Casting & Surfcasting

Λοιπόν...για τον Άλεξ...ιδιαιτέρως;)

Η πιο μεγάλη μου Τσιπούρα...

Η πιό μεγάλη μου Τσιπούρα!.jpg

Υ.Γ...για την ιστορία...2,650 γρ. ζυγίστηκε το ψάρι. Είχε προηγηθεί αρχικά ένα σαργούδι της παλάμης, κατόπιν μια τσιπούρα 1,100 γρ. και καπάκι στο άλλο καλάμι η τελευταία η μεγάλη… ούτε να ξεψαρίσω την πρώτη δεν πρόλαβα!

Χειμώνας πριν τα Φώτα ήταν, στο σπάσιμο μιας μεγάλης βορινής φουρτούνας 8-9, γιαλώσανε τα ψάρια...4 και μισή το πρωί, δόλωμα φαραώ κόκκινο ψιλό, πεταχταρίσιο, ένα μικρό δεν ήταν μετρό θυμάμαι...Παράμαλλο 0,27 αόρατο ενισχυμενο.

Βαθιά άρπαξε και φευγιό γερό...μέχρι τα 20 μέτρα ερχόταν ...μετά μπουντέλωσε στη ρηχοπατιά...10 λεπτά, βίρα-μόλα μου φάνηκε μια ώρα...όταν την είδα στο αμμοχάλικο δεν το πίστευα!

Όρμος Μπλεφούτι, ΒΑ Λέρος….
 
Λοιπόν...για τον Άλεξ...ιδιαιτέρως;)

Η πιο μεγάλη μου Τσιπούρα...

View attachment 44660

Υ.Γ...για την ιστορία...2,650 γρ. ζυγίστηκε το ψάρι. Είχε προηγηθεί αρχικά ένα σαργούδι της παλάμης, κατόπιν μια τσιπούρα 1,100 γρ. και καπάκι στο άλλο καλάμι η τελευταία η μεγάλη… ούτε να ξεψαρίσω την πρώτη δεν πρόλαβα!

Χειμώνας πριν τα Φώτα ήταν, στο σπάσιμο μιας μεγάλης βορινής φουρτούνας 8-9, γιαλώσανε τα ψάρια...4 και μισή το πρωί, δόλωμα φαραώ κόκκινο ψιλό, πεταχταρίσιο, ένα μικρό δεν ήταν μετρό θυμάμαι...Παράμαλλο 0,27 αόρατο ενισχυμενο.

Βαθιά άρπαξε και φευγιό γερό...μέχρι τα 20 μέτρα ερχόταν ...μετά μπουντέλωσε στη ρηχοπατιά...10 λεπτά, βίρα-μόλα μου φάνηκε μια ώρα...όταν την είδα στο αμμοχάλικο δεν το πίστευα!

Όρμος Μπλεφούτι, ΒΑ Λέρος….
Δε βαριέσαι....εσείς τσιπούρες (μέχρι 380γρ.επιασα) εμείς κυπρινους (5κιλα-ζηλια ζήλια‼️)κ παπιά‼️δεν μπορείς να τα έχεις όλα‼️:cool:
 
Last edited:
Με πεταχταρι- καρούλι 45 λεπτά να το βγάλω ούτε αποχή δεν είχα ,διαρκώς έλεγα στον μικρό ότι δεν υπάρχει περίπτωση αυτό το ψάρι να βγει ,τελικά αφού με έκοψε τα χέρια κ ήμουν έτοιμος να το παρατήσω....εξημερώθηκε κ το έβγαλα‼️ο μικρός είχε τόση ένταση που έκλαιγε κ γελάτε ταυτόχρονα‼️φοβερή εμπειρία ‼️
 
.RESPECT..RESPECT..RESPECT..love....ρε συ θα τρωτέ μια βδομάδα!!!
Με αυτό το ψαρι(μέγεθος)κατάλαβα γιατί θεωρείται δικαίως κορυφή ως ψάρι....έβγαλε τόσα πα'ι'δάκια που δεν έβγαλε το αρνί‼️χαμός‼️ δεν αξίζει όμως μικρότερο μέγεθος,έχει πολλά αγκάθια,διχαλες μέσα στο κρέας‼️
 
