galop: ''Τι τύπο όπλου χρησιμοποιούμε;"

Τι τύπο όπλου χρησιμοποιούμε στο κυνήγι;

  • Ημιαυτόματη Καραμπίνα

    Votes: 131 56,0%
  • Επαναληπτική Καραμπίνα (Χράπα-Χρούπα)

    Votes: 6 2,6%
  • Πλαγιόκαννο Δίκαννο

    Votes: 28 12,0%
  • Αλληλεπίθετο Δίκαννο (Super Pose)

    Votes: 43 18,4%
  • Μονόκαννο

    Votes: 5 2,1%
  • Λίγο απ' όλα...

    Votes: 21 9,0%

  • Total voters
    234
Λίγο από όλα και γω εκτός από πλάγιο αν και έχω κυνηγήσει με κάποια δανεικά δεν τα βρήκαμε ποτέ.
Μονοκανο άλλη φάση Στέλιο έχω πεθυμησει ένα περπατητο.
Μια από τα ίδια. Είχα κυνηγήσει μερικές φορές με το πλάγιο του θείου μου. Αν και σκότωνα, ποτέ δεν το βολεύτηκα.
 
Ξεκίνησα με superpoze baikal, στη συνέχεια πήγα σε αυτογεμες αεριων breda aries 2 και κατόπιν σε 2 καραμπίνες αδρανειας....εαν ποτε αλλαξω οπλο, σιγουρα θα ναι και παλι καραμπινα...... αν κι εχω αρχισει να σκεφτομαι την επιστροφη μου στο συστημα αεριων......θα δουμε.
 
30 χρόνια στα χέρια μου έχει λιώσει ένα Antonio Zoli πλαγιόκαννο. Τα τελευταία χρόνια δουλεύω και μία Beretta Urika. Ψηφίζω πλαγιόκαννο γιατί έχω δυνατότητα επιλογής φυσιγγιού και ξέρω ότι έχω μόνο δύο επιλογές οπότε και είμαι πιο προσεκτικός στις τουφεκιές μου.
 
Όλα μου τα χρόνια κυνηγουσα με super pose τους τελευταίους 2 μηνες κυνηγάω με την καραμπίνα συνέχεια όχι γιατί υστερεί κάπου το pose αλλά περισσότερο γιατί είναι το καινούργιο μου απόκτημα .
 
Mε όλα.
Έχω αλλάξει τα πάντα. 24 όπλα αν θυμάμε καλά..xm.μεγάλη τρέλα (αφού δε με κοπανήσαν στην ασφάλεια πάλι καλά)
Πλάγια,ποζέ,χράπα,καραμπίνες.,μονόκανα.yel.
Το κάθε ένα έχει την χάρη του;)
Τώρα λόγο κρίσης και βαρεμάρας κράτησα 2:
- Baikal ij27 ussr 1-3 φτιαγμένο και λειασμένο.hunter.κουκλί
-benelli m2 comfort 66cm με τσοκ

Υ.Γ: Βαρέθηκα και το καθάρισμα αερίων, αχρωμίωτων κτλ.wash.μια φορά το χρόνο τώρα
 
Εδώ και δέκα χρόνια με ένα αυτογεμες αδράνειας. Δεν το κάνω για το καθάρισμα. Έτσι κι αλλιώς είμαι πολύ επιμελής στον καθαρισμό και απολαμβάνω κιόλας την όλη διαδικασία. Είχαν προηγηθεί ένα αερίων και ενα πλάγιο
 
Παπια και φασσες αυτογεμες.Σε ολα τα αλλα δικανο.Προτειμω τα πλαγιοκανα αλλα μπεκατσα παω με ενα ορθοκανο γιατι μου καθεται ακριβως.Φετος δοκιμασα στα ορτυκια και ενα μονοκανο και ενθουσιαστηκα με το βαρος και την αισθηση του καθως και τη χαλαρωτητα που αποπνεει μεσα στην απογευματινη νταλα του καλοκαιριου.Παλιο αποθημενο ενα κοντοκαννο πλαγιο.Που θα παει θα το πετυχω σε καμια γωνια (η θα με πετυχει αυτο χαλαρο καμια μερα);)
 
Back
Top