galop: ''Τι τύπο όπλου χρησιμοποιούμε;"

Τι τύπο όπλου χρησιμοποιούμε στο κυνήγι;

  • Ημιαυτόματη Καραμπίνα

    Votes: 130 55,8%
  • Επαναληπτική Καραμπίνα (Χράπα-Χρούπα)

    Votes: 6 2,6%
  • Πλαγιόκαννο Δίκαννο

    Votes: 28 12,0%
  • Αλληλεπίθετο Δίκαννο (Super Pose)

    Votes: 43 18,5%
  • Μονόκαννο

    Votes: 5 2,1%
  • Λίγο απ' όλα...

    Votes: 21 9,0%

  • Total voters
    233
Ξεκινησα πριν 30 χρονια με χραπα FABARM 8 σφαιρη. Ασχετος και ''κανιβαλος'' με την εννοια οσες προλαβαινα
εριχνα. Γρηγορα ( ευτυχως ) καταλαβα οτι αυτο που κανω δεν ειναι κυνηγι....και δεν εχει νοημα. Τωρα εχω ενα
''ταπεινο'' αλλα αξιολογο ( για μενα ) οπλο την beretta A390 silver mallard magnum με 66 εκατ. κανη. Δεν ξερω
τι θα πει εμπλοκη ή ζημια.....το ποιο καλο απ'ολα για μενα , ειναι οτι ριχνω μια τουφεκια στο θηραμα. Το πηρα....οκ
δεν το πηρα.....δεν του ριχνω δευτερη τουφεκια. Το οπλο το αδιαζω μονο εαν το λαβωσω. Με αυτο το οπλο
κανω ολα μου τα κυνηγια.:)
 
Στα 40τόσα χρόνια που κυνηγάω έχω χρησιμοποιήσει κυριολεκτικά όλους τους τύπους κυνηγ. όπλων.
Μονόκαννο, 2 σουπερποζέ, 2 καραμπίνες και 2 πλάγια.
Λατρεύω τα πλάγια, αλλά δεν τα βολεύτηκα ποτέ.
Τα τελευταία 6 χρόνια χρησιμοποιώ SP, αλλά σκέπτομαι στη νέα σεζόν να το αντικαταστήσω με καραμπίνα αερίων.
 
Εγώ ξεκίνησα με σουπερ ποζε,σε κάποια φάση έπεσε στα χέρια μου μια αερίων, καλό το τρίτο φυσίγγι,αλλά τελικά η δεύτερη κάνη και το δεύτερο τσοκ,με βολεύει καλύτερα και ακόμα πιο πολύ οι χαμηλότερες γομωσεις,και συνεπώς οι μικρότερες προσκοπευσεις..
 
Εγώ ξεκίνησα με σουπερ ποζε,σε κάποια φάση έπεσε στα χέρια μου μια αερίων, καλό το τρίτο φυσίγγι,αλλά τελικά η δεύτερη κάνη και το δεύτερο τσοκ,με βολεύει καλύτερα και ακόμα πιο πολύ οι χαμηλότερες γομωσεις,και συνεπώς οι μικρότερες προσκοπευσεις..
Δηλαδή να θεωρήσω ότι εγώ που ψήνομαι να αντικαταστήσω το σουπερποζέ με καραμπίνα αερίων να το σκεφθώ ξανά;
 
Αν και έχω πάρει πάρα πολλές καραμπίνες ήμουν ευχαριστημένος αλλά ποτέ καμία δεν μου έλειψε όταν την έδωσα.. το μόνο που μου έλειψε είναι ένα 525 που αναγκαστικά το έδωσα. Από πέρσι έχω ξεκινήσει με ένα πλαγιοκανο Baikal σοβιετικό και με αυτό κάνω όλα τα κυνήγια μου και θα συνεχίσω με αυτό βέβαια οι φίλοι μου με κοιτούν λίγο περίεργα που πάω για πάπια με το δίκανο είμαι ο μοναδικός από όσους και αν συναντήσεις εκεί με δίκανο. Αλλά δεν με πειράζει έχω ξεπεράσει το ποσοτικό με ενδιαφέρει η ευχαρίστηση, το καλό είναι ότι χρησιμοποιώ πια και ελαφριές γομώσεις σπάνια θα βάλω 36 γραμμάρια μέσα στο πολύ κρύο μέχρι 34 βάζω συνήθως για υδρόβια σε άσχημες καιρικές συνθήκες. Έχω και μια καραμπίνα αλλά δεν την έχω ακουμπήσει καθόλου πέρυσι και ούτε σκοπεύω να το κάνω και φέτος.
 
Ξεκίνησα το 1994 με ένα 20-αρι μονόκαννο του πατέρα μου, την επόμενη χρονιά αγόρασα μια Benelli S90, και από το 2007 με ένα πλαγιόκαννο Baikal 43 με τσοκάκια και δισκάνδαλο, όπου σπάνια παίρνω πια την καραμπίνα. Μου αρέσει το παραδοσιακό πλαγιόκαννο!
 
Ας όψεται η χρήση μονόβολου και τα 1050bar που με αναγκάζουν να παίρνω τη Rem 1100 στο γρν. Κατά τ' άλλα, Baikalάρα USSR και τα μυαλά στα κλαριά!
Θεωρώ το δίκαννο, το απόλυτο κυνηγετικό όπλο, με πολλά προτερήματα έναντι της καραμπίνας.
 
Ας όψεται η χρήση μονόβολου και τα 1050bar που με αναγκάζουν να παίρνω τη Rem 1100 στο γρν. Κατά τ' άλλα, Baikalάρα USSR και τα μυαλά στα κλαριά!
Θεωρώ το δίκαννο, το απόλυτο κυνηγετικό όπλο, με πολλά προτερήματα έναντι της καραμπίνας.
Με σιγουριά το δίκαννο υπερέχει της καραμπίνας σχεδόν παντού. Το σχεδόν είναι η τρίτη βολή. Εμένα μου χρειάστηκε πολλές φορές, όχι για το ίδιο πουλί, αλλά γιατί μετά από ντουμπλέ πολλές φορές μου βγήκε κι άλλο θήραμα και ήμουν άδειος.
 
Το σχεδόν είναι η τρίτη βολή.
Κάποτε, στις δημόσιες τουαλέτες, στα πλακάκια έγραφε: "όσο και να την τινάξεις, η τελευταία σταγόνα στο βρακί θα πέσει". Κάπως έτσι είναι και οι βολές: όσες και να έχεις διαθέσιμες, η επόμενη που δεν έχεις θα σου λείψει (και αυτή είναι που σου μένει στη μνήμη).
Προτιμώ λοιπόν τη δεύτερη κάννη και το δεύτερο τσόκ από την τρίτη βολή. Άλλωστε, ρίχνω τέσσερα πιο γρήγορα με το δίκαννο παρά με την καραμπίνα. ;)
 
Back
Top