Flobert

Καλημέρα φίλοι μου.
Έχω το πάνω φλομπερ που βλέπω στις φώτο αλλά δυστυχώς το είχα λυμένο για βαφή και σε μια μετακόμιση που άλλαξα σπίτι έχασα τον εξολκεα και την σκανδάλη του!!
Το εργοστάσιο της manuarm έχει κλείσει και δεν βρίσκω ανταλλακτικά. Μήπως θα μπορούσε κάποιος κατοχος του ίδιου οπλου να μου στείλει φώτο τον εξολκεα και την σκανδάλη με ένα μέτρο δίπλα για να τα κατασκευάσω είτε εγώ είτε κάποιος οπλουργος?
Τις διαστάσεις τους δλδ.
Είναι κρίμα το οπλακι να πάει χαμένο δεν έχει ρίξει ούτε 100 φυσίγγια. Ευχαριστώ πολύ!!!
Καλημερα Βρασιδα.
Το εχω εγω το οπλο,αλλα δεν ειμαι Ελλαδα για να τραβηξω φωτογραφιες να σου στειλω.
Απο εβδομαδα θα ειμαι.
Αν εισαι Αθηνα,συναντιομαστε να το δεις απο κοντα.
 
Πρέπει να ήμουν 11 χρόνων και το έφερε ο πατέρας μου δώρο. Κάθε απόγευμα πήγαινα πάνω από το σπίτι σε ένα οικόπεδο σε μια συστάδα με τρεις αμυγδαλιές. Χωνομουν κάτω από ένα σχοίνο και δώσε και μένα μπάρμπα. Σπίνοι, τσιμπογιαννακια, τσίχλες, κοτσύφια. Η μέγιστη πορωση. Λέω να το αναπαλαίωσω.
 
Για δες τι βρίσκεις ψάχνοντας. Επ ευκαιρία αυτό το Remington με τι είναι κλεισμένο;


Το (χάρτινο) Remington είναι κλεισμενο κανονικά με αστεροειδες κλείσιμο κ πανω έχει κολλημένο χαρτάκι με το νουμερο, το μήκος του κάλυκα, κ το βάρος των σκαγιων....

Τα συγκεκριμένη μάρκα φυσιγγιων flobert δεν την έχω ξαναδεί!και σίγουρα είναι ένα σπάνιο εύρημα!!
 
Και μένα κερί μου φαίνεται.Ο πατέρας μου έπεισε έναν φίλο του να του δανείσει για μια σεζόν το ραβδωτό αντίκα που είχε κρεμασμένο στο τζάκι και έτσι στα 13-14 είχα το δικό μου πυροβόλο όπλο, αθόρυβο και αποτελεσματικό μέχρι τα 10-12 μέτρα φτάνει το πουλί να μην είχε κανένα εμπόδιο μπροστά του, ούτε ξερό φύλλο που λέει ο λόγος...
 
Και μένα κερί μου φαίνεται.
Δεν είναι Σπυρο...
Αν δοκιμάσεις σε μια άκρη να το ξεκολλήσεις θα δεις που είναι αυτοκόλλητο χαρτί....
Φαίνεται κ μια ρωγμή στην μέση που προηλθε με τα χρόνια(χαρακτηριστικο σε αυτά τα φυσιγγια).......
 
Δεν είναι Σπυρο...
Αν δοκιμάσεις σε μια άκρη να το ξεκολλήσεις θα δεις που είναι αυτοκόλλητο χαρτί....
Φαίνεται κ μια ρωγμή στην μέση που προηλθε με τα χρόνια....
Τάσο πρέπει να έχεις δίκιο! Τα φυσίγγια 6mm όμως είναι αγορασμένα από κάποιο μαγαζί της εποχής στην Αθήνα. Ξέρει κανείς στο περίπου γρ. πυρίτιδας 1; και σαγιών 5;
 
Πρέπει να ήμουν 11 χρόνων και το έφερε ο πατέρας μου δώρο. Κάθε απόγευμα πήγαινα πάνω από το σπίτι σε ένα οικόπεδο σε μια συστάδα με τρεις αμυγδαλιές. Χωνομουν κάτω από ένα σχοίνο και δώσε και μένα μπάρμπα. Σπίνοι, τσιμπογιαννακια, τσίχλες, κοτσύφια. Η μέγιστη πορωση. Λέω να το αναπαλαίωσω.
Όσα περιγραφεις τα έχω χτυπήσει μικρός όπως κ πολλά άλλα...
Αυτό που δεν έτυχε να τουφεκισω ποτέ με φλομπερ ήταν τσίχλα.....

Ένας φίλος μου τότε απο άλλο χωριό την εστηνε με το φλομπερ τα απογευματα κάτω από τα πουρναρια κ χτυπαγε τσιχλοκοτσυφα μολις καθοντουσαν για κουρνια.....
 
