Fabarm Team

Εγώ δν τα έχω δει καν από κοντά όμως.
Όταν με το καλό έρθει η ώρα θα ανέβω Αθήνα στον Καλκατζάκο να τα επομίσω και τα 2 να δω πως είναι σε αφή (ζύγισμα,swing)...και βλέπουμε.
Αν δν κάνω λάθος έχουν και τα 2 φλάτζες κλίσεων κοντακίου....:rolleyes:
αν οπωσδηποτε θες fabarm πηγαινε για την xlr.
 
Εγώ δν τα έχω δει καν από κοντά όμως.
Όταν με το καλό έρθει η ώρα θα ανέβω Αθήνα στον Καλκατζάκο να τα επομίσω και τα 2 να δω πως είναι σε αφή (ζύγισμα,swing)...και βλέπουμε.
Αν δν κάνω λάθος έχουν και τα 2 φλάτζες κλίσεων κοντακίου....:rolleyes:
Την έχω - την L4s - εδώ και έναν χρόνο και έχω ρίξει καμία 500 - 600 φυσίγγια . Μου έκανε μια εμπλοκή μόνο ένα πρωινό σε ψοφόκρυο -5 και πάχνη, υγρασία στην πρώτη τουφεκιά με 36gr φυσίγγια. Δεν το ξανάκανε. Δεν με ενόχλησε αυτό όμως. Με χάλασε που για να φέρω το κοντάκι στα μέτρα μου δεινοπάθησα. Οι φλάντζες δεν φτάνουν για να δόσουν πολύ cast off - on, επειδή η τρύπα της τζαβέτας είναι στενή και δεν την αφήνει να πάρει πολύ κλίση. Για κλίση πάνω κάτω ήταν οκ.
Τώρα που την έφερα στα μέτρα μου την χαίρομαι γιατί η κάννη της, πραγματικά, δεν παίζεται.
 
Υπάρχει κάποιος κάτοχος της Fabarm L4S (Left) να μας δόσει πληροφορίες ως προς τη λειτουργία μηχανισμού της...;;;

Έχω το όπλο που σε ενδιαφέρει (l4s left) λίγο πάνω από μήνα οπότε τα πιο κάτω είναι οι πρώτες εντυπώσεις μου.

Έχω ρίξει 500 περίπου φυσίγγια 30 & 32gr χωρίς το παραμικρό πρόβλημα λειτουργίας.

Επωμίζω αριστερά και χρειάζομαι μεγάλη αριστερή παρέκκλιση.
Έχω λεπτό ζυγωματικό και χρειάζομαι επίσης τη ράχη πολύ ψηλά.
Τα έφερα εξαιρετικά εύκολα και τα 2, με επι πλέον φλάντζες.

Το νιώθω πολύ καλά στα χέρια μου, επωμίζω αρκετά γρηγορότερα, μπαίνει πολύ γρήγορα «στο μάτι» και είναι ιδιαίτερα ξεκούραστο στο περπατητό.

Ψάχνομαι για το φυσίγγι και τα τσόκ του.

Μέχρι στιγμής…..πολύ ευχαριστημένος.
 

Attachments

  • DSC_0736-FABARM.jpg
    DSC_0736-FABARM.jpg
    213,5 KB · Προβολές: 80
  • DSC_0738-FABARM.jpg
    DSC_0738-FABARM.jpg
    241,3 KB · Προβολές: 83
  • DSC_0741-FABARM.jpg
    DSC_0741-FABARM.jpg
    286,9 KB · Προβολές: 83
  • DSC_0744-FABARM.jpg
    DSC_0744-FABARM.jpg
    256,1 KB · Προβολές: 82
  • DSC_0746-FABARM.jpg
    DSC_0746-FABARM.jpg
    193,6 KB · Προβολές: 82
Έχει δοκιμάσει κάποιος συνάδελφος στην L4S το GEMINI IC ?
Κάνω περπατητό και τo 2/10 μου είναι πολύ ανοικτό για μετά τα 25 μέτρα ενώ το 5/10 στενό για τα κοντινά.
Σκεφτομαι το GEMINI IC άλλα και κάθε άλλη δοκιμασμένη πρόταση είναι καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
ναι εγώ,,,μέχρι τα 28 μέτρα μπάλα θα πηγαίνει,από εκεί και πάνω ανοίγει συγκεκριμένα στα 30-32μ και μετά

