Huglu veyron

Σε βιντεάκια από παγανες στο εξωτερικό οι περισσότεροι κυνηγοί χρησιμοποιούν ραβδωτα αυτογεμη ,δεν βλέπεις πολλά δισκανδαλα δίκανα .
Εκει από ότι έχω δει εκεί βαράνε αβέρτα κ συνηθως έχει κ καλα κοπάδια...
Ο Νίκος Αυγερινός εκτροφέας ντρατχααρ σε βιντεάκια κυνηγούσε με επαναληπτική καραμπίνα.
Μόνο επαναληπτική..... Win 1300 συνήθως...
 
Last edited:
Παναγιώτη άρπαξέ το ... 1 έχει
Ρώτα τον αν στέλνει Ελλάδα ...

https://ellwoodepps.com/remington-middle-sight-bead-rem-11-87.html

Παρακάλεσέ τον να στο στείλει ... μερικές φορές πιάνει.
Ο μοναδικός λόγος να μην στο στείλει είναι γιατί μπορεί να είναι βλάκας ή (το πιο πιθανό) να βαριέται την διαδικασία να ρωτήσει για μεταφορικά και να σου απαντήσει ... άλλο πρόβλημα είναι η πληρωμή αλλά αυτό λύνεται.

Μόλις είδα ότι έχει επιλογή για Ελλάδα ... όρμα
Ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω τι γίνεται
 
Εσυ κοιδεψε δεν πειραζει , εγώ γράφω παντα την αλήθεια κ όσα έχω δει στην πραξη , εριχνα σκητ με χραπα χρουπα φίλε, αυτό μόνο έχω να σου πω
Πλάκα έκανα το κατάλαβες νομίζω ...
Διαβάζω πάντα πολύ προσεκτικά ότι γράφεις ... !!!

Έχω ένα κόλλημα με τις πάπιες που παίζουν ... στην 1187 είχα κάνει άπειρες πατέντες για να μην παίζει ...
Δώσε μου ότι όπλο θέλεις ... δεν έχω πρόβλημα, αλλά αν παίζει έστω και λίγο η πάπια με σκότωσες.
Βασικός λόγος για μένα να μην χρησιμοποιήσω χράπα.
Εκτός αν υπάρχει κάποια που δεν παίζει ... εγώ σε όσες έχω πιάσει όλες έπαιζαν.

Δεύτερος ότι δεν την έχω για τόσο γρήγορη στις βολές ...

Μόνο αυτά ... όπως έγραψα και προηγούμενα ο καθένας χρησιμοποιεί ότι τον βολεύει.
 
Πλάκα έκανα το κατάλαβες νομίζω ...
Διαβάζω πάντα πολύ προσεκτικά ότι γράφεις ... !!!

Έχω ένα κόλλημα με τις πάπιες που παίζουν ... στην 1187 είχα κάνει άπειρες πατέντες για να μην παίζει ...
Δώσε μου ότι όπλο θέλεις ... δεν έχω πρόβλημα, αλλά αν παίζει έστω και λίγο η πάπια με σκότωσες.
Βασικός λόγος για μένα να μην χρησιμοποιήσω χράπα.
Εκτός αν υπάρχει κάποια που δεν παίζει ... εγώ σε όσες έχω πιάσει όλες έπαιζαν.

Δεύτερος ότι δεν την έχω για τόσο γρήγορη στις βολές ...

Μόνο αυτά ... όπως έγραψα και προηγούμενα ο καθένας χρησιμοποιεί ότι τον βολεύει.
Έχω δει στο tude με benelli να ρίχνει σαν να έχει ημιαυτόματη
 
Στο YouTube πάντως γενικά υπάρχουν τρελά βιντεάκια. Βλέπεις από χραπα χρουπα που το ταλέντο την δουλεύει σαν ημιαυτοματη μέχρι και σκοπευτή που σπάει 10 δισκάκια χωρίς επωμιση. Το θέμα είναι αν την πάρει ένας από εμάς ρίχνει με την ευκολία ημιαυτοματης; Όχι βέβαια...
 
