Fabarm Team

Στο πιστόνι δεν έχει ακουμπήσει τπτ άλλο από χαρτί κουζίνας και ένα βαμβακερό πανάκι (δεν έγιναν από κάποιο σκληρό αντικείμενο)
Πιστεύω ότι θέλει λίγο στρώσιμο για να ισιώσει χαχαχαχα!!
Δεν έχει τίποτα Κωσταντη άδικα σε απασχολεί. Το όπλο δεν κάνει εμπλοκές σου έχει καθήσει και ωραία όπως είπες οπότε όλα κομπλέ. Και αν κάποτε χρειαστεί αλλάζεις ένα πιστόνι δεν είναι σπουδαίο πράγμα.
 
Η ροδελα που εβαλα ειναι για να δειξω τον τροπο σκεψης γιατι ειναι απο φιαλη αεριου η συγκεκριμενη , θα παρω μια απο σιδερο που βαζουν στις βιδες
Με τον αορτήρα σκοτώνεσαι για πλάκα ... άσε τις πατέντες και αγόρασε καινούργιο.
 
Εχετε δικαιο , το ειδα να βγαινει την ωρα που τουφεκουσα , μισο ματι στο τρυγονι μισο στον αορτηρα . Επαθα πλακα το ποση δυναμη δέχεται εκει μπροστα
Το πρόβλημα είναι να ξεκουμπώσει όταν το έχεις στον ώμο.
Το όπλο θα σκάσει κάτω και θα είναι εκτός ελέγχου !!!
 
Το πρόβλημα είναι να ξεκουμπώσει όταν το έχεις στον ώμο.
Το όπλο θα σκάσει κάτω και θα είναι εκτός ελέγχου !!!
90 ευρα για μια βιδα δεν παν καλα αυτοι , μια βιδα 100 το καουτσουκ που τερματιζει το κλειστρο 30 ευρω και η ταπα που κραταει την σουστα της αποθηκης 20 ευρω ... 150 ευρω για απλα πραγματα και δεν παιρνω την αλλη με 700 που την δινει στο καρ ... Το πηγα σε μηχανουργείο ειπε θα το κανει
 
Φίλε, εγω ξαναπήρα benelli εχω την be diamond τώρα. Οκ το fabarm θελει καθάρισμα, έχει άλλα καλά δεν ήταν ποτε το δυνατο της σημείο ο μηχανισμός στο καθάρισμα. Θελει συντήρηση. Όμως να ξέρεις οτι βλητικά είναι άριστο όπλο και επίσης η ανακρουση της είναι χαμηλότερη απο το comfortech κοντάκι. Δεν λέω αερολογίες κατέχω και τα 2 όπλα.
Εγώ έπαθα πάλκα με το comfort 3 της black eagle έκανε πολύ καλή δουλειά δεν καταλάβαινα σχεδόν τίποτα για όπλο με αδράνεια
 
Επειτα από επικοινωνία με την αντιπροσωπεία για το θέμα του πιστόνιου, με ενημερωσαν ότι είναι φυσιολογικό το μαύρισμα και ότι δεν μπορεί να επανέλθει το χρυσό χρώμα.

Εάν το τριψουμε με ψιλό συρμα κουζίνας θα φύγει η μαυριλα και θα γίνει ασημί (δεν είναι απαραίτητο).

Θα ήθελα να ευχαριστήσω για τη βοήθεια όλους σας καθώς και τον πολύ ευγενικό κύριο που επικοινώνησα από την touris.
 
Ήρθε η ώρα λοιπόν να πω τι γνώμη μου για το fabarm elos στην έκδοση με την ατσάλινη βάση b2 notte.

Καταρχήν έριξα λίγες τουφεκιες.
Στους πρώτους δύο ντουμπλεδες ευστοχησα στη δεύτερη τουφεκιά με την πάνω κάνη και τα 3 άστρα και αστοχησα με την κάτω κανη και τα 4 άστρα.

Επειδή οι τουφεκιες ήταν μακρινές υποθέτω ότι η ευστοχία με τα 3 άστρα οφείλεται στο ότι το τσοκαρισμα αυτό ήταν καλύτερο στις αποστάσεις που έριξα.

Το όπλο παρόλο που είναι με 6 πόντους μακαυτερές κάνες είναι εμφανώς πιο ελαφρύ απ το ata sp nickel.

Το δεύτερο έχει το βάρος προς τα πίσω και το fabarm κάπως προς τα μπρος.

Είναι πολύ χαμηλό το προφίλ του και μου αρέσει αυτό.
Όλα λειτούργησαν άψογα εκτός στον πρώτο ντουμπλε που δεν πέταξε τα φυσίγγια.