με το μαμά 2/10 διάλεξε ένα πιο συγκεντρωτικό φυσίγγι π.χ ενα 28γρ σπορτινγκ ,το νέο ισπανικό imperial 32gr ή το fantom 31gr
 
Last edited:
ναι εγώ,,,μέχρι τα 28 μέτρα μπάλα θα πηγαίνει,από εκεί και πάνω ανοίγει συγκεκριμένα στα 30-32μ και μετά

με το μαμά 2/10 διάλεξε ένα πιο συγκεντρωτικό φυσίγγι π.χ ενα 28γρ σπορτινγκ ,το νέο ισπανικό imperial 32gr ή το fantom 31gr
Ευχαριστώ για την απάντηση Παύλο. Μήπως έχεις δοκιμασει και το LM της GEMINI να μου πεις συγκριτικά διάφορες?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Έχω το όπλο που σε ενδιαφέρει (l4s left) λίγο πάνω από μήνα οπότε τα πιο κάτω είναι οι πρώτες εντυπώσεις μου.

Έχω ρίξει 500 περίπου φυσίγγια 30 & 32gr χωρίς το παραμικρό πρόβλημα λειτουργίας.

Επωμίζω αριστερά και χρειάζομαι μεγάλη αριστερή παρέκκλιση.
Έχω λεπτό ζυγωματικό και χρειάζομαι επίσης τη ράχη πολύ ψηλά.
Τα έφερα εξαιρετικά εύκολα και τα 2, με επι πλέον φλάντζες.

Το νιώθω πολύ καλά στα χέρια μου, επωμίζω αρκετά γρηγορότερα, μπαίνει πολύ γρήγορα «στο μάτι» και είναι ιδιαίτερα ξεκούραστο στο περπατητό.

Ψάχνομαι για το φυσίγγι και τα τσόκ του.

Μέχρι στιγμής…..πολύ ευχαριστημένος.
Νίκο βλέπω καλά έχεις βάλει δύο φλάντζες; Εμένα ρε φίλε με δύο φλάντζες άφηνε κενό. Εννοώ εγώ που είμαι δεξιόχειρας έβαλα δύο φλάντζες για καστ οφ και από την δεξιά μεριά , όταν βίδωνα την τζαβέτα, το ξύλο του κοντακιού δεν εφάπτονταν στο μέταλλο της βάσης , άφηνε κενό. Τις φλάντζες από τι υλικό τις έκανες ; Ρωτάω γιατί ψαχτηκα πολύ για τα παραπάνω και θυμάμαι ζήτησα από τον Τούρη επιπλέον φλάντζες και μου είχε πει ότι δεν βγαίνουν άλλες από αυτές που είναι μαζί με το όπλο.
 
Νίκο βλέπω καλά έχεις βάλει δύο φλάντζες;
Έχω βάλει τρεις φλάντζες, :):):).

Εμένα ρε φίλε με δύο φλάντζες άφηνε κενό.
Θα πρέπει να σφίξεις καλά το παξιμάδι της τζαβέτας ώστε οι φλάντζες να συμπιεστούν και να ακολουθήσουν την μορφή (S) μεταξύ κοντακίου και βάσης. Θα βοηθούσε ίσως να ζεστάνεις τις φλάντζες σε ζεστό νερό 60~70o C ώστε να μαλακώσουν. (Ήταν μια λύση που είχα σκεφτεί άλλα δεν την εφάρμοσα), Τις έβαλα "στην ψύχρα" :) , τις έσφιξα και όλα καλά.