Και μένα κερί μου φαίνεται.
Το (χάρτινο) Remington είναι κλεισμενο κανονικά με αστεροειδες κλείσιμο κ πανω έχει κολλημένο χαρτάκι με το νουμερο, το μήκος του κάλυκα, κ το βάρος των σκαγιων....
Έτσι που τα λέει ο Τάσος είναι. Και για την ακρίβεια, το πρώτο νούμερο στο χαρτάκι δεν είναι το μήκος του κάλυκα, αλλά το "dram equivalent" . Ένας όρος που άρχισαν να χρησιμοποιούν οι Αμερικάνοι κατασκευαστές φυσιγγίων κατά την εποχή της μετάβασης από τη μαύρη στην άκαπνη πυρίτιδα (και τον χρησιμοποιούν πολλοί ακόμη). Σαν ένδειξη της ποσότητας πυρίτιδας, αν είναι δυνατό δηλαδή το φυσίγγι ή μαλακό, γρήγορο ή αργό. Το δράμι (dram) ήταν μονάδα βάρους στην Αμερική, που το χρησιμοποιούσαν και στη μαύρη πυρίτιδα, και ήταν 1/16 της ουγγιάς, δηλ. περίπου 1,77 γραμμάρια.
Π.χ. 3 1/4 Dram Equivalent σε ένα φυσίγγι σημαίνει ότι η ποσότητα (άκαπνης) πυρίτιδας που περιέχει είναι ισοδύναμη με 3 1/4 δράμια μαύρης πυρίτιδας. Δηλαδή βγάζει την ίδια ταχύτητα που θα έβγαζε με 3 1/4 δράμια (x 1,77) = 5,75 γραμμάρια μαύρης πυρίτιδας.
 
Τάσο πρέπει να έχεις δίκιο! Τα φυσίγγια 6mm όμως είναι αγορασμένα από κάποιο μαγαζί της εποχής στην Αθήνα. Ξέρει κανείς στο περίπου γρ. πυρίτιδας 1; και σαγιών 5;
Βάρος σκαγιων δεν ξέρω ακριβως..
Αλλά αν σκεφτείς οτι ένα φυσίγγι φλομπερ έχει εχει γυρω στα 6γρ σκάγια, μπορείς να κάνεις έναν υπολογισμό πάνω-κατω....

Έτσι που τα λέει ο Τάσος είναι. Και για την ακρίβεια, το πρώτο νούμερο στο χαρτάκι δεν είναι το μήκος του κάλυκα
Έχεις δίκιο Στέλιο.. Οπως το είδα νόμιζα ότι έγραφε 2 3/4...
Κοιταξα τώρα κ κάτι λίγα δικά μου κ όντως γράφουν 3 1/4....

Ένας όρος που άρχισαν να χρησιμοποιούν οι Αμερικάνοι κατασκευαστές φυσιγγίων κατά την εποχή της μετάβασης από τη μαύρη στην άκαπνη πυρίτιδα (και τον χρησιμοποιούν πολλοί ακόμη).
Ακριβώς! Σε αρκετά κουτιά Αμερικανικων φυσιγγιων αναγράφεται η ένδειξη DR.EQ. κ διπλα το βάρος..

Υποψιαζομουν ότι ίσως να έχει να κάνει με το βάρος της πυριτιδας αλλά δεν ήξερα πως να "μεταφράσω" τον αριθμό σε γραμμαρια..
 
Last edited:
Τάσο πρέπει να έχεις δίκιο! Τα φυσίγγια 6mm όμως είναι αγορασμένα από κάποιο μαγαζί της εποχής στην Αθήνα. Ξέρει κανείς στο περίπου γρ. πυρίτιδας 1; και σαγιών 5;
Δεν είναι φυσίγγια φλόμπερτ των 9μμ αυτά αλλά χάρτινα των 6χιλ με νούμερο σκαγιών συνήθως 12 13. Έχουν πολύ λίγη ποσότητα μέσα. Ο πάφυλας δεν ειναι πάφυλας αλλά καψύλι και είναι τυλιγμένο το χαρτί του φυσιγγίου μέσα. Έβγεναν και μικρότερου διαμετρήματος από αυτά και πιο κοντά. Δεν ήταν φτιαγμένα για κυνήγι αλλά για την καταπολέμιση των ποντικών μέσα στα σπίτια και στους στάβλους. Σήμερα δεν υπάρχουν προς κατασκευή ή πώληση. Κράτησέ τα σαν ενθύμιο είναι αρκετά συλλεκτικά.
 
