Flobert

Καλησπέρα σας παιδιά! Βρήκα ένα συλλεκτικό flobert 6mm στο σπίτι του παππού μου. Υπάρχουν κάπου σφαίρες να αγοράσω να ρίχνω στο χωράφι στο χωριό μου? Απο όσο είδα λίγο στο ίντερνετ δεν βρήκα. Flobert 6mm. Ευχαριστώ πολύ!
 
Καλησπέρα σας παιδιά! Βρήκα ένα συλλεκτικό flobert 6mm στο σπίτι του παππού μου. Υπάρχουν κάπου σφαίρες να αγοράσω να ρίχνω στο χωράφι στο χωριό μου? Απο όσο είδα λίγο στο ίντερνετ δεν βρήκα. Flobert 6mm. Ευχαριστώ πολύ!
Κάπου διάβασα ότι παλιά στο εξωτερικό έβγαιναν 6mm flombert δε πιστεύω να βρεις φυσίγγια Ελλάδα ρωτά στο guns& knive classics του κ. Χατζιωτη αυτοί έχουν συλλεκτικά αντικείμενα ίσως σε βοηθήσουν..
 
Κάπου διάβασα ότι παλιά στο εξωτερικό έβγαιναν 6mm flombert δε πιστεύω να βρεις φυσίγγια Ελλάδα ρωτά στο guns& knive classics του κ. Χατζιωτη αυτοί έχουν συλλεκτικά αντικείμενα ίσως σε βοηθήσουν..
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!
 
Καλησπέρα σας παιδιά! Βρήκα ένα συλλεκτικό flobert 6mm στο σπίτι του παππού μου. Υπάρχουν κάπου σφαίρες να αγοράσω να ρίχνω στο χωράφι στο χωριό μου? Απο όσο είδα λίγο στο ίντερνετ δεν βρήκα. Flobert 6mm. Ευχαριστώ πολύ!
Πολύ ενδιαφέρον!
Επειδή το βρήκες υποθέτω ότι δεν έχεις άδεια κατοχής (ΑΚΚΟ), που πρέπει να τακτοποιήσεις, όπως έκανα εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση, αλλά το πιο ουσιαστικό είναι ο έλεγχος από οπλουργό για το κατά πόσο είναι ασφαλές να χρησιμοποιηθεί.
 
Καλησπέρα σας παιδιά! Βρήκα ένα συλλεκτικό flobert 6mm στο σπίτι του παππού μου. Υπάρχουν κάπου σφαίρες να αγοράσω να ρίχνω στο χωράφι στο χωριό μου? Απο όσο είδα λίγο στο ίντερνετ δεν βρήκα. Flobert 6mm. Ευχαριστώ πολύ!

Καλημέρα, Και βέβαια υπήρχε Flobert 6 mm, και μάλιστα ήταν το πρώτο μεταλλικό φυσίγγι περιφεριακής ανάφλεξης (rimfire) που εφευρέθηκε, Από τον Γάλλο Flobert γι'αυτό πήρε το όνομά του (στην Ευρώπη) ... Στην Αμερική το ονόμασαν .22 BB Cap.
Ένα βιβλιαράκι του παπού μου, έκδοση του 1912-1913, που το έχω αναφέρει και παλιότερα στο φόρουμ, στα πρώτα κεφάλαια αναφέρεται σε αυτά τα όπλα, κι έχει μερικά τυφέκια και πιστόλια Flobert, κυρίως γαλλικά. Δυστυχώς έχουν χαθεί οι πρώτες σελίδες ... Αν μπορέσω θα ανεβάσω τις υπόλοιπες 2-3 σελίδες.
Να και η ιστορία αυτού του φυσιγγίου: https://en.wikipedia.org/wiki/.22_BB
Κι ένα βίντεο που βρήκα τώρα και το δοκιμάζει:

IMG_20230908_090439.jpgIMG_20230908_090513.jpgIMG_20230908_090520.jpgIMG_20230908_090551.jpg
 
Καλησπερα παιδια μια ερωτηση για τους γνωστες του θεματος!
Το φυσιγγι του φλομπερ ειναι περιφεριακης πυροδοτησης απο οτι γνωριζω δηλαδη αν βαρεσει η βελονα στο κεντρο δεν θα σκασει? Δεν θα δουλεψει το φυσιγγι?
Ευχαριστω!
 
Καλησπερα παιδια μια ερωτηση για τους γνωστες του θεματος!
Το φυσιγγι του φλομπερ ειναι περιφεριακης πυροδοτησης απο οτι γνωριζω δηλαδη αν βαρεσει η βελονα στο κεντρο δεν θα σκασει? Δεν θα δουλεψει το φυσιγγι?
Ευχαριστω!
Θα δουλέψει.
Ο λόγος που χτυπάει στην περιφέρεια είναι για να μην μπορεί να πυροδοτήσει 9αρα σφαίρα.
 
Εχω εναν ανταπτορα μετατροπεα 36αρι σε 9αρι φλομπερ καποιος που κανει επαναγωμοση το φυσιγγι του φλομπερ με καψουλι θα μπορεσει να ριχνει φυσιγγια φλομπερ με 36αρι οπλο οποιον τον ενδιαφερει ας μου στειλει πμ
 
Εχω εναν ανταπτορα μετατροπεα 36αρι σε 9αρι φλομπερ καποιος που κανει επαναγωμοση το φυσιγγι του φλομπερ με καψουλι θα μπορεσει να ριχνει φυσιγγια φλομπερ με 36αρι οπλο οποιον τον ενδιαφερει ας μου στειλει πμ
Δεν νομίζω ότι έχει κάποια ουσία όλο αυτό.Να ριχτεί ένα φυσίγγι Φλομπερ σε κάννη για 36 και να περάσει από το ανάλογο τσοκ.
 
Back
Top