Με πεταχταρι- καρούλι 45 λεπτά να το βγάλω ούτε αποχή δεν είχα ,διαρκώς έλεγα στον μικρό ότι δεν υπάρχει περίπτωση αυτό το ψάρι να βγει ,τελικά αφού με έκοψε τα χέρια κ ήμουν έτοιμος να το παρατήσω....εξημερώθηκε κ το έβγαλα‼️ο μικρός είχε τόση ένταση που έκλαιγε κ γελάτε ταυτόχρονα‼️φοβερή εμπειρία ‼️
...σε ήθελε φίλε!;)...από φίλους που γνωρίζω που ασχολούνται με τα γλυκά νερά, ο εξοπλισμός τους είναι 5απλασιος σε αντοχή και τιμή απ' αυτόν που δουλεύομε στην θάλασσα, όταν απευθύνονται σε τέτοια μεγέθη!...έγραφε τ' όνομα σου...!:)

Υ.Γ...κοίτα που θα μπω στα αίματα, και θ' ανεβώ στα παπιά...αλλα όπως μου 'χες πει...στις καλοκαιρίες ε?;).sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
...σε ήθελε φίλε!;)...από φίλους που γνωρίζω που ασχολούνται με τα γλυκά νερά, ο εξοπλισμός τους είναι 5απλασιος σε αντοχή και τιμή απ' αυτόν που δουλεύομε στην θάλασσα, όταν απευθύνονται σε τέτοια μεγέθη!...έγραφε τ' όνομα σου...!:)

Υ.Γ...κοίτα που θα μπω στα αίματα, και θ' ανεβώ στα παπιά...αλλα όπως μου 'χες πει...στις καλοκαιρίες ε?;).sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Κακό‼️καίριες‼️ να έχει ψοφο έξω‼️αλλιώς δεν παίζει το δίλημμα ,να μείνω αμάξι με την εσσπρεσσια η να βγω‼️το θέλουμε το δίλημμα
 
...μα εσύ θες να με ...πουντιάσεις!!!....και δεν είμαι και μαθημένος.....sarcastic..sarcastic..sarcastic.

topic.
Άι ρε γκουτζάμ άντρας‼️εγώ πήγα με σαγιονάρες ξυπόλυτος‼️ ευτυχώς δεν με είδε κανείς‼️κάτι αρβυλακια απ' τα λιντλ με γδαραν σε μπροστά μικρό δάχτυλο κ κότσι‼️μόνο παντόφλα έσωζε το κυνήγι....μια βδομάδα κρατάει το πέρασμα‼️
 
Φίλοι μου εγώ δυο τέτοια Ελληνόπουλα δουλεύω κατά κόρον, και τα συστήνω ανεπιφύλακτα....για ασπρόψαρα μέχρι ενάμισι κιλό, σε βγάζουν παλληκάρι!....με δυο Daiwa μηχανάκια 4000 τάχω ζευγαρώσει και 30αρα μάνα...Ελαφρά , βολικά και με πολύ καλές ρίψεις και ανακτήσεις....:)


Ελληνόπουλα!.jpg

Υ.Γ...τέσσερα Μαιστρόπουλα που έχω του ιδίου του Γιάννη, τηλεσκοπικά είναι για πιο "βαριά" έργα...;)
 
και ενα παλιοοο λαυρακιιιι ,,μωλις στησαμε τα καλαμιααα,,και μετα ολονυχτιο χωρις τσιμπιαααααα .hair.
...είδες ε?....όταν θέλουν...:)

...έτοιμα για το κάρβουνο!.jpg

...έτοιμα για τη ψησταριά!....:)

Θυμάμαι πέντε ψαράκια είχα κάνει, ιμι-νυχτερινό(τι είπα! .sarcastic.) και πήρε μια λαδιά, φύλο δε κουνούσε! Τα μάζευα, τις αυγές, και παίρνω ένα μουρμουράκι λιμό, 6-7 πόντοι. Είχα δει κάτι ψιλό-κυνήγια μέσα, βγάζω ένα καρουλάκι αμόλυβο, κοτσάρω το μουρμούρι, δεν πέρασαν πέντε λεπτά, πήρα και το λαβρακόπουλο και έφυγα....Άμα σε θέλει!;)
 
Back
Top