Fabarm Team

Μήτσο εκτός από την μεγάλη αριστερή παρέκκλιση, χρειαζόμουν να σηκώσω αρκετά ψηλά το κοντάκι όποτε η αλλαγή -και διόρθωση κατόπιν- του Pitch ήταν αναπόφευκτη.
Απ ότι κατάλαβα εσύ χρειαζόσουν μόνο περισσότερη δεξια παρέκκλιση -χωρίς μεταβολή του ύψους. Αυτό επιτυγχάνεται με επί πλέον φλάντζα-ες Cast Off Spacer η οποία δεν επηρεάζει το Drop.
Για να έχεις πρόβλημα με το φάρδος της τρύπας που περνά η τζαβετα, θα πρέπει η δεξια παρέκκλιση σου να είναι πολύ μεγάλη - μεγαλύτερη από την δική μου αριστερή. Τελικά το έφερες στα μέτρα σου?
Οκ καταλαβα και συμφωνούμε σε όλα. Εγώ τελικά έκανα άλλο κοντάκι με τον Γιάννη.

Να σημειώσω κάτι που ξέχασα παραπάνω και το έχω ξαναγράψει αλλά είναι αξιοσημείωτο και αξίζει η επανάληψη. Η τζαβέτα της L4s είναι μια μεγάλη αλουμινένια βίδα με πάσα σε μετρικό σύστημα . Απ'την μια άκρη βιδώνεται σε αναλογη εσοχή της βάσης ( εκεί που μπαίνουν και οι φλάντζες) και από την άλλη είναι εκεί που βιδώνει το μπουλόνι που είναι μέσα στο κοντάκι. Το συγκεκριμένο μπουλόνι είναι αρκετά ογκώδες (επειδή πάνω του βιδώνει και το σύστημα απόσβεσης κραδασμών) και είναι λογικό να βρίσκει στα πλαϊνά τοιχώματα. Το ογκώδες μπουλόνι μπορούμε να το αντικαταστήσουμε με ένα κοινό μπουλόνι μετρικού συστήματος, απ'αυτά που έχουν οι ντίζες, (που και αυτές είναι σε μετρικό σύστημα) και που είναι πολύ μικρότερων διαστάσεων. Με το μπουλόνι αυτό που , επειδή είναι μικρότερο, δεν θα βρίσκει εύκολα στα πλαϊνά τοιχώματα του κοντακιού, ίσως να είναι εφικτή η χρησιμοποίηση δύο φλαντζών. Δεν το δοκίμασα αλλά πιστεύω ότι έτσι μπορεί να παίξει.

Μόνο που στην περίπτωση αυτή και επειδή το μπουλόνι μέσα στο κοντάκι μπορεί εύκολα να πάρει λάθος "βόλτες" ( είναι μέσα στην τρύπα και δεν το βλέπεις για να το βιδώσεις σωστά) και αν βιδωθεί στραβά θα χαλάσουν τα πάσα της τζαβετας, θέλει πολύ προσοχή. Η (αυτό που έκανα εγώ) να αλλάξει η αλουμινένια τζαβέτα με ατσάλινη. Πίστεψέ με είναι πανεύκολο, ένα κομμάτι κοινής ντιζας είναι και το μόνο που στοιχίζει λειτουργικά είναι λίγα γραμμάρια παραπάνω στο κοντάκι, που δεν είναι απαραίτητα κακό.
 
Το ογκώδες μπουλόνι μπορούμε να το αντικαταστήσουμε με ένα κοινό μπουλόνι μετρικού συστήματος, απ'αυτά που έχουν οι ντίζες, (που και αυτές είναι σε μετρικό σύστημα) και που είναι πολύ μικρότερων διαστάσεων. Με το μπουλόνι αυτό που , επειδή είναι μικρότερο, δεν θα βρίσκει εύκολα στα πλαϊνά τοιχώματα του κοντακιού, ίσως να είναι εφικτή η χρησιμοποίηση δύο φλαντζών. Δεν το δοκίμασα αλλά πιστεύω ότι έτσι μπορεί να παίξει.
Πολύ σωστά!!!
 
Φαμπαρμοαλανια για μεσαίες αποστάσεις και ομοιόμορφη κατανομή τι τσοκ προτείνεται? Για h38
Αν δεν είσαι ευχαριστημένος με το 3* μαμά,
Ψάξε για briley LM ..
Δεν έχεις και πολλές επιλογές για τσοκ στο συγκεκριμένο μοντέλο...
 
