Huglu veyron

Καλησπερα!
Ειμαι νεο μελος και κυνηγαω αγριοχοιρους στη περιοχη της Μανης...ηθελα να ρωτησω αν εχει καποιος γνωμη για την huglu veyron καθως βλεπω οτι στη Τουρκια πολλοι καλοι γουρουνοκυνηγοι την χρησιμοποιουν και ανταποκρινεται πολυ καλα και σε μεγαλες αποστασεις...ευχαριστω
 
Καλησπερα!
Ειμαι νεο μελος και κυνηγαω αγριοχοιρους στη περιοχη της Μανης...ηθελα να ρωτησω αν εχει καποιος γνωμη για την huglu veyron καθως βλεπω οτι στη Τουρκια πολλοι καλοι γουρουνοκυνηγοι την χρησιμοποιουν και ανταποκρινεται πολυ καλα και σε μεγαλες αποστασεις...ευχαριστω
Καλησπέρα συνάδελφε. Σίγουρα κάποιο από τα μέλη μας θα μπορέσει να σε κατατοπίσει και να σου πει μια γνώμη. Έως τότε περνά από τη σχετική ενότητα να μας συστηθείς και να σε γνωρίσουμε καλυτερα.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-512
 
Καλησπερα!
Ειμαι νεο μελος και κυνηγαω αγριοχοιρους στη περιοχη της Μανης...ηθελα να ρωτησω αν εχει καποιος γνωμη για την huglu veyron καθως βλεπω οτι στη Τουρκια πολλοι καλοι γουρουνοκυνηγοι την χρησιμοποιουν και ανταποκρινεται πολυ καλα και σε μεγαλες αποστασεις...ευχαριστω
https://www.car.gr/xyma/view/24806033-pwleitai-karabina-franchi-affinity-synthetic-rib

Η ταπεινή μου γνώμη...
 
Η αληθεια ειναι οτι κοιταζα και την franchi απλα κανα 2 γνωστοι που την ειχαν δε μου παν και τα καλυτερα...βεβαια για πιο.παλια μοντελα...
Τα παλιά είναι παλιά Franchi.
Τα καινούργια (Affinity) είναι Benelli από την Franchi.
Αν έχεις κάνα δυο κατοστάρικα ακόμα πάρε την την Ιταλίδα.
Εγώ πάντως από όσες Franchi έχω δει από φίλους τα όπλα ήταν άψογα. Η 48AL (ελατηρίου) κλωτσάνε σαν γάιδαρος αλλά αυτό μόνο.
Ας μας διαφωτίσει κάποιος με περισσότερη γνώση επι του θέματος.
Ρωτα και το Franchi team για να ολοκληρώσεις άποψη.
 
Η αληθεια ειναι οτι κοιταζα και την franchi απλα κανα 2 γνωστοι που την ειχαν δε μου παν και τα καλυτερα...βεβαια για πιο.παλια μοντελα...
Και γω βλεπω τα τουρκικα μοντελα σε κυνηγι και βιντεακια ειναι πολυ ωραια και πολυ δελεαστικες οι τιμες αλλα βλεπω οτι καθε λιγο αλαζουνε οπλο κατι λεει αυτο ενω καπιος που ειναι με benelli πχ δε το εχει αλλαξει εδω και καιρο
 
Και γω βλεπω τα τουρκικα μοντελα σε κυνηγι και βιντεακια ειναι πολυ ωραια και πολυ δελεαστικες οι τιμες αλλα βλεπω οτι καθε λιγο αλαζουνε οπλο κατι λεει αυτο ενω καπιος που ειναι με benelli πχ δε το εχει αλλαξει εδω και καιρο
Τόλη να είσαι καρτέρι σε γουρουνι, να περασει όλο το κοπαδι από εσένα, έρχονται, μπαμ η πρωτη , πατας δευτερη τίποτα , έσπασε σιδηρόδρομο, σκέψου τι θα ακουσεις όταν θα μαζευτεί η ομάδα, τρεχατε ποδαρακια μου , προσωπικα σε γουρουνι αποκλειστικά κ μόνο χραπα χρουπα μπενελι
 
Που τα βρίσκετε τα κοπάδια βρε παιδιά ... σε κουμάσια με παρδαλά κυνηγάτε.
Μας έχουν φύγει τα ποδάρια στα μονά.

μόνο χραπα χρουπα μπενελι

Όχι και χράπα χρούπα βρε Δημήτρη.
Βαστάτε Τούρκοι να γεμίσω.
Θέλουμε ισχύ πυρός, όταν θα έρθει εκείνη η άγια ώρα. Αχαχαχαχα

Από το ένα άκρο στο άλλο πήγες. ;) :) :)
 
Που τα βρίσκετε τα κοπάδια βρε παιδιά ... σε κουμάσια με παρδαλά κυνηγάτε.
Μας έχουν φύγει τα ποδάρια στα μονά.



