Fabarm Team

αυτα του γωγου δεν τα ξερω,,τα gorila elix δουλευω στο δυκανακι και αφηνουνε μολυβι αλα με λιγο σπρει και 2 3 τραβηγματα με την βουρτσα καθαριζουνε,,,και εγω εχω μια fabarm eyrolion h 368 και εχω ρηξη τα φυσιγκιααααα και διαφωρετηκα,,αλα η κανητης παντα ειναι ΤΖΑΜΙΙΙΙ,,οταν τελειωνη η σεζων την κανω ενα γενικο καθαρισμαα ;)
👍
Τα ίδια φυσσιγκια είναι . Γώγος είναι ο κύριος που τα φτιάχνει και gorilla elix disp είναι το μοντέλο που πήρα σαν τα δικά σου . 36 6αρι , 34-32 σε 8αρι . Όλα διασπορας
 
Τα ίδια φυσσιγκια είναι . Γώγος είναι ο κύριος που τα φτιάχνει και gorilla elix disp είναι το μοντέλο που πήρα σαν τα δικά σου . 36 6αρι , 34-32 σε 8αρι . Όλα διασπορας
Για το σκοπευτήριο θα παίρνεις συγκεντρωτικά και όχι πάνω από 28 γρ. Για εξάσκηση πας στο σκοπευτήριο όχι για να σκοτώσεις κάτι. Οπότε δεν χρειάζεται ούτε διασποράς που αφήνουν μολυβδωσεις ούτε πολλά γραμμάρια που εκτός από πιο ακριβά έχουν και περισσότερο λάκτισμα. Με συγκεντρωτικά σκοπευτικά φυσίγγια λίγων γραμμαρίων θα εξασκηθεις και θα μάθεις καλύτερα. Αν θέλεις λίγο πιο ανοιχτή κατανομη βάλε πιο ανοιχτό τσοκ. Τα διασποράς χρειάζονται μόνο για θηράματα που τουφεκας σε πολύ κοντινές αποστάσεις και σε όπλα με σταθερό σφιχτό τσοκ όπως κάποια παλιά δικαννα.
 
Καταρχάς καλησπέρα στην ομάδα και ευχαριστώ για την φιλοξενία . Ονομάζομαι Αρώνης Θεόδωρος και πρόσφατα απέκτησα την πρώτη μου fabarm xlr5 composite . Είμαι παντελος άσχετος με καραμπίνες αλλά έχω αρκετές γνώσεις σε ραβδωτό πιστόλι καθώς είμαι σκοπευτής ipsc. Πήγα σκοπευτήριο και έρηξα 25-30 φυσσιγκια από 40 έως 32 γρ τόσο συγκέντρωσης όσο και διασποράς. Επίσης σήμερα έρηξα Τραπ 2 κουτιά 32γρ διασποράς και συγκέντρωσης. Το όπλο μου έκατσε απίστευτα καλά , φοβερή ντουφέκια , ποιότητα ....γενικά οπλαρα . Πάνε τώρα στα δυσάρεστα και σε μια απορία . Παρατήρησα μια αστοχία αν μπορώ να την πω στο ποτήρι αερίων και αύριο μάλιστα πάει Τουρη για δωρεάν αλλαγη . Επίσης παρατήρησα αυτή την μαυρίλα που μένει πάνω στο έμβολο αερίων το οποίο αν κατάλαβα καλά δεν το πειράζω καθόλου η το καθαρίζω με κινδύνο να ξεφλουδίσει η επιστρωση με το χρυσό χρώμα . Αυτό που με έχει εκνευρίσει απίστευτα είναι η μολυβωση αν το λέω σωστά που βρίσκω μέσα στην κάννη. Σαν να λιώνουν τα σκάγια μέσα στην κανη . Τόσο χτες από 25 βολές όσο και σήμερα από 50 βολές μου πήρε πάνω από 40 λεπτά με g96 αν το λέω σωστά και μεταλλική βούρτσα και πανιά για να επαναφέρω την γυαλαδα . Απίστευτη ποσότητα μολυβδωσης . Μου έφυγαν τα χέρια στο τρίψιμο . Είναι λογικό ? Τα φυσσιγκια είναι 1) Ρουμελιώτης 32γρ συγκέντρωσης 8 , gorilla elix disp 36-34-32 διασποράς 6-8-8 νούμερο και overmax 40gr συγκέντρωσης 4αρι . Λίγη βοήθεια παρακαλώ . Κάνω κάτι λάθος ? Είναι λογικό τόσο μολύβι εσωτερικά λιωμένο στην κανη ?
Καλώς όρισες φίλε μου. Το ίδιο έπαθα κι εγώ με την l4s με κάτι σκοπευτικά φυσίγγια με μεσοταπα (πράγμα το οποίο δεν γνώριζα) σούπερ κιλ 28 γρ. Γέμισε κάννη, μαστός κλπ μολύβι. Στην αρχή που είδα το πιστόνι μαύρο, νόμιζα πως είχε παραμορφωθεί το μέταλλο. Λέω τι επίστρωση ζιρκονίου και αρλουμπες, αυτό παραμορφώθηκε. Μόλις όμως άρχισα να καθαρίζω το πιστόνι (ξεφλούδισμα με μαχαίρι), κατάλαβα ότι είναι μολύβι λιωμένο. Στο τέλος το καθάρισα κι έγινε γυαλί. Το πήγα στην τουρις για έλεγχο και φυσικά το όπλο δεν είχε απολύτως τίποτα, και ευτυχώς λειτουργεί άψογα και το έχω καταευχαριστηθει. Ποτέ φυσίγγια με μεσοταπα (και διασποράς από ότι καταλαβαίνω από τα γραφόμενα σου) σε καραμπίνα αερίων. Εννοείται ότι έβαλα χέρι στο μαγαζί που μου πούλησε τα φυσίγγια, γιατί δεν μου είπε ότι τα συγκεκριμένα ήταν με μεσοταπα.
 
