Casting & Surfcasting

Σαββατο πρωι κι ενω εγω δεν μπορεσα να παω ( γι'αλλη μια φορα) ο πατερας μου ξεκινησε μονος του για τα Λουκισια. Στις 05¨30 ωρα το πρωι ηταν στημενος με τρια καλαμια. Δυο τρεις τσιμπιες, οι ειδοποιητες ανεβηκαν μεχρι την μεση αλλα τιποτα. Κατα τις 06¨30 καρφωνεται πανω ο ειδοποιητης. Ενας ωραιος χαρακωτος βγηκε εξω αλλα ηταν και ο μοναδικος. Μεχρι τις 14¨00 που εκατσε δεν πηρε τιποτ'αλλο. 2 σπαρους μονο οι οποιοι και απελευθερωθηκαν. Δολωματα μανα - μονοδολι και παστο φαραω. Στα ωραια της ημερας μια τσαντα χορτα κι ενα κοπαδακι μελισσουργοι, οι πρωτοι για φετος. Να δουμε τωρα εαν μπορεσουμε αυτο το σκ να δουμε απο κοντα την ''γαλανη''.
Καλες εξοδους σε οσους βγουνε παλικαροι.
ΥΓ. Ενα κι ενα ειναι τα ψαρακια Γιαννακο. Τα φανταζομαι να βγαινουν απο την σχαρα και να κανουν βουτια μεσα στο λαδολεμονοριγανοαλατοπιπερο.......Πω πω πω πω πω!!!!!!!!!1
 
Πολύ πολύ καλημέρα σας. Επιτέλους πίνω το καφεδάκι μου δίπλα στην γαλανή. Χθες ώρα 18:45 σχολασα. Φτάνω στο σπίτι 19:30, αλλάζω ρούχα,τα πράγματα φορτωμένα και 20:00 όπου φύγει φύγει. Φτάσαμε στο ενοικιαζόμενο του ξαδέρφου μου στις 22:00 και η απόφαση που πήραμε ήταν να σηκωθούμε πρωί πρωί και να αρχίσουμε το ψάρεμα μας. 04:00 ξυπνητήρι και κατά τις 06:00 όλα τα καλάμια είχαν πέσει μέσα. Μέχρι τώρα 2 φορές έχει σηκωθεί ο ειδοποίησης αλλά δεν είχε τίποτα. Καφεδάκι λοιπόν, μουσικουλα , ιώδιο, καλαμπουρι κι όλα καλά. Καλά να περνάτε λεβεντιες ότι κι εάν κανετε.
 
Σας ευχαριστώ όλους πολύ λεβεντιες. Δυστυχώς στα 150 μέτρα από την παραλια είχαν ρίξει δυχτια. Δεν πήραμε τίποτα. Μόνο έναν κακαρελο και μια δράκαινα. Λίγες καλές τσιμπίδες. Κατά τ'αλλα όλα τέλεια. Ραντεβού νωρίς το απογευματάκι πάλι. Καλά να περνάτε λεβεντιες.
 
Δυστυχώς στα 150 μέτρα από την παραλια είχαν ρίξει δυχτια.
Mεγαλο προβλημα αυτό για πολλες περιοχες τις χώρας μας....και ακόμα πιο κοντά στην ακτή.......
Αντε να γυαλωσει ψάρι μετά...
Αλλά καλά κάνουν γιατί δεν έχουμε κ νόμους εδώ ρε φίλε,η μάλλον έχουμε αλλά δεν εφαρμόζονται...

Θυμάμαι παλαιοτερα ένα πρωινο αρχές Μαΐου ψαρευα με έναν Άγγλο, κ έρχεται ένας να σηκώσει τα δίχτυα του που είχε ρίξει αποβραδις, κ μου λέει αν τα έκανε αυτά στην Αγγλία θα τον επερναν σηκωτο μαζί με την βάρκα...
Εδώ είναι Ελλάδα του λέω, αυτή ειναι η διαφορά.......
 
