Franchi Team

Κατοχος και εγω μιας franchi AL48. 71εκ καννη και στανταρ 3*** .Αψογες ντουφεκιες,ψιλοανεκτη ανακρουση αλλα δεν ανέχομαι τις εμπλοκες που κανει.
Συνηθως σε φυσιγγια με χαμηλο μεταλλο ριχνει το πρωτο και μετα εμπλοκη.κολλαει το φυσιγγι που βγαινει απο την αποθηκη αναμεσα σε κλειστρο-γλωσσα,με αποτελεσμα να μην ανοιγει το κλειστρο για να απορρίψει το πρωτο φυσιγγι!φανταστείτε οτι ουτε χειροκινητα ανοιγει το κλειστρο και θελει επιτοπου λυσιμο!
 
...φανταστείτε οτι ουτε χειροκινητα ανοιγει το κλειστρο και θελει επιτοπου λυσιμο!
Έχεις κάνει ποτέ service στο όπλο, του έχεις αλλάξει ελατηρια;
 
Έχεις κάνει ποτέ service στο όπλο, του έχεις αλλάξει ελατηρια;
Δεν ανοιγει χειροκίνητα γτ εχει σφηνωσει το φυσιγγι που βγαινει απο την αποθηκη αναμεσα σε γλωσσα κλειστρο.σαν να μην συγχρονιζετε γλωσσα κλειστρο.δηλαδη εχουμε και λεμε: μπαμ πρωτη ντουφεκια,το κλειστρο δεν ανοιγει να πεταξει το φυσιγγι,παραλληλα απελευθερωνετε ενα αλλο απο την αποθηκη αλλα δεν ανεβαινει πανω γτ το κλειστρο δεν ανοιξε ποτε.και ετσι σφηνωνει το δευτερο φυσιγγι
 
Κώστα να σου πω την αλήθεια δεν είχαμε καλή εμπειρία απο την πλαστική affinity. Πέρσι την έφερε ένας φίλος στον Εβρο για να κάνει το πρώτο του κυνήγι. Μετά από μερικές τουφεκιες το όπλο δεν έριχνε δεύτερη τουφεκια. Δεν ήταν μια απλή εμπλοκή σαν αυτές που συναντάμε. Μετά το πρώτο μπαμ, δεν πατιοταν η σκανδαλη. Στην προσπάθεια μας να καταλάβουμε τι φταίει, το όπλο λύθηκε και μπήκε δίπλα -δίπλα με μια m2, με σκοπό να συγκρηθουν οι λειτουργίες τους, αφού όπως έλεγαν οι γνώστες, έχουν τον ίδιο μηχανισμό ακριβώς. Είδαμε λοιπόν ότι ενώ στην m2 κουνιοταν ελεύθερα ένα πλαστικο εξάρτημα, στον μηχανισμό της affinity είχε "φουσκωσει " και δεν δούλευε ελεύθερα η γλώσσα.
Βγήκε και λιμαριστηκε, μετά δούλευε άψογα.
Όταν τα βλέπεις αυτά από ένα καινούριο όπλο, δεν είναι και ότι καλύτερο.
Σίγουρα όταν σου βγάζει πρόβλημα ένα όπλο και μάλιστα από το πρώτο κυνήγι, χάνεις την εμπιστοσύνη σου σ'αυτό και το παίρνεις με ''κακό μάτι'' που λέμε και αυτό μπορεί να είναι και η αιτία να μην το συμπαθήσεις ποτέ, άσχετα αν διορθωθεί η βλάβη. Αλλά σ΄όλα τα μηχανικά συστήματα βιομηχανικής παραγωγής, μπορεί να υπάρχει ''αστοχία υλικού'' καμιά φορά σε ένα συγκεκριμένο κομμάτι σε άλλες σε μια ολόκληρη παρτίδα, ευτυχώς, στα σύγχρονα αυτογεμή τα απάρτια μέρη του μηχανισμού τους είναι πλήρως εναλλάξιμα και χωρίς, τις περισσότερες περιπτώσεις, να χρειάζεται η επέμβαση οπλουργού, στην περίπτωση που αναφέρθηκε η αντιπροσωπεία πρέπει να αναγνωρίσει οτι το πρόβλημα είναι ''εκ κατασκευής΄'' και δεν φταίει ο χρήστης του όπλου και να αντικαταστήσει το συγκεκριμένο κομμάτι χωρίς χρέωση.
 
