Casting & Surfcasting

... άμα σου πω!:rolleyes:

Απεσταγμένο νερό για πλύσιμο των καλαμιών....very funny..sarcastic.
Κανονικά έτσι πρεπει, αλλά ποιος το κάνει....

Το ίδιο κ οι πετονιες, ποσες φορες μου έχει τυχει να πιανω "χρησιμοποιημένη" πετονια κ να αφήνει αλάτι σε μορφή σκόνης πανω στα χέρια, πολλες φορες φαίνεται κ με το μάτι αν η πετονια δεν είναι "διάφανη"......

Καλα για τα αγκιστρια,σαλαγκιες κλπ δεν το συζητώ, κ αν υπάρχει κ η δυνατότητα νερου υπό πίεση ακόμα καλυτερα......
 
Μετά από κάθε ψάρεμα πλύσιμο με γλυκό νερό τα πάντα. Κάθε 6 μήνες ενδελεχής έλεγχος και καθάρισμα σε μηχανισμό και οδηγούς. Αυτό κάνω εδώ και χρόνια και δεν έχω κανενα πρόβλημα με τον εξοπλισμό μου. Το κόστος είναι μηδαμινό μπροστά στην αξία που δίνει στον εξοπλισμό μας πιστεύω. :)
 
Μετά από κάθε ψάρεμα πλύσιμο με γλυκό νερό τα πάντα.
Κανεις ντους κ στον μηχανισμό? .yel.

Αρκετοί σπιναδόροι υποστηρίζουν ότι το νημα δεν πρεπει να ξεπλένεται με γλυκό νερό γιατί σαπίζει..
Δεν ξέρω αν όντως έχουν δίκιο, ωστόσο το αποφευγω...........
 
Κανεις ντους κ στον μηχανισμό? .yel.

Αρκετοί σπιναδόροι υποστηρίζουν ότι το νημα δεν πρεπει να ξεπλένεται με γλυκό νερό γιατί σαπίζει..
Δεν ξέρω αν όντως έχουν δίκιο, ωστόσο το αποφευγω...........
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο Τάσο. Το αλάτι κάνει μεγαλύτερη ζημιά νομίζω.
 
Βασίλη πόσο χρόνο είναι λογικό να έχει διάρκεια ζωής ένα νήμα (με σχετικά συχνή χρήση) ;
Η αλήθεια είναι Γιώργο ότι κανείς κατασκευαστής δεν έχει αναφέρει την διάρκεια ζωής νημάτων (κ πετονιας)..


Ο καθένας πορευεται όπως νομίζει, αλλοι τουμπαρουν το νημα στο εξάμηνο κ στον χρόνο το πετανε,άλλοι το κρατάνε παραπανω...

Ο Βιδάλης έλεγε ότι τα τουμπαρει ανά τετράμηνο αλλά θα μου πεις ότι αυτός δεν κάνει τίποτα αλλο από το να ψαρευει.......

Εγώ γυρω στα τρία χρόνια το κραταω, οχι πως δεν θα κράταγε παραπανω...
Ψυχολογικοι λόγοι............
 
Η αλήθεια είναι Γιώργο ότι κανείς κατασκευαστής δεν έχει αναφέρει την διάρκεια ζωής νημάτων (κ πετονιας)..


Ο καθένας πορευεται όπως νομίζει, αλλοι τουμπαρουν το νημα στο εξάμηνο κ στον χρόνο το πετανε,άλλοι το κρατάνε παραπανω...

Ο Βιδάλης έλεγε ότι τα τουμπαρει ανά τετράμηνο αλλά θα μου πεις ότι αυτός δεν κάνει τίποτα αλλο από το να ψαρευει.......

Εγώ γυρω στα τρία χρόνια το κραταω, οχι πως δεν θα κράταγε παραπανω...
Ψυχολογικοι λόγοι............
Όπως τα λες είναι Τάσο. Εγώ που τους κάνω πολύ χρήση με βγάζουν 2 χρόνια το πολύ.
 
