galop: ''Τι τύπο όπλου χρησιμοποιούμε;"

Τι τύπο όπλου χρησιμοποιούμε στο κυνήγι;

  • Ημιαυτόματη Καραμπίνα

    Votes: 131 56,0%
  • Επαναληπτική Καραμπίνα (Χράπα-Χρούπα)

    Votes: 6 2,6%
  • Πλαγιόκαννο Δίκαννο

    Votes: 28 12,0%
  • Αλληλεπίθετο Δίκαννο (Super Pose)

    Votes: 43 18,4%
  • Μονόκαννο

    Votes: 5 2,1%
  • Λίγο απ' όλα...

    Votes: 21 9,0%

  • Total voters
    234
 
Εγώ πιστεύω ότι κάθε νέος κυνηγός όπως και εγώ πρέπει να ξεκινήσει με ένα δίκαννο ή και μονόκαννο ακόμα για να μάθει να είναι εγκρατής και να σημαδεύει...Μετά μπορεί να περάσει σε καραμπίνα
Η εγκράτεια είναι θέμα παιδείας, όταν άρχισα το κυνήγι μέσα σε δύο χρόνια ξεχώρισα τις παρέες που θα με συντροφευαν σε αυτό και πίστεψε με υπήρχαν πολλοί και μεγάλοι άνθρωποι ανάξιοι και επικίνδυνοι να κρατούν όπλα. Έχω τσακωθεί άπειρες φορές και τώρα τελευταία στη Λαγια που ηλικιωμένοι( κυνηγοι) χτυπούσαν αετούς για σημάδι. Ως προς τι όπλο χρειάζεται ένας νέος κυνηγός διαφωνώ, χρειάζεται καραμπίνα γιατί μπορεί εύκολα να την προσαρμόσει στο σωματοτυπο του και είναι πιο βολική σε αρχάριο κυνηγό.Το δικανο θέλει εξοικείωση και δεν ταιριάζει σε ένα νέο κυνηγό που από αυθορμητισμό θα θέλει να ρίξει αρκετά φυσιγγια. Φίλος μου κινηγουσε χρόνια με δικανο και σταμάτησε γιατι τον ενοχλουσε πλεον το λάκτισμα του βεβαια ειχε beretta extra light. Χαίρομαι πάντα στο κυνηγοτοπο Πάντος να βλέπω ρομαντικούς κυνηγούς με πλαγιοκανο, τους θεωρώ πιο ολοκληρωμενους κυνηγούς από ολούς μας
 
Ως προς τι όπλο χρειάζεται ένας νέος κυνηγός διαφωνώ, χρειάζεται καραμπίνα γιατί μπορεί εύκολα να την προσαρμόσει στο σωματοτυπο του και είναι πιο βολική σε αρχάριο κυνηγό.
Eχει ενα σοβαρο μειονεκτημα για τον αρχαριο ..θα πηγενει τριαρα συννεφο κ δεν θα μαθει να" φυλαει τις τουφεκιες του"..μοιραια θα του περασει το μυνημα οτι πρεπει να αδειαζει γρηγορα κ να γεμιζει γρηγορα για να εχει επιτυχια..οχι οτι δεν θα μαθει να σκοπευει αλλα θα καταναλωσει πολλα περισσοτερα φυσιγγια μεχρι να συμβει αυτο απο οτι ενας που ξεκιναει με μονοκαννο η δικαννο..
Αργοτερα αν θελει να παρει καραμπινα πιθανων θα εχει καταλαβει οτι το κυνηγι δεν ειναι "πολεμος" κ ουτε οι πολλες τουφεκιες ειναι αυτες που θα "γεμιζουν" την τσαντα του κυνηγου..
 
Last edited:
Η εγκράτεια είναι θέμα παιδείας, όταν άρχισα το κυνήγι μέσα σε δύο χρόνια ξεχώρισα τις παρέες που θα με συντροφευαν σε αυτό και πίστεψε με υπήρχαν πολλοί και μεγάλοι άνθρωποι ανάξιοι και επικίνδυνοι να κρατούν όπλα. Έχω τσακωθεί άπειρες φορές και τώρα τελευταία στη Λαγια που ηλικιωμένοι( κυνηγοι) χτυπούσαν αετούς για σημάδι. Ως προς τι όπλο χρειάζεται ένας νέος κυνηγός διαφωνώ, χρειάζεται καραμπίνα γιατί μπορεί εύκολα να την προσαρμόσει στο σωματοτυπο του και είναι πιο βολική σε αρχάριο κυνηγό.Το δικανο θέλει εξοικείωση και δεν ταιριάζει σε ένα νέο κυνηγό που από αυθορμητισμό θα θέλει να ρίξει αρκετά φυσιγγια. Φίλος μου κινηγουσε χρόνια με δικανο και σταμάτησε γιατι τον ενοχλουσε πλεον το λάκτισμα του βεβαια ειχε beretta extra light. Χαίρομαι πάντα στο κυνηγοτοπο Πάντος να βλέπω ρομαντικούς κυνηγούς με πλαγιοκανο, τους θεωρώ πιο ολοκληρωμενους κυνηγούς από ολούς μας
Η άποψη σου με βρίσκει αντίθετο αλλά είναι απόλυτα σεβαστή...Δεν έχουμε όλοι το ίδιο σκεπτικό!
 
Εγώ ξεκίνησα με δικαννο s.p δισκανδαλο, μετά πήγα σε καραμπίνα για πολλά χρόνια, έπειτα για λίγο πάλι σε δικαννο s.p μονοσκανδαλο, έπειτα ξανά καραμπίνα, έπειτα ξανά δικαννο. Πιο all around η καραμπίνα, πιο καλό όπλο γενικά το δικαννο, αλλά και λίγο πιο εξειδικευμένο. Το ιδανικό είναι να τα έχεις και τα δύο. Για νέους κυνηγούς νομίζω καλύτερα δικαννο, πιο μετρημένες τουφεκιές πιο ασφαλές στη χρήση, μεγαλύτερο σχολείο γενικότερα. Προσωπικά για τα κυνηγια που κάνω καλύπτομαι με το δικαννο περισσότερο και το μόνο που μου λείπει κάποιες φορές απ την καραμπίνα, είναι όταν θέλω να ρίξω κανένα τσιμπημενο φυσιγγακι σε πιέσεις, η άνεση που πρόσφερει στην ανακρουση...
 
Χρονια με δικαννοκυνηγαω αλλα όταν είσαι στο βουνο η καραμπίνα είναι το απολυτο εργαλείο άλλωστε εχει να κανει και με το είδος του κυνηγιου σε καρτερι τσίχλες τρυγωνιου τα δικαννα του sporting τα γουστάρω μου αρέσουν πολυ με τα φυσίγγια 28gr 30gr στο τριχωτο όμως στην πέρδικα στην φασσα στην πάπια θελω το εργαλείο μου όπως και να είναι Beretta δώστε μου και ότι θέλει ας ειναι
 
Back
Top