Fabarm Team

Φιλαρακια υπαρχει μια xlr5 oiled προς πωληση με 66cm κομπλε εαν υπαρχει ενδιαφερον πεστε μου να ανεβασω στις πωλησεις εαν κατι αμεσα στειλτε πμ.
Βάλτη εσύ στις αγγελίες (στη σωστή τιμή) να υπάρχει. Αφού έχει βγάλει εισιτήριο.
 
Με τους 66cm εχει τελειο ζυγισμα και για μπεκατσα περδικα ορτυκι ανεβαινει γρηγορα και σταθερα.
Πήγαινε επωμισε την xlr σε 66 εκ και την l4s σε 66εκ μαζί το ένα μετά το άλλο και έλα να ξανακάνουμε αυτή την κουβέντα. Ακόμη και την l4s με 71 εκ και την xlr με 66εκ . Δεν είναι το θέμα στο βάρος της κάννης λόγο μήκος. Την ίδια ακριβώς κάννη εχουν εξαλλου . Το ζύγισμα είναι στο υπόλοιπο μέρος του όπλου και η αίσθηση που σου δίνει. Εγώ θεωρώ καλύτερη αγορά την l4s. Επίσης λύσετε τα και τα δύο όπλα μαζί να δείτε διαφορες στον μηχανισμό και στην ποιότητα. Εγω πάντως διάφορα δεν βρίσκω εκτός από βελτιώσεις στην l4s.
 
Πήγαινε επωμισε την xlr σε 66 εκ και την l4s σε 66εκ μαζί το ένα μετά το άλλο και έλα να ξανακάνουμε αυτή την κουβέντα. Ακόμη και την l4s με 71 εκ και την xlr με 66εκ . Δεν είναι το θέμα στο βάρος της κάννης λόγο μήκος. Την ίδια ακριβώς κάννη εχουν εξαλλου . Το ζύγισμα είναι στο υπόλοιπο μέρος του όπλου και η αίσθηση που σου δίνει. Εγώ θεωρώ καλύτερη αγορά την l4s. Επίσης λύσετε τα και τα δύο όπλα μαζί να δείτε διαφορες στον μηχανισμό και στην ποιότητα. Εγω πάντως διάφορα δεν βρίσκω εκτός από βελτιώσεις στην l4s.
Την l4s την επωμισα και την μελετησα στον Καλκατζακο το 2018.Εχω πληρη γνωση και κατοχη για τα fabarn απο το 2004.Δεν θα διαφωνησω σε κατι μαζι σου απο το να παρατηρησω μονο οτι τουλαχιστον στο σωματοτυπο και στα χερια τα δικα μου η xlr μου εδωσε το στοιχειο της στιβαροτητας και της σταθεροτητας στο κοματι της επωμισης.Η l4s εχει μια αναλαφρη αισθηση πραγμα που σε μενα δεν ευχαριστουσε και στα τεχνικα σημεια εχει δυο πραγματακια οπως η προστασια της εμπροσθιας βιδας για την προστασια της παπιας την ποιο λεπτη βαση στο σχεδιασμο της και την προσαρμογη της παπιας με την βαση του οπλου.Η fabarn βελτιωσε σε σημεια τις αδυναμιες της xlr και ακολουθησε την ταση της λεπτης βασης οπως την καλουσε ο ανταγωνισμος..Κατα τα αλλα ειναι ιδια κατασκευη με μονη επιφυλαξη τα ξυλα της εαν κρατουν την ποιοτητα και αυτο διοτι τα τελευται χρονια οι εταιρειες εχουν κανει αλαξοκωλιες και εκπτωση στο θεμα αυτο για να συγκρατησουν το κοστος κατασκευης. Ετσι προσωπικα κατεληξα και πηρα την xlr και δεν το εχω μετανοιωσει ειναι ενα εξαιρετικο οπλο.Αναφερθηκα στην εμπειρια μου με τα οπλα fabarm εφοσον υπαρχουν στην παρεα μου απο το 2004 δυο Η368 lux και δυο xlr και μια Η35titan και εχουν κυνηγηθει σε ολα τα θηραματα εκτος του αγριοχοιρου ,και κοντραριστει στα τεστ με αλλα οπλα.Απαντησα στην προτοπης σου οσο με αφορα για το γνωστικο κομματι αλλα εαν θα με ρωτουσε καποιος τι να επελεγε σημερα οπως εκανα και εγω οταν ρωτησα τoν φιλο Pavlo που ειχε την l4s lux θα του ελεγα εαν τα βρει με την αισθηση του οπλου στο χειρισμο του η επιλογη πρεπει να ειναι η l4s επιπροσθετως για ενα λογο ακομα οτι η fabarm μας εχει δειξει οτι σεβεται τους πελατες της σε ολα τα σημεια και τις κατασκευαστικες αδυναμιες τις διορθωνει στο επωμενο μοντελο και στην τεχνικη υποστηριξη ειναι και παραμενει αψογη ενας σημαντικος παραγοντας για τον πελατη της..Μακροσκελησα αλλα πιστευω να βοηθησα στα ερωτηματα καποιων υποψηφιων προς αγορα συναδελφων και επαναλαμβανω προσωπικη μου αποψη. .
 