FLOBERT ANSCHUTZ 9 CAL
Ενα πολυ ποιοτικο φλομπερακι δεχθηκε την περιποιηση μου διοτι την αξιζει.
Με ενα ωραιο κοντακι καρυδιας με μαγουλο και ξεχωριστη ποιοτητα απο τα αλλα του ειδους με εκαναν να του κανω ενα καλο lifting.
Κοψιμο καινουργιας ψαθας σε 18 LPI και στην λαβη και μπροστα......προσθετο απο ξυλο Batauk .......τοποθετηση πελματος απο την WEGU και τελειωμα με λινελαιο καρυδιας.
Το μελοντικο οπλακι του εγγονου μου για να αρχισει να μπαινει στα χναρια του παππου!!!
1648312825822.jpeg
1648312942818.jpeg
1648313012878.jpeg
1648313068486.jpeg
1648313118186.jpeg
 
FLOBERT ANSCHUTZ 9 CAL
Ενα πολυ ποιοτικο φλομπερακι δεχθηκε την περιποιηση μου διοτι την αξιζει.
Με ενα ωραιο κοντακι καρυδιας με μαγουλο και ξεχωριστη ποιοτητα απο τα αλλα του ειδους με εκαναν να του κανω ενα καλο lifting.
Κοψιμο καινουργιας ψαθας σε 18 LPI και στην λαβη και μπροστα......προσθετο απο ξυλο Batauk .......τοποθετηση πελματος απο την WEGU και τελειωμα με λινελαιο καρυδιας.
Το μελοντικο οπλακι του εγγονου μου για να αρχισει να μπαινει στα χναρια του παππου!!!
View attachment 45291
View attachment 45292
View attachment 45293
View attachment 45294
View attachment 45295
Είσαι μερακλής‼️
 
Μιας και το εργαλειο ειναι ετοιμο ειπα να πειραματιστω με μονοβολα ......πανακριβα τα δικα του αλλα δεν εχουμε αλλη επιλογη.
Μπορουμε ομως να τα κανουμε πιο ''δραστικα''
Δραμια απο 10-0 χωρουν ισια -ισια και βγαινουν γλειφωντας την καννη στην εξοδο.
Αδεισμα τα σκαγια ...λιγο κοψιμο ο καλυκας και τοποθετηση μπιλιας με λιγο σπρωξιμο η ελαφρυ κτυπημα (εδω προσοχη απο κατω να εχουμε σκληρο λαστιχο)και ετοιμο το μονοβολο!!!
Τα σκαγια σε βαρος ειναι 7 γραμ.....η μπιλια ειναι 3 γραμ και απο τα ετοιμα του εμποριου ειναι 2,30 γραμ.......εχουμε δηλ λιγο μεγαλυτερο βαρος αρα μεγαλυτερη κινητικη ενεργεια.
Δεν προλαβα να κανω δοκιμες σε πινακα να δω την ακριβεια και την δυναμη κρουσης αλλα απο τα τρια που εριξα καταλαβα ευκολα πως η αλεπου στα 30μ θα το πει το ποιημα......βεβαια πιο πολυ με ενδιαφερει η ακριβεια και συντομα θα ερευνηθει.

1648747555099.jpeg
1648747651909.jpeg
1648747725423.jpeg
1648747793703.jpeg
1648747860656.jpeg
 
Μιας και το εργαλειο ειναι ετοιμο ειπα να πειραματιστω με μονοβολα ......πανακριβα τα δικα του αλλα δεν εχουμε αλλη επιλογη.
Μπορουμε ομως να τα κανουμε πιο ''δραστικα''
Δραμια απο 10-0 χωρουν ισια -ισια και βγαινουν γλειφωντας την καννη στην εξοδο.
Αδεισμα τα σκαγια ...λιγο κοψιμο ο καλυκας και τοποθετηση μπιλιας με λιγο σπρωξιμο η ελαφρυ κτυπημα (εδω προσοχη απο κατω να εχουμε σκληρο λαστιχο)και ετοιμο το μονοβολο!!!
Τα σκαγια σε βαρος ειναι 7 γραμ.....η μπιλια ειναι 3 γραμ και απο τα ετοιμα του εμποριου ειναι 2,30 γραμ.......εχουμε δηλ λιγο μεγαλυτερο βαρος αρα μεγαλυτερη κινητικη ενεργεια.
Δεν προλαβα να κανω δοκιμες σε πινακα να δω την ακριβεια και την δυναμη κρουσης αλλα απο τα τρια που εριξα καταλαβα ευκολα πως η αλεπου στα 30μ θα το πει το ποιημα......βεβαια πιο πολυ με ενδιαφερει η ακριβεια και συντομα θα ερευνηθει.

View attachment 45657
View attachment 45658
View attachment 45659
View attachment 45660
View attachment 45661
ασε που την βρηκες την ακρη εσηηη φιλεμου ηρακληηη,και μερακληηηη ;)
.RESPECT.
 
Για δες τι βρίσκεις ψάχνοντας. Επ ευκαιρία αυτό το Remington με τι είναι κλεισμένο;
Για δες τι βρίσκεις ψάχνοντας. Επ ευκαιρία αυτό το Remington με τι είναι κλεισμένο;
Τσεχικα τα φυσιγγια για το φλομπερ
 
Back
Top