Impala Plus

Για το θέμα όπλων δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα τα περισσότερα μεταχειρισμένα είναι καλά.Και από κάποιες εταιρίες καλύτερα από καινούρια άλλων ,τώρα γούστα είναι αυτά ,τυχερός είναι πάντα το δεύτερο χέρι εάν η χρήση από τον πρώτο ήταν σωστή αυτό συμβαίνει στα περισσότερα υλικά αγαθά.
 
Τα όπλα είναι τόσο απλές κατασκευές που με βασικές γνώσεις μπορείς να το ελέγξεις καλά.
Οσον αφορα κοντακι καννη ναι,ομως στην περιοχη κλειστρου σκανδαλοθηκης τα συνεργαζομενα απαρτια ειναι πολλα(ειδικα στην σκανδαλοθηκη...)και η παραμικρη λεπτομερεια μπορει να προκαλεσει δυσλειτουργια στον κυκλο του οπλου,μιλαω παντα για ημιαυτοματες καραμπινες γιατι απο δικαννα δεν γνωριζω δεν απανταω...αν και εκει εχω διαβασει για περιπτωσεις διπλοντουφεκιας,προβληματα εξολκεων...αντε να τα παρεις χαμπαρι αυτα με οπτικο ελεγχο...Εμενα η Baikal mp155 εχει εμφανισει 4.237 διαφορετικα ειδη εμπλοκης...το τελευταιο ειναι οτι ενω ειναι οπλισμενο κανονικα και φαινεται και απο τον δεικτη οπλισης δεν πατιεται η σκανδαλη,δηλαδη πατιεται μεχρι ενα σημειο χωρις να απελευθερωνεται ο επικρουστηρας(το κοκκορακι ξερω γω πως λεγεται τελος παντων...) αν το κουνησεις πανω κατω δεξια αριστερα την τρανταξεις τελικα πατιεται...βαρεθηκα να ασχολουμαι η επομενη κινηση ειναι στον παπα του χωριου για ευχελαιο αλλα ασε καλυτερα γιατι δεν με γουσταρει κιολας και μου κανει κανα μαγικο και μου σκασει στα χερια...
 
Οσον αφορα κοντακι καννη ναι,ομως στην περιοχη κλειστρου σκανδαλοθηκης τα συνεργαζομενα απαρτια ειναι πολλα(ειδικα στην σκανδαλοθηκη...)και η παραμικρη λεπτομερεια μπορει να προκαλεσει δυσλειτουργια στον κυκλο του οπλου,μιλαω παντα για ημιαυτοματες καραμπινες γιατι απο δικαννα δεν γνωριζω δεν απανταω...αν και εκει εχω διαβασει για περιπτωσεις διπλοντουφεκιας,προβληματα εξολκεων...αντε να τα παρεις χαμπαρι αυτα με οπτικο ελεγχο...Εμενα η Baikal mp155 εχει εμφανισει 4.237 διαφορετικα ειδη εμπλοκης...το τελευταιο ειναι οτι ενω ειναι οπλισμενο κανονικα και φαινεται και απο τον δεικτη οπλισης δεν πατιεται η σκανδαλη,δηλαδη πατιεται μεχρι ενα σημειο χωρις να απελευθερωνεται ο επικρουστηρας(το κοκκορακι ξερω γω πως λεγεται τελος παντων...) αν το κουνησεις πανω κατω δεξια αριστερα την τρανταξεις τελικα πατιεται...βαρεθηκα να ασχολουμαι η επομενη κινηση ειναι στον παπα του χωριου για ευχελαιο αλλα ασε καλυτερα γιατι δεν με γουσταρει κιολας και μου κανει κανα μαγικο και μου σκασει στα χερια...
σωστα τα λες!
 
Αυτό θα πει μερακλής....
Και άλλοι με Baikal κατεβάζουν τα βάτα για να βρουν την τσίχλα η για να περασουν απέναντι...

Πρωτίστως είναι να σου αρέσει το πλαστικο στα οπλα αλλιώς δεν λέει κ ας έχει κάποια πλεονεκτηματα έναντι του ξυλου...

Αν κ το θέμα είναι να μην δεχτεί πτωση ένα οπλο..
Γιατί δεν ειναι μονο τα ξυλινα η πλαστικα μερη..
Μπορεί να κάνει βαθουλωμα στην κάννη, να μπει μεσα η ρίγα κλπ....


