Casting & Surfcasting

Επίσης,με τα πιασίματα κλπ(Σκάλωματα)μικραίνει η διάμετρος της πετονιάς ,καθότι ελαστική‼️εγώ θα έλεγα κόψιμο 2-3 οργιές‼️
Αυτό Γιάννη δεν το εχω σκεφτεί κ ίσως να μην έχεις αδικο.....
Βέβαια θα επανέλθει στην αρχική της μορφή, αν κ αυτό εξαρτάται κ από το σοκ που δεχτεί(ποσο γερά έχει σκαλώσει,κ τι αντίσταση θα βάλουμε)...

Σίγουρα όμως σε κάθε σκαλωμα σε βράχια(είτε ξεσκαλώσει, είτε όχι) πρεπει να ελέγχουμε για τυχών τριψιματα κ αμυχές στην πετονια.....
Εδώ η αφή βοηθάει καλυτερα απο την όραση....
 
Μετά από κάθε ψάρεμα πλύσιμο με γλυκό νερό τα πάντα. Κάθε 6 μήνες ενδελεχής έλεγχος και καθάρισμα σε μηχανισμό και οδηγούς. Αυτό κάνω εδώ και χρόνια και δεν έχω κανενα πρόβλημα με τον εξοπλισμό μου. Το κόστος είναι μηδαμινό μπροστά στην αξία που δίνει στον εξοπλισμό μας πιστεύω. :)
Στο κουτί από τον Okuma που χρησιμοποιώ, στο εγχειρίδιο χρήσης δείχνει πως χρειάζεται πλύσιμο με κρύο νερό και σκούπισμα με πανί.DSC02147.JPG
 
Αυτό το τράβηγμα της τσιπούρας.... Ειδικά με καρούλα στο μουράγιο - σε "στέλνει". Φαντάζεσαι 2κιλη και μπορεί να είναι και ...λίγδα. :p
Μπα....όταν θα σε τραβήξει τρίκιλη ....είναι σαν να πας λυκόσκυλο βόλτα , που βλέπει θηλυκό ‼️
 
Μπα....όταν θα σε τραβήξει τρίκιλη ....είναι σαν να πας λυκόσκυλο βόλτα , που βλέπει θηλυκό ‼️
Εχω βγάλει μόνο μια μεγάλη 3.050 γρ. με καρούλα το 2014. Οπως τράβαγε προς τα αριστερά, χωρίς πολλά κεφάλια, την έφερα αριστερά σε μώλο με μύδια που πάνω τους μου είχε κόψει νωρίτερα μια μικρή. Ο φίλος λίγο ατζαμής πήγε να την σηκώσει με την μακρυά απόχη και στράβωσε στην μάτιση το αλουμίνιο. Την σηκωσα με ορθιο το κοντάρι. Το αγκίστρι είχε βγεί από το στώμα. Την εβλεπα στο μώλο και έλεγα, συναγρίδα είναι, Δεν Μπορεί!!! Την ξανακοίταγα με το χρυσοκόκκινο φρύδι : Οχι βρε ...τσοπανη, τσιπούρα είναι, την ξέρεις από μωρό, στραβωμάρα έχεις? και πάλι από την αρχή!!!. Φαγώθηκε με φίλους σε ψαροταβέρνα άλλου φίλου στο Πέραμα. Δυστυχώς ο ένας της παρέας έφυγε πριν 3 χρόνια...
 
Στο μυαλο μου εισαι
Θα εκανα φαρσα στο καπτεν αλλα παει τωρα καηκε .sarcastic.
Εμ μας κοροϊδεύουνε οι μηχανικοί στις φάσσες και στα αλλα κυνήγια. Να μας τη λένε και στις τσιπούρες;;; "Έλα παππούλη να σου δείξω τα αμπελοχώραφά σου";;;
 
Δεν πιστεύω να έχει και τίποτα άλλο μέσα η σακούλα για βάρος; .yelling.
Είδες πως επικοινωνούν τα τεχνικά μυαλά?
Σαφώς και έχω πίσω από την τσίπουρα...
Ένα κοφτακι,μια πενσα και μια τανάλια.Αν σκεφτείς όμως την αφυδάτωση που υπέστει το ψάρι από την ώρα που το έβγαλα είμαι μέσα .sarcastic.
 
Back
Top