η σεζον θα δω τι θα κανω...Εχω καποια ονοματα υποψιν μου θα παρω τηλ και θα δουμε.
Παντως για να πω την αληθεια αν επρεπε να κρατησω ενα μονο οπλο απο αυτα που εχω θα κραταγα την beccaccia ειμαι σιγουρος οτι θα κανει μπαμ και χωρις εμπλοκη...για την ντουφεκια της ειχα καποιες αμφιβολιες(μπορει και λαθος...) αλλα μετα τον κωννο ειμαι σιγουρος οτι αν ειμαι πανω το θηραμα θα πεσει (μπορει και αυθυποβολη και θεμα ψυχολογιας...δεν ξερω ολα ειναι πιθανα)
Παω για καμμια μπεκατσα,να βρω δυσκολο το κοβω αλλα την βολτα μου θα την κανω...
 
Όχι δεν είχε τέτοιο πρόβλημα η impala plus η huglu έσπασε αποθήκη. Η impala plus μετά από παρά πολλά φυσίγγια magnum σε καλοκαιρινές συνθήκες της χάλασε το ελατήριο στην σκάνδαλη. Καλά το τεστ ήταν άκυρο γιατί κατάφεραν να βγάλουν την baikal off
Το έχεις πρόχειρο να το ανεβάσεις Τόλη?
Δε το εβαλα εγω
 
Ναι δεν έχει για αυτό και όταν κοιτάς την κάνη από πίσω μαυρίζει
Αυτο ειναι αποτελεσμα σκιασης λογο γωνιας βαλε ενα ασπρο χαρτι ση θαλαμη και σπρωξτο λιγο μετα τον κωνο μετα παρε ενα φακο και σε σκοτεινο δωματιο θα περεις απαντησεις
 
Αυτο ειναι αποτελεσμα σκιασης λογο γωνιας βαλε ενα ασπρο χαρτι ση θαλαμη και σπρωξτο λιγο μετα τον κωνο μετα παρε ενα φακο και σε σκοτεινο δωματιο θα περεις απαντησεις
Ισχύει.Ακόμα και στο MX12 που είναι αχρωμίωτο με άριστη λείανση διακρίνεται καθαρά σαν σκιά.
 
αν μπορει καποιος να με βοηθησει στο παρακατω ερωτημα θα το εκτιμουσα πολυ

εχω δωσει προκαταβολη για την πλαστικη ιμπαλα 66 (δεν εχει να λεει παιρνω αλλο οπλο απο το ιδιο καταστημα )

το αρχικο πλανο μου ηταν να βαλω αποστατες ωστε να επιμηκύνω το κοντακι

οι αποστατες ειναι αυτοι στην φωτο που κανουν και για γουιντζεστερ κτλ

και ο πατος της πλαστικης ειναι αυτος στην φωτο παλι (απο φωτογραφεια φιλου εδω μεσα )

και ρωτω μηπως οι αποστατες μπαινουν μονο στην ξυλινη εκδοση ?

ειναι σοβαρο το ερωτημα διοτι αν δεν μπαινουν πρεπει να παω σε αλλο οπλο
 

Attachments

  • 009.jpg
    009.jpg
    149,8 KB · Προβολές: 21
  • RECOIL-PAD-SPACER_1_mibu-09.png
    RECOIL-PAD-SPACER_1_mibu-09.png
    240,5 KB · Προβολές: 21
αν μπορει καποιος να με βοηθησει στο παρακατω ερωτημα θα το εκτιμουσα πολυ

εχω δωσει προκαταβολη για την πλαστικη ιμπαλα 66 (δεν εχει να λεει παιρνω αλλο οπλο απο το ιδιο καταστημα )

το αρχικο πλανο μου ηταν να βαλω αποστατες ωστε να επιμηκύνω το κοντακι

οι αποστατες ειναι αυτοι στην φωτο που κανουν και για γουιντζεστερ κτλ

και ο πατος της πλαστικης ειναι αυτος στην φωτο παλι (απο φωτογραφεια φιλου εδω μεσα )

και ρωτω μηπως οι αποστατες μπαινουν μονο στην ξυλινη εκδοση ?