Όχι και χράπα χρούπα βρε Δημήτρη.
Βαστάτε Τούρκοι να γεμίσω.
Θέλουμε ισχύ πυρός, όταν θα έρθει εκείνη η άγια ώρα. Αχαχαχαχα

Από το ένα άκρο στο άλλο πήγες. ;) :) :)
Κοπάδια όσα θέλεις φυσιγγια να έχεις να βαράς αφού τα γουρουνια είναι πολλά....Όσο για την χραπα χρουπα κύριε Βασίλη πιστέψτε με είναι καλύτερα έτσι έλεγα και γω μέχρι που το δοκίμασα μόνος μου και χαζεψα απλά πρέπει να την μάθεις... Έχει δίκιο ο Δημήτρης...Αλλά είναι το τι ζητάει ο καθένας και πως μπορεί
 
Κοπάδια όσα θέλεις φυσιγγια να έχεις να βαράς αφού τα γουρουνια είναι πολλά....Όσο για την χραπα χρουπα κύριε Βασίλη πιστέψτε με είναι καλύτερα έτσι έλεγα και γω μέχρι που το δοκίμασα μόνος μου και χαζεψα απλά πρέπει να την μάθεις... Έχει δίκιο ο Δημήτρης...Αλλά είναι το τι ζητάει ο καθένας και πως μπορεί
Σχέτο Βασίλης, Παναγιώτη...
Μπορεί παιδιά ... Θηράματα να υπάρχουν και κυνηγάω και με σφεντόνα.

Την 1187 δεν έχεις εσύ;
 
Αν ψάξετε στο you tube θα δείτε βίντεο με εμπλοκές αυτογεμων σε αγριοχοιρους, και σε ...κοπάδια ακόμα.......

Ίσως η επαναληπτική να είναι η καλυτερη λυση σε αυτό το κυνήγι γιατί οντας "χειροκίνητος" ο μηχανισμός έχουμε κ τις μικρότερες πιθανοτητες δυσλειτουργίας...
Δεν είναι τυχαίο που την χρησιμοποιουν κ τα σώματα ασφαλείας.....

Όσο αφορά την ταχυτητα...
.....Αδειάζει....γρήγορα κ ξαναγεμίζει γρήγορα.....
Φτάνει να την συνηθίσει κάποιος.....
 
Last edited:
Αν ψάξετε στο you tube θα δείτε βίντεο με εμπλοκές αυτογεμων σε αγριοχοιρους, και σε ...κοπάδια ακόμα.......

Ίσως η επαναληπτική να είναι η καλυτερη λυση σε αυτό το κυνήγι γιατί οντας "χειροκίνητος" ο μηχανισμός έχουμε κ τις μικρότερες πιθανοτητες δυσλειτουργίας...
Δεν είναι τυχαίο που την χρησιμοποιουν κ τα σώματα ασφαλείας.....

Όσο αφορά την ταχυτητα...
.....Αδειάζει....γρήγορα κ ξαναγεμίζει γρήγορα.....
Φτάνει να την συνηθίσει κάποιος.....
4 κουτια σκοπευτικα και μερικοι καλοι στοχοι και την μαθαινεις.
Ειναι πιο ευκολο απο οτι νομιζουν οι περισσοτεροι.
 
Εχει κοπαδια....γινανε πολλα τα γουρουνια και φετος ακομα περισσοτερα θα γινουνε.....την ημιαυτοματη καραμπινα πρεπει να την προσεχουμε ιδιαιτερα (καθαρισμα κλπ) ειδικα οσοι μπαινουνε παγανα .....μπαινουμε σε πουρναρια και σφιχτα μερη, ριχνουμε και ενα καρο παγανοφυσεκα (αμφιβολου ποιοτητας) και μετα φταιει το οπλο......!....και ενα βιντεακι για την renova......ωραιο φαινεται
 
Που τα βρίσκετε τα κοπάδια βρε παιδιά ... σε κουμάσια με παρδαλά κυνηγάτε.
Μας έχουν φύγει τα ποδάρια στα μονά.



Όχι και χράπα χρούπα βρε Δημήτρη.
Βαστάτε Τούρκοι να γεμίσω.
Θέλουμε ισχύ πυρός, όταν θα έρθει εκείνη η άγια ώρα. Αχαχαχαχα

Από το ένα άκρο στο άλλο πήγες. ;) :) :)
Πως το είπες ;; οχι χραπα χρουπα στο γουρουνι κ θέλεις ισχυ πυρος ;;; τρίτη πρωι με τον κηδεμόνα σου στον διευθυντή για 10ημερη αποβολή
 
Όχι και χραπα χρουπα .καλή είναι αλλά να παμε μπροστά οχι πίσω..
Τώρα εάν έχει κάποιος όπλο και του κάνει εμπλοκές (γνωρίζω κ τέτοια άτομα)και δεν κάνει κάτι ε τότε κακό τού κεφαλιού του..
Εάν κάνει το φυσιγγι εμπλοκή κανένα δεν θα ρίξει.....
 
Back
Top