Fabarm Team

Η SX3 & SX4 βγαζουν πιο ξερη τουφεκια απο τα Fabarm....
Η fabarm εχει καλητερη καννη απο την sx4 που θελει αφτρερ μαρκετ τσοκ γιατι τα μαμα ειναι για τον π@@@@..η κανη τη; sx4 θελει δακτυλο την εχει φιλος μου με ενα κωνο εγηνε τουμπανο
 
Εγω επειδη ειμαι ασχετος οταν θελω να διαπιστωσω τη συγκεντρωση αν αφηνει κενα βαζω παντα τσοκ 3 αστρα και τουφεκαω στα 20-25 μετρα με φυσιγγι 7 ή 8 λαμπρο ή nsi. Αν δεν αφηνει μεγαλα κενα ειμαι οκ. Και για να πωτην αληθεια δεν εχω δει σημαντικες διαφορες σε 11 οπλα που ειχα και εχω. Τα εχω απλουστευσει ολα λογω ασχετοσύνης. Μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι ;)
 
Τελικα αποφασισα να βαψω την XLR5 Waterfowler...παρολο που ειναι καινουργια!
Δεν μου αρεσει η παραλλαγη της οποτε σιγουρα θα βαφτει η κανη ενω τα πλαστικα ειτε θα παρω καινουργια μαυρα ειτε που θα τα βαψω.
Αν ενδιαφέρεσαι για ανταλλαγή τα πλαστικά' έχω την XLR 5 με τα μαύρα πλαστικά
 
Καλησπέρα ομάδα.. Μετά από 20 χρόνια συμβίωσης με την αγαπημένη μου beretta 391 πιστεύω πως ήρθε η ώρα μιας ανανέωσης. Κλείνω προς την Fabarm xlr palumba columbus για γενικό κυνηγι (φασσα, τσιχλα περπατητο και καρτέρι και λίγο βαλτο). Για πείτε ρε παιδιά όσοι έχετε εμπειρία από το συγκεκριμένο τι λέει σαν όπλο από αξιοπιστία, σκότωματα, ζύγισμα και ότι άλλο νομίζετε...? Αξίζει αντικειμενικά η αγορά του ως κύριο όπλο με πολλά φυσιγγια ετησίως?
 
Καλησπέρα ομάδα.. Μετά από 20 χρόνια συμβίωσης με την αγαπημένη μου beretta 391 πιστεύω πως ήρθε η ώρα μιας ανανέωσης. Κλείνω προς την Fabarm xlr palumba columbus για γενικό κυνηγι (φασσα, τσιχλα περπατητο και καρτέρι και λίγο βαλτο). Για πείτε ρε παιδιά όσοι έχετε εμπειρία από το συγκεκριμένο τι λέει σαν όπλο από αξιοπιστία, σκότωματα, ζύγισμα και ότι άλλο νομίζετε...? Αξίζει αντικειμενικά η αγορά του ως κύριο όπλο με πολλά φυσιγγια ετησίως?

Εχθες επεσα με το οπλο σε βραχια , συμφωνα με το πεσιμο που εκανα ειπα οτι το οπλο θα επαθε μεγαλη ζημια αλλα οταν το κοιταξα απλα εφυγε μια μικρη φλουδα απο την καννη . Συμπερασμα πολυ καλη βαφη αν ειναι η ιδια .
Αν περπατας αρκετα πιστευω θα σε κουρασει γιατι εχει ενα βαρος .
Αντιπροσωπος οτι και να χρειαστεις σε 2 μερες το εχεις ..
Μου χαλασε το καουτσουκ που τερματιζει το κλείστρο και σε αυτο ευθυνομαι εγω γιατι το εβαζα λαδι να το καθαρισω με αποτελεσμα να το ξερανω και να χαλασει . Με 25 ευρω το αλλαξα και λειτουργει πολυ καλα .
Βλητικα θαρρω πως δεν ειναι κανα υπεροπλο αλλα αν στελνεις τα σκαγια στο πουλι θα παρεις σε μακρυνες αποστασεις πουλια .
Να ξερεις οτι μαζευει καλη καπνα και χρειαζεται καποια ωρα να καθαρισεις το οπλο .