Τα όπλα δεν τα αγοράζουμε για να τα βάλουμε στην ναφθαλίνη αλλά για έξω στην υπαιθρο κ με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται...
Εγω και με μπενελλι κατεβαζω τα βατα το χερι μου εχει μεγαλυτερη αξια απ το οποιοδήποτε οπλο παλια τα προσεχα πολυ τωρα μου περασαν αυτα
 
Οσον αφορα κοντακι καννη ναι,ομως στην περιοχη κλειστρου σκανδαλοθηκης τα συνεργαζομενα απαρτια ειναι πολλα(ειδικα στην σκανδαλοθηκη...)και η παραμικρη λεπτομερεια μπορει να προκαλεσει δυσλειτουργια στον κυκλο του οπλου,μιλαω παντα για ημιαυτοματες καραμπινες γιατι απο δικαννα δεν γνωριζω δεν απανταω...αν και εκει εχω διαβασει για περιπτωσεις διπλοντουφεκιας,προβληματα εξολκεων...αντε να τα παρεις χαμπαρι αυτα με οπτικο ελεγχο...Εμενα η Baikal mp155 εχει εμφανισει 4.237 διαφορετικα ειδη εμπλοκης...το τελευταιο ειναι οτι ενω ειναι οπλισμενο κανονικα και φαινεται και απο τον δεικτη οπλισης δεν πατιεται η σκανδαλη,δηλαδη πατιεται μεχρι ενα σημειο χωρις να απελευθερωνεται ο επικρουστηρας(το κοκκορακι ξερω γω πως λεγεται τελος παντων...) αν το κουνησεις πανω κατω δεξια αριστερα την τρανταξεις τελικα πατιεται...βαρεθηκα να ασχολουμαι η επομενη κινηση ειναι στον παπα του χωριου για ευχελαιο αλλα ασε καλυτερα γιατι δεν με γουσταρει κιολας και μου κανει κανα μαγικο και μου σκασει στα χερια...
Να κρεμάσεις στο όπλο πέταλο, σκόρδο και σταυρό. Κάποιο θα πιάσει.
 
Εμενα η Baikal mp155 εχει εμφανισει 4.237 διαφορετικα ειδη εμπλοκης...
βαρεθηκα να ασχολουμαι η επομενη κινηση ειναι στον παπα του χωριου για ευχελαιο
Να πας για να φυγει το κακό το μάτι γιατί είσαι άτυχος ρε Γιάννη...
Mossberg 500A και Αta prince τα ίδια προβληματα είχες.....

Μπορεί να είναι baikalaκιας μέχρι το μεδούλι όσο αφορά τα δίκαννα κ τα μονοκαννα αλλά στις καραμπίνες(mp153 και 155)δεν είχα καμια απολύτως εμπιστοσύνη..
Χωρίς να εχω καμιά εμπειρία...
Απλώς δεν μου είχαν κάτσει καλά....

Ελα όμως που mp 155 εδώ στο νησί έχει μέχρι κ ο..κουρέας μου.....
Με το γνωστό προβλημα που ξεβάφουν οι βάσεις....

Απο εκει κ περα είναι ένα ιδιόρυμθο όπλο κ θέλει προσεκτικη κ σωση ρυθμιση αναλόγως την γομωση των φυσιγγιων κ οχι στην τύχη κ ότι γίνει, αλλιώς οι εμπλοκές δεν θα αργήσουν καθόλου κ σε τέτοιο βαθμό που θα απορείς για το τι μπορεί να έπαθε καινούργιο οπλο......

Αν δεν έπεσες σε ελλατωματικο οπλο τσέκαρε λίγο αυτό το κομμάτι κ δες μήπως χρειάζεται κ ενα καλό καθάρισμα....

Στο you tube που βλέπω διάφορα κυνηγετικά βίντεο κ τέστ φαίνεται πως τα καταπίνουν τα φυσίγγια κ προς μεγάλη μου έκπληξη, γιατί όπως είπα κάτι τέτοιο δεν το περιμενα......
 
Αυτο εγινε και στο συγκριτικό που κανανε οι Ρώσοι
Όχι δεν είχε τέτοιο πρόβλημα η impala plus η huglu έσπασε αποθήκη. Η impala plus μετά από παρά πολλά φυσίγγια magnum σε καλοκαιρινές συνθήκες της χάλασε το ελατήριο στην σκάνδαλη. Καλά το τεστ ήταν άκυρο γιατί κατάφεραν να βγάλουν την baikal off
 
Back
Top