Κώστα να σου πω την αλήθεια δεν είχαμε καλή εμπειρία απο την πλαστική affinity. Πέρσι την έφερε ένας φίλος στον Εβρο για να κάνει το πρώτο του κυνήγι. Μετά από μερικές τουφεκιες το όπλο δεν έριχνε δεύτερη τουφεκια. Δεν ήταν μια απλή εμπλοκή σαν αυτές που συναντάμε. Μετά το πρώτο μπαμ, δεν πατιοταν η σκανδαλη. Στην προσπάθεια μας να καταλάβουμε τι φταίει, το όπλο λύθηκε και μπήκε δίπλα -δίπλα με μια m2, με σκοπό να συγκρηθουν οι λειτουργίες τους, αφού όπως έλεγαν οι γνώστες, έχουν τον ίδιο μηχανισμό ακριβώς. Είδαμε λοιπόν ότι ενώ στην m2 κουνιοταν ελεύθερα ένα πλαστικο εξάρτημα, στον μηχανισμό της affinity είχε "φουσκωσει " και δεν δούλευε ελεύθερα η γλώσσα.
Βγήκε και λιμαριστηκε, μετά δούλευε άψογα.
Όταν τα βλέπεις αυτά από ένα καινούριο όπλο, δεν είναι και ότι καλύτερο.

Γιωργο σιγουρα κατι ξερεις παραπανω για το λες μιας και εχεις και παραδειγματα απο το οπλο.....ο ναυπλιωτης ενημερωθηκε για αυτο το προβλημα γιατι περα απο την πολυ διαφημιση να λεγονται και τα προβληματα......
 
Κώστα να σου πω την αλήθεια δεν είχαμε καλή εμπειρία απο την πλαστική affinity. Πέρσι την έφερε ένας φίλος στον Εβρο για να κάνει το πρώτο του κυνήγι. Μετά από μερικές τουφεκιες το όπλο δεν έριχνε δεύτερη τουφεκια. Δεν ήταν μια απλή εμπλοκή σαν αυτές που συναντάμε. Μετά το πρώτο μπαμ, δεν πατιοταν η σκανδαλη. Στην προσπάθεια μας να καταλάβουμε τι φταίει, το όπλο λύθηκε και μπήκε δίπλα -δίπλα με μια m2, με σκοπό να συγκρηθουν οι λειτουργίες τους, αφού όπως έλεγαν οι γνώστες, έχουν τον ίδιο μηχανισμό ακριβώς. Είδαμε λοιπόν ότι ενώ στην m2 κουνιοταν ελεύθερα ένα πλαστικο εξάρτημα, στον μηχανισμό της affinity είχε "φουσκωσει " και δεν δούλευε ελεύθερα η γλώσσα.
Βγήκε και λιμαριστηκε, μετά δούλευε άψογα.
Όταν τα βλέπεις αυτά από ένα καινούριο όπλο, δεν είναι και ότι καλύτερο.
γιωργο να σου πω και κατι αλλο πριν γινει η αγορα του οπλου εκανα μια ερευνα και μιλησα και στην ετσιρεια γιατι ειχα ακουσει για καποια προβληματα στις affinity max 4.....οντως μου παραδεχτηκαν οτι σε καποια μοντελα παρουσιαστηκε αστοχια υλικου το οποιο ομως διορθωθηκε....με την max 5 εχω ριξει σε κυνηγι μεσα σε ενα απογευμα στα κοτσυφια 5 κουτια απροβληματιστα στο βαλτο ειχα 2 εμπλοκες οι οποιες ομως προηλθαν απο κακη γρηγορη απωμιση με αποτελεσμα το κοντακι να μην κουμπωσει στην κλειδα και οπως ξερεις η αδρανεια τιμωρει....
 
Χαζεύοντας τα affinity παρατήρησα ότι το rib έχει διαφορετικά τσοκάκια από τα υπόλοιπα, Mobile και όχι Optima, αυτό σημαίνει ότι έχουν διαφορετικούς άυλους οι κάννες τους; Τα Optima τσοκ δεν είναι μόνο για Optima κάννες;
 
Χαζεύοντας τα affinity παρατήρησα ότι το rib έχει διαφορετικά τσοκάκια από τα υπόλοιπα, Mobile και όχι Optima, αυτό σημαίνει ότι έχουν διαφορετικούς άυλους οι κάννες τους; Τα Optima τσοκ δεν είναι μόνο για Optima κάννες;
Όλες οι κάνες τις affinity βγαίνουν με αυλό 18.3-18.4 από όσα γνωρίζω. ....Η rib όντως φοράει Mobile τσοκακια ενώ η max 5 που έχω εγώ φοράει optima plus....
 