Στις επόμενες δοκιμές σε κουτάκια και κυνήγι όλα κομπλέ.

Το όπλο με φυσίγγια 30 γραμμάρια δεν κλώτσησε καθόλου.

Και γενικώς όταν δεις τα δύο πρώτα θηράματα σε δύσκολες και μακρινές τουφεκιες και τα πάρεις και τα δύο οπωσδήποτε σε κάνει να χαμογελάς και να περιμένεις τα καλύτερα.

Μετά τις φωτο στο φβ και εδω δεν τα πηγα και τοσο καλά.
Αλλά δεν πιστεύω στο μάτι.

Μάλλον δεν ήμουν συγκεντρωμένος.

Αυτά για τώρα.
 
Καταρχάς καλησπέρα στην ομάδα και ευχαριστώ για την φιλοξενία . Ονομάζομαι Αρώνης Θεόδωρος και πρόσφατα απέκτησα την πρώτη μου fabarm xlr5 composite . Είμαι παντελος άσχετος με καραμπίνες αλλά έχω αρκετές γνώσεις σε ραβδωτό πιστόλι καθώς είμαι σκοπευτής ipsc. Πήγα σκοπευτήριο και έρηξα 25-30 φυσσιγκια από 40 έως 32 γρ τόσο συγκέντρωσης όσο και διασποράς. Επίσης σήμερα έρηξα Τραπ 2 κουτιά 32γρ διασποράς και συγκέντρωσης. Το όπλο μου έκατσε απίστευτα καλά , φοβερή ντουφέκια , ποιότητα ....γενικά οπλαρα . Πάνε τώρα στα δυσάρεστα και σε μια απορία . Παρατήρησα μια αστοχία αν μπορώ να την πω στο ποτήρι αερίων και αύριο μάλιστα πάει Τουρη για δωρεάν αλλαγη . Επίσης παρατήρησα αυτή την μαυρίλα που μένει πάνω στο έμβολο αερίων το οποίο αν κατάλαβα καλά δεν το πειράζω καθόλου η το καθαρίζω με κινδύνο να ξεφλουδίσει η επιστρωση με το χρυσό χρώμα . Αυτό που με έχει εκνευρίσει απίστευτα είναι η μολυβωση αν το λέω σωστά που βρίσκω μέσα στην κάννη. Σαν να λιώνουν τα σκάγια μέσα στην κανη . Τόσο χτες από 25 βολές όσο και σήμερα από 50 βολές μου πήρε πάνω από 40 λεπτά με g96 αν το λέω σωστά και μεταλλική βούρτσα και πανιά για να επαναφέρω την γυαλαδα . Απίστευτη ποσότητα μολυβδωσης . Μου έφυγαν τα χέρια στο τρίψιμο . Είναι λογικό ? Τα φυσσιγκια είναι 1) Ρουμελιώτης 32γρ συγκέντρωσης 8 , gorilla elix disp 36-34-32 διασποράς 6-8-8 νούμερο και overmax 40gr συγκέντρωσης 4αρι . Λίγη βοήθεια παρακαλώ . Κάνω κάτι λάθος ? Είναι λογικό τόσο μολύβι εσωτερικά λιωμένο στην κανη ?
 
Καταρχάς καλησπέρα στην ομάδα και ευχαριστώ για την φιλοξενία . Ονομάζομαι Αρώνης Θεόδωρος και πρόσφατα απέκτησα την πρώτη μου fabarm xlr5 composite . Είμαι παντελος άσχετος με καραμπίνες αλλά έχω αρκετές γνώσεις σε ραβδωτό πιστόλι καθώς είμαι σκοπευτής ipsc. Πήγα σκοπευτήριο και έρηξα 25-30 φυσσιγκια από 40 έως 32 γρ τόσο συγκέντρωσης όσο και διασποράς. Επίσης σήμερα έρηξα Τραπ 2 κουτιά 32γρ διασποράς και συγκέντρωσης. Το όπλο μου έκατσε απίστευτα καλά , φοβερή ντουφέκια , ποιότητα ....γενικά οπλαρα . Πάνε τώρα στα δυσάρεστα και σε μια απορία . Παρατήρησα μια αστοχία αν μπορώ να την πω στο ποτήρι αερίων και αύριο μάλιστα πάει Τουρη για δωρεάν αλλαγη . Επίσης παρατήρησα αυτή την μαυρίλα που μένει πάνω στο έμβολο αερίων το οποίο αν κατάλαβα καλά δεν το πειράζω καθόλου η το καθαρίζω με κινδύνο να ξεφλουδίσει η επιστρωση με το χρυσό χρώμα . Αυτό που με έχει εκνευρίσει απίστευτα είναι η μολυβωση αν το λέω σωστά που βρίσκω μέσα στην κάννη. Σαν να λιώνουν τα σκάγια μέσα στην κανη . Τόσο χτες από 25 βολές όσο και σήμερα από 50 βολές μου πήρε πάνω από 40 λεπτά με g96 αν το λέω σωστά και μεταλλική βούρτσα και πανιά για να επαναφέρω την γυαλαδα . Απίστευτη ποσότητα μολυβδωσης . Μου έφυγαν τα χέρια στο τρίψιμο . Είναι λογικό ? Τα φυσσιγκια είναι 1) Ρουμελιώτης 32γρ συγκέντρωσης 8 , gorilla elix disp 36-34-32 διασποράς 6-8-8 νούμερο και overmax 40gr συγκέντρωσης 4αρι . Λίγη βοήθεια παρακαλώ . Κάνω κάτι λάθος ? Είναι λογικό τόσο μολύβι εσωτερικά λιωμένο στην κανη ?
τα διασπορας φιλε με ελικοηδη διασπορεα αφηνουνε μολυβι στην κανη ;)
.hair..hair.
 
