Fabarm Team

Είναι πολύ ωραίο εμφανισιακά τουλάχιστον! Το έχεις πιασει να δεις πως σου έρχεται;

Εδώ κρητη δεν το είχε κάποιος ώστε να το δω.

Το θέμα είναι ότι εκτός από ομορφο διαθέτει πολύ τεχνολογία.
Είναι γνωστές πλέον οι Κάννες τις φαμπαρμ.
Επίσης είναι δοκιμασμένο στις 1630 πιέσεις.

Αν το είχα πιάσει στα χέρια μου ίσως το είχα αγοράσει.
 
Εδώ κρητη δεν το είχε κάποιος ώστε να το δω.

Το θέμα είναι ότι εκτός από ομορφο διαθέτει πολύ τεχνολογία.
Είναι γνωστές πλέον οι Κάννες τις φαμπαρμ.
Επίσης είναι δοκιμασμένο στις 1630 πιέσεις.

Αν το είχα πιάσει στα χέρια μου ίσως το είχα αγοράσει.
Πηγαινε 24ωρο Χανια να χουφτωσεις blaser f16 game και με το που βγεις απο το μαγαζι θα αρχισεις αποταμιευση..
 
Πηγαινε 24ωρο Χανια να χουφτωσεις blaser f16 game και με το που βγεις απο το μαγαζι θα αρχισεις αποταμιευση..
Αυτό το χω πιασει στα χέρια μου.

Δεν φτάνω εκεί.

Μια χαρά θα αγόραζα το φαμπαρμ όμως.
1400ευρω είναι οκ χρήματα αναλογα με αυτό που παίρνει κανεις απ το b2 notte field.
 
Last edited:
Δηλαδή ας πούμε ένα 686 που είναι στα 1370 είναι επικυνδινο;! Η έχεις ακούει να σπάει κανένα;!

Φίλε μου εγώ πήρα τουρκικό αντίγραφο του 686.

Οπότε σίγουρα ένα 686 είναι οκ.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλύτερο ένα όπλο που έχει δοκιμαστεί σε περισσότερες πιέσεις.

Όσο για αυτό που λέω παραπάνω δεν θα έβαζα ποτέ στο δικαννο που αγόρασα ένα φυσιγγι με πάραπανω από 34 γραμμάρια.
Ας είναι μαγκνουμ.

Όπως και να το κάνουμε το 1630 δεν το χουν τα δικά μου όπλα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε θα ήθελα να το έχουν.
 
Αυτό το χω πιασει στα χέρια μου.

Δεν φτάνω εκεί.

Μια χαρά θα αγόραζα το φαμπαρμ όμως.
1400ευρω είναι οκ χρήματα αναλογα με αυτό που παίρνει κανεις απ το b2 notte field.
Πολύ Καλές οι κάνες τις φαμπαρμ αλλά στα δίκανα είχαν ακουστεί θεματακια με σκανδαλες και ένα που είχα πιάσει εγώ έπαιζε η πάπια γενικά δεν στέκονται σαν κατασκευές απέναντι στα Μπερέτα Μπράουνινγκ γκουερινι .

Για δίκανο πάντα μιλάμε γιατί στις καραμπίνες είναι άλλο πρωτάθλημα.

Αφού έχεις όπλα .....στην θέση σου θα μάζευα κάτι παραπάνω να ανέβω μια κατηγορία .

Η ψηλή πίεση δοκιμής (γίνετε λόγο του τρόπο κατασκευής από φαρδύ προς λεπτό)
καλή είναι αλλά δεν λέει κάτι και εκατομμύρια φυσίγγια να ρίξεις το τελευταίο που θα χαλάσει σε δίκανο είναι η κάνη
 
Φίλε μου εγώ πήρα τουρκικό αντίγραφο του 686.

Οπότε σίγουρα ένα 686 είναι οκ.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλύτερο ένα όπλο που έχει δοκιμαστεί σε περισσότερες πιέσεις.

Όσο για αυτό που λέω παραπάνω δεν θα έβαζα ποτέ στο δικαννο που αγόρασα ένα φυσιγγι με πάραπανω από 34 γραμμάρια.
Ας είναι μαγκνουμ.

Όπως και να το κάνουμε το 1630 δεν το χουν τα δικά μου όπλα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε θα ήθελα να το έχουν.
Και εγώ σου λέω ότι το 1630 είναι τυράκι από τη fabarm και τίποτα περισσότερο :)
 
Πολύ Καλές οι κάνες τις φαμπαρμ αλλά στα δίκανα είχαν ακουστεί θεματακια με σκανδαλες και ένα που είχα πιάσει εγώ έπαιζε η πάπια γενικά δεν στέκονται σαν κατασκευές απέναντι στα Μπερέτα Μπράουνινγκ γκουερινι .