Δηλαδή οι κάννες είναι ίδιες και απλά το τσοκάκια είναι διαφορετικής ποιότητας; έχω μπερδευτεί λίγο με αυτό.xm.
 
Καλησπερα παιδια.θελει 1 φιλαρακι μ να παρει μια franchi την fast pro.την βρισκει σε καλη τιμη 750 ευρω.το εχει κανεις το οπλο αυτο γν μ πει την αποψη του;;;
 
Λεωνίδα δεν αντιδικουμε σε κάτι και μακάρι όλες οι συζητήσεις να γίνονται σε αυτό το επίπεδο. Άλλωστε την γνώμη μου για σένα και τα άρθρα σου στην έχω εκφράσει από παλιά και δεν έχει αλλάξει.
Ξέρεις πολύ καλά ότι στην Ιταλία μικρές βιοτεχνίες φτιάχνουν μικρά και μεγάλα εξαρτήματα ακόμα και ολόκληρα όπλα φασον,όλοι το ξέρουν.Το ίδιο γινόταν και στην Αγγλία έναν αιώνα πριν.Κανείς δεν λέει ότι αυτά τα όπλα δεν είναι καλά.
Τα παλιά Franchi δεν έβγαζαν πιστεύω πιο ποιοτικές τουφεκιές από πχ τα Beretta, άλλο πλεονέκτημα είχαν και αυτό κατά την άποψή μου ήταν το σωστό κοντάκι.Και τα μέτρα κοντακιου του Feeling αυτό μου θυμίζουν.
Προσωπικά δεν με νοιάζει αν μια ομάδα εμπειρων ατόμων σε μια εταιρεία παραγγελνει τα κομμάτια ενός όπλου από πέντε διαφορετικούς οπλοβιοτεχνες και κάνει την συναρμολογηση αλλού.Σαν αγοραστής όμως και σαν χρήστης θαθελα να ξέρω τέτοιες λεπτομέρειες και να αποφασίζω όπως εγώ νομίζω.Άλλωστε μια εταιρεία που ανήκει στον όμιλο Beretta αποκλείεται να μη τηρεί σωστές προδιαγραφές μιας και μιλάμε για όπλα.Έχω εξι όπλα αυτού του ομίλου και αυτό κάτι αποδεικνύει.

Δάσκαλε θες να σου πω που κατασκευάζονται τα super pose Feeling ?
 
Κανες και μηχανισμός είναι fair , του Isidoro Rizzini , τα ξύλα δεν ξερω ποιος τα φτιάχνει , ειναι ανώτερης ποιότητας απο το fair οσο αναφορα την κατεργασία τους!
 
  • Like
Reactions: jnp
Κανες και μηχανισμός είναι fair , του Isidoro Rizzini , τα ξύλα δεν ξερω ποιος τα φτιάχνει , ειναι ανώτερης ποιότητας απο το fair οσο αναφορα την κατεργασία τους!
Δεν μπορώ να το αμφισβητησω μιας και δεν έχω άλλη πληροφορηση πιο έγκυρη.
Ευχαριστώ Νίκο.
 
τα ξύλα δεν ξερω ποιος τα φτιάχνει ,
Στη Brescia και όχι μόνο, υπάρχουν πολλές μικρές βιοτεχνιες όπου φτιάχνουν και το μικρότερο εξαρτημα.
Αλλά με τους σύγχρονους τορνους συμφέρει η κατασκευή των βιομηχανοποιημενων κοντακιων στην χώρα παραγωγής ξυλειας, αν μάλιστα έχει και φτηνά μεροκάματα;).
Οι Αγγλοαμερικανοι έχουν εντυπωσιαστεί από τα ποιοτικά ξύλινα μέρη των φτηνων τουρκικών οπλων που πλέον πωλούνται και εκεί..buy.
Και είναι φυσικό μιας και στην Τουρκία η καρυδια είναι φτηνότερη από αλλού.
 
Κανες και μηχανισμός είναι fair , του Isidoro Rizzini , τα ξύλα δεν ξερω ποιος τα φτιάχνει , ειναι ανώτερης ποιότητας απο το fair οσο αναφορα την κατεργασία τους!
Δεν μπορώ να το αμφισβητησω μιας και δεν έχω άλλη πληροφορηση πιο έγκυρη.
Ευχαριστώ Νίκο.

Βρήκα κάποιο άρθρο για κάποιο μοντέλο της Franchi το Diamond, αποκλειστηκοτητα κάποιου μαγαζιού εδώ και αμέσως το συνδυασα τόσο ονομαστικά όσο και εμφανισιακά με την betinsolli.

http://www.typicalshooter.com/review-franchi-diamond-over-and-under/
 
Back
Top