Να είστε καλά ρε παρέα τουλάχιστον κατάλαβα τι κάνω λάθος και πως μπορώ να ευχαριστήσω το όπλο μου ακόμα παραπάνω. Εννοείται ότι η επόμενη δοκιμη θα είναι μόνο με συγκέντρωσης και περιμένω να δω σε τι κατάσταση θα μου αφήσει την κανη και το έμβολο . Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για το χρόνο σας
 
Ρίξε ότι γουστάρεις και καθάρισε το μετά. Δεν παθαίνει τίποτα
Δεν είναι θέμα να πάθει κάτι . Απλά θεώρησα υπερβολικό να καθαρίζω 30 και 40 λεπτά λιωμένο μολύβι απ' την στιγμή που λογικά θα το γλητωσω αυτό με φυσίγγια συγκέντρωσης . Μόλις γύρισει η κανη από τον Τουρη θα γίνει άμεσα δοκιμη
 
Δεν είναι θέμα να πάθει κάτι . Απλά θεώρησα υπερβολικό να καθαρίζω 30 και 40 λεπτά λιωμένο μολύβι απ' την στιγμή που λογικά θα το γλητωσω αυτό με φυσίγγια συγκέντρωσης . Μόλις γύρισει η κανη από τον Τουρη θα γίνει άμεσα δοκιμη
Το Fabarm Θόδωρε είναι καπνιάρικο όπλο γενικά. Τωρα για τις μολυβδώσεις έχεις δίκιο. Κι εμένα μου τη δινει.
 
Το Fabarm Θόδωρε είναι καπνιάρικο όπλο γενικά. Τωρα για τις μολυβδώσεις έχεις δίκιο. Κι εμένα μου τη δινει.
Βασικά επειδή είμαι τελείως αρχάριος θεώρησα ότι κάνω κάτι λάθος . Θεώρησα τραγικό με 5-10-15 ντουφεκιες να θέλει η κανη 30+ λεπτά με την βούρτσα και λάδι και πανάκια για να φύγουν τα λιωμένα μολύβια . Και βέβαια είναι και οι παρέες. Δηλαδή να μου λέει ο άλλος ότι με Benelli ρίχνει με διασποράς gorilla elix 2 χρόνια και δεν έχει χρειαστεί να την καθαρίσει ποτέ και εγώ με μισό κουτί ετριβα μισό απόγευμα ....κάπου στην μέση είναι η αλήθεια . Μόλις γύρισει η κανη θα κάνω δοκιμές με 28 και 32 σε δίσκο μόνο συγκέντρωση . Θα δοκιμάσω Ρουμελιώτη και rocket συγκέντρωσης ...τόσο πολύ μολύβι έλιωσε που πέρασε από τις τρύπες αερίων και έκατσε πάνω στο έμβολο
 