Το θέμα είναι αν την πάρει ένας από εμάς ρίχνει με την ευκολία ημιαυτοματης; Όχι βέβαια...
Οχι,στην αρχή τουλάχιστον...
Αλλά αν αγαπάς κάτι κ έχεις θέληση θα το μάθεις... Και όλοι αυτοί δεν έμαθαν να ρίχνουν τόσο γρήγορα από τις πρωτες βολές.....λίγος κόπο κ σωστός συγχρονισμός χεριών..
Παρολα αυτά δεν πρεπει να μας απασχολεί η ταχυτητα βολής του οποιοδηποτε όπλου, αλλά να κοιτάμε όσο το δυνατόν να ρίχνουμε με επιτυχία. ...
 
Μην τρελένεστε βρε παιδιά ... Έχω ρίξει 30.000-40.000 φυσίγγια σε όλα τα θηράματα.
Είχα 4-5 εμπλοκές από το όπλο.
Κατά 99,999999999% το γουρούνι θα χαθεί γιατί το τουφεκάμε μακρυά ή στον γάμο του καραγκιόζη.
Οκ τα αυτογεμή είναι πιο επιρρεπή σε ζημιά ... Το δέχομαι και αναλαμβάνω το ρίσκο στις 6.000 τουφεκιές σε γουρούνια η μία να μην κάνει μπαμ.
Και τι έγινε ;
Θα μας φάει το γουρούνι ;;;;

Εδώ χάνουμε γουρούνια και γελάμε λέγοντας την ιστορία.
Ένας φέτος έβαλε δράμια και χύθηκαν οι μπίλιες μπροστά του ... από πατημένο φυσίγγι.
Είναι τόσες οι μ@λακίες που μπορεί να γίνουν που η αξιοπιστία ενός σωστά συντηρημένου και απροβλημάτιστου όπλου είναι το λιγότερο που πρέπει να μας απασχολεί.
 
Last edited:
Οχι,στην αρχή τουλάχιστον...
Αλλά αν αγαπάς κάτι κ έχεις θέληση θα το μάθεις... Και όλοι αυτοί δεν έμαθαν να ρίχνουν τόσο γρήγορα από τις πρωτες βολές.....λίγος κόπο κ σωστός συγχρονισμός χεριών..
Παρολα αυτά δεν πρεπει να μας απασχολεί η ταχυτητα βολής του οποιοδηποτε όπλου, αλλά να κοιτάμε όσο το δυνατόν να ρίχνουμε με επιτυχία. ...
Συμφωνώ ότι θέλει εξοικείωση αλλά ειδικά στα πουλιά, το να οπλίζεις για τη δεύτερη επωμισμενος ενώ πρέπει να κρατήσεις σε κίνηση το όπλο είναι ότι χειρότερο γι αυτό και δεν πουλάνε αυτά τα όπλα παρότι πάμφθηνα και αξιοπιστα.
 
Κουνιέται η πάπια στην benelli ;;; ... όχι ότι θα αγοράσω θεωρητικά πάντα
Έχει ένα μικρό τζογο αλλά δεν λέει τπτ αυτο
Στο YouTube πάντως γενικά υπάρχουν τρελά βιντεάκια. Βλέπεις από χραπα χρουπα που το ταλέντο την δουλεύει σαν ημιαυτοματη μέχρι και σκοπευτή που σπάει 10 δισκάκια χωρίς επωμιση. Το θέμα είναι αν την πάρει ένας από εμάς ρίχνει με την ευκολία ημιαυτοματης; Όχι βέβαια...
Φυσικά κ ναι μπορεί πολυ άνετα, μετά από κάποια φυσίγγια το χέρι κάνει αυτόματα την κίνηση
 
