Franchi Team

Randy Waykman. Αναφέρεται στο franchi instict L που είναι η ακριβή του έκδοση για USA.
Επίσης σε άλλο άρθρο λέει ότι η affinity συναρμολογειται στη benelli, κάτι που εγώ θεωρώ πλεονέκτημα.
Ευχαριστώ. Θα το ψάξω.
 
Διάβασα το άρθρο του Randy Wakeman και αυτό το Instinct που δοκιμάζει δεν έχει καμμία σχέση με το όπλο που δοκίμασα εγώ. Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί τι μεταφέρουμε και από τι πηγές, γιατί επηρεάζουμε τον κόσμο αρνητικά χωρίς να το διπλοσκεφτούμε.
 
Ίσως έχεις δίκιο,αν και δεν έχω πείσθει πλήρως.
Μήπως γνωρίζεις που είναι το εργοστάσιο της franchi όπου φτιάχνονται οι κανες, η μπασκουλα και τα ξύλα του Feeling;
Κατασκευαστικα μιλάω και όχι για τα γραφεία της εταιρείας.
 
Προσωπική μου άποψη μετά απο δοκιμή στην Affinity πιστεύω πως είναι καθαρά ενα όπλο Benelli με πολύ καλά εργονομικά χαρακτηριστικά και με αρκέτα καλές τουφεκιε,και στην τιμή που έχει είναι μια πολύ καλή επιλογή για ολά τα κυνήγι.
Τέλος άποψη μου είναι πως η Benelli βρήκε στο πρωσοπο της franchi "πόρτα" για την αγορά των super pose με το Feeling Becaccian να έχει πολλές Benelli πινελιές.
 
Ίσως έχεις δίκιο,αν και δεν έχω πείσθει πλήρως.
Μήπως γνωρίζεις που είναι το εργοστάσιο της franchi όπου φτιάχνονται οι κανες, η μπασκουλα και τα ξύλα του Feeling;
Κατασκευαστικα μιλάω και όχι για τα γραφεία της εταιρείας.

Γνωρίζω πού μου είπε ο Ναυπλιώτης ότι φτιάχνεται και δεν μου είπε για την Bettinsoli, αλλά επίσης μου διευκρίνησε ότι αυτή η πληροφορία είναι εμπιστευτική, άρα δεν μπορώ να την μοιραστώ μαζί σας. Εμένα αυτό που με καλύπτει απόλυτα είναι η προσωπική εξέταση και δοκιμή του όπλου και προσωπικά θα το αγόραζα ευχαρίστως χωρίς καμμία αναστολή. Δυστυχώς ή ευτυχώς, έρχονται καθημερινά στα χέρια μου πάρα πολλά όπλα και λόγω ιδιότητας είμαι εξαιρετικά αυστηρός. Για να με εντυπωσιάσει ένα όπλο πρέπει να ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ πραγματικά από το σύνολο των μετριότατων όπλων που μας περιστοιχίζουν. Το Franchi Feeling είναι για μένα η έκπληξη της χρονιάς. Και λυπάμαι ειλικρινά, που μια τέτοια προσπάθεια που κάνουμε ως περιοδικό, να ενημερώσουμε ΑΝΤΚΕΙΜΕΝΙΚΑ τον κόσμο για ότι δοκιμάζουμε, δεν πείθει τόσο εύκολα τον καχύποπτο (και με το δίκιο του) αγοραστή. Αν είσαι ο Γιάννης που θυμάμαι με το ίδιο nickname, νομίζω ότι πέρα από τα γραφόμενα, με ξέρεις και προσωπικά, οπότε περίμενα μία πιο δεκτική αντιμετώπιση.
 