Την l4s την επωμισα και την μελετησα στον Καλκατζακο το 2018.Εχω πληρη γνωση και κατοχη για τα fabarn απο το 2004.Δεν θα διαφωνησω σε κατι μαζι σου απο το να παρατηρησω μονο οτι τουλαχιστον στο σωματοτυπο και στα χερια τα δικα μου η xlr μου εδωσε το στοιχειο της στιβαροτητας και της σταθεροτητας στο κοματι της επωμισης.Η l4s εχει μια αναλαφρη αισθηση πραγμα που σε μενα δεν ευχαριστουσε και στα τεχνικα σημεια εχει δυο πραγματακια οπως η προστασια της εμπροσθιας βιδας για την προστασια της παπιας την ποιο λεπτη βαση στο σχεδιασμο της και την προσαρμογη της παπιας με την βαση του οπλου.Η fabarn βελτιωσε σε σημεια τις αδυναμιες της xlr και ακολουθησε την ταση της λεπτης βασης οπως την καλουσε ο ανταγωνισμος..Κατα τα αλλα ειναι ιδια κατασκευη με μονη επιφυλαξη τα ξυλα της εαν κρατουν την ποιοτητα και αυτο διοτι τα τελευται χρονια οι εταιρειες εχουν κανει αλαξοκωλιες και εκπτωση στο θεμα αυτο για να συγκρατησουν το κοστος κατασκευης. Ετσι προσωπικα κατεληξα και πηρα την xlr και δεν το εχω μετανοιωσει ειναι ενα εξαιρετικο οπλο.Αναφερθηκα στην εμπειρια μου με τα οπλα fabarm εφοσον υπαρχουν στην παρεα μου απο το 2004 δυο Η368 lux και δυο xlr και μια Η35titan και εχουν κυνηγηθει σε ολα τα θηραματα εκτος του αγριοχοιρου ,και κοντραριστει στα τεστ με αλλα οπλα.Απαντησα στην προτοπης σου οσο με αφορα για το γνωστικο κομματι αλλα εαν θα με ρωτουσε καποιος τι να επελεγε σημερα οπως εκανα και εγω οταν ρωτησα τoν φιλο Pavlo που ειχε την l4s lux θα του ελεγα εαν τα βρει με την αισθηση του οπλου στο χειρισμο του η επιλογη πρεπει να ειναι η l4s επιπροσθετως για ενα λογο ακομα οτι η fabarm μας εχει δειξει οτι σεβεται τους πελατες της σε ολα τα σημεια και τις κατασκευαστικες αδυναμιες τις διορθωνει στο επωμενο μοντελο και στην τεχνικη υποστηριξη ειναι και παραμενει αψογη ενας σημαντικος παραγοντας για τον πελατη της..Μακροσκελησα αλλα πιστευω να βοηθησα στα ερωτηματα καποιων υποψηφιων προς αγορα συναδελφων και επαναλαμβανω προσωπικη μου αποψη.
Δεν διαφωνούμε κάπου. Το πιο βαρύ οπλο σου βγάζει την αίσθηση του πιο στιβαρού αλλά είναι απλά αίσθηση δεν σημαίνει ότι ένα πιο ελαφρύ όπλο δεν είναι εξίσου στιβαρό. Ειδικά με τις βελτιώσεις που έχουν γίνει στην l4s με ξεχωριστή βίδα που σφίγγει η κάννη στην αποθήκη και όχι πάνω στο ξύλο της πάπιας θα το χαρακτήριζα πιο βελτιωμένο ,πιο στιβαρό και πιο τεχνολογικά προηγμένο. Γιατί εκτός ότι μειώνονται οι πιέσεις στο ξύλο της πάπιας λύνεται και το μακροχρόνιο κοινό πρόβλημα που έχουν σχεδόν όλα τα αυτογεμη με την βίδα που ξεσφιγγει και πρέπει διαρκώς να την ελέγχεις και να την σφίγγεις στο κυνήγι.
 