Συμφωνώ ότι θέλει εξοικείωση αλλά ειδικά στα πουλιά, το να οπλίζεις για τη δεύτερη επωμισμενος ενώ πρέπει να κρατήσεις σε κίνηση το όπλο είναι ότι χειρότερο γι αυτό και δεν πουλάνε αυτά τα όπλα παρότι πάμφθηνα και αξιοπιστα.
Ποτε μην κρίνεις κάτι το οποίο δεν ξέρεις πολυ καλα, πως είσαι βέβαιος αφου δεν έχεις εμπειρία με τέτοιο όπλο ;
 
Συμφωνώ ότι θέλει εξοικείωση αλλά ειδικά στα πουλιά, το να οπλίζεις για τη δεύτερη επωμισμενος ενώ πρέπει να κρατήσεις σε κίνηση το όπλο είναι ότι χειρότερο γι αυτό και δεν πουλάνε αυτά τα όπλα παρότι πάμφθηνα και αξιοπιστα.
Καί εμπιστοσύνη ,αν νιώσεις οτι είναι υποδυεστερο όπλο ,η θα μπει στην άκρη η θα πάει για πούλημα.
 
Ποτε μην κρίνεις κάτι το οποίο δεν ξέρεις πολυ καλα, πως είσαι βέβαιος αφου δεν έχεις εμπειρία με τέτοιο όπλο ;
Έχω ρίξει φίλε μου με χραπα χρουπα παλιότερα. Δεν ήταν δικιά μου. Πώς είσαι βέβαιος ότι δεν έχω ρίξει; Μήπως προτρεχεις λίγο; Να τα πουλήσουμε τότε όλοι τα ημιαυτοματα να πάρουμε χραπα χρουπα τότε αφου είναι αξιόπιστα και φτηνά. Έλα μην τρελαθούμε τώρα...
 
Μην τρελένεστε βρε παιδιά ... Έχω ρίξει 30.000-40.000 φυσίγγια σε όλα τα θηράματα.
Είχα 4-5 εμπλοκές από το όπλο.
Κατά 99,999999999% το γουρούνι θα χαθεί γιατί το τουφεκάμε μακρυά ή στον γάμο του καραγκιόζη.
Οκ τα αυτογεμή είναι πιο επιρρεπή σε ζημιά ... Το δέχομαι και αναλαμβάνω το ρίσκο στις 6.000 τουφεκιές σε γουρούνια η μία να μην κάνει μπαμ.
Και τι έγινε ;
Θα μας φάει το γουρούνι ;;;;

Εδώ χάνουμε γουρούνια και γελάμε λέγοντας την ιστορία.
Ένας φέτος έβαλε δράμια και χύθηκαν οι μπίλιες μπροστά του ... από πατημένο φυσίγγι.
Είναι τόσες οι μ@λακίες που μπορεί να γίνουν που η αξιοπιστία ενός σωστά συντηρημένου και απροβλημάτιστου όπλου είναι το λιγότερο που πρέπει να μας απασχολεί.
Αυτή ακριβώς είναι η πραγματικότητα. Πολύ σωστός!!
 
Συμφωνώ ότι θέλει εξοικείωση αλλά ειδικά στα πουλιά, το να οπλίζεις για τη δεύτερη επωμισμενος ενώ πρέπει να κρατήσεις σε κίνηση το όπλο είναι ότι χειρότερο γι αυτό και δεν πουλάνε αυτά τα όπλα παρότι πάμφθηνα και αξιοπιστα.
Δίκιο έχεις αλλά και αυτό με την χρήση συνηθίζεται κ διορθώνεται..
Όμως δεν νομίζω να είναι αυτός ο λογος που δεν πουλαει...
Ο κόσμος εδώ κ αρκετά χρόνια έχει μάθει στον "αυτοματισμό" κ στην περιπτωση μας εξου κ η λέξη ημιαυτοματο......
Και σκέφτεται γιατι να παρω χραπα χρουπα, όταν έχω την δυνατότητα κουνωντας μόνο το δαχτυλάκι μου να μπορώ να ρίξω 3 βολές με την άνεση μου...
 
Back
Top