Βασικά επειδή είμαι τελείως αρχάριος θεώρησα ότι κάνω κάτι λάθος . Θεώρησα τραγικό με 5-10-15 ντουφεκιες να θέλει η κανη 30+ λεπτά με την βούρτσα και λάδι και πανάκια για να φύγουν τα λιωμένα μολύβια . Και βέβαια είναι και οι παρέες. Δηλαδή να μου λέει ο άλλος ότι με Benelli ρίχνει με διασποράς gorilla elix 2 χρόνια και δεν έχει χρειαστεί να την καθαρίσει ποτέ και εγώ με μισό κουτί ετριβα μισό απόγευμα ....κάπου στην μέση είναι η αλήθεια . Μόλις γύρισει η κανη θα κάνω δοκιμές με 28 και 32 σε δίσκο μόνο συγκέντρωση . Θα δοκιμάσω Ρουμελιώτη και rocket συγκέντρωσης ...τόσο πολύ μολύβι έλιωσε που πέρασε από τις τρύπες αερίων και έκατσε πάνω στο έμβολο
:)
Κάποια φυσίγγια είναι εντελώς χάλια σε θέμα μολυβδώσεων.
Έκανα μια φορά την μαλακία και παράγγειλα 1000 ή 1500 με μισόταπα ... ζήτημα να έριξα 5 κουτιά.
Τα άλλα τα χάρισα.
Από τότε έχω να κάνω μαζική παραγγελία.
Τα τελευταία τα αντάλλαξα πέρσι με αυτά τα φοβερά φυσίγγια με την ψαγμένη άσπρη εκτύπωση.
Τα έριξα και αυτά και ηρέμησε το νευρικό μου σύστημα.

1664777566632.png
 
:)
Κάποια φυσίγγια είναι εντελώς χάλια σε θέμα μολυβδώσεων.
Έκανα μια φορά την μαλακία και παράγγειλα 1000 ή 1500 με μισόταπα ... ζήτημα να έριξα 5 κουτιά.
Τα άλλα τα χάρισα.
Από τότε έχω να κάνω μαζική παραγγελία.
Τα τελευταία τα αντάλλαξα πέρσι με αυτά τα φοβερά φυσίγγια με την ψαγμένη άσπρη εκτύπωση.
Τα έριξα και αυτά και ηρέμησε το νευρικό μου σύστημα.

View attachment 57010
Τα μονοβολα και τα δράμια αφήνουν πολλές μολυβδωσεις , ακόμα και αν ρίξεις 2-3;
 
Καλησπέρα και πάλι στην παρέα . Η κάννη επέστρεψε απο την Fabarm . Δεν έκριναν απαραίτητη την αντικατάσταση του ποτηριού αερίων ( μου έκανε εντύπωση ) αλλά ουσιαστικά έγινε ένα γυάλισμα και όντος είναι πάλι σαν καινούριο . Έπειτα απο αρκετές δοκιμές κατέληξα ότι είχατε απόλυτο δίκιο με ορισμένα φυσσιγκια με διασπορεα . Έχω κατάλληξει σε συγκεκριμένα 28γρ Νο 5 καθώς και σε συγκέντρωσης 32γρ τα οποία τα γουστάρει τόσο πολύ που όχι μόνο δεν αφήνει μολυβδωσεις αλλά που λέει ο λόγος δεν θέλει ούτε καθάρισμα . Φανταστικό όπλο . Μια πολύ καλή επιλογή . Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια σας
 
C8E3D6E0-B8E3-4645-9EB4-A7D70DDBA40A.jpeg307CA9A8-55DD-4779-8D69-5D2248D4789B.jpeg2059616D-3B17-46A9-886E-B3A77B479D24.jpegD0C31EFE-0F83-4FDB-BFD3-52F06FE93793.jpeg067F2674-944D-42E7-A922-674DE9F95CEB.jpeg


Καλησπέρα , έχει κάποιος χρόνο να τσεκάρει και να μου στείλει φωτό από την δίκη του xlr να δω κάτι ;

1. Στην φωτό 1 αν η γωνία της πάπιας είναι έτσι , το δοντάκι .

2 . Στην φωτό 2 έχει μια τρύπα που εφαρμόζει με την φωτό 3 την τρύπα της πάπιας . Έχει κάποιο εξάρτημα ανάμεσα σε αυτές τις τρύπες ;

3. Στην φωτό 5 θα δείτε μια σαν φλατζα να το πω που μπαίνει στην φωτό 4 . Από την φλατζα αυτή της λείπει ένα κομματάκι μικρό .


Ο λόγος που ψάχνω να δω αυτές τις διάφορες είναι πως υπάρχει ένα κενό στην κάννη με την βίδα που την συγκρατεί . Κοντά στα 2χιλιοστα . Δηλ αν είναι βιδωμένο το όπλο και «παιξεις» την κάννη κουνιέται πάνω κάτω .


Έσφιξα την αποθήκη πιο καλά και σωστά αλλά το θέμα δεν επιλύθηκε . Αν βάλω ένα όριγκ ανάμεσα στο ποτηράκι ξαι στην βίδα το οππλο δεν κουνιέται καθόλου . Δένει άψογα .

Τώρα ψανχω να βρω από που είναι αυτό το κενό
 
Back
Top