Τωρα για περισσοτερα βλητικα αποτελεσματα ο παυλος σιγουρα θα ξερει παραπανω και σε ποια σημεια ποναει το οπλο αυτο γιατι την δουλευε και σκοπευτήριο αν δεν κανω λαθος.
 
Εχθες επεσα με το οπλο σε βραχια , συμφωνα με το πεσιμο που εκανα ειπα οτι το οπλο θα επαθε μεγαλη ζημια αλλα οταν το κοιταξα απλα εφυγε μια μικρη φλουδα απο την καννη . Συμπερασμα πολυ καλη βαφη αν ειναι η ιδια .
Αν περπατας αρκετα πιστευω θα σε κουρασει γιατι εχει ενα βαρος .
Αντιπροσωπος οτι και να χρειαστεις σε 2 μερες το εχεις ..
Μου χαλασε το καουτσουκ που τερματιζει το κλείστρο και σε αυτο ευθυνομαι εγω γιατι το εβαζα λαδι να το καθαρισω με αποτελεσμα να το ξερανω και να χαλασει . Με 25 ευρω το αλλαξα και λειτουργει πολυ καλα .
Βλητικα θαρρω πως δεν ειναι κανα υπεροπλο αλλα αν στελνεις τα σκαγια στο πουλι θα παρεις σε μακρυνες αποστασεις πουλια .
Να ξερεις οτι μαζευει καλη καπνα και χρειαζεται καποια ωρα να καθαρισεις το οπλο .

Τωρα για περισσοτερα βλητικα αποτελεσματα ο παυλος σιγουρα θα ξερει παραπανω και σε ποια σημεια ποναει το οπλο αυτο γιατι την δουλευε και σκοπευτήριο αν δεν κανω λαθος.
Σε ευχαριστώ πολύ Αλεξ, αν και περίμενα ότι βλητικα θα μου έλεγες πολύ πιο εγκωμιαστικά λόγια. Για αυτό άλλωστε λέω να πάω και προς το συγκεκριμένο για να διαπιστώσω αυτή την βλητικη υπεροχη έναντι των κοινων οπλων που ισχυρίζεται η εταιρία αν και εφόσον υπάρχει και δεν είναι απλώς μάρκετινγκ. Αν δεν υφίσταται καλύτερα να κοιτάξω προς remigton ή Α400.
 
Σε ευχαριστώ πολύ Αλεξ, αν και περίμενα ότι βλητικα θα μου έλεγες πολύ πιο εγκωμιαστικά λόγια. Για αυτό άλλωστε λέω να πάω και προς το συγκεκριμένο για να διαπιστώσω αυτή την βλητικη υπεροχη έναντι των κοινων οπλων που ισχυρίζεται η εταιρία αν και εφόσον υπάρχει και δεν είναι απλώς μάρκετινγκ. Αν δεν υφίσταται καλύτερα να κοιτάξω προς remigton ή Α400.
Κωστα μου καλημερα ,
Η βλητικη στο οπλο για μενα ολα αυτα τα χρονια που κυνηγαω χωρις να μην πιστευω πως υπαρχει καλυτερο οπλο απο το δικο μου ειναι ενα πραγμα που θεωρω σχεδον ακουσιο γιατι ολα τα οπλα σκοτωνουν στις θεμιτες αποστασεις αρκει να βρεις ενα καλο φυσιγγι και να ειναι στα μετρα σου επανω .

Πατερας μου κυνηγαει με ενα απλο πλαγιοκανο του 1981 μπαικλ.
Αδερφος με μια φαμπαρμ ελετζι
Κουμπαρος με φαμπαρμ ΜΚ3
Φιλος με φαμπαρμ Η4
Φιλος με φαμπαρμ ΤΙΤΑν
Εγω με ΧΛΡ και ενα ποζε δικανο μπαικαλ απλο


Αυτα τα οπλα που εγραψα παραπανω τα βλεπω συχνα στο τερεν και σου λεω οτι εχω δει σκοτωματα που και εγω μερικες φορες απορω πως γινεται να το πηραμε. Ο μεσος ορος που τουφεκαει ενας κοινος κυνηγος ειναι τα 20- 30 μετρα μετα οταν λεει σκοτωσα μακρια πολυ ειναι τα 40 βαρια 45 μετρα . Δεν νομιζω οπλο και με ενα καλο φυσιγγι να μην μπορει να σκοτωσει στα 30 μετρα.
Ολα ειναι ενα μαρκετινγκ τριμπορε και @@ριες . Εχθες ηρθε η φασσα στα 15 μετρα πανω και με τρια φυσιγγια την εκλασα τα @@ . Αμα δεν εχεις σημαδι ολα τα ειναι να ειχαμε να λεγαμε .

