Franchi Team

Πολύ ωραίο. Περιμένω πληροφορίες για το φινίρισμα στην βάση....
Βουρτσισμένο αλουμίνιο έγινε , αφαίρεσα την παλιά βαφή της βάσης (με χημικά και τρίψιμο) και με πολύ τρίψιμο με ντουκόχαρτα πολύ ψιλά έφτασε να γυαλίσει
 
Ωραίο Βαγγέλη, μόνο μην πας με αυτό για καρτέρι γιατί θα στρίβουν τα πουλιά από το απέναντι βουνό ... :D
εφεδρικό για περπατητό θα είναι , 2,900 κιλά μόλις... Το κακό είναι ότι τέλος για την ώρα το σκοπευτήριο και δεν πρόλαβα να την δοκιμάσω....
 
Ρε φιλε εισαι ωραιος.
Την δικια μου πως θα την φτιαξεις...?????.xm. .sarcastic.
Πολύ απλό και πανευκολο,Αλειφεις την βάση με κόλλα κ από τις δυο πλευρές κ την γεμίζεις μπεκατσοπουπουλα..
Την μπεκατσομυτη θα την βάλεις ακριβώς κάτω από το κλείστρο και θα έχεις ένα γνήσιο κ μοντέρνο μπεκατσοντουφεκο..:p:D
 
Βουρτσισμένο αλουμίνιο έγινε , αφαίρεσα την παλιά βαφή της βάσης (με χημικά και τρίψιμο) και με πολύ τρίψιμο με ντουκόχαρτα πολύ ψιλά έφτασε να γυαλίσει
Βαγγέλη προσωπικά δεν θα την άφηνα έτσι, έκανες το πιο δύσκολο κομμάτι, εγώ θα τολμούσα να δοκιμάσω την σειρά της B.Casey για metal finish
https://www.birchwoodcasey.com/Refinishing/Metal-Finishing.aspx
 
Βαγγέλη προσωπικά δεν θα την άφηνα έτσι, έκανες το πιο δύσκολο κομμάτι, εγώ θα τολμούσα να δοκιμάσω την σειρά της B.Casey για metal finish
https://www.birchwoodcasey.com/Refinishing/Metal-Finishing.aspx
Σκουρη η βάση δεν γινεται ξανά , αν την δεις απο κοντά θα καταλάβεις πόσο όμορφη είναι , Μπορεί να της περάσω βερνίκι ματ αυτοκινητου ή αν βρω κάννη να την στείλω για διάφανη κεραμική βαφή.
 
ETOIMH !!!!!!!!!! Franchi 48 AL

Ετσι ξεκινήσαμε ......

image hosting without registration


Και έτσι καταλήξαμε....

print screen

online photo storage

image url
Μπράβο Βασίλη!
Ωραία μερακλίδικη δουλειά!
Στις ψάθες τι έχεις κάνει?

Βαγγέλη προσωπικά δεν θα την άφηνα έτσι, έκανες το πιο δύσκολο κομμάτι, εγώ θα τολμούσα να δοκιμάσω την σειρά της B.Casey για metal finish
https://www.birchwoodcasey.com/Refinishing/Metal-Finishing.aspx
Γιώργο, από τη στιγμή που είναι αλουμινίου η βάση και (λογικά) δεν κινδυνεύει από οξείδωση, ποιος ο λόγος να περαστεί κάποιο επιπλέον φινίρισμα?
Υπάρχει θέμα προστασίας?
 
Σκουρη η βάση δεν γινεται ξανά , αν την δεις απο κοντά θα καταλάβεις πόσο όμορφη είναι

Γιώργο, από τη στιγμή που είναι αλουμινίου η βάση και (λογικά) δεν κινδυνεύει από οξείδωση, ποιος ο λόγος να περαστεί κάποιο επιπλέον φινίρισμα?
Υπάρχει θέμα προστασίας?
Δεν αμφισβητώ την ομορφιά της αλλά δεν μου κάθεται καλά αυτός ο "καθρέφτης", είναι υποκειμενικό το θέμα :). Πιστεύω ότι θα μαυρίσει το αλουμίνιο και θα θέλει συνέχεια τρίψιμο.
 
Το πρώτο μου όπλο ήταν μία Franchi 520 Eldorado. Μεγάλος έρωτας. Το έριξα μέχρι που το έλιωσα. Μία 712 Raptor που είχα για 2-3 χρόνια ήταν επίσης πολύ καλό όπλο. Έχω κι ένα Falconet 68 εκ 4/2 που το χρησιμοποιώ συνήθως για μαθήματα για παιδιά και γυναίκες. Εξαιρετική εντύπωση μου έκανε πρόσφατα και το νεο super pose "Feeling" που δοκίμασα για το περιοδικό. Κατ' εμέ το καλύτερο νέο κυνηγετικό όπλο που παρουσιάστηκε τώρα τελευταία!
Έχω μια 520 αλλά ψάχνω χρόνια να βρω πιστόνι γιατί μου ραγισε εκεί που μπαίνει η ασφάλεια και μετά τον οπλουργο το εχασα κιόλας,υπάρχει κάπου που να μπορώ να βρω για να αγοράσω η άδικα ο κόπος?
 
Έχω μια 520 αλλά ψάχνω χρόνια να βρω πιστόνι γιατί μου ραγισε εκεί που μπαίνει η ασφάλεια και μετά τον οπλουργο το εχασα κιόλας,υπάρχει κάπου που να μπορώ να βρω για να αγοράσω η άδικα ο κόπος?
αν δεν τον γνωρίζεις κάνε ένα τηλ. http://www.vrisko.gr/details/6d6_6j316c7k3kbh3ca652d5_a0333__
ο Νίκος διατηρεί καλό στοκ ανταλλακτικών από όπλα franchi
 
Έχω μια 520 αλλά ψάχνω χρόνια να βρω πιστόνι γιατί μου ραγισε εκεί που μπαίνει η ασφάλεια και μετά τον οπλουργο το εχασα κιόλας,υπάρχει κάπου που να μπορώ να βρω για να αγοράσω η άδικα ο κόπος?
Έχω μια 520 αλλά ψάχνω χρόνια να βρω πιστόνι γιατί μου ραγισε εκεί που μπαίνει η ασφάλεια και μετά τον οπλουργο το εχασα κιόλας,υπάρχει κάπου που να μπορώ να βρω για να αγοράσω η άδικα ο κόπος?
2vud8r5.jpg

2naph1v.jpg
 
καλησπέρα στην παρεα. .εχω μια franci L prestige με σταθερο τσοκ την πηρα από έναν φιλο που δεν κυνηγαγε μηπως ξερει να μου πει καποιος τι αστρο εχει γιατι δεν γραφει κατι το οπλο
 
καλησπέρα στην παρεα. .εχω μια franci L prestige με σταθερο τσοκ την πηρα από έναν φιλο που δεν κυνηγαγε μηπως ξερει να μου πει καποιος τι αστρο εχει γιατι δεν γραφει κατι το οπλο
κάπου στο κάτω μέρος της κάννης που έχει τα στοιχεία της κάννης 18,4 η 18,3 cam 70 psf κ.λ.π. πρέπει να έχει 1 η 2 η 3 αστεράκια(όχι αυτά πάνω απ΄το PSF)
η θα τα 'εχει στο αριστερό πάνω μέρος της κάννης στο πίσω μέρος που κουμπώνει με την βάση
 
Back
Top