Δεν διαφωνούμε κάπου. Το πιο βαρύ οπλο σου βγάζει την αίσθηση του πιο στιβαρού αλλά είναι απλά αίσθηση δεν σημαίνει ότι ένα πιο ελαφρύ όπλο δεν είναι εξίσου στιβαρό. Ειδικά με τις βελτιώσεις που έχουν γίνει στην l4s με ξεχωριστή βίδα που σφίγγει η κάννη στην αποθήκη και όχι πάνω στο ξύλο της πάπιας θα το χαρακτήριζα πιο βελτιωμένο ,πιο στιβαρό και πιο τεχνολογικά προηγμένο. Γιατί εκτός ότι μειώνονται οι πιέσεις στο ξύλο της πάπιας λύνεται και το μακροχρόνιο κοινό πρόβλημα που έχουν σχεδόν όλα τα αυτογεμη με την βίδα που ξεσφιγγει και πρέπει διαρκώς να την ελέγχεις και να την σφίγγεις στο κυνήγι.
Επιπροσθετως να σημειωσω το εξης.Η βιδα στο προσθειο μερος σκοπο αποκλειστικα εχει την προστασια της παπιας στο εμπροσθιο σημειο ωστε να μη προκληθει ραγισμα απο την παλιδρομηση του μηχανισμου σωστη και απαραιτητη βελτιωση απο την εταιρεια.Η εφαρμογη της παπιας στο συνολο της στο εμπρος αλλα και στο πισω μερος της ειναι σταθεροτατη και στα δυο μοντελα διοτι στην xlr το πισω μερος της παπιας εχει εγκοπες που εδραζουν σε εσοχες στην βαση και με το σφιξιμο της βιδας ασφαλιζει σταθερα χωρις κουνηματα και η βιδα της σφιγει σταθερα και ισως παραπανω του κανονικου με αποτελεσμα ενιοτε να χρειαζεται το κλειδι του τσοκ να το ξεσφιξεις οσο αφορα την l4s ο νεος σχεδιασμος της παπιας εδωσε λεπτινση και νεα εδραση στη βαση εξισου ασφαλη.Τωρα σε βαρος η l4s ειναι ποιο ελαφρια απο την xlr και σε καποιους χειροδυναμους δεν κοντρολαρεται στα γυρισματα και στις ενστικτωδεις τουφεκιες.Επιλεγουν αυτο που ελεγα και πρωτιστως οτι ειναι προσωπικο ιδιοτυπο το θεμα της επιλογης.Μη ξεχναμε οτι τη λεπτη σχεδιαση των οπλων δεν την προτιμουν ολοι βλεπε επιλογη μεταξυ beretta 686 και browning 525 που επιβεβαιωνω το λογο αυτο με τις προσωπικες μου επιλογες εχοντας xlr και το 525.Και να προλαβω καποια ενσταση εχω στην παρεα μου το 686 το οποιο 1α το δοκιμασα ωστε να εχω προσωπικη αποψη και τελικα δεθηκα με το 525.Νομιζω οτι το αναλυσαμε το θεμα μεχρι εκει που δεν περνει και αμφοτεροι να βοηθησαμε στην λεπτομερεια.
 
Βάλτη εσύ στις αγγελίες (στη σωστή τιμή) να υπάρχει. Αφού έχει βγάλει εισιτήριο.
Να διευκρινησω η xlr δεν ειναι το δικο μου οπλο ειναι συγκυνηγου μου μεχρι χθες διοτι απο σοβαρο προβλημα μεσης παλαιοτερα χειρουργημενος το αναγκαζει να σταματησει οριστικα το κυνηγι.Ηδη εδωσε τα δυο σεττερ που διατηρουσε .
 
Να διευκρινησω η xlr δεν ειναι το δικο μου οπλο ειναι συγκυνηγου μου μεχρι χθες διοτι απο σοβαρο προβλημα μεσης παλαιοτερα χειρουργημενος το αναγκαζει να σταματησει οριστικα το κυνηγι.Ηδη εδωσε τα δυο σεττερ που διατηρουσε .
Καμιά τιμή και φωτογραφίες ;;
 
.Τωρα σε βαρος η l4s ειναι ποιο ελαφρια απο την xlr και σε καποιους χειροδυναμους δεν κοντρολαρεται στα γυρισματα και στις ενστικτωδεις τουφεκιες.
Πιθανόν το ζύγισμα να είναι διαφορετικό. Με ίδιο μήκος κάννης το βάρος στην XLR5 oiled (κοντάκι-πάπια καρυδιά) ειναι ίδιο με αυτό των L4S εξαιρουμένων των sporting (βαρύτερη) και scolopax ( ελαφρύτερη). Μόνο οι XLR με συνθετικό κοντάκι - πάπια είναι βαρύτερες από τις L4S οι οποίες μέχρι στιγμής δεν έχουν συνθετικές εκδόσεις.
 
368 εβγαζε το μισο φυσιγγι απο την αποθηκη
20240117_100914-jpg.84842
20240117_100858.jpg
 

Attachments

  • 20240117_100914.jpg
    20240117_100914.jpg
    305,5 KB · Προβολές: 197
Back
Top