Όπως τα λες είναι Τάσο. Εγώ που τους κάνω πολύ χρήση με βγάζουν 2 χρόνια το πολύ.
Τόσο κάνω και με τις μισινέζες, κάθε δεύτερο μπάρκο περίπου τουμπάρισμα, περίπου 1,5 χρόνο - με 2 το πολύ...;)

Υ.Γ...και ένα tip απο τα...παθήματα (o_O)....κάθε ψάρεμα το 1-1,5 μέτρο του τελευταίου άκρου τις μισινέζας κόψιμο και πέταγμα...!!!:)
 
Last edited:
Υ.Γ...και ένα tip απο τα...παθήματα (o_O)....κάθε ψάρεμα το 1-1,5 μέτρο του τελευταίου άκρου τις μισινέζας κόψιμο και πέταγμα...!!!:)
Άκου κ ενα άλλο παραδειγμα..

Καρουλια με 40αρες πετονιες που έχουν ψαρευτει αλλά εχουν μείνει σε απραξία για μεγάλο χρονικό διάστημα....

Απλός κόμπος στην άκρη της πετονιας, τράβηγμα κ σπάσιμο, παρακατω το ίδιο..
Μετά από 2-3 μέτρα δεν σπάει, κ όσο κ αν προσπαθεις παρακατω είναι γερή.....

Τα πρωτα μέτρα ειναι σημαντικά, αναλόγως την διάμετρο κ τα θηράματα καλό είναι να αφαιρουνται...

Το να φυγει ένα ψάρι από τα αγκίστρια του ψαρά είναι λίγο το κακο....... Παντα θα συμβαίνει....
Αλλά να χαθεί γιατί δεν φρόντισε να ελεγξει κάποιες σημαντικές λεπτομέρειες ποναει πολυ περισσοτερο.......
 
Άκου κ ενα άλλο παραδειγμα..

Καρουλια με 40αρες πετονιες που έχουν ψαρευτει αλλά εχουν μείνει σε απραξία για μεγάλο χρονικό διάστημα....

Απλός κόμπος στην άκρη της πετονιας, τράβηγμα κ σπάσιμο, παρακατω το ίδιο..
Μετά από 2-3 μέτρα δεν σπάει, κ όσο κ αν προσπαθεις παρακατω είναι γερή.....

Τα πρωτα μέτρα ειναι σημαντικά, αναλόγως την διάμετρο κ τα θηράματα καλό είναι να αφαιρουνται...

Το να φυγει ένα ψάρι από τα αγκίστρια του ψαρά είναι λίγο το κακο....... Παντα θα συμβαίνει....
Αλλά να χαθεί γιατί δεν φρόντισε να ελεγξει κάποιες σημαντικές λεπτομέρειες ποναει πολυ περισσοτερο.......
Επίσης,με τα πιασίματα κλπ(Σκάλωματα)μικραίνει η διάμετρος της πετονιάς ,καθότι ελαστική‼️εγώ θα έλεγα κόψιμο 2-3 οργιές‼️
 
Καλημέρα στους φίλους! :)

Δεν πήγε άσχημα το πρωινό...;)

Τρεις το πρωί έστησα, εφτά τα χα μαζέψει...:)

View attachment 56047
Μια φωτογραφική "συμβουλή" φωτογράφιζε τα πριν τα καθαρίσεις !!! θα φαίνονται ομορφότερα :)
(ελπίζω να μη γίνομαι υπερβολικός!!)
 
Μια φωτογραφική "συμβουλή" φωτογράφιζε τα πριν τα καθαρίσεις !!! θα φαίνονται ομορφότερα :)
(ελπίζω να μη γίνομαι υπερβολικός!!)
Σωστός!!!
Αλλά μάλλον τη σκέφτηκε στα μισά τη φωτογράφιση, οι δύο αλανιάρες δεν είναι ξελεπιασμένες...;)
 
Back
Top