Καλώς ήρθες φίλε.Ολα τα διασποράς αφήνουν λίγο πολύ μολυβδωσεις στην κανη .Για να τις βγάζεις εύκολα θα βάζεις ένα δράπανοκατσαβιδο και στη Βέργα μπροστά ψιλό σύρμα κατσαρόλας και έτσι δε θα βγάζεις τα χέρια σου από το τρίψιμο.Το σύρμα κατσαρόλας βουτηγμένο σε πετρέλαιο βγάζει και όλες τις σκουριές χωρίς να αγγίζει το χρώμα να ξέρεις για άλλη περίπτωση.Οποσδηποτε αλλαγή αυτό που δείχνεις,και η φαμπαρμ έχω ακούσει γιατί ίσως είναι από τα ελάχιστα αυτογεμη που δεν είχα ποτέ αφήνει το σύστημα της πολύ βρώμα για καθάρισμα.Εχεις όμως ένα πολύ καλό βλητικα όπλο προμηθεύσουν ένα καλό σπρειτ καθαρισμού και ξεκινά το κυνήγι σου και αφού σου κάθεται και καλά και ικανοποίησε .
 
Άρα του Γώγου τα 36 και 34 και 32 που είναι διασποράς άφησαν το μολύβι στην κάννη ?
αυτα του γωγου δεν τα ξερω,,τα gorila elix δουλευω στο δυκανακι και αφηνουνε μολυβι αλα με λιγο σπρει και 2 3 τραβηγματα με την βουρτσα καθαριζουνε,,,και εγω εχω μια fabarm eyrolion h 368 και εχω ρηξη τα φυσιγκιααααα και διαφωρετηκα,,αλα η κανητης παντα ειναι ΤΖΑΜΙΙΙΙ,,οταν τελειωνη η σεζων την κανω ενα γενικο καθαρισμαα ;)
👍
 
Τόσο χτες από 25 βολές όσο και σήμερα από 50 βολές μου πήρε πάνω από 40 λεπτά με g96 αν το λέω σωστά και μεταλλική βούρτσα και πανιά για να επαναφέρω την γυαλαδα . Απίστευτη ποσότητα μολυβδωσης . Μου έφυγαν τα χέρια στο τρίψιμο . Είναι λογικό ? Τα φυσσιγκια είναι 1) Ρουμελιώτης 32γρ συγκέντρωσης 8 , gorilla elix disp 36-34-32 διασποράς 6-8-8 νούμερο και overmax 40gr συγκέντρωσης 4αρι . Λίγη βοήθεια παρακαλώ . Κάνω κάτι λάθος ? Είναι λογικό τόσο μολύβι εσωτερικά λιωμένο στην κανη ?
Καλώς ήρθες θεοδωρε!

Λογικοτατο κ φυσιολογικοτατο......

Συμβαινει στο κάθε όπλο, κ οσο μεγαλυτερη η ποσοτητα τέτοιων φυσιγγγιων τόσο μεγαλυτερη κ η δυσκολία στο καθαρισμα..
Ο λόγος είναι ότι τα σκάγια απο τα φυσιγγια διασπορας που έριξες,έρχονται σε επαφή με την κάννη καθώς στο βυσμα δεν υπάρχουν προστατευτικα πτερυγια....

Τα gorilla elix περιέχουν ελικοειδη διασπορεα(ο πιο καταλληλος και για...μολυβδωσεις)...


Εννοείται πως δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για την κάννη του όπλου σου, απλά θα ξέρεις πως κάθε φορά που θα τα χρησιμοποιείς θα πρέπει να την καθαριζεις, όσο πιο συντομα τόσο το καλυτερο...
 
Back
Top