Τις φλάντζες από τι υλικό τις έκανες ;

Οι φλάντζες είναι της FABARM. Δεν τις έφτιαξα.
H L4S είχε αυτή ,από το εργοστάσιο εγκατεστημένη. (Cast off Spacer).
Είχε επίσης στην συσκευασία αυτές. (Cast off Drop Spacers) Είναι σετ 2 φλαντζών.
Αγόρασα έξτρα άλλο ένα σετ (Cast off Drop Spacers) από την εταιρία ΤΟΥΡΗΣ.
Έβαλα 1 φλάντζα Cast off Spacer από την αριστερή μεριά (Cast on στην περίπτωση μου καθ' ότι αριστεροεπωμίζων) και
2 φλάντζες Cast off Drop Spacers (LEFT -5).
Σαν συνέπεια αυτών των αλλαγών η αριστερή παρέκκλιση αυξήθηκε από τα μαμά ~4mm στα 11mm, το Drop @ Comp μειώθηκε από τα 35 στα 30mm και το Drop @ Heel στα 40 από τα εργοστασιακά 55mm.
Η μεγάλη αλλαγή του Drop άλλαξε βεβαίως το Pitch άλλα το ξανάφερα στα ίσια του με την προσθήκη μιας μικρή φέτας καρυδιάς που μου έφτιαξε ένας φίλος ξυλουργός,
Η προσθήκη των 3 φλαντζών (~4mm) και της φέτας της καρυδιάς (~5mm) αύξησε την απόσταση σκανδάλης-πέλματος κατά 9mm.
Απόσταση που μάλλον πιο βολική μου είναι.


Ρωτάω γιατί ψαχτηκα πολύ για τα παραπάνω και θυμάμαι ζήτησα από τον Τούρη επιπλέον φλάντζες και μου είχε πει ότι δεν βγαίνουν άλλες από αυτές που είναι μαζί με το όπλο.
Πάρε την εταιρία τηλέφωνο και ζήτησε τους το σετ με τις 2 φλάντζες (μάλλον και η XLR τις ίδιες φοράει) και είμαι βέβαιος ότι θα σε εξυπηρετήσουν.
Ελπίζω να βοήθησα. :)


84047528_2901564803233356_2120569501727588352_n.jpg 84336030_616642805568653_1131380285112320000_n.jpg
 
Last edited:
Έχω βάλει τρεις φλάντζες, :):):).


Θα πρέπει να σφίξεις καλά το παξιμάδι της τζαβέτας ώστε οι φλάντζες να συμπιεστούν και να ακολουθήσουν την μορφή (S) μεταξύ κοντακίου και βάσης. Θα βοηθούσε ίσως να ζεστάνεις τις φλάντζες σε ζεστό νερό 60~70o C ώστε να μαλακώσουν. (Ήταν μια λύση που είχα σκεφτεί άλλα δεν την εφάρμοσα), Τις έβαλα "στην ψύχρα" :) , τις έσφιξα και όλα καλά.



Οι φλάντζες είναι της FABARM. Δεν τις έφτιαξα.
H L4S είχε αυτή ,από το εργοστάσιο εγκατεστημένη. (Cast off Spacer).
Είχε επίσης στην συσκευασία αυτές. (Cast off Drop Spacers) Είναι σετ 2 φλαντζών.
Αγόρασα έξτρα άλλο ένα σετ (Cast off Drop Spacers) από την εταιρία ΤΟΥΡΗΣ.
Έβαλα 1 φλάντζα Cast off Spacer από την αριστερή μεριά (Cast on στην περίπτωση μου καθ' ότι αριστεροεπωμίζων) και
2 φλάντζες Cast off Drop Spacers (LEFT -5).
Σαν συνέπεια αυτών των αλλαγών η αριστερή παρέκκλιση αυξήθηκε από τα μαμά ~4mm στα 11mm, το Drop @ Comp μειώθηκε από τα 35 στα 30mm και το Drop @ Heel στα 40 από τα εργοστασιακά 55mm.
Η μεγάλη αλλαγή του Drop άλλαξε βεβαίως το Pitch άλλα το ξανάφερα στα ίσια του με την προσθήκη μιας μικρή φέτας καρυδιάς που μου έφτιαξε ένας φίλος ξυλουργός,
Η προσθήκη των 3 φλαντζών (~4mm) και της φέτας της καρυδιάς (~5mm) αύξησε την απόσταση σκανδάλης-πέλματος κατά 9mm.
Απόσταση που μάλλον πιο βολική μου είναι.