Σας ευχαριστώ όλους πολύ λεβεντιες. Δυστυχώς στα 150 μέτρα από την παραλια είχαν ρίξει δυχτια. Δεν πήραμε τίποτα. Μόνο έναν κακαρελο και μια δράκαινα. Λίγες καλές τσιμπίδες. Κατά τ'αλλα όλα τέλεια. Ραντεβού νωρίς το απογευματάκι πάλι. Καλά να περνάτε λεβεντιες.
Δολώματα τι είχες φιλιππε;
 
Mεγαλο προβλημα αυτό για πολλες περιοχες τις χώρας μας....
Αντε να γυαλωσει ψάρι μετά...
Αλλά καλά κάνουν γιατί δεν έχουμε κ νόμους εδώ ρε φίλε,η μάλλον έχουμε αλλά δεν εφαρμόζονται...

Θυμάμαι παλαιοτερα ένα πρωινο αρχές Μαΐου ψαρευα με έναν Άγγλο, κ έρχεται ένας να σηκώσει τα δίχτυα του που είχε ρίξει αποβραδις, κ μου λέει αν τα έκανε αυτά στην Αγγλία θα τον επερναν σηκωτο μαζί με την βάρκα...
Εδώ είναι Ελλάδα του λέω, αυτή ειναι η διαφορά.......
Δεν ξέρω πως θα ακουστεί αυτό , όμως έχω τραβήξει έξω δίχτυ και το έχω αφήσει στην παραλία , για να το πάρει ξανά . Κα όχι από τα 150 μέτρα , μιλάμε για γιαλό . Δεν άντεξα , εκείνη την στιγμή το μόνο που σκέφτηκα ήταν το κακό , αν δηλαδή αντί για ψάρεμα , κατέβαινα για μπάνιο , η κάποια άλλη παρέα , τι θα γινόταν . Αν είναι δυνατόν να υπάρχουν τόσο μαλακες , και επειδή το έχω δει το σκηνικό πολλές φορές , και κάποιες φορές την ώρα που τα ρίχνουν , πέρα ότι αρχίζω τα γαλλικά , τους ευχαριστώ και για τα ψάρια στο τέλος . Το ότι μου λένε ότι αν θα πάνε πιο βαθιά τα έξοδα είναι πολλά με τρελαίνει , δεν σου είπα ρε άνθρωπε να πας ένα μίλι μέσα , όμως όχι και γιαλό , για να βγάλεις εσύ μεροκάματο πρέπει να γαμίσεις εμένα , η στην χειρότερη να πνίξεις άνθρωπο . Αν είναι δυνατόν .
 
Δεν ξέρω πως θα ακουστεί αυτό , όμως έχω τραβήξει έξω δίχτυ και το έχω αφήσει στην παραλία , για να το πάρει ξανά . Κα όχι από τα 150 μέτρα , μιλάμε για γιαλό . Δεν άντεξα , εκείνη την στιγμή το μόνο που σκέφτηκα ήταν το κακό , αν δηλαδή αντί για ψάρεμα , κατέβαινα για μπάνιο , η κάποια άλλη παρέα , τι θα γινόταν . Αν είναι δυνατόν να υπάρχουν τόσο μαλακες , και επειδή το έχω δει το σκηνικό πολλές φορές , και κάποιες φορές την ώρα που τα ρίχνουν , πέρα ότι αρχίζω τα γαλλικά , τους ευχαριστώ και για τα ψάρια στο τέλος . Το ότι μου λένε ότι αν θα πάνε πιο βαθιά τα έξοδα είναι πολλά με τρελαίνει , δεν σου είπα ρε άνθρωπε να πας ένα μίλι μέσα , όμως όχι και γιαλό , για να βγάλεις εσύ μεροκάματο πρέπει να γαμίσεις εμένα , η στην χειρότερη να πνίξεις άνθρωπο . Αν είναι δυνατόν .
Έχουμε καταντήσει μια αηδία κ μισή ως λαός,,,,την πάρτη μας μόνο‼️
 
Το ότι μου λένε ότι αν θα πάνε πιο βαθιά τα έξοδα είναι πολλά με τρελαίνει
Σιγά μην τον λυπηθούμε κιόλας......
Ως επί το πλειστον αυτά τα δίχτυα στοχεύουν σε κεφαλους κ σουπιές από τον χειμώνα μέχρι την άνοιξη..
Και ιδιαίτερα μετά από σπάσιμο της Όστριας που έχει δημιουργησει έντονη θολουρα βγάζουν αρκετά κιλά...
Αργοτερα που ζεσταίνουν τα νερά κ εμφανίζονται κ οι λουόμενοι τραβάνε ανοιχτά για άλλου είδους αλιευματα....
Ορισμενοι από αυτους έχουν δυο πλεουμενα, μια βάρκα για τα δίχτυα στην άκρη, κ ένα καΐκι για μέσα....
 