Οποτε οτι σου αρεσει αισθητικα και σου καθεται θα ειναι σχεδον το ιδιο . Μια Α400 θα την χτυπαγα και εγω , οπως και την ΧΛΡ θα την χτυπαγα .
Σαν φαμπαρμ οντως παλια ειχε αρκετα προβληματα αλλα στο μοντελο χλρ δεν εχω ακουσει τιποτα ουτε εχω διαπιστώσει.

Η καλυτερη βολη που εχω κανει με το οπλο αυτο ειναι γυρω στα 90 μετρα σε καπρι χωρις να περπατει με μονοβολο .
Σε θερμοκρασιες -10 εως και 36 βαθμους δουλεψε ολα τα φυσιγγια χωρις καμια εμπλοκη .

Το θεμα για μενα ειναι ψυχολογικο , αν ξερεις οτι κρατας ενα οπλο που οταν το σηκωσεις θα σκοτωσει τοτε οτι και να εχεις θα δεις πραγματα που μεχρι τα 2000 ευρω οπλο θα ειναι τα ιδια .
Αμα νομιζεις οτι φταιει το φαμπαρμ επειδη δεν εχει καλη κανη , αν νομιζεις πως επειδη ειναι φθηνο ενα τουρκικο δεν σκοτωνει αν νομιζεις πως φταιει το οπλο και οχι εσυ τοτε οτι και να κρατας στα χερια σου άχρηστο θα ειναι


Παρε κατι που θα γουσταρεις και τα υπολοιπα θα ερθουν !
 
Ξεχασα να σου πω εχω και ενα πρασινο στα 53 μετρα χτυπημενο . Ολα τα υπολοιπα θηραματα ειναι στα 35 μετρα το πολυ .
Κυνηγαω και με 3* μονιμα οποτε ισως παιζει ρολο και αυτο .
Τα καλυτερα σκοτωματα τα ειχα με φυσιγγια ρουμελιωτη 35 γρ Νο 5 που πηρα και το πρασινο ( πριν 2 χρονια εριχνα τετοια δεν ξερω αν τα αλλαξε).
Το αναφερω γιατι ισως να τα πηγαινει καλα με το στήσιμο αυτου του φυσιγγιου.
 
Ξεχασα να σου πω εχω και ενα πρασινο στα 53 μετρα χτυπημενο . Ολα τα υπολοιπα θηραματα ειναι στα 35 μετρα το πολυ .
Κυνηγαω και με 3* μονιμα οποτε ισως παιζει ρολο και αυτο .
Τα καλυτερα σκοτωματα τα ειχα με φυσιγγια ρουμελιωτη 35 γρ Νο 5 που πηρα και το πρασινο ( πριν 2 χρονια εριχνα τετοια δεν ξερω αν τα αλλαξε).
Το αναφερω γιατι ισως να τα πηγαινει καλα με το στήσιμο αυτου του φυσιγγιου.
Σε ευχαριστώ Αλεξ για τον χρόνο σου. Με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο τα γραφόμενα σου. Θα δείξει τελευταία στιγμή που θα κάτσει η μπίλια, απλά έλεγα πιο πολύ να δω και κάτι διαφορετικό από beretta (302, 391, 686 ultralight). Λογικά για την xlr columba palumbus θα πάω και ότι βρέξει ας κατεβάσει.. Παρεμπιπτόντως σήμερα έκανα ένα τσιχλοπερπατητο στην κορινθια με το ultralight και σκοπευτικα φυσιγγακια απόλαυση. Δεν ήταν πολλά τα πουλιά αλλά το ευχαριστηθηκαtopic.
 