Καλησπέρα σε ολους... Ψάχνω να αγοράσω τσοκ για Fabarm l4s (Inner hp) εχει δουλέψει κάποιος τέτοιου τύπου τσοκ σε αντίστοιχο όπλο ??? Να μας δωσει μερικές αποψεις... Περισσότερο με ενδιαφέρουν τα νούμερα 3*Μ και 3½*ΙΜ
Για τη κυνήγι το θες Θύμιο;;
 
Θύμιο έχει βάλει ο @Αλεξανδρος αγγελία ένα Kicks skeet το οποίο θα σε καλύψει στο 4* και 3.5* που ζητάς και με το παραπάνω,,βασικά θα γίνει το τσοκ σου για γενικό κυνήγι

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/kicks-smoke-skeet.3018/
Ευχαριστώ πολύ Παύλο δεν είχα δει καθόλου την αγγελία αυτη....
 
Σκέφτηκα νά τήν αλλάξω,αλλά τήν αγαπάω ρε γαμώτο.
Γνώμη μου να την αφήσεις στην ησυχία της...τέτοια όπλα, όπως και τα Ellegi δν θα βρεις...
Γνωρίζει κάποιος παλιός μέ FABARM εάν ή JUPITER SUPER GRANTE,τού 1986,μέ εξωτερικά τσόκ,ρίχνει ατσάλινα σκάγια?
Φίλε μου εγώ έχω την Fabarm Jupiter Supergrade του '83 (AL) αλλά την παλιότερη έκδοση (χωρίς τσοκ)...στην κάννη μου δν υπάρχει ΚΑΝ σφραγίδα που να αναφέρει για ατσάλινα, οπότε και δν χρησιμοποιώ...
(εξάλλου δν μου χρειάζονται)...ακόμη.....!!!
ΛΟΓΙΚΑ η δική σου ούτε αυτή θα έχει πιστοποίηση να ρίξει ατσάλινα...πλην αυτά που αναφέρει η Lambro για χρήση ΚΑΙ από παλιά όπλα... ;)
(π.χ Lambro Steel 30gr)...αυτά μπορούν να ριχτούν από όπλα που δν έχουν την πιστοποίηση ατσάλινων σκαγίων...αυτά από μ'ένα...:)
 
Γνώμη μου να την αφήσεις στην ησυχία της...τέτοια όπλα, όπως και τα Ellegi δν θα βρεις...

Φίλε μου εγώ έχω την Fabarm Jupiter Supergrade του '83 (AL) αλλά την παλιότερη έκδοση (χωρίς τσοκ)...στην κάννη μου δν υπάρχει ΚΑΝ σφραγίδα που να αναφέρει για ατσάλινα, οπότε και δν χρησιμοποιώ...
(εξάλλου δν μου χρειάζονται)...ακόμη.....!!!
ΛΟΓΙΚΑ η δική σου ούτε αυτή θα έχει πιστοποίηση να ρίξει ατσάλινα...πλην αυτά που αναφέρει η Lambro για χρήση ΚΑΙ από παλιά όπλα... ;)
(π.χ Lambro Steel 30gr)...αυτά μπορούν να ριχτούν από όπλα που δν έχουν την πιστοποίηση ατσάλινων σκαγίων...αυτά από μ'ένα...:)
Κώστα σέ ευχαριστώ,γιά τά lambro δέν ήξερα.Αν τήν πουλήσω,πού δέν πιστεύω,πιά είναι ή τιμή της στήν αγορά?
 
Κώστα σέ ευχαριστώ,γιά τά lambro δέν ήξερα.Αν τήν πουλήσω,πού δέν πιστεύω,πιά είναι ή τιμή της στήν αγορά?
Κοίτα.....αυτά τα όπλα πλέον είναι πεσμένα θεωρώ λόγω χρονολογίας!!!
Αν (π.χ) πωληθεί απευθείας σε ιδιώτη η τιμή της κυμαίνεται από 400 με 450€....(εκτός και είναι σχεδόν ατουφέκιστη) που ίσως ποιάσει βίαν τα 500 με 550€...το πολύ!!
Αν πάλι την πας σε κατάστημα κυνηγετικών όπλων να την αγοράσουν, σίγουρα να υπολογίζεις κανένα 300€ λίαν επιεικώς maximum... :)
 
Κοίτα.....αυτά τα όπλα πλέον είναι πεσμένα θεωρώ λόγω χρονολογίας!!!
Αν (π.χ) πωληθεί απευθείας σε ιδιώτη η τιμή της κυμαίνεται από 400 με 450€....(εκτός και είναι σχεδόν ατουφέκιστη) που ίσως ποιάσει βίαν τα 500 με 550€...το πολύ!!
Αν πάλι την πας σε κατάστημα κυνηγετικών όπλων να την αγοράσουν, σίγουρα να υπολογίζεις κανένα 300€ λίαν επιεικώς maximum... :)
Ευχαριστώ,σκέφτομαι γιά αδρανείας,φτηνό,αλλά ίδωμεν.
 
Back
Top