Δολώματα τι είχες φιλιππε;

Δολώματα τι είχες φιλιππε;
Μάνες, Μανάκια, σαρδέλα και παστό Φαραώ. Δεν βρήκαμε τιποτ'αλλο.
Ίσως παίζει ρόλο το ότι θα πάω και απόγευμα - βραδακι. Ίσως το ότι είναι το πρώτο ψάρεμα της σεζόν αλλά δεν νευρίασα πολύ. Τον βλέπαμε να μαζεύει τα δυχτια του με τέρμα την μουσική και στ'@......... του. Ο ξάδερφος μου είχε τόσα νεύρα που πιάνει το βαλίτσακι του για να βγάλει κάτι και όπως το είχε ανοιχτό του έρχονται όλα τούμπα. Στριφταρια, χάντρες όλα μέσα στα βότσαλα. Η πίεση και τα γαλλικά στα κόκκινα. Να βλέπει κι εμένα να δακρύζω από τα γέλια και να αισθάνεται ότι πλησιάζει το εγκεφαλικό. Σε λίγο θα ετοιμαστούμε να ξανακατεβουμε και θα κάτσουμε όσο μπορούμε. Το καλό είναι ότι έχει σηκώσει κύματακι κι έχει λίγη αντάρα. Μακάρι να μην ξανάρθει πάλι κανένας φωστήρας κι απλώσει τίποτα δυχτια γιατί θα φάει το βαρίδι στο κεφάλι. Άντε να δούμε, θα μας ανταμοιψει η γαλανή με τα καλούδια της; Γιατί από την ομορφιά της και την ηρεμία της είμαστε είμαστε κάτι παραπάνω από ευχαριστημένοι.
 
Δυστυχώς παντού τα ίδια!:(

Δεκάδες φορές μου τυχαίνει τη σεζόν...όχι να τα βρω ριγμένα, αλλά να έρθουν να τα ρίξουν πάνω στα εργαλεία μου....!!!...που πας ρε μάστορα!!!κολώνα!!!!.sarcastic.

Υ.Γ...αλλά τούτα είναι τα λιγότερα μπροστά σε πολλά αλλά που κάνουν...ειλικρινά!!!:(
 
Το καλό είναι ότι έχει σηκώσει κύματακι κι έχει λίγη αντάρα...
...τώρα που φρεσκάρισε μπορεί να κάμετε δουλίτσα!:)

Υ.Γ....κάνα ακροβάτη χοντρούτσικο δε βρήκατε ε?...έχε το υπ' όψιν σου αυτό για τα βράδυα της άνοιξης όταν δεν έχει λιάνωμα... άμα είναι και κινητικός είναι καλός αν έχει και φεγγάρι....;)
 
Δυστυχώς παντού τα ίδια!:(

Δεκάδες φορές μου τυχαίνει τη σεζόν...όχι να τα βρω ριγμένα, αλλά να έρθουν να τα ρίξουν πάνω στα εργαλεία μου....!!!...που πας ρε μάστορα!!!κολώνα!!!!.sarcastic.

Υ.Γ...αλλά τούτα είναι τα λιγότερα μπροστά σε πολλά αλλά που κάνουν...ειλικρινά!!!:(
Αμ τον ψαροντουφεκα εκεινον που θα σηκώσει το κεφάλι του, θα σε δει, θα δει κ τις πετονιες σου κ θα περάσει από πανω τους, που τον βάζεις??

Και δεν είναι αυτό που με ενοχλεί, γιατί κ τα ψάρια να τρομαξουν, αυτό θα είναι προσωρινο... Η έλλειψη σεβασμού ειναι...
Ρώτησε πρωτα...... και δεν θα σου πω όχι....
 
Back
Top