Για δίκανο πάντα μιλάμε γιατί στις καραμπίνες είναι άλλο πρωτάθλημα.

Αφού έχεις όπλα .....στην θέση σου θα μάζευα κάτι παραπάνω να ανέβω μια κατηγορία .

Η ψηλή πίεση δοκιμής (γίνετε λόγο του τρόπο κατασκευής από φαρδύ προς λεπτό)
καλή είναι αλλά δεν λέει κάτι και εκατομμύρια φυσίγγια να ρίξεις το τελευταίο που θα χαλάσει σε δίκανο είναι η κάνη
Οι δοκιμές πιεσεων δεν είναι θέμα αξιοπιστίας του όπλου.

Είναι θέμα ασφάλειας.

Είναι προσόν ότι περνάει δοκιμή τις 1630 πιέσεις.

Τώρα κατά τ αλλά γούστα είναι αυτά και υπάρχουν πολλά καλά οπλα.
 
Και εγώ σου λέω ότι το 1630 είναι τυράκι από τη fabarm και τίποτα περισσότερο :)
Γιώργο όπως είπες εσύ το λες αυτό.
Άλλος μπορεί να πει κάτι άλλο.
Το θέμα είναι ότι το όπλο περνάει τη συγκεκριμένη δοκιμή.

Άλλο τα λόγια άλλο οι πράξεις.

Και ξαναλέω....Εγώ δεν έχω όπλο που έχει περάσει δοκιμή 1630.

Όμως αν είχα καλό θα ήταν για εμενα.
 
Είναι θέμα ασφάλειας.
Στέλιο όταν ένα φυσίγγι είναι επικίνδυνο και θα φτάσει να προκαλέσει ρήξη της κάννης, δε σε σώζουν ούτε τα 1630 bar, ούτε τα 1850bar που δοκιμάζονταν τα ΣαΚαΜΠα.
Τα φυσίγγια εγνωσμένων κατασκευαστών με σφραγίδα CIP τηρούν τα όρια και δεν έχουν παρατηρηθεί τέτοια φαινόμενα.
 
Στέλιο όταν ένα φυσίγγι είναι επικίνδυνο και θα φτάσει να προκαλέσει ρήξη της κάννης, δε σε σώζουν ούτε τα 1630 bar, ούτε τα 1850bar που δοκιμάζονταν τα ΣαΚαΜΠα.
Τα φυσίγγια εγνωσμένων κατασκευαστών με σφραγίδα CIP τηρούν τα όρια και δεν έχουν παρατηρηθεί τέτοια φαινόμενα.
Δεν είναι έτσι...
Διότι τότε πολύ απλά τα όπλα δεν θα περνούσαν δοκιμές ή θα περνούσαν όλα δοκιμή για τις ίδιες πιέσεις.

Είναι σαν να λέμε να αγοράσω ένα αμάξι χωρίς προδιαγραφές ασφαλείας διότι υπάρχουν ατυχήματα τα οποία δε θα σωθώ ότι προδιαγραφές ασφαλείας και να χει το αυτοκινητο(Το λέω αυτό για τα επικίνδυνα φυσίγγια που αναφερεις)

Χαίρω πολύ...

Λέω ξανά τα όπλα μου δεν έχουν περάσει αυτή τη δοκιμή.
Δε σημαίνει ότι δεν είναι καλά ή ότι δεν αντέχουν...
Η ότι θα σκάσουν.

Όμως σίγουρα σημαίνει ότι το φαμπαρμ που έχει περάσει αυτή τη δοκιμή δεν θα σκάσει.
Αν δεν αρέσει αυτό το στοιχείο.
Εμένα μ αρέσει.
Δεν θα αγόραζα ένα όπλο που δεν μου αρέσει για τη δοκιμη στις 1630 πιεσεις.
Θα το αγόραζα επειδή μου αρέσει... και το ότι θα έχει περάσει αυτή τη δοκιμή θα ήταν ένα θετικό σημείο ακόμη.

Για να μην παρεξηγηθώ αναφέρω ξανά ότι αγόρασα τούρκο που δεν αναφέρει καθόλου πιέσεις δοκιμής.