ειναι σοβαρο το ερωτημα διοτι αν δεν μπαινουν πρεπει να παω σε αλλο οπλο
Στο ιμπάλα πλας που έχω ήρθε με ένα αποστάτη και το κόλπο πίσω που σηκώνει το κοντάκι.μια χαρά μπαίνει στο πλαστικό
 
Και εγώ ένα καινούργιο ιμπάλα 66
Ακόμα μπαμ δεν έχει κάνει
Πολύ ωραίο όπλο μου φαίνεται (αν και κάπου έχει χτυπηθεί η ρίγα της κάνης αλλά οκ μικρό το καλό 😂 μάλλον θα ήταν προϊόν βιτρίνας )
 

Attachments

  • Screenshot_2024-03-31-01-42-04-18_92460851df6f172a4592fca41cc2d2e6.jpg
    Screenshot_2024-03-31-01-42-04-18_92460851df6f172a4592fca41cc2d2e6.jpg
    109 KB · Προβολές: 77
  • Screenshot_2024-03-31-01-42-02-44_92460851df6f172a4592fca41cc2d2e6.jpg
    Screenshot_2024-03-31-01-42-02-44_92460851df6f172a4592fca41cc2d2e6.jpg
    100,1 KB · Προβολές: 78
  • Screenshot_2024-03-31-01-42-00-54_92460851df6f172a4592fca41cc2d2e6.jpg
    Screenshot_2024-03-31-01-42-00-54_92460851df6f172a4592fca41cc2d2e6.jpg
    122,5 KB · Προβολές: 79
  • Screenshot_2024-03-31-01-41-57-98_92460851df6f172a4592fca41cc2d2e6.jpg
    Screenshot_2024-03-31-01-41-57-98_92460851df6f172a4592fca41cc2d2e6.jpg
    99,3 KB · Προβολές: 77
  • Screenshot_2024-03-31-01-41-55-55_92460851df6f172a4592fca41cc2d2e6.jpg
    Screenshot_2024-03-31-01-41-55-55_92460851df6f172a4592fca41cc2d2e6.jpg
    81,9 KB · Προβολές: 79
Και εγώ ένα καινούργιο ιμπάλα 66
Ακόμα μπαμ δεν έχει κάνει
Πολύ ωραίο όπλο μου φαίνεται (αν και κάπου έχει χτυπηθεί η ρίγα της κάνης αλλά οκ μικρό το καλό 😂 μάλλον θα ήταν προϊόν βιτρίνας )
Καλορίζικο και καλές τουφεκιές,στο κυνήγι θα γίνουν κι άλλες, με ένα ανεξίτηλο μαρκαδόρο κατά διαστήματα δεν θα τις βλέπεις να μην παίρνεις από τώρα υγρά για τοπική βαφή που δεν πετυχαινουν ομοιόμορφο αποτέλεσμα πάντα.
 
Και εγώ ένα καινούργιο ιμπάλα 66
Ακόμα μπαμ δεν έχει κάνει
Πολύ ωραίο όπλο μου φαίνεται (αν και κάπου έχει χτυπηθεί η ρίγα της κάνης αλλά οκ μικρό το καλό 😂 μάλλον θα ήταν προϊόν βιτρίνας )
Μεγειά. Καλοντούφεκο.
 
Και εγώ ένα καινούργιο ιμπάλα 66
Ακόμα μπαμ δεν έχει κάνει
Πολύ ωραίο όπλο μου φαίνεται (αν και κάπου έχει χτυπηθεί η ρίγα της κάνης αλλά οκ μικρό το καλό 😂 μάλλον θα ήταν προϊόν βιτρίνας )
Καλορίζικο μην ασχολείσαι με λεπτομέρειες
 
Back
Top