Fabarm Team

Καλησπέρα σε όλους!μια ερώτηση αν μπορείτε να με βοηθήσετε.ειμαι κάτοχος μιας l4s scolopax...την πήρα γιατί με βολεύει στο περπάτημα αλλά και στο καρτέρι ήταν φωτιά.μονο καλά λόγια έχω να πω μετά από 40 περίπου κουτιά στην τσίχλα.η ερώτηση είναι για το μαύρο το υλικό (πολυμερικο; )Που βρίσκεται στο πιστόνι.... υπάρχουν ανταλλακτικά; φθείρεται αυτό γιατί έχω ήδη δει διαφορα στην αφή από όταν ήταν εντελώς καινούργιο το όπλο.ευχαριστω
 
Καλησπέρα σε όλους!μια ερώτηση αν μπορείτε να με βοηθήσετε.ειμαι κάτοχος μιας l4s scolopax...την πήρα γιατί με βολεύει στο περπάτημα αλλά και στο καρτέρι ήταν φωτιά.μονο καλά λόγια έχω να πω μετά από 40 περίπου κουτιά στην τσίχλα.η ερώτηση είναι για το μαύρο το υλικό (πολυμερικο; )Που βρίσκεται στο πιστόνι.... υπάρχουν ανταλλακτικά; φθείρεται αυτό γιατί έχω ήδη δει διαφορα στην αφή από όταν ήταν εντελώς καινούργιο το όπλο.ευχαριστω
Φθείρεται, αλλά για να χρειαστεί αντικατάσταση θα περάσει πολύς καιρός και χρήση και υπάρχει ανταλλακτικό. Όλα τα φαμπαρμ τέτοιο έχουν.
 
Καλημέρα σε όλους. Με αφορμή την ερώτηση του Crispsa για το πολυμερές υλικό του πιστονιού της l4s, η αντίστοιχη sporting δεν έχει το πολυμερές αυτό υλικό, είναι μόνο το μέταλλο. Γιατί αυτό? Μήπως αν ποτέ χαλάσει και βγει δεν υπάρχει πρόβλημα? Αν ξέρει κάποιος ας μας πει.
 
Καλησπέρα σε όλους!μια ερώτηση αν μπορείτε να με βοηθήσετε.ειμαι κάτοχος μιας l4s scolopax...την πήρα γιατί με βολεύει στο περπάτημα αλλά και στο καρτέρι ήταν φωτιά.μονο καλά λόγια έχω να πω μετά από 40 περίπου κουτιά στην τσίχλα.η ερώτηση είναι για το μαύρο το υλικό (πολυμερικο; )Που βρίσκεται στο πιστόνι.... υπάρχουν ανταλλακτικά; φθείρεται αυτό γιατί έχω ήδη δει διαφορα στην αφή από όταν ήταν εντελώς καινούργιο το όπλο.ευχαριστω
To μαυρο που λες ειναι απο ελαστομερες υλικο και θελει πολυ προσοχη στο καθαρισμα ,να αποφευγεις σκληρες βουρτσες κλπ Μπορεις να το καθαριζεις με ενα μαλακο πανι η χαρτι κουζινας Οταν θα αρχιζει να ξεχειλωνει στο κατω μερος του τοτε θα το αλλαξεις Το κοστος ειναι μικρο μην σε τρομαζει Το σημαντικο ειναι να καθαριζεις τον μαστο της καννης απο τα καταλοιπα της πυριτιδας πετρωνουν και κανουν αμυχες στο υλικο του πιστονιου
 
Καλημέρα σε όλους. Με αφορμή την ερώτηση του Crispsa για το πολυμερές υλικό του πιστονιού της l4s, η αντίστοιχη sporting δεν έχει το πολυμερές αυτό υλικό, είναι μόνο το μέταλλο. Γιατί αυτό? Μήπως αν ποτέ χαλάσει και βγει δεν υπάρχει πρόβλημα? Αν ξέρει κάποιος ας μας πει.
Η Σπόρτινγκ είναι σεταρισμενη για ελαφρές γομωσεις, όπου δεν απαιτείται το πολυμερές υλικό η δουλειά του οποίου είναι να συμπιέζεται από τα δύο κομμάτια του πιστονιού και όπως εφάπτεται στα τοιχώματα του μαστού της κάννης να φρενάρει η κίνηση του προς τα πίσω. Στις άλλες εκδόσεις το πολυμερές είναι βασικό για τις βαριές γομωσεις. Αν χαλάσει εννοείται πως θέλει άλλαγμα. Υπάρχει λόγος που υπάρχει. Κάνε ότι είπε ο Βαγγέλης στο καθάρισμα.
 
Στο πιστόνι της φαμπάρμ προσέχετε με τα υγρά καθαρισμού. Με το μαλακό. Ελάχιστο θέλει και όσο μπορείτε να μην μπαίνει ανάμεσα από το πολυμερές και το μέταλλο. Και φυσικά δουλεύει εντελώς στεγνό. Και αυτό και ο μαστός. Εγώ αυτό το πιστόνι θα το καθάριζα μόνο με υλικά που δεν επηρεάζουν τα πλαστικά, όπως μπάλιστολ για παράδειγμα. Είχα l4s για αυτό τα λέω. Έχει κι ένα ο ρινγκ στο μαστό. Λίγο προσοχή και εκεί. Παρεμπιπτόντως ο μηχανισμός αυτός εμένα μου αρέσει.
 
Back
Top