Και ρωτάω τώρα εγώ δεν θα ήταν καλύτερο να ξέρω το το 1630 ή το 1370 ή το 1320 bar ;
 
Στέλιο αυτο που προσπαθουν να σου πουν τα παιδια είναι οτι τα φαμπαρμ λόγω ιδιαιτερότητας της καννης τους που απο φαρδιά γινεται πιο στενη στη συνεχεια αναπτύσσει λιγο παραπανω πιέσεις. Οποτε πρεπει λογω κατασκευής να δοκιμαστει παραπανω
 
Όμως σίγουρα σημαίνει ότι το φαμπαρμ που έχει περάσει αυτή τη δοκιμή δεν θα σκάσει.
Δεν είναι έτσι, αυτό σου εξήγησα και πιο πάνω. Αλλιώς θα τα δοκίμαζαν όλοι στα 1630. Όπως σ είπα η SKB τα δοκίμαζε στα 1850.
Όταν μια επικίνδυνη υπεργομωση ή ένα εμπόδιο μέσα στην κάννη (πχ ξυλαράκι, φύλλο, χιόνι, χώμα) μπορεί και να φτάσει τις πιέσεις πάνω από 2000, το 1200, 1320, 1370, 1630 δεν έχει σημασία, όλα θα σκάσουν.
Στέλιο ζήτησες την άποψη μας για το όπλο. Δεν το κακολογησε κανείς. Αυτό που λέμε είναι ότι οι πιέσεις δοκιμής δεν είναι το Νο1 κριτήριο για το αν θα πάρεις ή όχι εάν όπλο.
Εφόσον εμφανισιακά το γουστάρεις, αυτό που πρέπει αμέσως μετά είναι να το επωμισεις. Κι εφόσον σου έρχεται καλά, να σκεφτείς τι κυνήγια κάνω; Άρα τι μήκος καννων χρειάζομαι; Το προσφέρει; Τι τσοκ δίνει; Τι ζύγισμα έχει; Τι κριτικές από κατόχους μπορώ να βρω; Τι αντοχή φαίνεται να δείχνει στο χρόνο και τη χρήση; Έχει βγάλει θέματα; Αν ναι, ποια είναι; επισκευάζονται; κοκ
Από κει και πέρα όσο θα το προσέχεις (συντηρείς σωστά), θα σε προσέχει πιστεύω!
 
Δεν είναι έτσι...
Διότι τότε πολύ απλά τα όπλα δεν θα περνούσαν δοκιμές ή θα περνούσαν όλα δοκιμή για τις ίδιες πιέσεις.

Είναι σαν να λέμε να αγοράσω ένα αμάξι χωρίς προδιαγραφές ασφαλείας διότι υπάρχουν ατυχήματα τα οποία δε θα σωθώ ότι προδιαγραφές ασφαλείας και να χει το αυτοκινητο(Το λέω αυτό για τα επικίνδυνα φυσίγγια που αναφερεις)

Χαίρω πολύ...

Λέω ξανά τα όπλα μου δεν έχουν περάσει αυτή τη δοκιμή.
Δε σημαίνει ότι δεν είναι καλά ή ότι δεν αντέχουν...
Η ότι θα σκάσουν.

Όμως σίγουρα σημαίνει ότι το φαμπαρμ που έχει περάσει αυτή τη δοκιμή δεν θα σκάσει.
Αν δεν αρέσει αυτό το στοιχείο.
Εμένα μ αρέσει.
Δεν θα αγόραζα ένα όπλο που δεν μου αρέσει για τη δοκιμη στις 1630 πιεσεις.
Θα το αγόραζα επειδή μου αρέσει... και το ότι θα έχει περάσει αυτή τη δοκιμή θα ήταν ένα θετικό σημείο ακόμη.

Για να μην παρεξηγηθώ αναφέρω ξανά ότι αγόρασα τούρκο που δεν αναφέρει καθόλου πιέσεις δοκιμής.

Και ρωτάω τώρα εγώ δεν θα ήταν καλύτερο να ξέρω το το 1630 ή το 1370 ή το 1320 bar ;
Έτσι όπως το θέτεις...το λογικό θα ήταν να μην αγοράσεις Τούρκο...
 
Έτσι όπως το θέτεις...το λογικό θα ήταν να μην αγοράσεις Τούρκο...
Ναι....είπα ότι αν είχα πιάσει στα χέρια μου το φαμπαρμ(ώστε να έβλεπα αν μου ερχεται) πιθανόν να το είχα αγοράσει.
Επίσης το φαμπαρμ κάνει τα δίπλα χρήματα και λίγο ακόμη.
Αυτό σημαίνει ότι αν έδινα 1400 Φυσικά θα τα έδινα στο φαμπαρμ.

Το είπα τόσες φορές ότι το 1630 δεν είναι κριτήριο αγοράς οπλου.
Είναι ένα στοιχείο που αν το έχει το όπλο μας είναι καλό.

Δηλαδή τι άλλο πρέπει να πω....
 
Back
Top