Casting & Surfcasting

Ε τοτε διπλό μπράβο που χρησιμοποιησες παραδοσιακα δολώματα!



Και βέβαια το γνωρίζω αυτό το δόλωμα που ως επί το πλειστον ειναι "παραγαδισιο"..

Κάποιες φορές το δολωσα αλλά χωρίς αποτέλεσμα(σίγουρα έτυχε)....
Επίσης το δόλωμα αυτό "φωσφορίζει" την νυχτα καθώς ψαρευει ....

Εδώ οι παλαιοι τον έλεγαν "σαλούβαρδο" κ οι νεότεροι αυτή την ονομασία ξέρουν αν κ αυτό είναι λάθος γιατί σαλουβαρδος είναι είδος ψαριού(εδώ περα τον λέμε λούπο)....

Παλαιότερα αφθονουσαν στις ακτογραμμες του τόπου μου αλλα τώρα τείνουν να χαθουν...
Έτσι!!!

Από τους παλιούς παραγαδιάρηδες το έμαθα και εγώ ... 20 χρόνια το δουλεύω... από τα πεταχτάρια στα καλαμιά...

Οι νέοι το σταμάτησαν, που να βρεις 300 κομμάτια για το παραγάδι...

Εδώ μπροστά στο εξοχικό μου, στη ρηχοπατιά με τη μάσκα ( 1-1,5 μέτρο ε!) βγάζω 10 - 15 κομμάτια και κάνω τη δουλεία μου. Κάνω και διαχείριση!;)
Το σημαντικό είναι το ΖΟΥΜΑΚΙ του! σα φραπές γίνεται ένα πράμα....sarcastic.Εκεί είναι όλη η "μυρωδιά", σαν αχινιός! Όσο δε πιο πολύ ώρα τον χτυπήσεις τόσο "σφίγγει"! Θέλει δουλεία!

Την νύχτα καλά το είπες, δουλεύει πολύ καλύτερα , χωρίς να υστερεί την ημέρα!

Έχει δε πολύ σημαντικά "προσόντα": Όσο μένει στη θάλασσα , χτυπιέται από το ρεματάκι και "παραγουλιάζεται", σφίγγει περισσότερο..., μικρόψαρα δεν το χαλάνε είναι σκληρό(άντε δόλωνε-ξεδόλωνε!!!), ότι πάρεις ασπρόψαρο και καλό! Πολλές φορές δεν χρειάζεται ν' αλλάξεις δόλωμα και μια και δυο φορές...

Και ανέξοδο ;), αν μπορείς να το βρεις βέβαια...
 
Last edited:
Έχει δε πολύ σημαντικά "προσόντα": Όσο μένει στη θάλασσα , χτυπιέται από το ρεματάκι και "παραγουλιάζεται", σφίγγει περισσότερο..., μικρόψαρα δεν το χαλάνε είναι σκληρό(άντε δόλωνε-ξεδόλωνε!!!), ότι πάρεις ασπρόψαρο και καλό! Πολλές φορές δεν χρειάζεται ν' αλλάξεις δόλωμα και μια και δυο φορές...
O Κώστας Χριστόπουλος στα " Θαλασσινά ψαρεματα" ειχε πει για αυτό μια ωραία φράση.....

"Δολωσε το κ ριξτο στην θάλασσα, θα παρεις ψάρι η το δόλωμα σου πισω"
 
Καστεράδες καλημέρα σας!

Για να θυμόμαστε ότι ... "αν δεν βρέξεις κ@λο , ψάρια δεν τρώς" , και να το διασκεδάζουμε(!), αφιερωμένο από τον φάκελο μου... "Ευχάριστα"!....sarcastic.


View attachment 37980

Φιλικότατα,

Γιάννης
Αυτό το αστεράκι μπορείς να το αφαιρέσεις?

Φιλικότατα

Αλέξανδρος
 
.shake hands.:)... εδώ φίλε Σάκη είναι όλη η ομορφιά...οχι για την κοιλιά, οχι, αλλα είναι από την παραγωγή στην κατανάλωση και καθαρό πράγμα ....υγεία...πέραν του οτι έκανες το γούστο σου...

Υ.Γ:...το ψάρι είναι ....φρούτο! ...τέλος!;)
 
Back
Top