Λεωνίδα δεν αντιδικουμε σε κάτι και μακάρι όλες οι συζητήσεις να γίνονται σε αυτό το επίπεδο. Άλλωστε την γνώμη μου για σένα και τα άρθρα σου στην έχω εκφράσει από παλιά και δεν έχει αλλάξει.
Ξέρεις πολύ καλά ότι στην Ιταλία μικρές βιοτεχνίες φτιάχνουν μικρά και μεγάλα εξαρτήματα ακόμα και ολόκληρα όπλα φασον,όλοι το ξέρουν.Το ίδιο γινόταν και στην Αγγλία έναν αιώνα πριν.Κανείς δεν λέει ότι αυτά τα όπλα δεν είναι καλά.
Τα παλιά Franchi δεν έβγαζαν πιστεύω πιο ποιοτικές τουφεκιές από πχ τα Beretta, άλλο πλεονέκτημα είχαν και αυτό κατά την άποψή μου ήταν το σωστό κοντάκι.Και τα μέτρα κοντακιου του Feeling αυτό μου θυμίζουν.
Προσωπικά δεν με νοιάζει αν μια ομάδα εμπειρων ατόμων σε μια εταιρεία παραγγελνει τα κομμάτια ενός όπλου από πέντε διαφορετικούς οπλοβιοτεχνες και κάνει την συναρμολογηση αλλού.Σαν αγοραστής όμως και σαν χρήστης θαθελα να ξέρω τέτοιες λεπτομέρειες και να αποφασίζω όπως εγώ νομίζω.Άλλωστε μια εταιρεία που ανήκει στον όμιλο Beretta αποκλείεται να μη τηρεί σωστές προδιαγραφές μιας και μιλάμε για όπλα.Έχω εξι όπλα αυτού του ομίλου και αυτό κάτι αποδεικνύει.
 
Last edited:
γράψε 2 λόγια Κώστα για τα χαρακτηριστικά του πόσο σε έχει βολέψει...........................:)
καταρχην καλημερα μακη.....το συγκεκριμενο οπλο το εχω στην κατοχη μου περιπου ενα χρονο και το εχω ευχαριστηθει ειδικα στον βαλτο,δυστυχως ειναι ενα παρεξηγημενο οπλο οπως διαβαζω συγκριτικα με τις μπενελι μπερετα διοτι δεν το βλεπω να το θετουν ως μετρο συγκρισης για αγορα παρολου που εχει το μικροτερο κοστολογιο απο τα οπλα της κατηγοριας του και μεγαλυτερη εγγυηση.....καλα υλικα κατασκευης και φινιρισμα,καλη επωμιση....τωρα απο θεμα βλητικης χωρις να γνωριζω πολλα εχω βολευτει με 2 τσοκακια carlsons (sporting clays LM και coyote) και μπορω να πω οτι σε οριακες βολες εμεινα με το στομα ανοιχτο απο την αοδοση των τσοκ.....Υ.Γ οσοι συναδελφοι ψαχνουν στο ιντερνετ για τσοκακια αλλων εταιρειων για το affinity να κοιτανε σε crio-optima plus (7mm) και οχι σε mobile οπως γραφουν οι περισσοτερες εταιρειες για franchi
 
Κώστα να σου πω την αλήθεια δεν είχαμε καλή εμπειρία απο την πλαστική affinity. Πέρσι την έφερε ένας φίλος στον Εβρο για να κάνει το πρώτο του κυνήγι. Μετά από μερικές τουφεκιες το όπλο δεν έριχνε δεύτερη τουφεκια. Δεν ήταν μια απλή εμπλοκή σαν αυτές που συναντάμε. Μετά το πρώτο μπαμ, δεν πατιοταν η σκανδαλη. Στην προσπάθεια μας να καταλάβουμε τι φταίει, το όπλο λύθηκε και μπήκε δίπλα -δίπλα με μια m2, με σκοπό να συγκρηθουν οι λειτουργίες τους, αφού όπως έλεγαν οι γνώστες, έχουν τον ίδιο μηχανισμό ακριβώς. Είδαμε λοιπόν ότι ενώ στην m2 κουνιοταν ελεύθερα ένα πλαστικο εξάρτημα, στον μηχανισμό της affinity είχε "φουσκωσει " και δεν δούλευε ελεύθερα η γλώσσα.
Βγήκε και λιμαριστηκε, μετά δούλευε άψογα.
Όταν τα βλέπεις αυτά από ένα καινούριο όπλο, δεν είναι και ότι καλύτερο.
 
ήμουν στο παρά 5 να την αγοράσω πέρυσι την μαύρη συνθετική αλλά στους 3 κατόχους που ρώτησα οι 2 είχαν προβληματάκια με εμπλοκές και οι 3 όμως μου είπαν για πολύ καλές τουφεκιές
γυρίζει το μυαλό μου ένα συνθετικό όπλο και είναι ακόμα στις προτιμήσεις μου σαν 3η επιλογή μετά την m2 και την xlr5
 
Back
Top