Σε ευχαριστώ Αλεξ για τον χρόνο σου. Με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο τα γραφόμενα σου. Θα δείξει τελευταία στιγμή που θα κάτσει η μπίλια, απλά έλεγα πιο πολύ να δω και κάτι διαφορετικό από beretta (302, 391, 686 ultralight). Λογικά για την xlr columba palumbus θα πάω και ότι βρέξει ας κατεβάσει.. Παρεμπιπτόντως σήμερα έκανα ένα τσιχλοπερπατητο στην κορινθια με το ultralight και σκοπευτικα φυσιγγακια απόλαυση. Δεν ήταν πολλά τα πουλιά αλλά το ευχαριστηθηκα

Παρακαλώ , φυσικά ότι μπορώ να βοηθήσω θα το κάνω με χαρά .

Δες τώρα πως κάποια πράγματα σε ανεβάζουν εσένα και το οπλο σου .

Είμαι σήμερα το πρωί για φασσες και τα πουλιά παίζανε κατά 20 άδες τα επόμενα 300 μέτρα αλλά δεν μπορούσα να πάω και ήμουν μέσα στα «νευρα»


Πριν φύγω έρχεται μια φάσσα και την έβλεπα σαν ένα κουτί κόκα κολας με το ύψος που είχε και εντελώς απογοητευμένος σηκώνο το όπλο βάζω κάνα μέτρο μπροστά περίπου και πατάω την σκανδάλη ρε φίλε αρχίζει και πέφτει σαν αεροπλάνο η φασσα , τρελάθηκα με άκουσε όλο το βουνό από την χαρά που έκανα τέτοια Τουφεκιά .


3* φυσίγγι eley 36 τη Νο 5

Πάνε να την πάρεις αμέσως
 
Καλησπερα στους εκλεκτους fabarmαδαδες.
Η Η4 τι λεει? Βγαζει προβληματακια? Ειμαι στο ψαξιμο για οικονομικο αυτογεμες και βρηκα καινουργιο 699 και μεταχ. 400


Όπως έγραψα παραπάνω την έχει ο συν κυνηγός μου κοντά στα 10 χρόνια και το αγόρασε καινούργιο .

Την έβαψε στο χρώμα που βλέπεις . Εκτός από ένα πυρακι που άλλαξε κάτι άλλο δεν έχει βγάλει .

Η μόνη εμπλοκή που παθαίνει είναι αν δεν την καθαρίσει μετά από βροχή όχι πάντα όμως . Γενικά μόνο στο κλείσιμο του κυνηγιού θα την καθαρίσει .

Φυσίγγια ρίχνει αρκετά τον χρόνο . Τουφεκιές καλές έως αρκετά καλές .
 


Όπως έγραψα παραπάνω την έχει ο συν κυνηγός μου κοντά στα 10 χρόνια και το αγόρασε καινούργιο .

Την έβαψε στο χρώμα που βλέπεις . Εκτός από ένα πυρακι που άλλαξε κάτι άλλο δεν έχει βγάλει .

Η μόνη εμπλοκή που παθαίνει είναι αν δεν την καθαρίσει μετά από βροχή όχι πάντα όμως . Γενικά μόνο στο κλείσιμο του κυνηγιού θα την καθαρίσει .

Φυσίγγια ρίχνει αρκετά τον χρόνο . Τουφεκιές καλές έως αρκετά καλές .
Μπορεί η πυρίτιδα με την υγρασία να σχηματίζει μουργα, για αυτό και κάνει κολπα
 
Μπορεί η πυρίτιδα με την υγρασία να σχηματίζει μουργα, για αυτό και κάνει κολπα
Ναι , όταν έχει μαυρίλα και βραχεί μέσα το όπλο δεν δουλεύει σωστά ο σιδηρόδρομος σαν να κολλάει να στο πω . Αλλά σου λέω για βροχή όχι ψιχάλες . Έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει κάποιος που έστω να μην το λύσει να φύγει η υγρασία
 
Δυνατό τουφέκι ο φίλος σου
Καλός είναι . Είμαστε καλό δίδυμο . Σήμερα όμως με την φασσα ανέβηκε το επίπεδο χαχα

Μια χαρά τα πάμε και βγάζουμε γούστα , και όταν κάνει ωραίες τουφεκιές θα ακούστει σε κανένα βίντεο να φωνάζω από χαρά
 
Back
Top