Πάρε την εταιρία τηλέφωνο και ζήτησε τους το σετ με τις 2 φλάντζες (μάλλον και η XLR τις ίδιες φοράει) και είμαι βέβαιος ότι θα σε εξυπηρετήσουν.
Ελπίζω να βοήθησα. :)


View attachment 9177 View attachment 9178
Ευχαριστώ πολύ για την προθυμία σου.Όλα τα παραπάνω τα είχα δοκιμάσει χωρίς αποτέλεσμα. Εδώ να σημειώσω ότι το cast off που ζητούσα ήταν πολύ περισσότερο από τον μέσο όρο (αλλά βλέπω ότι και σε σένα δεν είναι μικρή η κλίση που έδωσες). Γι αυτό και δοκίμασα με δύο φλάντζες, όπου εμφανιζόταν το κενό που είπα παραπάνω. Ψάχνοντας διαπίστωσα ότι η τρύπα της τζαβετας ήταν πολύ στενή και η βίδα εύρισκε στο τοίχωμα της τρύπας όταν δοκίμαζα με δύο φλάντζες ( για τρεις ούτε λόγος). Φάρδυνα λοιπόν την τρύπα αλλά μετά εύρισκε το μπουλόνι της τζαβετας στο εσωτερικό τοίχωμα του κοντακιού. Εδώ εντοπίζω διαφορά με την περίπτωσή σου ,δεδομένου ότι σε μένα εύρισκε, κοιτάζοντας από πίσω το κοντάκι, στα αριστερά ,αφήνοντας αρκετό αερα από την δεξιά μεριά, που μάλλον δίνει λύση όταν ζητάς cast on, όπως στην δικιά σου περίπτωση. Σκέφτηκα να φάω στα αριστερά εσωτερικά το κοντάκι αλλά είναι σε άβολο σημείο, άσε που εκεί το ξύλο είναι πολύ λεπτό που μπορεί να έκανα καμιά τρύπα στο κοντάκι.

Άποψη μου είναι ότι σωστά έβαλες τις φλάντζες εν ψυχρώ. Αν τις ζέσταινες θα ήταν πιο ευλίγιστες αλλά και πιο συμπιέσιμες οπότε, με την πίεση του βιδωματος της τζαβετας δεν θα έπερνες πέρνεις εύπλαστες - ευλιγιστες και θα δέχονταν με το βίδωμα τηςτζαβετας, τις ζητούμενες κλισεις.

Όσο για τις υπόλοιπες φλάντζες, εγώ έκανα και δικές μου, που έδιναν μόνο πλάγια κλίση χωρίς να επιρεάζεται το drop . (Στην περίπτωση σου ίσως έτσι να γλίτωσες την επέμβαση στο pich). Κόλλησα στο κενό που περιγράφω παραπάνω που κατά την τουφεκιά έκανε την κατάσταση ανεξέλεγκτη.
 
Μήτσο εκτός από την μεγάλη αριστερή παρέκκλιση, χρειαζόμουν να σηκώσω αρκετά ψηλά το κοντάκι όποτε η αλλαγή -και διόρθωση κατόπιν- του Pitch ήταν αναπόφευκτη.
Απ ότι κατάλαβα εσύ χρειαζόσουν μόνο περισσότερη δεξια παρέκκλιση -χωρίς μεταβολή του ύψους. Αυτό επιτυγχάνεται με επί πλέον φλάντζα-ες Cast Off Spacer η οποία δεν επηρεάζει το Drop.
Για να έχεις πρόβλημα με το φάρδος της τρύπας που περνά η τζαβετα, θα πρέπει η δεξια παρέκκλιση σου να είναι πολύ μεγάλη - μεγαλύτερη από την δική μου αριστερή. Τελικά το έφερες στα μέτρα σου?
 
Back
Top